KOŚCIÓŁ W MYSIADLE

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Lesznowola, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

KOśCIÓ£ W MYSIADLE

Postautor: Kamil M » czw gru 05, 2013 8:21 pm

Pełna zgoda z władzami Stowarzyszenia, ale nie ma czegoś takiego jak referendum tylko w jednym sołectwie gminy Lesznowola. Referendum obejmuje całość gminy i ja również jako mieszkaniec £az mam prawo wziąć w nim udział. Oczywiście będę głosował przeciwko nowej parafii w naszej gminie. Powody takie decyzji są dwa:

1) mieszkańcy Mysiadła w znakomitej większości nie chcą kościoła.
2) w naszej gminie zatracono konstytucyjny rozdział państwa od kościoła.
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: Tulipano_0602 » czw gru 12, 2013 11:05 am

Przy okazji kościoła i ryzyka podarowania przez zadłużoną gminę majątku o wartości jakiś 12 milionów tej instytucji, nasunęło mi się pytanie związane z otwarciem następnej części CEiS. Przy pierwszej, oczywiście (???) był ksiądz i pewnie nie robił swojej usługi gratis. Przy starcie budowy szkoły w Magdalence znów ksiądz wspierał ją swoją MOCĄ, też pewnie nie gratis. Podejrzewam że otwarcie sali gimnastycznej też się bez takiej usługi nie obejdzie. W roku mamy takich imprez, z różnych okazji dużo. Rozpoczęcie budowy, zakończenie budowy, rozpoczęcie roku szkolnego w każdej szkole, itp, itd.

Jeśli do każdej ksiądz świadczy swoją usługę, to łącznie robią się z tego jakieś konkretne wydatki.
Czy podatnicy, którzy de facto je fundują, mogliby je poznać? Gmina jest zadłużona znacząco i trzeba liczyć każdy grosz.
Tulipano_0602
 
Posty: 724
Rejestracja: ndz maja 04, 2008 8:29 pm

Postautor: marcel12 » śr sty 15, 2014 10:01 am

Myślę, że wszyscy mogą brać udział w tej ankiecie skoro ksiądz proboszcz z parafii w Starej Iwicznej nie gardził podpisami mieszkańców Piaseczna, którzy byli za oddaniem działki w Mysiadle. Czy Piaseczno pamięta jeszcze sprawę zajezdni trolejbusowej?
Roześlijcie to do wszystkich w Piasecznie.
Kontrowersyjna sprawa terenu w Mysiadle
W czerwcu 2013 r na sesji Rady Gminy pani wójt Maria Jolanta Batycka–Wąsik zaproponowała przekazanie Kurii Warszawskiej działki o powierzchni 1,5ha na terenie dawnego KPGO Mysiadło z bonifikatą 99% od szacowanej ceny nieruchomości (7 – 11 mln zł). W następstwie protestów mieszkańców uchwała została zdjęta z porządku obrad. Jak poinformowała pani wójt – do dalszego procedowania.
Obok – sonda na ten temat. Zachęcamy do głosowania. Każda opinia się liczy!
http://mysiadlo-solectwo.pl/
marcel12
 
Posty: 8
Rejestracja: czw sie 08, 2013 11:21 am

Czy zabrzmią kościelne dzwony

Postautor: Justi » czw lut 06, 2014 11:44 pm

Obrazek
Kard. Kazimierz Nycz (z prawej) w grudniu w Magdalence przypomniał, że kuria czeka na decyzję gminy w sprawie działki

Powraca temat wzniesienia kościoła w Mysiadle i sprzedaży na ten cel gminnej działki za jeden procent jej wartości. W czerwcu minionego roku informacja o tym, że samorząd chce sprzedać półtorahektarową działkę w centrum Mysiadła za jeden procent jej wartości Archidiecezji Warszawskiej, spotkała się z oporem części mieszkańców. W efekcie nie podjęto uchwały o sprzedaży. Temat jednak wróci w najbliższych tygodniach, przy okazji uchwalania nowego planu zagospodarowania przestrzennego tej części gminy.

Nie przy Topolowej?

Tymczasem budowie kościoła przestało się sprzeciwiać Stowarzyszenie Zielone Mysiadło, które nagłośniło sprawę. W piśmie do lokalnych władz domaga się jedynie zmiany lokalizacji planowanej inwestycji. Zdaniem organizacji, gdyby świątynia stanęła przy ulicy Topolowej, bijące dzwony i zwiększony ruch zakłócałyby spokój mieszkańcom sąsiednich osiedli. Dlatego lepsze miejsce to pobliże przedszkola przy ul. Puławskiej.

– Skupiliśmy się na zmianie lokalizacji, ponieważ mamy świadomość, że gdyby doszło do referendum w Mysiadle, to zwolennicy powstania kościoła pewnie by wygrali – tłumaczy Wiktor Michalski, prezes stowarzyszenia. – Po drugie nasi samorządowy, jawnie lub nie, sprzyjają tej inwestycji. Pani wójt nie chce walczyć z Kościołem – twierdzi.

Radni z Mysiadła nabrali wody w usta. – Do momentu, aż temat nie wróci na sesję rady, nie chcę się wypowiadać – ucina Marcin Kania. – Na dywagacje, co dalej, jest za wcześnie – mówi z kolei Mirosław Wilusz. Jak dodaje, dla niego najważniejsze, że urząd nie upiera się już przy lokalizacji przy ul. Topolowej.

W grudniu zwolennicy powstania świątyni zebrali po mszach św. w kościele w Starej Iwicznej około 1000 podpisów. Złożyli je w urzędzie. – To było niepotrzebne. My doskonale wiemy, że są zwolennicy budowy – komentuje wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik.

Sondę w sprawie inwestycji prowadzi na swojej stronie internetowej od początku stycznia rada sołecka Mysiadła. Ponad 2/3 z około 450 głosujących jest przeciwko sprzedaży działki kurii. Większość komentujących uważa zbycie gruntu za 1 procent wartości za skandal.

Zwolennicy budowy kościoła odpowiadają: „Macie gdzieś nasze, wierzących, potrzeby, więc i ja mam gdzieś wasze sprzeciwy i [...] wręcz domagam się, aby wreszcie potrzeby moje i mojej rodziny zostały uwzględnione i aby powstał kościół w Mysiadle. Mam nadzieję, że gmina nie wycofa się z tego planu pod wpływem hałaśliwych antyklerykałów” (internauta Stefan).

Bez zgody na cmentarz

Z naszych informacji wynika, że niebawem włodarze będą dyskutować, jak duży grunt sprzedać Archidiecezji Warszawskiej. Padają bowiem propozycje, żeby to nie było już 1,5 ha, ale kilkaset metrów.

Część mieszkańców obawia się, że na działce mógłby powstać też cmentarz. – Na cmentarz na pewno się nie zgodzimy – zastrzega pani wójt.

PIOTR CHMIELEWSKI
http://nadwisla.pl/index.php?pokaz=tekst&id=2621
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm

Czy zabrzmią kościelne dzwony

Postautor: anuleksa » czw lut 06, 2014 11:56 pm

Czas umierać...to ma być rozdzielność Państwa od Kościoła?
No ale jak taki mamy Naród...

Zwolennicy budowy kościoła odpowiadają: „Macie gdzieś nasze, wierzących, potrzeby, więc i ja mam gdzieś wasze sprzeciwy i [...] wręcz domagam się, aby wreszcie potrzeby moje i mojej rodziny zostały uwzględnione i aby powstał kościół w Mysiadle. Mam nadzieję, że gmina nie wycofa się z tego planu pod wpływem hałaśliwych antyklerykałów” (internauta Stefan)
Awatar użytkownika
anuleksa
 
Posty: 1322
Rejestracja: ndz mar 20, 2011 11:45 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Czy zabrzmią kościelne dzwony

Postautor: Tulipano_0602 » pt lut 07, 2014 10:10 am

Justi pisze:Zwolennicy budowy kościoła odpowiadają: „Macie gdzieś nasze, wierzących, potrzeby, więc i ja mam gdzieś wasze sprzeciwy i [...] wręcz domagam się, aby wreszcie potrzeby moje i mojej rodziny zostały uwzględnione i aby powstał kościół w Mysiadle. Mam nadzieję, że gmina nie wycofa się z tego planu pod wpływem hałaśliwych antyklerykałów” (internauta Stefan).


