Zamiast województwa będzie metropolia warszawska

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w Warszawie, oraz o tym co wydarzyć się może. Warto wiedzieć, co dzieje się w pobliskiej Warszawie. Kulturalna Stolica! Rozrywka w Warszawie. Sprawy mieszkańców Warszawy.

Moderator: GTW

Zamiast województwa będzie metropolia warszawska

Postautor: Beata » pt paź 02, 2015 9:14 am

Obrazek

Dzięki niespodziewanej decyzji Sejmu Warszawa wspólnie z okolicznymi miejscowościami będzie mogła utworzyć metropolię. To szansa na znacznie lepszą komunikację - jak w aglomeracji paryskiej czy berlińskiej.

Ostatnio za sprawą PiS, które próbuje nabić punkty w kampanii wyborczej, głośno było o powołaniu województwa warszawskiego. Jednocześnie na nowo wydzielone byłoby Mazowsze o dość dziwnym kształcie - w miejscu Warszawy i okolic miałoby sporą dziurę. Wygląda jednak na to, że znacznie większe szanse ma inna koncepcja - utworzenia metropolii wokół dużych miast. Oznacza to, że m.in. Warszawa będzie mogła znacznie lepiej współpracować z okolicznymi miejscowościami. To szansa zwłaszcza na komunikację aglomeracyjną.

"Mamy szansę na sprawną komunikację"

O ustawie metropolitalnej, która pozwoli na tworzenie silnych regionów, mówiło się od dawna, ale długo nie chciało jej PSL. W końcu doszło w Sejmie do kompromisu. Posłowie kilka dni temu przyjęli ustawę w tej sprawie, najpewniej dziś przegłosują ją senatorowie. To zasługa głównie Jana Grabca, który od sierpnia jest wiceministrem administracji i cyfryzacji, a wcześniej był starostą legionowskim. - Dzięki utworzeniu metropolii przede wszystkim mamy szansę na sprawną komunikację w aglomeracji. Nie będzie już sporów Warszawy z okolicznymi gminami, kto ma płacić za przewozy. Powstanie związek komunikacyjny, który będzie miał zapewnione stałe finansowanie z podatku PIT - mówi Jan Grabiec.

- Przyjęcie tej ustawy to rewolucja. Są szanse, że w aglomeracji warszawskiej komunikacja będzie tak dobra jak w paryskim regionie Ile de France - komentuje Leszek Ruta, wiceprezes Miejskich Zakładów Autobusowych i były szef Zarządu Transportu Miejskiego, który także zabiegał o ustawę metropolitalną.

Na te zmiany czekali jednak przede wszystkim pod Warszawą. Wicestarosta wołomiński Adam Łossan: - To bardzo dobra wiadomość. Pozwoli przywrócić wspólny bilet na całej linii wołomińskiej, którego z powodów różnych sporów nie ma już od pewnego czasu.

Mieszkańcy Wołomina, Zielonki czy Ząbek kiedyś mogli kupować jeden bilet, który był ważny zarówno w komunikacji warszawskiej, jak i w pociągach Kolei Mazowieckich. Samorządy miejscowości położonych przy linii wołomińskiej nie mogły jednak porozumieć się z Zarządem Transportu Miejskiego w sprawie finansowania przewozów. W efekcie teraz trzeba kupować oddzielny bilet na pociągi i oddzielny na komunikację warszawską, co jest znacznie droższe. Podobne spory ZTM z podwarszawskimi samorządami wybuchają co jakiś czas. Kiedyś żądanej przez Warszawę stawki nie chciał płacić wójt Jabłonny. Skutek był taki, że linie podmiejskie przez pewien czas przestały się tam zatrzymywać. Po utworzeniu metropolii takich kłótni już nie będzie.

Tamara Mytkowska, rzeczniczka Legionowa: - U nas komunikacja z Warszawą jest dobra, ale bardzo dużo płacimy stolicy. Liczymy, że teraz finansowanie będzie bardziej sprawiedliwe. Mamy też nadzieję, że wspólny bilet będzie sięgał nie tylko Legionowa, ale znacznie dalej. Dzięki temu zniknie problem nadmiernego zastawiania naszych stacji samochodami przez kierowców z okolic.

Wysyp korzyści

Są również szanse, że różnica w cenach biletów nie będzie tak duża jak teraz. Przykładowo za miesięczny warszawiacy płacą 98 zł, a mieszkańcy okolic stolicy aż 210 zł. Ci ostatni często mówią, że to za dużo, i wybierają samochód.

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz podkreśla, że po utworzeniu metropolii korzyści będzie więcej: - Łatwiej będzie można prowadzić różne inwestycje, np. budowę parkingów "parkuj i jedź" przy stacjach kolejowych. Dzięki temu do stolicy wjedzie mniej samochodów.

Gdy Senat przegłosuje ustawę, będzie musiał podpisać ją jeszcze prezydent. Jan Grabiec szacuje, że jeśli tak się stanie, metropolie będą mogły zacząć funkcjonować za kilkanaście miesięcy. Najpierw trzeba przejść przez procedury, m.in. na utworzenie metropolii będzie musiało się zgodzić 70 proc. gmin z danego obszaru.

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, ... kacja.html
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Metropolia warszawska - zeżre nas Warszawa?

Postautor: Beata » czw paź 08, 2015 12:26 pm

Kilka dni temu Sejm przyjął ustawę metropolitalną. Wszystko wskazuje na to, że Warszawa będzie jednym z pierwszych miejsc powstania takiej metropolii. Prace nad ustawą zaczęły się w parlamencie jeszcze w 2013 roku. W zamyśle autorów i inicjatorów pomysłu, nowy organ administracyjny – bo takim tworem maja być metropolie – ma pomóc w równomiernym rozwoju całego objętego sobą obszaru. Co będą mogły metropolie i co nas potencjalnie czeka jako mieszkańców obrzeża takiego tworu?

Co może związek?

Sejm przyznał związkom metropolitalym przede wszystkim kompetencje o znaczeniu strategicznym. Zagospodarowanie przestrzenne całego regionu, transport zbiorowy czy zarządzanie drogami – to wszystko ma sprawić, że cały obszar będzie rozwijał się w sposób spójny i skoordynowany. Taka koncepcja to w dużej mierze odpowiedź na dzisiejsze problemy rejonów, które mogłyby wkrótce stać się metropoliami, jak aglomeracje katowicka czy warszawska. Miasta i miasteczka zlokalizowane wokół dużo większego ośrodka napotykają często na problemy we wzajemnej komunikacji i realizacji własnych postulatów, stoją też na pozycji proszącego instytucje wyższego rzędu o wsparcie. Ustawa ma te nierówności wyrównać, zaś związek metropolitalny, swoisty superpowiat, poza wspomnianymi kompetencjami będzie mógł też m.in. - po zawarciu odpowiednich porozumień - zarządzać drogami przebiegającymi przez jego teren. Przewiduje się, że za obopólną zgodą związek będzie mógł realizować zadania innych jednostek samorządu terytorialnego oraz administracji rządowej.

Kto i za co?

Pierwotny zamysł zorganizowania wyborów bezpośrednich został zastąpiony delegacją przedstawicieli poszczególnych samorządów. Odpowiednikiem rady gminy czy powiatu, a więc organem stanowiącym i kontrolnym związku, będzie zgromadzenie, składające się z delegatów gmin i powiatów wchodzących w skład związku. W przypadku gmin będzie to prezydent, burmistrz bądź wójt wraz z wybranym radnym, dla powiatów odpowiednio starosta i radny. Organem wykonawczym będzie zarząd składający się z trzech członków wybranych przez zgromadzenie. Środki finansowe będą pochodzić z 5% udziału w podatku PIT z terenu metropolii oraz ze składek poszczególnych samorządów. W przypadku wspomnianego przypadku zawarcia porozumienia z innym podmiotem samorządowym czy centralnym, realizowane na jego mocy zadania powinny być również współfinansowane przez wszystkie strony.

Co w praktyce?

Jak zapewnia wiceminister resortu administracji i cyfryzacji Jan Grabiec „ustawa metropolitalna to niższe ceny biletów komunikacji publicznej w aglomeracji, i bilety strefowe obejmujące nie tylko duże miasta, ale również gminy i podmioty leżące w ich sąsiedztwie.” Może także doczekamy się sytuacji, w której drogi wyższego szczebla remontowane będą w całości, zamiast po kawałeczku w jednej czy innej gminie. Powstanie metropolii niesie jednak tyle samo szans co zagrożeń.

Biorąc przykład choćby z dzisiejszego wydania – droga krajowa 79. W tekście jest mowa o spotkaniu przedstawicieli mieszkańców i kilku zaangażowanych instytucji jak policja czy GDDKiA. W praktyce przydałby się jeszcze ktoś z województwa, ze starostwa, z gospodarki wodnej, energetyki, etc… Dogadanie się ze sobą tak dużej liczby podmiotów, jest zazwyczaj czasochłonne i problematyczne. Czy jedna struktura poradzi sobie lepiej zamiast wielu? Generalnie tak, ale metropolia – tak samo jak gmina czy powiat – będzie musiała dokonać uzgodnień z prywatnymi właścicielami terenu, energertyką, wodą, kanalizacją, etc. W praktyce może (ale nie musi!) okazać się, że – podobnie jak powiat czy województwo – nowy podmiot zamiast wesprzeć nowe inwestycje, będzie kolejnym organem, który w danej sprawie będzie chciał zabrać zdanie. Podobnie rzecz się ma ze zgromadzeniem i zarządem związku metropolitalnego – demokracja demokracją, ale z punktu widzenia Piaseczna nie można wykluczyć, że głos naszej gminy czy nawet powiatu pozostanie niewysłuchany, przegłosowany przez innych – z tym też trzeba się liczyć.

Piaseczno dzielnicą?

Od lat toczy się, mniej lub bardziej formalna, dyskusja o przyszłości Piaseczna i innych miejscowości w rejonie stolicy. Suwerenność, czy samostanowienie? Mali, ale niezależni, czy element większej całości? Związek metropolitalny, kiedy już powstanie – a na pewno nie stanie się to z dnia na dzień – może być pierwszym krokiem na drodze do złączenia wianuszka Warszawy ze stolicą. Od tego kto i w jaki sposób wykorzysta płynące z nowej ustawy możliwości zależy, czy będziemy z tych zmian zadowoleni, czy nie.

Krzysztof Dynowski http://www.przegladpiaseczynski.pl/aktu ... s-warszawa
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Zamiast województwa będzie metropolia warszawska

Postautor: Rudy » pn paź 19, 2015 12:58 pm

Zobaczcie jak wyglądało połączenie w mniejszej skali, tj. m. Zielona Góra z okolicą. Tam rozegrali to mądrze i byli przygotowani w bardzo dobry sposób. Pytanie tylko, czy u nas podobnie miałoby to wyglądać, czy jak zawsze byłby hałas.
Rudy
 
Posty: 17
Rejestracja: czw paź 15, 2015 7:53 pm

Podwarszawscy samorządowcy zmienili zdanie chcą metropolii

Postautor: weronika » pt lis 10, 2017 9:59 am

Podczas spotkania przedstawicieli miast, gmin i powiatów Obszaru Metropolitalnego, które odbyło się w Warszawie 8 listopada br. dyskutowano o perspektywach rozwoju tego obszaru. Samorządowcy, którzy uczestniczyli w dyskusji nt. przyszłej współpracy gmin podwarszawskich ze stolicą przychylnie odnosili się do powstania metropolii warszawskiej. Sąsiadujące ze stolicą gminy uważają metropolię za dobre rozwiązanie.

• Ratusz warszawski, w praktyce, współpracując z gminami ościennymi, już realizuje ustawę metropolitalną w ramach Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego.

• Podchody, które były robione wcześniej pod utworzenie metropolii warszawskiej nie skompromitowały samej idei, ale tych, którzy taki niedopracowany projekt zgłosili.

• Propozycja Jacka Sasina to był poroniony pomysł - uważają samorządowcy.

- Mimo złych niekiedy doświadczeń metropolie to pomysł z przyszłości - zapewniała PortalSamorzadowy.pl Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m. st. Warszawy, która moderowała dyskusję podczas spotkania samorządowców. - Mają one głęboki sens, ale według konstrukcji przyjętej przez poprzedni rząd. Na tej bazie przyjęto ustawę o metropolii śląskiej. Gminy wchodzące w obszar metropolii muszą być przekonane, że wszystkie, bez względu na wielkość, będą traktowane równorzędnie, na takich samych prawach będą mogły decydować o rozwoju metropolii. Niestety ta wiara została ośmieszona przez tzw. lex Sasin, która była złą ustawą, niechlujnie napisaną i tak naprawdę nie była ustawą metropolitalną, ale ustawą o zmianie ustroju Warszawy.

Przekonywała, że ratusz warszawski, w praktyce, współpracując z gminami ościennymi już realizuje ustawę metropolitalną w ramach Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, który wraz z Warszawą tworzy 39 podwarszawskich gmin.

- Mamy wspólne projekty, wśród których najbardziej znany to wspólny bilet, dzięki któremu mieszkańcy okolicznych gmin płacą o połowę mniej za dojazd, a Warszawa na tym nie traci. Mamy wspólne przedszkola, ścieżki rowerowe czy parkingi. Chcemy wspólnie zastanowić się, co dla gmin podwarszawskich jest ważne i pilne w najbliższej przyszłości - podkreślała przewodnicząca Rady Warszawy.

Podkreślała, że Warszawa, jako jedno z pierwszych miast wojewódzkich w Polsce zawarło porozumienie o współpracy z sąsiednimi gminami oraz stworzyło wraz z nimi wspólną strategię inwestycyjną, wdrażaną z udziałem finansowym Unii Europejskiej. Metropolia warszawska wymyka się klasycznym ramom podziału administracyjnego.

Miasto cały czas „rozlewa się” na otaczające je gminy, co skutkuje wyzwaniami związanymi z rozwojem i utrzymaniem miejskiej i podmiejskiej infrastruktury. Z powyższych względów niezbędne jest dążenie do rozwiązywania wspólnych problemów poprzez interwencje horyzontalne, które zostały określone w dokumentach Strategia Rozwoju Obszaru Metropolitalnego Warszawy do roku 2030 oraz Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego 2014-2020. http://www.portalsamorzadowy.pl/polityk ... 00058.html
weronika
 
Posty: 750
Rejestracja: pn lut 11, 2008 10:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno


Wróć do Warszawa: wydarzenia, informacje i rozrywka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron