Chyliczkowska będzie dwukierunkowa

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Chyliczkowska będzie dwukierunkowa

Postautor: Filip » pt kwie 21, 2017 12:13 pm

Obrazek

Kierowcy będą musieli powalczyć z własnymi przyzwyczajeniami. Jeszcze w tym roku ul. Chyliczkowska przestanie być jednokierunkowa.

Rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia nowej organizacji ruchu. Po przeszło 20 latach znów będzie można wjechać w Chyliczkowską od strony Konstancina-Jeziorny.

Dwukierunkowy ruch zostanie na niej wprowadzony najpóźniej jesienią, po zakończeniu przebudowy Chyliczkowskiej z obwodnicą Piaseczna, czyli ul. Armii Krajowej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad GDDKiA wybrała już wykonawcę tej inwestycji. Za 3,5 mln zł zostaną dodane prawo i lewoskręty, które udrożnią przejazd przez ten węzeł.

– Przy okazji tej przebudowy GDDKiA narzuciła nam dwukierunkowość na Chyliczkowskiej – zdradza Ksawery Gut z zarządu powiatu piaseczyńskiego. Ponieważ jest to droga powiatowa, to starostwo przygotuje nową organizację ruchu na ulicy obecnie pełniącej rolę głównej wyjazdówki z centrum Piaseczna w stronę Warszawy i Konstancina-Jeziorny.
Główny problem to czy pozwolić na wyjazd z prostopadłych do Chyliczkowskiej ulic Warszawskiej, Zgoda, Lipy Królewskie i z parkingu przy urzędzie powiatowym w obu kierunkach, czy tylko w prawo.

– Niestety, na istniejących ulicach nie ma możliwości dołożenia dodatkowych pasów, ponieważ uniemożliwia to istniejąca zabudowa – informuje Włodzimierz Rasiński, szef Wydziału Infrastruktury i Transportu Publicznego w urzędzie gminy Piaseczno.

Najwięcej będzie kosztowała przebudowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Chyliczkowskiej z ul. Puławskiej (przy PZU). Trzeba będzie dołożyć dodatkowe sygnalizatory.

Zdaniem Ksawerego Guta zwiększenie liczby wjazdów do miasta zmniejszy korki na już istniejących arteriach, szczególnie na głównych „krzyżówkach” w mieście. Bowiem brak wjazdu w Chyliczkowską od strony Konstancina odbija się na ilości samochodów na ul. Okulickiego.

Piotr Chmielewski http://piasecznonews.pl/bedzie-rewolucj ... zkowskiej/
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1692
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Ruch dwukierunkowy na Chyliczkowskiej

Postautor: Filip » wt cze 27, 2017 10:22 am

Ruch dwukierunkowy na Chyliczkowskiej! Piaseczno skazane na komunikacyjny paraliż? Jeszcze w tym roku ul. Chyliczkowska przestanie być jednokierunkowa. Czy to oznacza komunikacyjny paraliż Piaseczna? Powiat planuje zmienić organizację ruchu na ul. Chyliczkowskiej, władze miasta mają duże wątpliwości i szereg pytań

Dwukierunkowy ruch ma zostać wprowadzony na ul. Chyliczkowskiej najpóźniej jesienią, po zakończeniu przebudowy skrzyżowania ulicy z obwodnicą Piaseczna, czyli ul. Armii Krajowej.
– Przy okazji tej przebudowy GDDKiA narzuciła nam dwukierunkowość na Chyliczkowskiej – poinformował nas już w kwietniu Ksawery Gut z zarządu powiatu piaseczyńskiego.

Ulica Chyliczkowska jest drogą powiatową, w więc to starostwo przygotuje nową organizację ruchu na ulicy obecnie pełniącej rolę wyjazdówki z Piaseczna, zarówno w stronę Warszawy, jak i Konstancina-Jeziorny.
Najwięcej będzie kosztowała przebudowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Chyliczkowskiej z ul. Puławskiej (przy PZU). Trzeba będzie dołożyć dodatkowe sygnalizatory.

Jak się okazuje o szczegółach inwestycji i konsekwencjach nowej organizacji ruchu niewiele wiedzą władze Piaseczna. A przecież drogi gminne łączące się ul. Chyliczkowską tworzą spójny komunikacyjny krwiobieg. Co się stanie gdy na jednej z głównych arterii krew zacznie krążyć w obu kierunkach? Nastąpi przystosowanie czy nagły zgon?

Władze Piaseczna są mocno zaniepokojone rewolucją komunikacyjną, którą planuje powiat wraz z GDDKiA.

Obrazek

– Tego typu zmiany powinny być poprzedzone badaniami symulacyjnymi i pomiarami ruchu na skrzyżowaniach z ulicą Chyliczkowską – uważa burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis. – Proponowane rozwiązanie wprowadzi fizyczną blokadę przejazdu ul. Warszawską – słusznie przewiduje burmistrz.

Na skrzyżowaniu Warszawskiej z Chyliczkowską już teraz dochodzi do regularnych wypadków i kolizji. Wyobraźmy sobie co się będzie działo gdy Chyliczkowską samochody zaczną jeździć w dwóch kierunkach.
W jaki sposób będzie odbywał się ruch na ulicach podporządkowanych, do Chyliczkowskiej? Czy na nich dla odmiany zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy? W jaki sposób będzie wyprowadzany ruch z osiedla Lech i wieżowca Sun City Tower?

Perspektywa problemów komunikacyjnych wynikających z planów uruchomienia ruchu dwukierunkowego na ul. Chyliczkowskiej spowodowała wystąpienie radnego miejskiego Artura Maickiego z szeregiem pytań.

Burmistrz Piaseczna uważa, że niektóre z nich poruszają kluczowe kwestie i zwraca się do starosty o udzielenie odpowiedzi. Radny Maicki pyta o to, kto był inicjatorem wprowadzenia ruchu dwukierunkowego na Chyliczkowskiej, czy były wykonane analizy potrzeb komunikacyjnych i konsultacje społeczne? Czy przewidziano problemy jakie pociągnie za sobą nowa organizacja ruchu?

– Zwracam się z prośbą o przedstawienie kompleksowego projektu organizacji ruchu dla ulicy Chyliczkowskiej – napisał burmistrz Piaseczna do starosty Wojciecha Ołdakowskiego.
Obawy miasta są w pełni uzasadnione, a wątpliwości słuszne. Nasuwa się tylko pytanie: dlatego tak późno burmistrz Piaseczna podjął temat? Wszak o zmianach w organizacji ruchu na Chyliczkowskiej starostwo mówiło już kilka miesięcy temu.

Adam Braciszewski http://piasecznonews.pl/ruch-dwukierunk ... y-paraliz/
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1692
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Komu zależy na dwukierunkowej Chyliczkowskiej?

Postautor: Filip » sob lip 01, 2017 12:50 pm

Obrazek

Komu zależy na dwukierunkowej Chyliczkowskiej? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekonuje, że to nie ona narzuca rewolucję na wylotówce z centrum Piaseczna. – Takie rozwiązanie jest w projektach GDDKiA od lat – odpowiadają w starostwie

Ruch w dwóch kierunkach na obecnie jednokierunkowej Chyliczkowskiej ma być przywrócony po zakończeniu przebudowy skrzyżowania tej ulicy z obwodnicą miasta. Właśnie kończy się kompletowanie dokumentacji, prace mają ruszyć pod koniec lata.

Rewolucja na Chyliczkowskiej budzi dużo kontrowersji. Zaniepokojone są nią władze Piaseczna, bo w ich ocenie może ona spowodować komunikacyjny paraliż. Burmistrz Zdzisław Lis uważa, że proponowane rozwiązanie „wprowadzi fizyczną blokadę przejazdu ul. Warszawską”. A na skrzyżowaniu Warszawskiej z Chyliczkowską już teraz dochodzi do regularnych wypadków i kolizji. Pytań jest więcej. Czy na ulicach podporządkowanych Chyliczkowskiej – obsługujących głównie położone przy nich osiedla – zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy? Burmistrz zwrócił się do starostwa o przedstawienie kompleksowej organizacji ruchu dla tej trasy wylotowej z centrum.

W ferworze zapowiadanej rewolucji powstało pytanie, kto w ogóle wpadł na pomysł wprowadzenia ruchu dwukierunkowego na wylotówce w centrum. – Przy okazji przebudowy skrzyżowania na obwodnicy GDDKiA narzuciła nam dwukierunkowość na Chyliczkowskiej – poinformował nas już w kwietniu Ksawery Gut z zarządu powiatu piaseczyńskiego.

Tymczasem GDDKiA zaprzecza jakoby to ona naciskała na zmianę organizacji ruchu na tej ważnej ulicy.

– Pierwotnie GDDKiA zaplanowała wydzielenie na drodze krajowej nr 79 pasa ruchu do skrętu w lewo w ul. Chyliczkowską w kierunku ul. Julianowskiej oraz wydzielenie pasa ruchu do skrętu w lewo z ul. Chyliczkowskiej w kierunku Góry Kalwarii – informuje Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowy warszawskiego oddziału GDDKiA. – Jednak władze lokalne [powiatu – przyp. red.] zwróciły się do nas z prośbą o rozważenie wprowadzenia pasa ruchu do skrętu w lewo z drogi krajowej w ul. Chylczkowską w kierunku centrum miasta. Nasz oddział przychylił się pozytywnie do tej prośby wskazując na konieczność zmian w organizacji ruchu na ul. Chyliczkowskiej i wprowadzenia ruchu dwukierunkowego. Władze lokalne zobowiązały się do wprowadzenia takich zmian – argumentuje.

Ksawery Gut wyjaśnia, że wcale się nie przejęzyczył. – Odnieśliśmy się do projektu przebudowy szosy krajowej nr 79 przygotowanego lata temu przez GDDKiA. Przewidziano w nim budowę ronda na skrzyżowaniu obwodnicy z Chyliczkowską i przywrócenie ruchu dwukierunkowego na tej ulicy. Projekt przebudowy DK 79 obecnie będzie aktualizowany i z tego co wiem, przewiduje takie same rozwiązania. Zatem prędzej czy później, ruch w dwóch kierunkach na Chyliczkowskiej i tak powróci – jest przekonany.

Członek zarządu powiatu dodaje, że lada dzień starostwo zleci przeprowadzenie pomiarów ruchu na wszystkich skrzyżowaniach z Chyliczkowską, co stanie się podstawą do opracowania organizacji ruchu. http://piasecznonews.pl/komu-zalezy-na- ... a-nie-nam/
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1692
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Obawy przed dwoma kierunkami na Chyliczkowskiej

Postautor: weronika » pt paź 13, 2017 12:38 pm

Obrazek

Opóźniona przebudowa skrzyżowania ul. Chyliczkowskiej z obwodnicą ma rozpocząć się pod koniec października. Wiele wskazuje, że już pod koniec grudnia Chyliczkowska stanie się dwukierunkowa.

Zgodnie z umową podpisaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) z firmą, która ma poszerzyć krzyżówkę na obwodnicy, roboty już powinny trwać.

– Jeszcze się one nie rozpoczęły, ponieważ wykonawca jest na etapie finiszowania z dokumentacją projektową. Trwają jej uzgodnienia – wyjaśnia opóźnienia Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA. – Planowany termin rozpoczęcia robót budowlanych to około 25 października, a zakończenia 15 grudnia. Oczywiście wszystko uzależnione jest od warunków atmosferycznych – uzupełnia.

Projekt rozbudowy skrzyżowania zakłada, że na ul. Chyliczkowskiej, od obwodnicy do centrum miasta, zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Tak, aby kierowcy jadący od strony Warszawy mogli w nią swobodnie skręcić. Jak ustaliliśmy w starostwie, obecnie trwają w nim prace nad nową organizacją ruchu na Chyliczkowskiej. Jej ostateczny kształt nie jest jeszcze znany, ponieważ będzie uzależniony od tego, czy gmina zdąży z przebudową sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Chyliczkowskiej, Jana Pawła II i Puławskiej. – Na najbliższej sesji rady miejskiej na przebudowę tej sygnalizacji mają być zabezpieczone pieniądze w budżecie gminy – informuje Włodzimierz Rasiński, kierownik Wydziału Infrastruktury i Transportu Publicznego urzędu gminy. – Analizujemy jeszcze, czy nie należałoby wprowadzić świateł także na skrzyżowaniu Chyliczkowskiej i Warszawskiej, ponieważ zmiana organizacji ruchu może doprowadzić do zablokowania ruchu na tej drugiej ulicy – dodaje.

W magistracie rewolucja na głównej arterii wyjazdowej z centrum miasta nie budzi zachwytu. Wprowadzenia ruchu dwukierunkowego na ul. Chyliczkowskiej poważnie obawia się Artur Maicki, radny gminy Piaseczno. Od maja próbuje dowiedzieć się więcej na ten temat, jednak do tej pory GDDKiA odsyłała go do starostwa, a urząd powiatowy do GDDKiA. – Zadałem wiele pytań, na które w większości wciąż nie uzyskałem odpowiedzi, albo były one wymijające. Wskazuję, że przede wszystkim nie ma przeprowadzonych badań ruchu określających, jak dwukierunkowy ruch wpłynie na wyjazd z ulic prostopadłych do Chyliczkowskiej – tłumaczy Artur Maicki. – Na osiedlach przy ul. Młynarskiej i Warszawskiej jest ponad tysiąc mieszkań. Codziennie rano kilkuset mieszkańców w samochodach kieruje się z tych osiedli w stronę Chyliczkowskiej, by następnie pojechać do stolicy. Dwa kierunki jazdy na głównej ulicy wyjazdowej z centrum miasta oznaczają nie tylko więcej kolizji, ale również ogromne korki. Obawy te wynikają z faktu, iż nikt nie zna planowanej organizacji ruchu. Może być paraliż – spodziewa się radny. http://piasecznonews.pl/obawy-przed-dwo ... zkowskiej/
weronika
 
Posty: 715
Rejestracja: pn lut 11, 2008 10:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Chyliczkowska będzie dwukierunkowa

Postautor: weronika » czw paź 26, 2017 7:10 am

Obrazek

Gminni radni przez blisko godzinę dyskutowali na sesji na temat trafności pomysłu przywrócenia ruchu dwukierunkowego na ulicy Chyliczkowskiej, który niebawem ma stać się faktem.

Powodem dyskusji był fragment uchwały dotyczący przesunięcia 140 tys. złotych na projekt sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach ulic Chyliczkowskiej i Puławskiej oraz Chyliczkowskiej i Warszawskiej w związku z zaplanowanym przez powiat przywróceniem ruchu dwukierunkowego na odcinku ulicy Chyliczkowksiej. Takie rozwiązanie uwzględnia przyjęty przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad projekt przebudowy skrzyżowania DK79 z ul. Chyliczkowską, która zgodnie z ubiegłotygodniowymi deklaracjami GDDKiA powinna się rozpocząć w tym tygodniu.

Niech zapłaci powiat

Dyskusję rozpoczął wniosek Komisji Budżetu i Finansów o usunięcie tego punktu z uchwały.

- To co my teraz chcemy zrobić? Stanąć przed faktem dokonanym, że nam się ruch zmieni na Chyliczkowskiej? Czy liczymy na to, że to wszystko da się jeszcze odkręcić? – dziwił się tej propozycji Robert Widz.

- Ten wniosek to klasyczna jazda pod prąd – stwierdził Zbigniew Mucha i zwrócił uwagę, że niezależnie od zmian na ul. Chyliczkowskiej budowa sygnalizacji na skrzyżowaniu z ul. Warszawską to konieczność, ponieważ notorycznie dochodzi tam do wypadków. - Zamknęliśmy miasto od wschodu i ta przebudowa miedzy innymi ma służyć wpuszczeniu tego ruchu bez konieczności jechania do centrum naokoło – zwrócił uwagę Mucha. Zdecydowanie przeciwny ruchowi dwukierunkowemu jest reprezentujący mieszkańców tego rejonu Artur Maicki. Narzekał na brak merytorycznej dyskusji wspartej analizą ruchu.

- Nikt się nie zastanowił nad ruchem, który generują co rano samochody ruszające z ponad tysiąca mieszkań przy ulicy Warszawskiej i Młynarskiej – nie krył irytacji Maicki.

Rosłon zwrócił uwagę, że 140 tys. to pieniądze przeznaczone wyłącznie na projekt sygnalizacji, bez analizy ruchu, a na wykonanie sygnalizacji będzie potrzeba co najmniej miliona złotych.

- Uważamy, że powiat powinien sfinansować lub przynajmniej współfinansować to, co wymusza jego decyzja – przedstawił stanowisko Komisji.

Mówmy o realiach

Dyskutujących do rzeczywistości próbował przywołać radny Zbigniew Mucha.

- Ja nie wiem czy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wchodzą na nie swoje podwórko. Chyliczkowska jest zarządzana przez powiat, Armii Krajowej jest drogą krajową i to oni tam organizują ruch – zauważył. – Dyskutujecie z faktami. Oni zrobią tak jak zaplanowali, zorganizują tak ruch, że ominą skrzyżowanie z Warszawską i Puławską i nic z tym nie zrobimy – podsumował.

Trudno odmówić mu racji, bo jeśli prace przy skrzyżowaniu DK79 z ul. Chyliczkowską pójdą zadanie z planem, to nowa organizacja powinna być gotowa do końca roku, a tym samym w ul. Chyliczkowskiej zacznie obowiązywać ruch dwukierunkowy. Co więcej sama uchwała przewiduje wydanie pieniędzy na koncepcję sygnalizacji w 2018 roku. Ostatecznie radni ją zaakceptowali po wprowadzeniu przez burmistrza autopoprawki mówiącej o uwzględnieniu przy projektowaniu sygnalizacji ruchu z ulic sąsiednich.

Liczą na zimę stulecia?

Teraz trzeba ogłosić przetarg na koncepcję organizacji ruchu na skrzyżowaniach i okolicznych ulicach, następnie dać czas wykonawcy na stworzenie projektu a po akceptacji tegoż można dopiero ogłosić przetarg na jego realizację. Na to potrzebne są środki, których, jak dowiedzieliśmy się od Naczelnika Wydziału Transportu i Infrastruktury Włodzimierza Rasińskiego, na razie w przyszłorocznym budżecie nie zabezpieczono. Innymi słowy do realnego postawienia sygnalizatorów na skrzyżowaniu ul. Chyliczkowskiej z ul. Warszawską i zmiany organizacji ruchu w rejonie jeszcze długa droga. A o tym, że ul. Chyliczkowska miałaby się stać dwukierunkowa mówi się głośno od ponad roku. Co więc nas czeka po wykonaniu przez GDDKiA skrzyżowania?

- Pasy mogą być wyznaczone i gotowe do użytku, ale znaki można zasłonić i nie zmieniać od razu organizacji ruchu – uspokaja Rasiński. Członek Zarządu Powiatu Ksawery Gut z kolei nie ukrywa, że w grudniu malowanie pasów na ul. Chyliczkowskiej również może nastręczać pewnych trudności. Ogólnie można odnieść wrażenie, że samorządowcy liczą na to, że działania GDDKiA opóźnią się na tyle, by gmina zdążyła dostosować ruch lokalny do zmienionej organizacji przy skrzyżowaniu DK 79 z ul. Chyliczkowską. http://www.przegladpiaseczynski.pl/aktu ... c-dwunasta
weronika
 
Posty: 715
Rejestracja: pn lut 11, 2008 10:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno


Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość