Chyliczkowska będzie dwukierunkowa

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Dwukierunkowa Chyliczkowska! Czy trzeba się jej bać?

Postautor: Ivona » śr kwie 25, 2018 12:47 pm

Obrazek

Dwukierunkowa Chyliczkowska! Czy trzeba się jej bać? Zdaniem Ksawerego Guta z zarządu powiatu, kiedy samochody zaczną jeździć Chyliczkowską w obu kierunkach i zakończy się przebudowa jej skrzyżowania z obwodnicą, ruch w tej części miasta usprawni się.

Przypomnijmy: od przeszło roku przeciwko rewolucji na obecnie jednokierunkowej Chyliczkowskiej protestują mieszkańcy osiedla przy ul. Młynarskiej. W petycji podpisanej przez setki osób twierdzą, że zdecydowanie pogorszy im się codzienny wyjazd w kierunku Warszawy. Na początku kwietnia do obawiających się zmian mieszkańców dołączyła gmina i wystosowała do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad stanowczy protest krytycznie odnoszący się do przebudowy skrzyżowania z obwodnicą, która umożliwi wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na Chyliczkowskiej. GDDKiA odpowiada, że jest za późno na takie kroki.

– Na obecnym etapie nie ma możliwości wprowadzania zmian z uwagi na pozyskane stosowane decyzje umożliwiające realizację prac – tłumaczy Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowy warszawskiego oddziału GDDKiA. Pani rzecznik podkreśla, że projekt trwającej przebudowy skrzyżowania został pozytywnie zaopiniowany przez Starostwo Powiatowe w Piasecznie (zarządcę ul. Chyliczkowskiej), a w marcu podpisano umowę z wykonawcą w systemie „projektuj i buduj”. Termin zakończenia prac upływa 31 sierpnia tego roku.

Obrazek

Na „zielonym” wyjedzie więcej aut

Władze powiatu przekonują, że o wprowadzeniu ruchu dwukierunkowego na Chyliczkowskiej było wiadomo przynajmniej od 2 lat, kiedy starostwo oraz gmina rozpoczęły rozmowy z GDDKiA o przebudowie skrzyżowania.

– Przedstawiłem wówczas projekt obejmujący ruch dwukierunkowy i władze gminy nie zgłaszały sprzeciwu. Nie po to włożyliśmy w to tyle pracy, aby w połowie inwestycji się wycofywać – zaznacza Ksawery Gut z zarządu powiatu. Gut nie zgadza się z zarzutami, że inwestycja i cała rewolucja nie została odpowiednio przygotowana i poprzedzona odpowiednimi analizami. – Pomiary ruchu przeprowadziliśmy na Chyliczkowskiej i sąsiednich ulicach trzykrotnie, ostatnie ze szczególnym uwzględnieniem ul. Młynarskiej – podkreśla członek zarządu powiatu. – Z naszych danych wynika, że z ul. Królewskie Lipy w Chyliczkowską w godzinach szczytu wyjeżdża zaledwie 98 aut, to ledwo jedna dziewiąta wszystkich samochodów, które w tym czasie przejeżdżają Chyliczkowską. Te dane wskazują, że Chyliczkowskiej nie można uznawać za drogę osiedlową i mieszkańcy jednego osiedla nie mogą decydować o nowej organizacji ruchu na zbiorczej ulicy – argumentuje.

Obrazek

Ksawery Gut przekonuje również, że przebudowa skrzyżowania z obwodnicą zdecydowanie upłynni ruch. Ma to nastąpić za sprawą wprowadzenia bezkolizyjnych cykli sygnalizacji świetlnej. Dzięki temu z Chyliczkowskiej w kierunku Warszawy będzie mogło na jednym „zielonym” wyjechać więcej samochodów (wedle wyliczeń inżynierów teraz na godzinę jest to 275 aut, po zmianach 426). Sytuacja poprawi się też na lewoskręcie od strony Konstancina. Do tego na skrzyżowaniu zostaną zamontowane tzw. pętle indukcyjne, które będą dostosowywały długość cyklu świateł do liczby samochodów na skrzyżowaniu. Płynność zapewni też więcej pasów na skrzyżowaniu, co sprawi, że skręcający nie będą blokowali jadących prosto.

Kierowcy nie będą kluczyli

– Domyślam się, że skoro setki mieszkańców wyjeżdżają rano Chyliczkowską, to po południu będą chcieli ta samą drogą wrócić. A to sprawi, że zupełnie inaczej rozłoży się także ruch na skrzyżowaniu z ul. Okulickiego – tłumaczy Ksawery Gut.

Z protestującymi przeciwko dwukierunkowej Chyliczkowskiej nie zgadza się także Robert Widz, przewodniczący Komisji Polityki Gospodarczej piaseczyńskiej rady miejskiej.

– Sceptycy zadają pytanie, kto wymyślił, żeby ul. Chyliczkowska stała się ulicą dwukierunkową, a ja zadaję pytanie: kto wymyślił, aby ulica powiatowa, jedyna „prosta” droga, która łączy wschodnią i zachodnią część Piaseczna stała się na małym fragmencie ulicą jednokierunkową? Kto się zastanowił nad konsekwencjami tego rozwiązania, z którym od lat się borykają się kierowcy? – pyta.

Zdaniem Widza zmiana organizacji ruchu na Chyliczkowskiej sprawi, że na ul. Puławskiej w mieście, Żeromskiego, Sierakowskiego będzie mniej samochodów, a kierowcy nadjeżdżający od strony Józefosławia czy Chylic, zamiast jeździć dookoła po lokalnych ulicach Piaseczna, pojadą prosto do parku, starostwa czy na parking przy ul. Zgody. http://piasecznonews.pl/dwukierunkowa-c ... e-jej-bac/
Awatar użytkownika
Ivona
 
Posty: 466
Rejestracja: wt sty 12, 2010 2:59 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Chyliczkowska może nie będzie dwukierunkowa

Postautor: Kacperek » śr maja 02, 2018 6:15 pm

Obrazek

ULICA CHYLICZKOWSKA !!!
1. BURMISTRZ MiG PIASECZNO wystosował sprzeciw w sprawie dwukierunkowej ul. Chyliczkowskiej.
2. Na spotkaniu w GDDKiA w dniu 25/04/2018 (inwestor rozbudowywanego skrzyżowania DK 79 z ul. Chyliczkowską) Dyrektor L. Sekulski potwierdził, iż ciągle istnieje możliwość takiego oznakowania poziomego przebudowywanego skrzyżowania oraz ustawienia sygnalizacji świetlnej aby po zakończonej inwestycji ruch na ul. Chyliczkowskiej pozostał jednokierunkowy. Potrzeba jedynie pisma od pana Starosty z takim wnioskiem do GDDKiA. W spotkaniu oprócz mnie uczestniczył pan. W.Rasiński,projektant oraz 3 osoby z GDDKiA.
3. Rada Rodziców LO przy ul. Chyliczkowskiej wystąpiła z wnioskiem do pana Starosty o zachowanie ruchu jednokierunkowego na ul.Chyliczkowskiej.
4. W dniu 27/04/2018 złożyłem w Starostwie Powiatowym pismo z wnioskiem o zorganizowanie spotkania pana Starosty z mieszkańcami w sprawie organizacji ruchu na ul. Chyliczkowskiej.

AKTUALNA SYTUACJA DOTYCZĄCA UL. CHYLICZKOWSKIEJ !!! JEDEN KIERUNEK MOŻE JESZCZE POZOSTAĆ. MÓWI O TYM Dyr. GDDKiA - WYSTARCZY DECYZJA STAROSTY. JEŚLI BĘDZIEMY MIEĆ 2 -kierunkową ul. Chyliczkowską to tylko dzięki panu STAROŚCIE !!! https://www.facebook.com/maickiartur/ph ... =3&theater
Ostatnio zmieniony czw maja 03, 2018 12:00 pm przez Kacperek, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1405
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Piaseczno potrzebuje kompleksowych rozwiązań komunikacyjnych

Postautor: Kacperek » czw maja 03, 2018 11:50 am

Obrazek

Piaseczno potrzebuje kompleksowych rozwiązań komunikacyjnych, a nie przedwyborczych prowizorek!

Z uwagą przeczytałem pismo radnego Roberta Widza udzielającego poparcia wizji ul. Chyliczkowskiej jako drogi dwukierunkowej. Już na początku uwagę przykuwa brak długofalowej koncepcji rozstrzygającej kwestię ruchu drogowego w tym obszarze, wszystko to doraźne rozwiązania. Zamiast ekscytować się drobnymi i docelowo nieskutecznymi rozwiązaniami należało wynegocjować węzły komunikacyjne z prawdziwego zdarzenia w postaci dwupoziomowych skrzyżowań, o których mówi się od 20 lat.

Wtedy można by rozpocząć dyskusję rozstrzygającą czy Chyliczkowska powinna być jedno czy dwukierunkowa. To co robią obecne władze oznacza tylko brak wizji. Znając Pana Radnego i całą tę śmietankę rządzącą w Piasecznie spodziewam się ataku na moją osobę, sprowadzającego się do pytania „co ja zrobiłem w tej sprawie?”.
Dlatego od razu wyjaśniam: pomimo naszych starań nie było woli politycznej na kompleksowe rozwiązania komunikacyjne w Piasecznie na skrzyżowaniach z ul. Puławską (krajową 79).

Mimo to udało się mi z zespołem dobrych ludzi rozwiązać problem komunikacyjny na wysokości Auchan poprzez wykonanie skrzyżowania bezkolizyjnego i przebudowę drogi od granic z Warszawą do ul. Energetycznej. W porozumieniu Gminy z Auchan, w którym Auchan zobowiązało się do zaprojektowania dwupoziomowego skrzyżowania z ul. Energetyczną oraz przy ścisłej współpracy z Panią Wójt Lesznowoli zrobić koncepcję wielopoziomowego skrzyżowania na terenie Mysiadła, które w sposób jednoznaczny i na wiele lat rozwiązało problem komunikacyjny dla tej północnej części Piaseczna i powiatu, a w szczególności miejscowości Józefosław, Julianów i Mysiadło.

W Piasecznie od 8 lat rządzi PO prawie z władzą absolutną, dziś partyjnie współpracuje z PiS w powiecie. Mając taką koalicję i struktury na górze można zrobić bardzo wiele. A co robią? Prowizorki w postaci prawo i lewoskrętów. Marne to poprawianie przepustowości ruchu. Marnotrawstwo środków, a co gorsza spowolnienie docelowych rozwiązań na kilka lat. Dziś już wiemy, że te prowizorki zostały zrobione pod wybory i dla poprawy sondaży. Mam nadzieję, że mieszkańcy nie dadzą się na to nabrać.

Ruch drogowy w tym obszarze można było zaplanować przyszłościowo i kompleksowo. Można wprowadzić modyfikacje wcale nie wymagające wielkich nakładów. Dlaczego nikt nie zaproponował Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad aby dla ułatwienia życia mieszkańcom ul. Młynarskiej i okolicznych ulic wybudowała zjazd z drogi nr 79 z długim prawoskrętem? Wiązałoby się to z niewielkim kosztem, a zasadnicza poprawiłoby płynności ruchu w okolicy skrzyżowania DK79/Chyliczkowska. Zamiast pchać ruch z ul. Julianowskiej na skrzyżowanie z ul. Chyliczkowską można by wprowadzić ruch poprzez pas włączający ruch w kierunku Warszawy (dz. nr 27) odsunięty od skrzyżowania o 100-130 metrów. Cóż, to wymaga jednak pomysłu i wyobraźni.

I na koniec smutna konkluzja, cały cywilizowany świat wypycha tranzyt, zarówno ten duży jak i lokalny, poza miasto. Piaseczno jak zwykle robi na opak. Do zakorkowanego miasta wpuszcza dodatkowy potok samochodów, które nie mają celu pozostania w mieście tylko skrócenie drogi do punktu docelowego.

Ulica Chyliczkowska jest drogą powiatową, okna siedziby starostwa wychodzą na nią. Niech władze powiatu popatrzą jakie dziś są korki, gdy ulica jest jeszcze jednokierunkowa. Niestety zamiast racjonalnie podchodzić do problemów mieszkańców, Zarząd woli się POPiSywać rozdawaniem jabłek na dworcu i na ten sposób, mimo wszystko, kompromitować urząd, który nas reprezentuje na zewnątrz.

Jan Adam Dąbek
sołtys Józefosławia
starosta piaseczyński w latach 2006-2014
http://piasecznonews.pl/piaseczno-potrz ... rowizorek/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1405
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Dwukierunkowa Chyliczkowska w Piasecznie

Postautor: Kacperek » czw maja 03, 2018 12:01 pm

Obrazek

Obrazek

Kto był inicjatorem 2-kierunkowej ul. Chyliczkowskiej ? Jak wygląda porównanie dwóch wypowiedzi ? Ciekawe ? https://www.facebook.com/maickiartur/po ... 5064967711
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1405
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Chyliczkowska będzie dwukierunkowa

Postautor: Kacperek » śr maja 16, 2018 6:12 pm

Obrazek

Chyliczkowska jednak dwukierunkowa. Rodzice uczniów z IV LO złożyli do starostwa wniosek o zainstalowanie świateł przy przejściu dla pieszych. Starostwo odmówiło, a z jego odpowiedzi wynika, że Chyliczkowska, mimo protestów, będzie dwukierunkowa.

Rada Rodziców zwróciła się do starostwa z wnioskiem o zainstalowanie na Chyliczkowskiej przy przejściu dla pieszych sygnalizacji świetlnej. Rodzice zwracają uwagę, że ze szkoły korzysta 695 uczniów, a przystanek ZTM jest po drugiej stronie ulicy.

– Oczywistym jest, że byłoby najkorzystniej, aby na ul. Chyliczkowskiej był utrzymany nadal jednokierunkowy ruch pojazdów zwłaszcza, że obecnie przy takim układzie drogowym w godzinach szczytu tworzą się korki, które powodują ograniczenia widoczności – czytamy we wniosku.

Rodzice zwracają także uwagę, że po drugiej stronie Chyliczkowskiej znajduje się Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego, do którego uczęszcza ok. 500 uczniów.

Odpowiedzi na pismo rodziców udzielił Ksawery Gut, członek zarządu.

– Ulica Chyliczkowska na odcinku od ul. Puławskiej do drogi krajowej nr 79 będzie ulicą dwukierunkową – napisał.

W związku z tym na skrzyżowaniu Kościuszki-Puławska-Jana Pawła II-Chyliczkowska zostanie przebudowana sygnalizacja świetlna, z kolei na skrzyżowaniu Chyliczkowskiej i Warszawskiej zostanie wybudowana nowa sygnalizacja. Wprowadzony zostanie także zakaz wyprzedzania oraz ograniczenie ruchu do 40 km/h.

Ksawery Gut odmówił jednak wybudowania wnioskowanej sygnalizacji świetlnej.

– Każda dodatkowa sygnalizacja świetlna powodować będzie ograniczenie przepustowości i płynności ruchu – uzasadnił swoją decyzję. – Ponadto informuję, że przejście dla pieszych z sygnalizacją znajduje się ok. 160 m od przejścia w rejonie szkoły. http://www.przegladpiaseczynski.pl/aktu ... kierunkowa
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1405
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Chyliczkowska będzie dwukierunkowa

Postautor: Kacperek » pn maja 21, 2018 8:37 pm

Obrazek

Starostwo nie chce słyszeć o rezygnacji z dwóch kierunków na Chyliczkowskiej. Zwolennicy utrzymania jednokierunkowej Chyliczkowskiej nie składają broni. Próbują przekonać do swoich racji zarządcę drogi, czyli powiat. Ten pozostaje nieugięty.

Jeszcze przed długim majowym weekendem przedstawiciele około 400 mieszkańców protestujących przeciwko zmianom na Chyliczkowskiej oraz gminy spotkali się z Leszkiem Sekulskim, zastępcą dyrektora mazowieckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Nakłaniali go do takiego skorygowania projektu przebudowywanego obecnie skrzyżowania obwodnicy Piaseczna z ul. Chyliczkowską, aby wprowadzenie ruchu dwukierunkowego było na niej niemożliwe. Przypomnijmy, że takiemu rozwiązaniu przeciwni są mieszkańcy przede wszystkim osiedla przy Młynarskiej, burmistrz gminy Piaseczno oraz rada rodziców Liceum Ogólnokształcącego położonego przy Chyliczkowskiej. Obawiają się, że ulica zostanie całkowicie zakorkowana i pogorszy się na niej bezpieczeństwo.

– Dyrektor Sekulski oznajmił, że jest możliwe takie namalowanie pasów na przebudowanym skrzyżowaniu, aby ruch na Chyliczkowskiej pozostał jednokierunkowy. Postawił jednak jeden warunek: musi o to wystąpić zarządca tej ulicy, czyli władze powiatu – relacjonuje biorący udział w rozmowach Artur Maicki, piaseczyński radny i lider protestujących.

Jak dodaje, problem jest w tym, że starostwo nie chce rozmawiać z mieszkańcami, ani zrobić kroku w tył.

– Bo dla nas pozostawienie jednokierunkowej Chyliczkowskiej po przebudowie jej skrzyżowania z obwodnicą jest totalną bzdurą. Nie po to tak długo pracowaliśmy nad tym rozwiązaniem, aby się teraz wycofywać – odpowiada Ksawery Gut z zarządu powiatu. – Ludziom trzeba ułatwiać życie, a nie utrudniać – argumentuje.

Zdaniem Guta, planując nową organizację ruchu na Chyliczkowskiej, trzeba brać pod uwagę większą część miasta, a nawet gminy, a nie tylko jedno, czy dwa osiedla. W jego ocenie planowane zmiany wpłyną korzystnie na płynność ruchu w rejonie Chyliczkowskiej. Pomoże w tym m.in. przebudowana sygnalizacja świetlna na obwodnicy. Maicki uważa z kolei, że starostwo zafunduje mieszkańcom chaos.

– Zanim wprowadzimy ruch dwukierunkowy, przygotujmy ul. Chyliczkowską, na przykład dodając jeden pas ruchu na całej długości, zróbmy lewoskręty, zaplanujmy, przystanki dla komunikacji miejskiej, ewentualną sygnalizację świetlną i przeprowadźmy konsultacje z mieszkańcami, a wtedy będę za rozsądnymi rozwiązaniami – deklaruje radny.

W starostwie trwają obecnie prace nad nową organizacją ruchu na Chyliczkowskiej, która przewiduje m.in. dodatkową sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu z Warszawską oraz nową z ul. Puławską (projekt świateł przygotowuje gmina).

– Jeszcze nie potrafię powiedzieć, kiedy zostanie przygotowany projekt organizacji ruchu. Na pewno ul. Chyliczkowska będzie gotowa na przyjęcie ruchu dwukierunkowego, kiedy w na przełomie sierpnia i września zakończy się przebudowa skrzyżowania z obwodnicą – zapowiada Ksawery Gut. http://piasecznonews.pl/starostwo-nie-c ... zkowskiej/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1405
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Zalewski o Chyliczkowskiej dwukierunkowej

Postautor: Kacperek » pt maja 25, 2018 8:04 pm

Józef Zalewski o wprowadzeniu ruchu dwukierunkowego na Chyliczkowskiej
https://www.facebook.com/Piasecznowiece ... 156792670/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1405
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Poprzednia

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron