Chyliczkowska będzie dwukierunkowa

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Chyliczkowska będzie dwukierunkowa

Postautor: Filip » pt kwie 21, 2017 12:13 pm

Obrazek

Kierowcy będą musieli powalczyć z własnymi przyzwyczajeniami. Jeszcze w tym roku ul. Chyliczkowska przestanie być jednokierunkowa.

Rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia nowej organizacji ruchu. Po przeszło 20 latach znów będzie można wjechać w Chyliczkowską od strony Konstancina-Jeziorny.

Dwukierunkowy ruch zostanie na niej wprowadzony najpóźniej jesienią, po zakończeniu przebudowy Chyliczkowskiej z obwodnicą Piaseczna, czyli ul. Armii Krajowej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad GDDKiA wybrała już wykonawcę tej inwestycji. Za 3,5 mln zł zostaną dodane prawo i lewoskręty, które udrożnią przejazd przez ten węzeł.

– Przy okazji tej przebudowy GDDKiA narzuciła nam dwukierunkowość na Chyliczkowskiej – zdradza Ksawery Gut z zarządu powiatu piaseczyńskiego. Ponieważ jest to droga powiatowa, to starostwo przygotuje nową organizację ruchu na ulicy obecnie pełniącej rolę głównej wyjazdówki z centrum Piaseczna w stronę Warszawy i Konstancina-Jeziorny.
Główny problem to czy pozwolić na wyjazd z prostopadłych do Chyliczkowskiej ulic Warszawskiej, Zgoda, Lipy Królewskie i z parkingu przy urzędzie powiatowym w obu kierunkach, czy tylko w prawo.

– Niestety, na istniejących ulicach nie ma możliwości dołożenia dodatkowych pasów, ponieważ uniemożliwia to istniejąca zabudowa – informuje Włodzimierz Rasiński, szef Wydziału Infrastruktury i Transportu Publicznego w urzędzie gminy Piaseczno.

Najwięcej będzie kosztowała przebudowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Chyliczkowskiej z ul. Puławskiej (przy PZU). Trzeba będzie dołożyć dodatkowe sygnalizatory.

Zdaniem Ksawerego Guta zwiększenie liczby wjazdów do miasta zmniejszy korki na już istniejących arteriach, szczególnie na głównych „krzyżówkach” w mieście. Bowiem brak wjazdu w Chyliczkowską od strony Konstancina odbija się na ilości samochodów na ul. Okulickiego.

Piotr Chmielewski http://piasecznonews.pl/bedzie-rewolucj ... zkowskiej/
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1630
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Ruch dwukierunkowy na Chyliczkowskiej

Postautor: Filip » wt cze 27, 2017 10:22 am

Ruch dwukierunkowy na Chyliczkowskiej! Piaseczno skazane na komunikacyjny paraliż? Jeszcze w tym roku ul. Chyliczkowska przestanie być jednokierunkowa. Czy to oznacza komunikacyjny paraliż Piaseczna? Powiat planuje zmienić organizację ruchu na ul. Chyliczkowskiej, władze miasta mają duże wątpliwości i szereg pytań

Dwukierunkowy ruch ma zostać wprowadzony na ul. Chyliczkowskiej najpóźniej jesienią, po zakończeniu przebudowy skrzyżowania ulicy z obwodnicą Piaseczna, czyli ul. Armii Krajowej.
– Przy okazji tej przebudowy GDDKiA narzuciła nam dwukierunkowość na Chyliczkowskiej – poinformował nas już w kwietniu Ksawery Gut z zarządu powiatu piaseczyńskiego.

Ulica Chyliczkowska jest drogą powiatową, w więc to starostwo przygotuje nową organizację ruchu na ulicy obecnie pełniącej rolę wyjazdówki z Piaseczna, zarówno w stronę Warszawy, jak i Konstancina-Jeziorny.
Najwięcej będzie kosztowała przebudowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Chyliczkowskiej z ul. Puławskiej (przy PZU). Trzeba będzie dołożyć dodatkowe sygnalizatory.

Jak się okazuje o szczegółach inwestycji i konsekwencjach nowej organizacji ruchu niewiele wiedzą władze Piaseczna. A przecież drogi gminne łączące się ul. Chyliczkowską tworzą spójny komunikacyjny krwiobieg. Co się stanie gdy na jednej z głównych arterii krew zacznie krążyć w obu kierunkach? Nastąpi przystosowanie czy nagły zgon?

Władze Piaseczna są mocno zaniepokojone rewolucją komunikacyjną, którą planuje powiat wraz z GDDKiA.

Obrazek

– Tego typu zmiany powinny być poprzedzone badaniami symulacyjnymi i pomiarami ruchu na skrzyżowaniach z ulicą Chyliczkowską – uważa burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis. – Proponowane rozwiązanie wprowadzi fizyczną blokadę przejazdu ul. Warszawską – słusznie przewiduje burmistrz.

Na skrzyżowaniu Warszawskiej z Chyliczkowską już teraz dochodzi do regularnych wypadków i kolizji. Wyobraźmy sobie co się będzie działo gdy Chyliczkowską samochody zaczną jeździć w dwóch kierunkach.
W jaki sposób będzie odbywał się ruch na ulicach podporządkowanych, do Chyliczkowskiej? Czy na nich dla odmiany zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy? W jaki sposób będzie wyprowadzany ruch z osiedla Lech i wieżowca Sun City Tower?

Perspektywa problemów komunikacyjnych wynikających z planów uruchomienia ruchu dwukierunkowego na ul. Chyliczkowskiej spowodowała wystąpienie radnego miejskiego Artura Maickiego z szeregiem pytań.

Burmistrz Piaseczna uważa, że niektóre z nich poruszają kluczowe kwestie i zwraca się do starosty o udzielenie odpowiedzi. Radny Maicki pyta o to, kto był inicjatorem wprowadzenia ruchu dwukierunkowego na Chyliczkowskiej, czy były wykonane analizy potrzeb komunikacyjnych i konsultacje społeczne? Czy przewidziano problemy jakie pociągnie za sobą nowa organizacja ruchu?

– Zwracam się z prośbą o przedstawienie kompleksowego projektu organizacji ruchu dla ulicy Chyliczkowskiej – napisał burmistrz Piaseczna do starosty Wojciecha Ołdakowskiego.
Obawy miasta są w pełni uzasadnione, a wątpliwości słuszne. Nasuwa się tylko pytanie: dlatego tak późno burmistrz Piaseczna podjął temat? Wszak o zmianach w organizacji ruchu na Chyliczkowskiej starostwo mówiło już kilka miesięcy temu.

Adam Braciszewski http://piasecznonews.pl/ruch-dwukierunk ... y-paraliz/
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1630
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Komu zależy na dwukierunkowej Chyliczkowskiej?

Postautor: Filip » sob lip 01, 2017 12:50 pm

Obrazek

Komu zależy na dwukierunkowej Chyliczkowskiej? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekonuje, że to nie ona narzuca rewolucję na wylotówce z centrum Piaseczna. – Takie rozwiązanie jest w projektach GDDKiA od lat – odpowiadają w starostwie

Ruch w dwóch kierunkach na obecnie jednokierunkowej Chyliczkowskiej ma być przywrócony po zakończeniu przebudowy skrzyżowania tej ulicy z obwodnicą miasta. Właśnie kończy się kompletowanie dokumentacji, prace mają ruszyć pod koniec lata.

Rewolucja na Chyliczkowskiej budzi dużo kontrowersji. Zaniepokojone są nią władze Piaseczna, bo w ich ocenie może ona spowodować komunikacyjny paraliż. Burmistrz Zdzisław Lis uważa, że proponowane rozwiązanie „wprowadzi fizyczną blokadę przejazdu ul. Warszawską”. A na skrzyżowaniu Warszawskiej z Chyliczkowską już teraz dochodzi do regularnych wypadków i kolizji. Pytań jest więcej. Czy na ulicach podporządkowanych Chyliczkowskiej – obsługujących głównie położone przy nich osiedla – zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy? Burmistrz zwrócił się do starostwa o przedstawienie kompleksowej organizacji ruchu dla tej trasy wylotowej z centrum.

W ferworze zapowiadanej rewolucji powstało pytanie, kto w ogóle wpadł na pomysł wprowadzenia ruchu dwukierunkowego na wylotówce w centrum. – Przy okazji przebudowy skrzyżowania na obwodnicy GDDKiA narzuciła nam dwukierunkowość na Chyliczkowskiej – poinformował nas już w kwietniu Ksawery Gut z zarządu powiatu piaseczyńskiego.

Tymczasem GDDKiA zaprzecza jakoby to ona naciskała na zmianę organizacji ruchu na tej ważnej ulicy.

– Pierwotnie GDDKiA zaplanowała wydzielenie na drodze krajowej nr 79 pasa ruchu do skrętu w lewo w ul. Chyliczkowską w kierunku ul. Julianowskiej oraz wydzielenie pasa ruchu do skrętu w lewo z ul. Chyliczkowskiej w kierunku Góry Kalwarii – informuje Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowy warszawskiego oddziału GDDKiA. – Jednak władze lokalne [powiatu – przyp. red.] zwróciły się do nas z prośbą o rozważenie wprowadzenia pasa ruchu do skrętu w lewo z drogi krajowej w ul. Chylczkowską w kierunku centrum miasta. Nasz oddział przychylił się pozytywnie do tej prośby wskazując na konieczność zmian w organizacji ruchu na ul. Chyliczkowskiej i wprowadzenia ruchu dwukierunkowego. Władze lokalne zobowiązały się do wprowadzenia takich zmian – argumentuje.

Ksawery Gut wyjaśnia, że wcale się nie przejęzyczył. – Odnieśliśmy się do projektu przebudowy szosy krajowej nr 79 przygotowanego lata temu przez GDDKiA. Przewidziano w nim budowę ronda na skrzyżowaniu obwodnicy z Chyliczkowską i przywrócenie ruchu dwukierunkowego na tej ulicy. Projekt przebudowy DK 79 obecnie będzie aktualizowany i z tego co wiem, przewiduje takie same rozwiązania. Zatem prędzej czy później, ruch w dwóch kierunkach na Chyliczkowskiej i tak powróci – jest przekonany.

Członek zarządu powiatu dodaje, że lada dzień starostwo zleci przeprowadzenie pomiarów ruchu na wszystkich skrzyżowaniach z Chyliczkowską, co stanie się podstawą do opracowania organizacji ruchu. http://piasecznonews.pl/komu-zalezy-na- ... a-nie-nam/
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1630
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice


Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 1 gość

cron