No jasne, że każda grupa religijna by się domagała darowizny majątku od gminy, jeśli by ta dopuszczała taką możliwość. Faktycznie każda organizacja chciała by wyrwać dowolny majątek, jeśli się da. Kościół Katolicki też wpisuje się w ten trend chętnie, jeśli tylko urzędnicy są ulegli, wyrywa bez krępacji dowolnie wielkie kęsy państwowego majątku (vide teren dawnej zajezdni z drastycznie zaniżoną wyceną). I ten, zamiast być wykorzystany dla dobra wszystkich obywateli, jest wykorzystany dla wąskiej grupy religijnej.

Hałaśliwi klerykałowie chętnie się organizują by coś uzyskać kosztem słabego państwa - czy to majątek, czy ustępstwa polityczne, czy korzystne dla siebie regulacje prawne. Chętnie też wprowadzą na siłę dla innych, nawet nie podzielających ich poglądów, swoje religijne ograniczenia, nakazy, itp.

I tak rok za rokiem, religijna organizacja ciągnie coraz większe kwoty na swoje cele, a państwo uboże. To się w jakimś % przekłada i na podatki, i na emerytury, i na opiekę zdrowotną, i edukację. Jeśli się komuś daje lekką ręką, to komuś innemu trzeba zabrać.

Sęk w tym, że państwo miało być neuralne światopoglądowo. Gimna też. A akurat ta gmina ma mnóstwo pilnych potrzeb, bo gwałtownie się rozrosła. I w dodatku jest bardzo zadłużona. Jeśli komuś odda majątek za darmo, zamiast sprzedać, to w efekcie nie zredukuje zadłużenia lub będzie musiała zadłużyć się jeszcze bardziej. Ale co to obchodzi religijnych fanatyków, oni lubią żyć na czyjś koszt. A ich poglądy i potrzeby religijne powinny być ich prywatną sprawą, finansowaną z ich prywatnych kieszeni.
Tulipano_0602
 
Posty: 724
Rejestracja: ndz maja 04, 2008 8:29 pm

Postautor: Kamil M » pt lut 07, 2014 10:10 am

Aniu bardzo trafnie zauważyłeś, że w Polsce jest rozdział państwa od kościoła. Mimo, że jestem z wykształcenia teologiem to jest przeciwny tej inwestycji. Mój sprzeciw jest oparty na interesie publicznym mieszkańców gminy Lesznowola. W ich interesie leży sprzedaż gruntów po dawnym KPGO Mysiadło po rynkowej cenie. Dzięki temu pozyska się dodatkowe pieniądze do budżetu i można będzie je przeznaczyć na potrzebne inwestycje. Dobrze wiemy, że są zachodnie sołectwa gminy, które inwestycji nie widziały od lat. No cóż jest już rok wyborczy i już widać, że nasi radni zamiast myśleć o interesie mieszkańców (dodatkowe środki finansowe do budżetu), będą myśleć o swojej reelekcji. Przy obecnym układzie Rady Gminy Lesznowola uchwała odnośnie przekazania gruntów pod nową parafię w Mysiadle przejdzie.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Niezależne Porozumienie Mieszkańców
Dom Wszystkich Polska
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: Kamil M » czw kwie 03, 2014 9:07 pm

Informację jakie miałem potwierdziły się. Wreszcie o powrocie sprawy kościoła w Mysiadle napisał tygodnik "Nad Wisłą" oto rzeczony artykuł:

Radni wstępnie przystali na sprzedaż półtorahektarowego gminnego gruntu w Mysiadle archidiecezji warszawskiej za 1 proc. wartości.

W ostatnich tygodniach odbyła się na ten temat dyskusja na posiedzeniach komisji rady gminy. Z naszych ustaleń wynika, że zdecydowana większość radnych jest „za”. – Projekt uchwały o sprzedaży działki będzie głosowany prawdopodobnie w kwietniu lub maju – poinformowała nas wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik.

W bieżącym miesiącu radni mają się udać do Mysiadła, żeby dokładnie określić, gdzie miałby powstać kościół. Ma to być miejsce nieco oddalone od osiedli, bliżej ulicy Puławskiej – o co zabiegali mieszkańcy miejscowości. (pc)

Powiem szczerze, że nadal jestem zaskoczony w jakim celu gmina chce oddać grunt pod nową parafię, który według wstępnych wycen ma kosztować 12 mln zł. Niestety Archidiecezja Warszawska zapłaci tylko 1%, bo na to pozwala ustawa o gospodarce nieruchomościami art. 68 ust. 1 pkt.6 przy zbyciu nieruchomości na rzecz kościoła mającego uregulowane stosunki z państwem (kościół katolicki z państwem polskim jest związany konkordatem), na cele działalności sakralnej udziela się bonifikaty w wysokości 99%. W związku z tym kościół katolicki za 1,5 h w Mysiadle zapłaciłyby tylko gminie Lesznowola 1% nominalnej wartości tej nieruchomości!. To budzi spory sprzeciw społeczny w gminie Lesznowola. Co prawda zwolennicy oddania grunt pod budowę nowej parafii przypominają, że w Starej Iwicznej zebrano blisko 1000 podpisów popierających powstanie nowej parafii. Jednak warto dodać, że blisko połowa podpisujących się była z Piaseczna. Mieszkańcy gminy Piaseczno nie powinni brać udziału w sprawach związanych z gminą Lesznowola. Ziemia jest dobrem, ale mieszkańców naszej gminy, a nie sąsiadującej. Dlatego jedynym i słusznym kierunkiem dla nas będzie ..., ale więcej o tym będzie jutro na debacie o godz. 19:00 w Restauracji "Bazylia" w Łazach.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Stowarzyszenie Niezależne Porozumienie Mieszkańców
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: Tulipano_0602 » pt kwie 04, 2014 1:52 pm

Widać jak radni i burmistrz mają w d... mieszkańców.
Mieszkańcy protestują, ale władz z plebanem już ustaliła i przyklepała, i w nosie ma protesty. W nosie też ma budżet gminy, co tam zadłużenie. Przecież rozdają nie swoje, tylko państwowe. A gminy zaciągnie najwyżęj nowe długi, albo nie dokończy szkoły, albo nie wybuduje kanalizacji czy chodnika. Ważne by proboszcz dostał majątek. Neutralność światopoglądowa jest w tym kraju fikcją.

Trzeba bedzie nagłośnić, kto z radnych głosuje za rozdawaniem państwowej kasy dla bogatej instytucji religijnej.
Tulipano_0602
 
Posty: 724
Rejestracja: ndz maja 04, 2008 8:29 pm

Postautor: argrabi » pt kwie 04, 2014 2:38 pm

Spokojnie, spokojnie... Nie rozdają, tylko sprzedają... Z dużą bonifikatą, ale sprzedają..
Majątek nie będzie proboszcza (nie przekaże go w spadku swoim dzieciom), ale będzie parafii. I parafianie (czyli mieszkańcy Gminy) będą o ten majątek dbać i go utrzymywać. I nie ma co tutaj szat drzeć i się rozczulać.. Jesteśmy krajem katolickim, sporo osób do kościoła chodzi, swoje dzieci chrzci i do komunii prowadza, a w ostatniej życiowej drodze też to miejsce odwiedza...
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
Awatar użytkownika
argrabi
 
Posty: 920
Rejestracja: wt paź 25, 2011 7:28 am
Lokalizacja: Piachowo

Postautor: Kamil M » sob kwie 05, 2014 11:30 pm

Uważam zdecydowanie inaczej. Poza tym na budowę parafii naprawdę wystarczy 0,5. W związku z tym po co wniosek o 1,5 h ?. Tego nie rozumiem. Dodatkowo takie prezenty można robić w sytuacji, kiedy w gminie masz zapewnioną odpowiednią infrastrukturę jak chodniki, ulice, wodociągi, odpowiednią ilość miejsca w szkołach. Dzisiaj wiele tych aspektów jest powijakach. Do tego dochodzi nadal duże zadłużenie gminy, które skutecznie blokuje potrzebne inwestycje. Mimo tego wszystkiego chce się oddać gruntu pod budowę nowej parafii. Jestem za oddaniem tych gruntów, ale za pełną cenę gruntów. Dodam, że inne kościoły w Polsce nie mają możliwości korzystania z bonifikaty 99%, bo to może dostać tylko kościół, który ma specjalną umowę z państwem, a tą umową jest konkordat. Dlatego uważam, że trzeba podjąć demokratyczne i obywatelskie procedury w sprawie przekazania gruntu w Mysiadle. Nie wykluczam podjęcia procedury referendalnej.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Stowarzyszenie Niezależne Porozumienie Mieszkańców
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: argrabi » sob kwie 05, 2014 11:57 pm

Kamil, jesteś strasznie zacietrzewiony, jeśli chodzi o Kościół. Ochłoń trochę. Ta ziemia zostanie w lokalnej społeczności i jej będzie służyła. Chrzest, komunia, ślub czy pogrzeb to są ważniejsze sprawy niż kawałek rury. Mógłbyś rwać koszulę na klacie, gdyby za 1% wartości ziemię sprzedano prywatnemu deweloperowi albo Kościołowi Potwora Spaghetti.
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
Awatar użytkownika
argrabi
 
Posty: 920
Rejestracja: wt paź 25, 2011 7:28 am
Lokalizacja: Piachowo

Postautor: Kamil M » ndz kwie 06, 2014 1:03 am

Przypomnę, że z wykształcenia jestem teologiem. Dla mnie nie jest tutaj istotna sprawa, że jest to dane kościołowi. Istotny w tej sprawie jest interes publiczny, którym są inwestycje. Rozmawiałem z kilkoma mieszkańcami i są podobnego zdania do mojego w tej sprawie. Mimo tego, że chodzą regularnie do kościoła, to uważają oddanie gruntów za błąd, bo wiedzą, że potrzebne są konkretne inwestycji w naszych sołectwach. Dlatego trzeba przeprowadzić referendum, aby mieszkańcy określili co stawiają za swój interes : Parafię czy też inwestycję. Przypomnę pewną sondę ze strony sołectwa Mysiadło. Tam zdecydowana większość powiedziała, że nie chce oddać gruntów w Mysiadle kościołowi po bonifikacie wynoszącej 99% nominalnej ceny. Jestem podobnego zdania. Dlatego podejmiemy wspólnie z przyjaciółmi trud referendalny. Nie rozumiem dlaczego w tej sprawie nie odbyły się szerokie konsultacje społeczne z mieszkańcami gminy. Widocznie tak jest łatwiej. Dodam, że podpisy popierające oddanie gruntów w Mysiadle zbierane w Starej Iwicznej w połowie były podpisane przez mieszkańców Piaseczna, a sprawa dotyczy tylko i wyłącznie mieszkańców Lesznowoli.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Stowarzyszenie Niezależne Porozumienie Mieszkańców
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: anuleksa » ndz kwie 06, 2014 8:52 am

Kamil to skandaliczne! To może za 1% sprzedać bezdomnym niech sobie szałasy postawią :? .
Awatar użytkownika
anuleksa
 
Posty: 1322
Rejestracja: ndz mar 20, 2011 11:45 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Re: KOŚCIÓŁ W MYSIADLE

Postautor: Kamil M » śr wrz 24, 2014 8:21 pm

Na 45 sesji Rady Gminy Lesznowola podjęto decyzję o przekazaniu 0,7 h gruntu leżącego na terenie KPGO Mysiadło Archidiecezji Warszawskiej pod nową parafię. Rada Gminy Lesznowola była w całości zgodna w tej sprawie. Natomiast mieszkańcy Gminy Lesznowola pozostają w tej sprawie podzieleni jak nigdy …

Na samym początku dyskusji głos zabrała wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik, która odniosła się do sprawy przekazania gruntu w Mysiadle Archidiecezji Warszawskiej z uwzględnieniem bardzo wysokiej bonifikaty wynoszącej 99%. Pani wójt podkreśliła, że oddanie tego gruntu jest związane z prośbą jaką wystosowała Archidiecezja Warszawska do Gminy Lesznowola. W niej zawarta była kwestia udzielenia, aż 99% bonifikaty na grunt w Mysiadle. Co warte podkreślenia takie działanie jest zgodne z obowiązującym ustawodawstwem prawnym. Jednak nie jest wpisane po stronie zadań własnych Gminy Lesznowola w myśl art. 7.1 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. Jedynie w ustawie jest wpisana sprawa cmentarzy komunalnych. Także oddanie ziemi kościołowi wykracza poza zestaw zadań własnych gminy, które winne być realizowane w pierwszej kolejności dla społeczności lokalnej Gminy Lesznowola. W naszej gminie nadal brakuje realizacji pierwszych potrzeb mieszkańców jak gminne drogi wybrukowane nową kostką, w niektórych sołectwach nadal nie ma wodociągów, nie wspominając już o kluczowej inwestycji we własną oczyszczalnię ścieków w Mysiadle i odłączenie się od Piaseczna. Mimo tego podjęto decyzję o oddaniu działki Archidiecezji Warszawskiej.

Jednak co ciekawe podjęcie na sesji Rady Gminy Lesznowola w dniu 24 września 2014 r., uchwały oddającej 0,7 h gruntu Archidiecezji Warszawskiej nie kończy sprawy. Tylko wręcz zaczyna proces przeniesienia własności działki na rzecz Archidiecezji Warszawskiej. Podkreśliła to w swojej wypowiedzi Pani wójt Maria Jolanta Batycka – Wąsik, która zwróciła uwagę wszystkim zebranym na tą właśnie kwestię. Teraz trzeba będzie dokonać podział geodezyjnego i wyodrębnienia działki o powierzchni 7 000 m2. W dalszej kolejności zostanie wykonany operat szacunkowy działki, który określi wartość działki. Mnie osobiście dziwi ta kwestia, że tego operatu nie dokonany przed oddaniem gruntu Archidiecezji Warszawskiej. Radni podejmując uchwałę na Radzie Gminy Lesznowola nie mieli dokładnej wiedzy jaka jest szacunkowa wartość gruntu przekazywanego pod nową parafię w Mysiadle. Po dokładnym oszacowaniu wartości gruntu dojdzie do dookreślenia funkcji sakralnej tego terenu, a także zostanie określony dokładny harmonogram procesu inwestycyjnego. Także jak widzimy przed nami jeszcze bardzo długa droga do powstania nowej parafii w Mysiadle. Dodatkowo Pani wójt podkreśliła, że przez 10 lat grunt przekazany Archidiecezji Warszawskiej nie może być sprzedany lub przeznaczony na inne cele, niż sakralne. Gdyby do tego doszło to w myśl art. 109 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 21 września 1997 r. o gospodarce nieruchomościami gminie przysługuje prawo pierwokupu po cenie sprzedaży.

Głos w toku dyskusji jako pierwsza zabrała radna Katarzyna Przemyska, która odniosła się do bardzo dużych emocji jakie wywołała sprawa oddania działki Archidiecezji Warszawskiej. Zdaniem Pani radnej mieszkańcy Mysiadła podzielili się na pół : jedni są za oddanie gruntu, a drudzy są przeciwnego zdania. Widoczne także to było po działaniach strony społecznej. Za oddaniem gruntu byli parafianie ze Starej Iwicznej, którzy zbierali w tym celu podpisy mieszkańców. Przeciwnego zdania był komitet referendalny, który ostatecznie nie zebrał wymaganych podpisów do rozpisania ogólnogminnego referendum, ale na bieżąco informował o sytuacji z oddaniem gruntów kościołowi. Co warte podkreślenia, że w toku działań podejmowanych przez stronę społeczną i radnych udało się zmniejszyć wielkość działki przeznaczonej dla Archidiecezji Warszawskiej. Pierwotnie zakładano oddanie, aż 1,5 h gruntu z terenu KGPO Mysiadło. Ostatecznie na sesji Rady Gminy Lesznowola oddano tylko lub, aż 0,7 h czyli 7000 m2. W podobnym tonie do radnej Przemyskiej wypowiadała się radna Justyna Gawęda, która także podkreślała podział mieszkańców w tej sprawie. Jednak zauważyła, że radni muszą rozsądzić tą kwestię we własnym sumieniu. Zupełnie innego zdania w sprawie oddania gruntu kościołowi katolickiemu był sołtys Nowej Iwicznej Wojciech Zacharjasz, który podkreślił, że radni mieli wobec tej sprawy szereg wątpliwości. Jednak samo głosowanie będzie jednogłośne. Gdyby radni Gminy Lesznowola byli podzieleni w sprawie oddania gruntów Archidiecezji Warszawskiej z bonifikatą wynoszącą, aż 99% nominalnej jej wartości to głosowaliby w jakiejś część przeciw. Zdaniem sołtysa Zacharjasza zostali zlekceważeni mieszkańcy, którzy byli przeciwni oddaniu gruntów pod nową parafię w Mysiadle. Tak ważne decyzje winne być poddawane i głosowane przez mieszkańców w referendum lokalnym, które mogło być równorzędnie rozpisane z wyborami samorządowym zarządzonymi na dzień 16 listopada 2014 r.

Po dyskusji doszło do głosowania uchwały dotyczącej oddania 0,7 h gruntu z terenu KPGO Mysiadło Archidiecezji Warszawskiej z zachowaniem 99% bonifikaty. Tak jak zapowiadał sołtys Zacharjasz wszyscy zagłosowali za oddaniem działki pod cele sakralne. Warto odnotować, że na sesji nie była obecna radna Maria Rogowska i radny Michał Otręba. Dziwi w tej sprawie decyzja radnego Mirosława Wilusza, który głosował za oddaniem działki Archidiecezji Warszawskiej. Dokładnie rok temu Pan radny był przeciwnego zdania i na łamach Kuriera Południowego udzielił następującej wypowiedzi w tej sprawie: „Ludziom nie podoba się wysokość bonifikaty, tym bardziej, że gminie pieniądze bardzo by się w tej chwili przydały. Zdziwienie budzi także lokalizacja i wielkość nieruchomości”. Pierwsza część tej wypowiedzi nadal jest aktualna. Oddanie działki z tak wysoką bonifikatą nie leżało w interesie naszej gminy. Co innego sprzedaż gruntu po rynkowej cenie. W ten sposób pozyskane środki finansowe można by przeznaczyć na nowe inwestycje w potrzebną infrastrukturę dla mieszkańców Gminy Lesznowola. W kwestii zasadności finansowej oddania gruntów głos zabrał sołtys Łaz II Robert Maleszewski, który zadał proste pytanie : Czy przy deficycie budżetowym sięgającym 40% stać nas na oddanie działki kościołowi z bonifikatą wynoszącą 99%?. Odpowiedź na to pytanie nie padła!. Tą odpowiedź powinni udzielić sobie we własnym duchu mieszkańcy Gminy Lesznowola…

Obrazek
Radni jednogłośni w sprawie oddania gruntu Archidiecezji Warszawskiej, a mieszkańcy nadal podzieleni…

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Stowarzyszenie Niezależne Porozumienie Mieszkańców
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

PoprzedniaNastępna

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Lesznowola

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron