Baniocha na rocznicę katastrofy smoleńskiej: odwołane lekcje

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w Góra Kalwaria, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Baniocha na rocznicę katastrofy smoleńskiej: odwołane lekcje

Postautor: Beata » wt mar 25, 2014 8:04 pm

Obrazek

Baniocha na rocznicę katastrofy smoleńskiej: odwołane lekcje, przemarsz ulicami, msza. Taki scenariusz na 10 kwietnia przygotowano dla uczniów z podwarszawskiej Baniochy. - To wychowanie patriotyczne - tłumaczą władze gminy. - Przecież od tego są lekcje historii - mówią rodzice, którym nie podoba się udział ich syna w takich polityczno-religijnych uroczystościach.

Na ostatniej wywiadówce rodzice dowiedzieli się, że 10 kwietnia nie będzie części lekcji, a uczniowie wezmą udział w obchodach czwartej rocznicy katastrofy smoleńskiej. "Rzecz jasna odbywają się one w kościele, do którego dzieci zostaną całą grupą przeprowadzone ze szkoły. Z doświadczenia wiemy, że tego dnia już żadne lekcje się nie odbędą. Czemu dzieci są zmuszane do udziału w takich dwuznacznych praktykach? Czemu rocznica budząca ogromne spory polityczne jest obchodzona w taki sposób? Czy nie powinno być to elementem lekcji historii lub wiedzy o społeczeństwie, ewentualnie zajęć wychowawczych?" - pytają w liście.

- Zrozumiałabym, gdyby w szkole zorganizowano okolicznościowy apel albo godzinę wychowawczą poświęconą tej katastrofie, ale przemarsz całej szkoły ze sztandarem na mszę to przesada. Jest chyba coś nie tak, gdy opłacani z naszych podatków nauczyciele zamiast na lekcje prowadzą dzieci do kościoła - dodaje w rozmowie z nami matka ucznia. Deklaruje, że jest wierząca. Dla dobra syna prosi o anonimowość. Twierdzi, że sytuacja jest trudna do zaakceptowania dla wielu rodziców, lecz w małej społeczności dla świętego spokoju wolą milczeć.

To tylko jedna godzina

Baniocha to wieś w gminie Góra Kalwaria, 25 km na południe od Warszawy. Do tutejszego zespołu szkół (podstawówka i gimnazjum) chodzi 450 uczniów. W uroczystościach rocznicy katastrofy wezmą udział po raz pierwszy.

- W zeszłym roku msza była o godz. 17. W tym roku będzie o godz. 9.30. Mają w niej uczestniczyć burmistrz i radni Góry Kalwarii. Pan burmistrz prosił, żeby nasi uczniowie przyszli ze sztandarem. Zgodziłem się. To kwestia współpracy z organem prowadzącym szkołę - mówi nam dyrektor zespołu szkół Dariusz Słapek. Na pytanie o zastrzeżenia rodziców odpowiada: - Nie odwołujemy zajęć. Wychodzimy tylko na jedną godzinę, tak samo jak podczas rekolekcji, w których na 450 uczniów nie uczestniczy jedynie dwóch-trzech. A do kościoła mamy ze szkoły tylko 200 m.

Ksiądz jest dobry

Za przygotowania do obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej w Górze Kalwarii odpowiada wiceburmistrz Jan Wysokiński.

Podobnie jak burmistrz Dariusz Zieliński reprezentuje miejscowe ugrupowanie Bezpartyjni. Również w 21--osobowej radzie miasta przewagę mają lokalne kluby (Bezpartyjni, Nasz Powiat - Nasze Miasto, Stowarzyszenie Samorządowe "Centrum").

W ostatnich wyborach PO wprowadziła czterech radnych, PiS - jednego.

Wiceburmistrz Wysokiński informuje, że główna uroczystość 10 kwietnia w Baniosze odbędzie się nie w kościele, lecz na cmentarzu parafialnym, przy głazie z tablicą poświęconą ofiarom tragedii sprzed czterech lat. Kamień ten w 2012 r. burmistrz Zieliński odsłaniał wspólnie z szefem Klubu Parlamentarnego PiS Mariuszem Błaszczakiem.

W wygłoszonej wtedy homilii ks. Robert Pękacki, proboszcz parafii NMP Królowej Pokoju w Baniosze, powiedział m.in.: "Cena życia, którą przyszło zapłacić ofiarom tej tragedii, być może była konieczna, aby pamięć o zbrodni katyńskiej nie została zapomniana i aby walcząc o prawdę, udało się wyjaśnić obie te tragedie".

Co Wysokiński sądzi o zarzutach niezadowolonych rodziców?

- Zawsze ktoś się taki znajdzie. Te obchody to nie polityka, tylko wychowanie patriotyczne. Tu chodzi o naszą historię. Trzeba ją wpajać młodym ludziom, zwłaszcza teraz, gdy obserwujemy to, co dzieje się na wschód od Polski. O udział młodzieży z Baniochy w tegorocznych obchodach prosił nas ksiądz proboszcz. To jego inicjatywa, którą my popieramy - dodaje.

Proboszcz ma dobrą opinię także u Dariusza Strzyżewskiego, szefa koła PO w Górze Kalwarii, zaangażowanego m.in. w organizację na terenie gminy finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Ksiądz nigdy nie utrudniał nam zbiórki pieniędzy, nie przeganiał z terenu kościoła, a nawet częstował herbatą.

O komentarz do zapowiadanych obchodów poprosiliśmy Andrzeja Kulmatyckiego, rzecznika Mazowieckiego Kuratorium Oświaty: - Nie organizujemy życia szkoły. Wkraczać możemy dopiero wtedy, gdy dochodzi do przekroczenia prawa oświatowego. Decyzja o tym, czy szkoła jedzie na wycieczkę, czy uczestniczy w mszy, należy do dyrektora, który robi to w uzgodnieniu z radą rodziców. W przypadku, gdy niektórzy rodzice nie akceptują udziału swoich dzieci w takim wydarzeniu, a dzień nie jest wolny od pracy, szkoła powinna tym uczniom zapewnić opiekę.

Baniocha to nie Warszawa

Patriotyczno-religijny program w Baniosze to tylko część tego, co w związku z czwartą rocznicą katastrofy smoleńskiej będzie się działo w Górze Kalwarii.

Organizowane przez władze miasta uroczystości potrwają dwa dni. Zaczną się w niedzielę 6 kwietnia mszą w kościele Na Górce w centrum Góry Kalwarii.

Tu również kluczową rolę odegra młodzież. Wartę honorową przy tablicy smoleńskiej zaciągną uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego, a montaż słowno--muzyczny przygotują uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Księdza Z. Sajny.

Kulminacja obchodów nastąpi rano 10 kwietnia. O godz. 8.41 zawyje syrena alarmowa, a pod ustawionymi przed ratuszem portretami Lecha i Marii Kaczyńskich oraz funkcjonariuszy BOR Agnieszki Pogródki--Węcławek i Pawła Krajewskiego, którzy mieszkali w Górze Kalwarii, złożone zostaną wieńce i zapalone znicze.

Wiceburmistrz Jan Wysokiński zaznacza, że uroczystości od trzech lat wyglądają podobnie. - Jesteśmy szczególną gminą. Dwie osoby od nas zginęły wtedy w Smoleńsku - tłumaczy.

Piotr Chmielewski, dziennikarz lokalnej gazety "Nad Wisłą", zwraca uwagę, że Góra Kalwaria i Baniocha to nie to samo co pobliska Warszawa. Podkreśla, że też ma dobre zdanie o miejscowym proboszczu.

- W małych społecznościach silne są powiązania Kościół - szkoła czy Kościół - gmina. Sytuacje, gdy cała szkoła - nauczyciele i dzieci - idzie na mszę, są tutaj na porządku dziennym. Wiem, że to szokujące dla wielu ludzi sprowadzających się w te okolice z Warszawy - mówi dziennikarz.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,15679249,Ban ... olane.html
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Baniocha na rocznicę katastrofy smoleńskiej: odwołane lekcje

Postautor: anuleksa » śr mar 26, 2014 8:19 am

Do kościoła mi nie po drodze, ale nie rozumiem co oznacza "dzieci są zmuszane"? Jestem przeciwna takim praktykom, dziecko tego dnia zostaje w domu z notatką w dzienniczku "chore".
Awatar użytkownika
anuleksa
 
Posty: 1322
Rejestracja: ndz mar 20, 2011 11:45 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Baniocha na rocznicę katastrofy smoleńskiej: odwołane lekcje

Postautor: argrabi » śr mar 26, 2014 1:47 pm

Obrazek
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
Awatar użytkownika
argrabi
 
Posty: 920
Rejestracja: wt paź 25, 2011 7:28 am
Lokalizacja: Piachowo

Lekcja patriotyzmu czy pranie mózgu

Postautor: Majkel » sob mar 29, 2014 11:59 am

Artykuł „Gazety Wyborczej” od razu spotkał się z komentarzami prawicowych mediów. Portal Wpolityce.pl zauważył: „Zaczyna się. Rocznica katastrofy smoleńskiej uaktywnia przemysł pogardy”. Dalej czytamy: „Są więc wybici na pierwszy plan jacyś niezadowoleni rodzice, jakieś pędzone niemalże pod batem do kościoła dzieci, są absurdalne wygibasy mające sugerować polityczność uroczystości. Sygnał idzie jasny – jeśli ktokolwiek ośmieli się za dużo pamiętać, za głośno oddawać cześć – musi się liczyć z dotknięciem czarodziejskiej pałki z »Wyborczej«”. Cały artykuł jest do przeczytania tutaj: http://wpolityce.pl/polityka/188710-zac ... sl-pogardy

Zareagowała również Fronda.pl: „Skandal! 10 kwietnia dzieci pójdą na mszę, zamiast na lekcje” – zatytułowała ironicznie swój komentarz Marta Brzezińska-Waleszczyk. Cały jej tekst tu: http://www.fronda.pl/a/skandal-10-kwiet ... 35785.html
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Postautor: kiibic » sob mar 29, 2014 7:04 pm

anuleksa pisze:ale nie rozumiem co oznacza "dzieci są zmuszane"?

Bo żyją we wspólnocie i tyle. Ty też jesteś zmuszana do przechodzenia przez ulicę na pasach i w tedy kiedy jest zielone. Sorry ale na tym polega demokracja. Większość nie ma nic przeciwko. Reszta musi się dostosować.
kiibic
 
Posty: 8
Rejestracja: ndz lis 10, 2013 10:47 pm

Obchody 4 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

Postautor: Redakcja » czw kwie 03, 2014 10:06 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Postautor: Redakcja » śr kwie 16, 2014 9:36 pm

4 Rocznica Katastrofy Smoleńskiej
74 Rocznica Zbrodni Katyńskiej
Msza Święta w kościele na Górce
06.04.2014 Góra Kalwaria
https://www.youtube.com/watch?v=YWthQHCMQeI

<object width="853" height="480"><param name="movie" value="//www.youtube.com/v/YWthQHCMQeI?hl=pl_PL&amp;version=3&amp;rel=0"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="//www.youtube.com/v/YWthQHCMQeI?hl=pl_PL&amp;version=3&amp;rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="853" height="480" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński


Wróć do Góra Kalwaria: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość