Ksawery Gut - Starosta Powiatu Piaseczyńskiego

W tej części forum umieszczajcie informacje dotyczące ogólnych spraw całego powiatu piaseczyńskiego. Jeżeli temat jest zbyt ogólny, aby opisać go na podforach poszczególnych gmin, to umieść go tutaj.

Moderator: GTW

Ksawery Gut - Starosta Powiatu Piaseczyńskiego

Postautor: iza » pn lis 19, 2018 7:49 pm

Obrazek

Ksawery Gut nowym starostą? Wszystko okaże się po czwartkowym głosowaniu. Członek zarządu powiatu, który przez minione 4 lata odpowiadał za realizację powiatowych inwestycji jest kandydatem zwycięskiej Koalicji Obywatelskiej na starostę piaseczyńskiego.

Tuż po wyborach samorządowych, w których kandydaci Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej razem zdobyli większość w nowej radzie powiatu (obejmując w niej 15 na 29 miejsc) napisaliśmy, że spór o to, kto ma zostać nowy starostą może zachwiać kruchą przewagą. Tuż przed pierwszą sesją rady powiatu, do której dojdzie w najbliższy czwartek o godz. 15, nowo wybranym radnym Koalicji Obywatelskiej (KO) udało się osiągnąć wewnętrzne porozumienie. Na ile ono jest trwałe okaże się dopiero podczas tajnego głosowania, w którym samorząd powiatowy wybierze starostę. Dlatego członkowie KO oszczędnie dzielą się informacjami, bo jak słyszymy „nie chcą zapeszać”.

Niemniej udało nam się ustalić, że kandydatem koalicji wyborczej na szefa urzędu powiatowego będzie Ksawery Gut. Jego główny kontrkandydat – Zdzisław Lis, były już burmistrz Piaseczna – zrezygnował ze starań o poparcie (i „osobistych ambicji”), aby nie zachwiać jednością 15-osobowej większości. Czy to wystarczy, również dowiemy się dopiero w czwartek.

Ksawery Gut był typowany na przyszłego starostę już przed wyborami. Takie było założenie lokalnego środowiska Platformy Obywatelskiej w sytuacji, gdyby wygrało ono wybory do rady powiatu. A jeśli nie zostałby starostą, jako jeden z niewielu specjalistów od budowy dróg i innych inwestycji, którzy chcą działać w tutejszym samorządzie, nie musiałby się martwić o pracę. Miałby wówczas zostać wiceburmistrzem Konstancina-Jeziorny (jednak wówczas musiałby zrezygnować z zasiadania w radzie powiatu). Stąd koalicja ma zero-jedynkowy wybór: starosta Gut kontra brak Guta we władzach powiatu przez najbliższe 5 lat. Sam Ksawery Gut doskonale zna swoją wartość.

Ten 35-letni mieszkaniec Słomczyna w gminie Konstancin-Jeziorna (i sołtys wsi, w której mieszka od urodzenia), jest inżynierem architektem krajobrazu. Ukończył też zarządzanie projektami na Politechnice Warszawskiej i studia MBA na Uczelni Łazarskiego. Przez 7 lat pracował w Mazowieckim Zarządzie Dróg Wojewódzkich, gdzie m.in. kierował przebudową szosy nr 724 z Konstancina-Jeziorny do Góry Kalwarii (inwestycji z unijny dofinansowaniem za ponad 50 mln zł). W minionej kadencji w powiecie udało mu się m.in. doprowadzić do sytuacji, w której ekipy starostwa budując drogi czy układając chodniki jakością nie ustępowały dużym, wyspecjalizowanym firmom.

W starostwie Gut nadzorował nie tylko wydział inwestycji i remontów, ale również dwa kolejne niezmiernie istotne: architektoniczno-budowalny (wydający pozwolenia na budowę) oraz pod koniec kadencji – edukacji (m.in. przygotowujący szkoły na przyjęcie podwójnego rocznika uczniów w roku szkolnym 2019/2020). Natomiast w radzie powiatu był twardym i czasem nieustępliwym negocjatorem.

Jeśli rada powiatu powierzy mu w czwartek stery w powiecie, będzie najmłodszym starostą piaseczyńskim od reformy administracyjnej w 1999 roku. https://piasecznonews.pl/ksawery-gut-no ... losowaniu/
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Ksawery Gut Starosta Powiatu Piaseczyńskiego

Postautor: iza » śr lis 21, 2018 6:18 pm

Obrazek

ICH TROJE! Wszystko wskazuje na to, że w trzyosobowym zarządzie powiatu ponownie zasiądzie kobieta.

Negocjacje dotyczące składu nowego zarządu powiatu trwały dość długo. Wydawało się jasne, że starostą zostanie albo ustępujący burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis, który otrzymał w wyborach największą liczbę głosów, albo Ksawery Gut, który przez ostatnie cztery lata był członkiem zarządu powiatu. Ostatecznie członkowie zwycięskiej Koalicji Obywatelskiej ustalili, że zaproponują do składu zarządu powiatu Ksawerego Guta na starostę, Zdzisława Lisa w roli wicestarosty oraz Ewę Lubianiec jako trzeciego członka zarządu. Oczywiście ostateczną decyzje podejmą radni podczas tajnego głosowania. Nastąpi to podczas inauguracyjnej sesji nowej rady powiatu, podczas której nowi radni złożą ślubowanie. Niewykluczone też, że niektórzy z nich od razu zrzekną się mandatu w związku z planowanym objęciem stanowisk wiceburmistrzów czy zastępców wójtów w różnych gminach powiatu. https://www.przegladpiaseczynski.pl/akt ... ich-troje/
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Głosujesz na starostę Koalicji Obywatelskiej albo stracisz p

Postautor: iza » czw lis 22, 2018 1:48 pm

Obrazek

DoRzeczy.pl ujawnia układ m.in. burmistrza Piaseczna i wicestarostów tegoż powiatu. Jeden z nich – ten „od dużych inwestycji”, ma dzisiaj o godzinie 15.00 zostać wybrany „na najmłodszego starostę w historii”. Wszyscy są radnymi Koalicji Obywatelskiej i wszyscy mieli grozić radnemu Prawa i Sprawiedliwości utratą pracy, jeśli im w tym nie pomoże. Bo to im podlega Dom Opieki Społecznej, gdzie pracuje radny PiS – Grzegorz Pruszczyk. A „wszystko co będzie związane z PiS-em to będzie z góry bombardowane, prawda”– mówi radnemu PiS nagrany starosta in spe.

Podwarszawskie księstwo Koalicji Obywatelskiej

W wyborach do Rady Powiatu Piaseczyńskiego koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej uzyskała 45 proc. głosów. Dało jej to 15 z 29 mandatów. Prawo i Sprawiedliwość oraz lokalny komitet Nasza Gmina – Nasz Powiat uzyskały po siedem mandatów. W sumie – jeśli zjednoczą się w opozycji, mają 14 mandatów. Zatem Koalicja Obywatelska ma przewagę tylko jednego, jedynego radnego. Przewagę, która decyduje o tym, czy będzie mogła tam obsadzić wszystkie stanowiska i rządzić samodzielnie lub też nie. Teoretycznie gdyby więc chociaż jeden radny opuścił Koalicję mógłby powtórzyć się scenariusz z sejmiku województwa śląskiego, gdzie Radny Nowoczesnej zmienił klub, w wyniku czego PiS rządzi na Śląsku samodzielnie.

A taki rozłam w Piasecznie jest możliwy. Portal piasecznonews.pl pisze o wewnętrznym konflikcie który rozsadza rządzącą „zwycięską Koalicję Obywatelską”. Dopiero w ostatni poniedziałek – o w pół do pierwszej w nocy – jego czytelników poinformowano o porozumieniu w łonie Koalicji Obywatelskiej. Jednak autor tekstu – Piotr Chmielewski – wyraźnie zastrzega: „Na ile ono jest trwałe okaże się dopiero podczas tajnego głosowania, w którym samorząd powiatowy wybierze starostę”.

Tajność głosowania jest tu kluczowa. Jak dalej podkreśla Chmielewski: „czy to wystarczy, również dowiemy się dopiero w czwartek”. Czyli dziś, gdy portal DoRzeczy.pl publikuje ten tekst. Różnice zdań wewnątrz Koalicji Obywatelskiej są tak duże, że część jej wysoko postawionych działaczy zdecydowało się zabezpieczyć na wypadek, gdyby ktoś z ich grona skrewił.

Więc zaraz po wyborach rozpoczęły się łowy wśród radnych z innych ugrupowań – w tym nawet z Prawa i Sprawiedliwości, z list którego Pruszczyk uzyskał mandat piaseczyńskiego radnego. Grzegorz Pruszczyk zawiadomił prokuraturę, że takich rozmów z prominentnymi przedstawicielami Platformy odbył trzy. Ich sens był jasny: powinien poprzeć kandydata Platformy Obywatelskiej na starostę piaseczyńskiego bo inaczej… straci pracę.

Zdaniem Pruszczyka te groźby to nie żadne "czcze gadanie", bo choć ma etat na czas nieokreślony w Domu Pomocy Społecznej im. Waleriana Łukasińskiego w Górze Kalwarii, to jest to jednostką organizacyjną Powiatu Piaseczyńskiego. A to znaczy, że podlega i podlegać będzie właśnie jednemu z wicestarostów. To miał być lewar, który pozwoli go złamać w tajnym głosowaniu.

Lis w Sielance: chcesz pracować – głosuj na Koalicję Obywatelską
Pierwszy ultimatum Pruszczykowi miał postawić Zdzisław Lis. To ważna postać. Burmistrz piaseczyński w latach 2010–2018. W październikowych wyborach już nie ubiegał się o reelekcję. Przeszedł na inny, wyższy szczebel. Został wybrany do Rady Powiatu.

Tuż po wyborach Zdzisław Lis miał spotkać się z Grzegorzem Pruszczykiem w niewielkiej, przytulnej pizzerii Sielanka w miejscowości Łoś w gminie Prażmów, gdzie radny PiS mieszka wraz z rodziną (a w latach 2010-14 był jej wójtem). Znają się. Spotkanie miało być „prywatne”. Ale pierwsze co Lis sprawdził czy pod stołem nie ma podsłuchu – wspomina Pruszczyk.

I miał dla niego jasny przekaz: utrzymasz pracę jeśli zagłosujesz na kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego. Jak zareagował? – Panie Redaktorze, chojrakuje się łatwo w telewizyjnym studio. Tu jest realne życie. Mam żonę, trzy córki i dwóch synów. Zrozumiałem, że to nie jest zabawa. Dlatego zmilczałem. Chciałem być pewny, że nie nadinterpretuje – zastrzega radny PiS.

Zdzisław Lis w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl przyznał, że do spotkania w pizzerii doszło. Kategorycznie jednak zaprzeczył, by kiedykolwiek groził, bądź straszył radnego Pruszczyka. – Faktycznie się spotkaliśmy. Rozmowa dotyczyła współpracy w powiecie. Ale o żadnym straszeniu, groźbach, nie było mowy! – zapewnia w rozmowie z DoRzeczy.pl Zdzisław Lis.

Rozmowa druga: z szefem mojej szefowej

– Kolejny sygnał ze strony działaczy Platformy Obywatelskiej w kontekście głosowań dotyczących wyboru nowego Zarządu Powiatu miałem w rozmowie z urzędującym wciąż jeszcze wicestarostą piaseczyńskim Arkadiuszem Strzyżewskim – tłumaczy Grzegorz Pruszczyk – Strzyżewski wprost twierdził, że rozmawia ze mną na prośbę Ksawerego Guta. Czy poprze go w tajnym głosowaniu. Ale zastrzegł, że wykonuje jedynie polecenie. Zastrzegł, że osobiście na mnie nie naciska.

Do rozmowy Pruszczyka ze Strzyżewskim miało dojść zaledwie parę dni po tej ze Zdzisławem Lisem. Miejsce nie było przypadkowe: Dom Pomocy Społecznej w którym Pruszczyk pracuje. Mało tego, Lis jest właśnie tym wicestarostą piaseczyńskim, który wciąż jeszcze (do końca tej kadencji) oficjalnie pełni nad nim nadzór. A to, że Góra Kalwaria, to jego matecznik, co Strzyżewski podkreśla sam na swojej własnej stronie internetowej.

Pruszczyk: bezrobotnym już byłem

– Tu, w moim miejscu pracy, „szefowie mojej szefowej” mówią jak mam głosować. Nie mają uwag do tego, co robię. Chcą tylko bym sprzeniewierzył się sobie i moim wyborcom – opowiada DoRzeczy.pl Grzegorz Pruszczyk. I zaraz dodaje: – Naprawdę lubię swoją pracę. Choć do łatwych nie należy. Opiekujemy się pół tysiącem osób.

Po chwili Pruszczyk przyznaje: Już bezrobotnym w życiu byłem. Oni to wiedzieli. Zacząłem się na prawdę bać, że stracę pracę, z której żyję i utrzymuję rodzinę. Żona jest nauczycielką. Mamy piątkę dzieci. A kolejnej „w tym państwie w państwie” mogę nie znaleźć. W powiecie Gut, Lis, Strzyżewski mają bardzo rozległe kontakty. Rządzą w gminach, powiecie. Każdy tu wie, że oni naprawdę mogą wiele. To olbrzymia władza. Nie tylko pieniądza – podkreśla.

Wiadomość od samego „skazanego na sukces”

19 listopada do Grzegorza Pruszczyka na Facebooku pisze sam Ksawery Gut. Proponuje spotkanie „jeszcze przed pierwszą sesją Rady Powiatu”. To podczas niej Gut ma zostać wybrany starostą. Gut ma 35-lat. W serwisach społecznościowych sam się chwali, że zajmuje się „dużymi inwestycjami”. Na samym początku kariery pracował w prywatnej firmie – u producenta kalendarzy książkowych. A potem już trzyma się pracy związanej z władzą Platformy Obywatelskiej.

Wylicza. Tu Zakład Gospodarki Komunalnej, tam zlecenie od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Awansuje jakby był skazany na sukces. Dość szybko w rubryce zawód może śmiało wpisać „szef”. Najpierw w Mazowieckim Zespole Dróg Wojewódzkich. Potem w Wydziale Spraw Komunalnych i Lokalowych w prestiżowym podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie. Ze względu na część bajecznie bogatych mieszkańców to mazowieckie uzdrowisko nazywane jest „polskim Beverly Hills”.

A w kończącej się dziś kadencji jest wicestarostą całego powiatu. Nadzoruje ważne wydziały: Architektoniczno-Budowlany, Inwestycji, Remontów i Drogownictwa oraz Edukacji i Rynku Pracy. Widać, że Gutowi zależy na awansie. Dotąd był jedynie zastępcą. Teraz ma zostać następcą dotychczasowego starosty. Piasecznonews.pl wytłuszcza konkluzje: „będzie najmłodszym starostą piaseczyńskim od reformy administracyjnej w 1999 roku”.

Z kolei Pruszczyk to rocznik 1974. Jest dawno dorosłym człowiekiem, gdy Adam Michnik nagrywa głośną propozycję Lwa Rywina, by po paru miesiącach „Gazeta Wyborcza” opublikowała tekst „ustawa za łapówkę”. Pamięta, że naczelny „Wyborczej” kazał swoim ludziom kupować kilka dyktafonów. Bo chciał mieć pewność, że uda mu się nagrać swojego przyjaciela. Pruszczyk pomny lekcji Michnika przed wizytą w obszernym gmachu starostwa włącza nie tylko dyktafon w telefonie, ale także, specjalnie kupuje dyktafon. Jemu – w odróżnieniu od ostatnich szumnych nagrań miliardera Leszka Czarneckiego – oba zadziałały. – Widać tańszy sprzęt jest lepszy – żartuje.

Także redakcja DoRzeczy.pl – inaczej niż w wypadku publikacji „Gazety Wyborczej” na podstawie materiałów mec. Romana Giertycha nie wycina żadnego fragmentu ani nagrania, ani stenogramu rozmowy obu panów. Publikujemy je takim jakimi są. W całości.

Trzy dni: groźba, prokuratura, publikacja

I najważniejsza różnica: Rozmowa Gut(KG) – Pruszczyk (GP)miała odbyć się w ten wtorek, 20 listopada.
W środę 21 listopada Pruszczyk zawiadamia prokuraturę.
Portal dorzeczy.pl publikuje tę historię w czwartek 22 listopada.
Wybór zarządu powiatu piaseczyńskiego, w tym starosty, zaplanowany jest na 15.00.

GP: […] No ale… rozumiem, że mam wybór?
KG: No tak, tylko że musisz się liczyć, że mogą być różne konsekwencje też tego. Żebyś wiedział, że tak jest.
GP: Ale konsekwencja to będzie utrata pracy?
KG: Może tak być.
GP: No, ale… Zdzisław Zdzisławem. Jak będziesz ty starostą to ty będziesz decydował o takich rzeczach.
KG: No ale jeżeli będę miał naciski z góry […] Polityka bardzo głęboko, że tak powiem weszła. […] Ale tak strasznie politycznie chce działać w najbliższej kadencji. Myślę, że to związane jest z tym, że po drodze mamy kilka wyborów, które będą polityczne i myślę, że to…
GP: To pewnie tak, pewnie tak
KG: …wszystko co będzie związane z PiSem to będzie z góry bombardowane, prawda.

Gut się tłumaczy

Skontaktowaliśmy się z Ksawerym Gutem. W rozmowie z naszym portalem kategorycznie zaprzeczył, by straszył radnego PiS. W trakcie rozmowy rzucił słuchawką. Następnie już nie odbierał telefonu, nie odpowiedział na pytania, które nagraliśmy za pośrednictwem poczty głosowej – Ksawery Gut: Nie jest prawdą, bym groził radnemu PiS

"Uprzejmie informuję, iż do Prokuratury Krajowej wpłynęło zawiadomienie, o którym Pan wspomina w swoim e-mailu. Zawiadomienie to zostało przekazane zgodnie z właściwością miejscową do Prokuratury Okręgowej w Warszawie" - poinformowała nas Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Antoni Trzmiel – jest dziennikarzem Telewizji Polskiej i szefem portalu DoRzeczy.pl.
Współpraca: pha
/ Źródło: DoRzeczy.pl
/ pha
https://dorzeczy.pl/kraj/84648/Glosujes ... prace.html
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Ksawery Gut - Starosta Powiatu Piaseczyńskiego

Postautor: Redakcja » czw lis 22, 2018 7:44 pm

Obrazek

Prezydium Rady Powiatu Piaseczyńskiego na zdjęciu.

Starostą powiatu piaseczyńskiego został Ksewery Gut.
Wicestarostą został Zdzisław Lis.
Członkiem zarządu została Ewa Lubianiec.


Przewodniczącym Rady Powiatu został Włodzimierz Rasiński.
Wiceprzewodniczącą Rady została Iwona Jackowicz.
Wiceprzewodniczącym Rady został Rafał Jaszczak.
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Oświadczenie Starosty Powiatu Piaseczyńskiego

Postautor: Kacperek » pt lis 23, 2018 7:39 pm

OŚWIADCZENIE

W związku z publikacją stenogramu i nagrania mojej rozmowy z Grzegorzem Pruszczykiem opublikowanym w dniu 22 listopada 2018r. na portalu dorzeczy.pl oświadczam, iż nie zamierzam oceniać zachowania mojego rozmówcy, który w ukryciu nagrywał naszą rozmowę.

Chcę jednak podkreślić, że to Pan Grzegorz Pruszczyk, jako pierwszy, poruszył temat swojego zatrudnienia w DPS. Moja reakcja w tym zakresie była wyłącznie życzliwą diagnozą mojej i jego sytuacji politycznej polegającej na tym, iż łączy on funkcję radnego i jednocześnie jest zatrudniony w samorządowym Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii.

Jednocześnie Pan Grzegorz Pruszczyk tak moderował nagrywaną przez siebie rozmową, aby sprowokować mnie do określonej odpowiedzi. Z tych też względów całą sytuację oceniam, jako próbę nacisku oraz próbę zastraszenia mnie (grożenie odpowiedzialnością karną) tuż przed głosowaniem w sprawie wyboru mojej kandydatury na Starostę Piaseczyńskiego.

Przygotowana przez Pana Grzegorza Pruszczyka prowokacja, bo tak ją oceniam ze względu na moment upublicznienia tego nagrania, nie udała się. Zostałem wybrany na stanowisko Starosty Piaseczyńskiego.

W tym miejscu dodatkowo podkreślam, że celem naszego spotkania nie było omawianie kwestii zatrudnienia Pana Grzegorza Pruszczyka w samorządowym Domu Opieki Społecznej, a jedynie ustalenie, czy podjęto już decyzję w klubie PiS o dyscyplinie głosowania w sprawie wyboru starosty.

Zachowanie Pana Grzegorza Pruszczyka pozostawiam ocenie Państwa.

Jednocześnie pragnę podziękować tym wszystkim, którzy mi zaufali zarówno na etapie wyborów samorządowych, jak i na etapie wyboru mnie na starostę Piaseczyńskiego.

Ksawery Gut

źródło oświadczenia: https://www.facebook.com/gutksawery/pos ... 9956830294
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Prokurator zbada czy popełniono przestępstwo

Postautor: iTV Piaseczno News » pt lis 23, 2018 7:44 pm

Obrazek

Prokurator zbada czy popełniono przestępstwo https://itvpiaseczno.pl/artykul/prokurator-zbada-czy/557656

21 listopada radny Grzegorz Pruszczyk złożył w Prokuraturze Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Szantaż i groźby bezprawnego pozbawienia pracy Grzegorza Pruszczyka w jednostce podległej Starostwu Powiatowemu w Piasecznie, o ile radny powiatu piaseczyńskiego nie zagłosuje na kandydaturę Ksawerego Guta na urząd Starosty Powiatowego w Piasecznie podczas pierwszej sesji Rady Powiatu Piaseczyńskiego. Nie zagłosował.



Ostatnio zmieniony pt lis 23, 2018 10:47 pm przez iTV Piaseczno News, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Oświadczenie Klubu Radnych PiS ze Starostwa Powiatu

Postautor: iTV Piaseczno News » pt lis 23, 2018 9:42 pm

Obrazek

Oświadczenie Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Powiatu Piaseczyńskiego.

Piaseczno, dnia 23 listopada 2018 r.

Oświadczenie

W związku z ujawnieniem nagrania, na którym zarejestrowano podejmowanie przez Pana Ksawerego Guta – obecnie Starostę Piaseczyńskiego, szantażu i groźby pozbawienia pracy celem wymuszenia na radnym Prawa i Sprawiedliwości Grzegorzu Pruszczyku głosowania na kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Zarządu Powiatu, oświadczamy co następuje:

1. Wzywamy Pana Ksawerego Guta do natychmiastowej dymisji z funkcji Starosty Piaseczyńskiego, niezwłocznego zrzeczenia się mandatu radnego powiatu oraz wycofania się z czynnego udziału w życiu publicznym do czasu zbadania sprawy przez Prokuraturę;
2. Wzywamy Przewodniczącego Rady Włodzimierza Rasińskiego oraz Wicestarostę Zdzisława Lisa do publicznego odniesienia się do opublikowanych na stronie internetowej Tygodnika Do Rzeczy nagrań, na których Pan Ksawery Gut wskazuje ich jako osoby inspirujące ewentualne zwolnienie z pracy Pana Grzegorza Pruszczyka w przypadku, gdyby odmówił głosowania na kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Zarządu Powiatu;
3. Wskazujemy, że wybór osoby skompromitowanej tego rodzaju praktykami na zaszczytny urząd Starosty jest wydarzeniem bez precedensu, które przynosi wstyd powiatowi piaseczyńskiemu. Wzywamy tych radnych Koalicji Obywatelskiej, którzy nie popierają stosowanych przez Pana Ksawerego Guta metod budowania większości w Radzie, do odwagi sprzeciwienia się tego rodzaju standardom w samorządzie terytorialnym;
4. Wyrażamy sprzeciw wobec skandalicznego prowadzenia obrad I sesji Rady Powiatu Piaseczyńskiego przez radnego seniora Kazimierza Porębskiego oraz Przewodniczącego Rady Włodzimierza Rasińskiego, którzy wielokrotnie nie dopuszczali radnych Prawa i Sprawiedliwości do głosu pod niektórymi punktami porządku obrad, na skutek czego m. in. radny Grzegorz Pruszczyk swoje oświadczenie musiał wygłosić w trakcie przerwy;
5. Wyrażamy solidarność z radnym Prawa i Sprawiedliwości Grzegorzem Pruszczykiem, ofiarą praktyk Pana Ksawerego Guta zarejestrowanych na nagraniu. Ufamy, że czynności podjęte przez Prokuraturę doprowadzą do rzetelnego wyjaśnienia sprawy i ukarania osób winnych

Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Powiatu Piaseczyńskiego
https://itvpiaseczno.pl/artykul/oswiadczenie-klubu-radnych/557924
https://itvpiaseczno.pl/assets/uploads/files/25-1543005414-oswiadczenie02.pdf
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Zdzisław Lis i taśmy Grzegorza Pruszczyka

Postautor: iTV Piaseczno News » pt lis 23, 2018 10:53 pm

Obrazek

Zdzisław Lis i taśmy Pruszczyka. Stanowisko byłego burmistrza Piaseczna https://www.facebook.com/itvpiaseczno/videos/1970197286427631/
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Ksawery Gut - Starosta Powiatu Piaseczyńskiego

Postautor: Filip » pt lis 23, 2018 11:40 pm

Obrazek

Pruszczyk w TVP program Zawsze na temat: https://warszawa.tvp.pl/40112201/23112018
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Obelgi i przemoc zamiast współpracy w Starostwie

Postautor: lucja » sob lis 24, 2018 9:23 pm

Obrazek

Prokuratura zbada zamieszanie wokół wyborów na starostę w powiecie piaseczyńskim. Wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa zgłosił jeden z radnych Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem samorządowca namawiano go do głosowania na polityka Koalicji Obywatelskiej pod groźbą utraty pracy. https://wiadomosci.tvp.pl/40126908/obel ... wspolpracy
Pozdrawiam serdecznie
Łucja
Awatar użytkownika
lucja
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 08, 2007 3:50 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Ksawery Gut - Starosta Powiatu Piaseczyńskiego

Postautor: iTV Piaseczno News » ndz lis 25, 2018 12:42 pm

Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Starosta mimo wszystko - taśmy Pruszczyka to za mało

Postautor: iTV Piaseczno News » ndz lis 25, 2018 4:15 pm

Obrazek

Starosta mimo wszystko. Taśmy Pruszczyka to za mało. Na pierwszej Sesji Radny Powiatu Piaseczyńskiego dokonano wyboru nowego starosty Powiatu Piaseczyńskiego. Został nim wybrany 15 głosami radnych KO Ksawery Gut. Wcześniej na sesji doszło do skandalu związanego ze zgłoszeniem do Prokuratury Krajowej w Warszawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w postaci użycia szantażu i groźby bezprawnego pozbawienia pracy Grzegorza Pruszczyka w jednostce podległej Starostwu Powiatowemu o ile ten nie zagłosuje na Ksawerego Guta na stanowisko starosty w czasie pierwszej sesji Powiatu Piaseczyńskiego zwołanej na 22 listopada 2018r. https://itvpiaseczno.pl/artykul/starost ... tko/558120
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Oświadczenie Włodzimierza Rasińskiego i taśmy Pruszczyka

Postautor: iTV Piaseczno News » ndz lis 25, 2018 6:54 pm

Obrazek

Oświadczenie Włodzimierza Rasińskiego i taśmy Pruszczyka https://itvpiaseczno.pl/artykul/oswiadczenie-wlodzimierza/558143

Takie pismo otrzymaliśmy od pana Włodzimierza Rasińskiego z prośbą o publikację, co niniejszym czynimy.

-------------------------------
Piaseczno, 2018-11-25

Szanowni Państwo,

W związku z oświadczeniem radnego Grzegorza Pruszczyka oraz stanowiskiem klubu PiS, w których wymieniane jest moje nazwisko, w kontekście rzekomego grożenia G. Pruszczykowi utratą pracy, jeśli ten nie zagłosuje na Ksawerego Guta jako kandydata Koalicji Obywatelskiej na starostę, stwierdzam kategorycznie, że nigdy nikogo nie nakłaniałem do szantażowania innych osób oraz grożenia utratą pracy. Dotyczy to nie tylko radnego G. Pruszczyka, ale każdej innej osoby. Nigdy też nie zachęcałem K. Guta do rozmowy z G. Pruszczykiem na temat wyboru starosty Powiatu Piaseczyńskiego, ani nie miałem wiedzy, że taka rozmowa ma mieć miejsce. Uważam wykorzystywanie mojego nazwiska, które padło w tego rodzaju rozmowie dwóch radnych, za nieuprawnione i naganne.

Jestem zbulwersowany i oburzony słowami radnego G. Pruszczyka oraz stanowiskiem klubu PIS. Używanie mojego nazwiska w tym sporze ma jednoznaczny charakter nagonki na moją osobę i ma podtekst wyłącznie polityczny. Czuję się pomówiony oświadczeniem G. Pruszczyka wygłoszonym przed wyborem mnie na Przewodniczącego Rady Powiatu. Radny G. Pruszczyk nie podjął nawet próby weryfikacji prawdziwości informacji, którymi posłużył się w swoim publicznym oświadczeniu. Uznaję to za działanie szkodzące mojemu dobremu imieniu a także za przejaw brudnej walki politycznej prowadzonej przez PiS. Dlatego oczekuję niezwłocznych, publicznych przeprosin ze strony radnego G. Pruszczyka . Jeżeli do poniedziałku 26.11.2018 r. Pan G. Pruszczyk nie przeprosi mnie, złożę zawiadomienie dotyczące pomówienia do prokuratury oraz rozważę stosowne kroki prawne chroniące moje dobre imię.

Włodzimierz Rasiński
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Ksawery Gut - Starosta Powiatu Piaseczyńskiego

Postautor: Filip » wt gru 04, 2018 6:33 pm

Obrazek

W dniu dzisiejszym prokurator zdecydował o wszczęciu śledztwa "w sprawie wywierania poprzez nadużycie stosunku zależności wpływu na sposób głosowania przez radnego powiatu piaseczyńskiego w głosowaniu nad wyborem członków zarządu powiatu piaseczyńskiego, tj. o czyn z art. 250 kk." Chodzi o doniesienie dotyczące starosty Ksawerego Guta, które radny Grzegorz Pruszczyk złożył w prokuraturze przed blisko dwoma tygodniami. https://www.facebook.com/PrzegladPiasec ... =3&theater
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Radny donosi do prokuratury na starostę

Postautor: Kacperek » śr gru 05, 2018 8:20 pm

Obrazek

Radny powiatu piaseczyńskiego twierdzi, że tamtejszy starosta mógł popełnić przestępstwo. Przekonuje, że był przez niego szantażowany: miał usłyszeć, że straci pracę, jeżeli nie poprze starosty. - Całą sytuację oceniam jako próbę nacisku oraz próbę zastraszenia mnie - odpowiada starosta.

Główną postacią w tej historii jest Grzegorz Pruszczyk. W ostatnich wyborach samorządowych został wybrany na radnego powiatu piaseczyńskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. Jego partia zdobyła łącznie siedem mandatów, lokalny komitet Nasza Gmina również. Najwięcej - i samodzielną większość - wzięła Koalicja Obywatelska (15 z 29 mandatów w radzie powiatu). To jednak minimalna przewaga – jednego głosu.

"Dostawałem pewne sygnały"

Z takim rozdaniem radni przygotowywali się do wyboru starosty. Miał nim zostać Ksawery Gut.
- Od momentu wyboru na radnego dostawałem pewne sygnały zainteresowania moją osobą w kontekście pozytywnego głosowania [za wyborem Ksawerego Guta na starostę - red.], ale nikt tego wyraźnie nie zaznaczył w tym sensie, że nie byłem szantażowany – mówi tvnwarszawa.pl Pruszczyk.

W piśmie do prokuratury, które nam przesłał, zaznaczył, że najpierw rozmawiał z nim jeden z radnych, a potem były członek zarządu starostwa.

Według radnego z rozmów wynikało, że jego decyzję w głosowaniu wiązano z miejscem, gdzie pracuje. Chodzi o Dom Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii, który podlega pod starostwo piaseczyńskie.

"Wyposażyłem się w dyktafon"

- Gdy zostały trzy dni do głosowania i członek zarządu powiatu, Ksawery Gut poprosił mnie o rozmowę, sygnalizując, że chodzi o czwartkowe głosowanie, przebiegła mi taka myśl, że może on argumentować to w sposób, w który nie powinien. Dlatego zdecydowałem się na zapis tej rozmowy. Wyposażyłem się w dyktafon i poszedłem na spotkanie - relacjonuje Pruszczyk.

Jak precyzuje w piśmie do prokuratury, zaproszenie na spotkanie otrzymał 19 listopada przez aplikację Messenger. Sama rozmowa miała odbyć się dzień później.
Jej zapis (jak i całą sprawę) opisał jako pierwszy portal DoRzeczy.pl, w dniu głosowania. Pruszczyk w rozmowie z tvnwarszawa.pl dodał, że zapisu nikomu nie dostarczał.

Wskazał nam jednak profil ITV Piaseczno na Facebookum gdzie można odnaleźć wniosek do Prokuratury Krajowej. W załączniku numer 3 jest spisana rozmowa, która miała się odbyć pomiędzy Grzegorzem Pruszczykiem (oznaczony jako GP) a Ksawerym Gutem (KG).

"Utrata pracy?"

Z zapisu wynika, że najpierw Ksawery Gut miał pytać, w jakiej komisji widzi się Pruszczyk. Później, że polityk PiS sugerował, iż musi być naprawdę poważny powód, żeby powiedzieć: słuchajcie, głosuję inaczej. Z drugiej strony Gut miał powiedzieć, że nie nalega, żeby głosował na niego, ale nie wie, czy nie będą naciskali inni członkowie zarządu.

Potem Pruszczyk pyta, czy konsekwencją będzie utrata pracy? Gut odpowiada, że może tak być.

"Dostałem sygnał"
- Dostałem sygnał, że powinienem złamać swój kręgosłup i oszukać kolegów z klubu. Mam rodzinę wielodzietną, moja żona pracuje, ale zdajemy sobie sprawę, że utrzymanie siedmioosobowej rodziny z jednej pensji nie byłoby możliwe. W moim sumieniu uważam, że zachowałem się właściwie. Poinformowałem organy ścigania, że poddano mnie szantażowi – przekonuje.

W piśmie, które skierował do prokuratury, czytamy, że "zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w postaci użycia podczas rozmowy odbytej przeze mnie z Członkiem Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego Panem Ksawerym Gutem w dniu 20 listopada 2018 roku szantażu i groźby bezprawnej pozbawienia" go pracy.

Biuro prasowe prokuratury potwierdziło, że 21 listopada Pruszczyk złożył zawiadomienie. "Zostało przesłane według właściwości do Prokuratora Regionalnego w Warszawie celem rozpoznania i dalszego procedowania zgodnie z kompetencjami" - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.

"Próba zastraszenia mnie"
Ksawery Gut wydał oświadczenie na Facebooku. Stwierdził między innymi, iż nie zamierza oceniać zachowania "rozmówcy, który w ukryciu nagrywał naszą rozmowę".

"Chcę jednak podkreślić, że to Pan Grzegorz Pruszczyk, jako pierwszy, poruszył temat swojego zatrudnienia w DPS. Moja reakcja w tym zakresie była wyłącznie życzliwą diagnozą mojej i jego sytuacji politycznej polegającej na tym, iż łączy on funkcję radnego i jednocześnie jest zatrudniony w samorządowym Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii" - dodał.

Zaznaczył również, że to Pruszczyk "tak moderował nagrywaną przez siebie rozmową", aby sprowokować go do określonej odpowiedzi.

"Z tych też względów całą sytuację oceniam, jako próbę nacisku oraz próbę zastraszenia mnie (grożenie odpowiedzialnością karną) tuż przed głosowaniem (...). Przygotowana przez Pana Grzegorza Pruszczyka prowokacja, bo tak ją oceniam ze względu na moment upublicznienia tego nagrania, nie udała się. Zostałem wybrany na stanowisko" - pisze dalej Gut.

Z jego relacji wynika, że celem spotkania było ustalenie, czy podjęto już decyzję w klubie PiS o dyscyplinie głosowania w sprawie wyboru starosty. "Zachowanie Pana Grzegorza Pruszczyka pozostawiam ocenie Państwa. Jednocześnie pragnę podziękować tym wszystkim, którzy mi zaufali zarówno na etapie wyborów samorządowych, jak i na etapie wyboru mnie na starostę Piaseczyńskiego" - podsumowuje.

22 listopada Gut został wybrany na starostę. Jak podaje "Gazeta Stołeczna", głosowało na niego 15 osób z 29-osobowej rady powiatu. https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje ... 79827.html
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Następna

Wróć do Sprawy ogólne powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości