KINO W GÓRZE KALWARII

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w Góra Kalwaria, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

KINO W GÓRZE KALWARII

Postautor: Redakcja » ndz lut 10, 2013 12:55 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Ratujemy kino Uciecha

Postautor: Redakcja » pn mar 04, 2013 10:04 pm

Tak wiele łączy Górę Kalwarię z Grójcem oddalonym blisko 30 kilometrów. Podobna liczba mieszkańców, porównywalny budżet, niemal ta sam odległość do sieciowego kina. Nawet w budżecie przeznaczanym na kulturę nie widać zasadniczo różnicy. Różnicę już widać przeglądając ofertę ośrodków kultury obu gmin. Drugą różnicę można było zaobserwować mniej więcej tydzień temu będąc w Grójcu na jednej z projekcji. Godz. 18:30, do rozpoczęcia Drogówki 30 minut. Kolejka przed kinem GOK na 20 metrów przed budynkiem. Nie wszyscy tego dnia załapali się na seans, który tego dnia obejrzało 300 szczęśliwych grójczan i nie tylko. A warto zauważyć, że w ten weekend była to już 5 projekcja tego filmu, a grano jeszcze 3 inne! Warto też zauważyć, że to lata pracy ludzi związanych z filmem i najlepiej działającego w Polsce Dyskusyjnego Klubu Filmowego, konsekwencji w działaniu oraz zakupienia, a w zasadzie wyleasingowania na potrzeby grójeckiego kina cyfrowego projektora.

W tym samym czasie w Górze Kalwarii na stronie urzędowej znajdujemy ankietę, w której UMiG w Górze Kalwarii zwraca się z uprzejmą prośbą do miłośników filmów – kinomanów, zainteresowanych dalszym istnieniem kina w naszym mieście. Pytanie, które nasuwa się jako pierwsze, to który „kinomaniak zainteresowanych dalszym istnieniem kina” w Górze Kalwarii nie byłby za prężnym jego funkcjonowaniem. Dwa, pierwotna forma ankiety niestety nie zachęcała do jej wypełnienia. Pojawiła się nowa, wygodniejsza. A po trzecie wyraźnie ankieta skierowana jest wyłącznie do miłośników kina, będących internautami. W ostatnim numerze Nad Wisłą niestety na stronie gminnego biuletynu nie znaleźliśmy zachęty do jej wypełnienia. Może, więc chodzi, o to by misja pytania mieszkańców o przyszłość kina Uciecha była ściśle tajną?

Na szczęście (choć jeszcze nieoficialnie) wiemy, że będą pieniądze na nowy projektor dla Uciechy z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Więc już nie ma co pytać, kiedy wynik sądy i tak jest oczywisty. No w końcu, kto by nie chciał, aby w Górze Kalwarii prężnie działało kino Uciecha.

Pytanie jest teraz raczej, co zrobić, aby zachęcić ludzi do chodzenia do Naszego kina? Jak sprowokować do tego mieszkańców?

Zapewne ciężka praca (jaką wykonano w Grójcu), aby przekonać do chodzenia na filmy mieszkańców. O tym, że jest w Naszej społeczności chęć chodzenia do kina niech świadczy ta ostatnia niedziela i Baby blues (film z 2013). Niestety to jedna z niewielu kinowych propozycji ostatnich miesięcy. Jestem przekonany, że miłośnicy kina, mieszkańcy Góry Kalwarii chcą kina w mieście, ale chcą ciekawej, przede wszystkim aktualnej, ale też różnorodnej oferty kinowej.

Uciecha także ze względów na już swoje lata – to nasz ogromny potencjał, wygląd nie wiele się zmienił od lat kilkunastu. Dlatego liczę, że niebawem będzie pękać w szwach od szczęśliwych kalwaryjskich funów kina. Na szczęście dobrego do naśladowania przykładu nie trzeba szukać daleko.

Do zobaczenia w Uciesze, oby szybko!
http://arkadiuszstrzyzewski.pl/2013/03/ ... o-uciecha/
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

KINO W GÓRZE KALWARII

Postautor: Beata » czw mar 07, 2013 8:14 pm

Obrazek

Ministerstwo Kultury i Sztuki zapłaci za projekt cyfryzacji kina w Górze Kalwarii. Jest więc nadzieja na uratowanie i rozwój ostatniego kina w powiecie piaseczyńskim.

Pora na metamorfozę

Równo rok temu „Nad Wisłą” pisało o tym, że dystrybutorzy filmowi coraz niechętniej wykonują kopie do odtwarzania na starego typu projektorach. A taki właśnie działa w Uciesze. Filmy na taśmie rodzą koszty – trzeba je transportować i magazynować.

Wersje cyfrowe są zaś wysyłane przez internet.

A jeśli nawet dystrybutor zdecyduje się skopiować film dla starszych kin, to wyświetlany jest kilka tygodni po ogólnopolskiej premierze. To stawia takie kina – szczególnie w sąsiedztwie dużych miast – na przegranej pozycji.

Aby Uciecha mogła skutecznie powalczyć o widza, musi przejść prawdziwą metamorfozę – przede wszystkim kupić projektor cyfrowy. Wówczas nowości filmowe będą się w niej pojawiać prawie tak szybko jak w multipleksach. I to również w 3D.

Pieniądze, które udało się zdobyć Ośrodkowi Kultury z ministerstwa (30 tys. zł, do tej kwoty musi dołożyć 10 tys. z własnego budżetu) posłużą do opracowania projektu technicznego cyfryzacji kina.

– W pierwszej kolejności będziemy badać, czego oczekują mieszkańcy. Następnie zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny, którego efektem ma być gotowy projekt modernizacji kina – mówi Beata Polaczyńska, dyrektor Ośrodka Kultury.

Aktualnie i kameralnie

Jakie mieszkańcy mają oczekiwania wobec Uciechy (i czy w ogóle byliby chętni do korzystania z niej po cyfryzacji), pyta na swojej stronie internetowej Urząd Miasta i Gminy. Ankietę można wypełniać do końca marca.

– Zaczynają się pojawiać pierwsze możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych na cyfryzację kina. Opinia mieszkańców jest nam potrzebna właśnie do aplikowania o te środki. Jeżeli będzie ich wolą, aby modernizować kino, będziemy o pieniądze zabiegać – deklaruje wiceburmistrz Jan Wysokiński.

Jak ustaliliśmy, z ponad 200 wypełnionych dotychczas ankiet wynika, że wszyscy chcą unowocześnienia Uciechy. – I jednocześnie oczekują zachowania kameralnej atmosfery naszego kina, bo uważają to za ogromny atut – mówi Beata Polaczyńska.

Zdaniem Arkadiusza Strzyżewskiego, radnego powiatu i częstego gościa górskokalwaryjskiego kina, pytanie mieszkańców, czy są zainteresowani dalszym istnieniem Uciechy, nie ma sensu. – W pytaniu zawarta jest już odpowiedź. Należy raczej zapytać, jak sprowokować mieszkańców, aby zaczęli chodzić do naszego kina.

Bez projektora cyfrowego to się nie uda. Jestem przekonany, że lokalna społeczność chce ciekawej, a przede wszystkim aktualnej i różnorodnej oferty filmowej – przekonuje Strzyżewski.

Od 19 lutego na Facebooku działa fanpage „Ratujemy kino Uciecha”. Do tej pory zgromadził ponad 120 internautów.

PIOTR CHMIELEWSKI
http://nadwisla.pl/index.php?pokaz=tekst&id=1547
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

KINO W GÓRZE KALWARII

Postautor: Beata » czw mar 07, 2013 8:17 pm

Obrazek

Ratujemy kino "Uciecha" w Górze Kalwarii http://www.facebook.com/RatujemyKinoUciecha
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

KINO W GÓRZE KALWARII

Postautor: Martin » pt cze 28, 2013 10:41 pm

Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12712
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

KINO W GÓRZE KALWARII

Postautor: Redakcja » pt sie 02, 2013 9:33 pm

W pierwszym Etapie Konkursu, organizatorzy otrzymali 28 prac! Podajemy wyniki I Etapu Konkursu, co jednocześnie jest zaproszeniem do II Etapu - warsztaty odbędą się we wtorek, 6 sierpnia, o godzinie 17.00 w naszej siedzibie: ul. Ks. Sajny 14, Góra Kalwaria.

Lista Uczestników zaproszonych do II Etapu (kolejność przypadkowa)
1/ Zespół projektowy: Jakub Korfanty, Aleksander Palka, Pełnomocnik Jakub Korfanty - Katowice
2/ Zespół projektowy: Kamila Bielińska - Basmaji, Marwan Basmaji, Helena Kulak, Pełnomocnik Kamila Bielińska - Basmaji - Warszawa
3/ Zespół projektowy: Michał Kozik, Joanna Kocur, Magdalena Komajda , Mateusz Mocek, Pełnomocnik Michał Kozik - Gliwice
4/ Zespół projektowy Anna Kotowska, Ewa Zwierzchowska, Pełnomocnik Anna Kotowska - Warszawa
5/ Architekt Piotr Lange - Warszawa

Gratulujemy!
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Nowoczesne Kino w Górze Kalwarii

Postautor: Redakcja » pt sie 02, 2013 9:42 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

KINO W GÓRZE KALWARII

Postautor: Filip » czw sie 22, 2013 10:20 pm

Obrazek

Raport z warsztatów partycypacyjnych "Jedyne takie kino" 6 sierpnia 2013

Warsztaty partycypacyjne zgromadziły architektów 5 koncepcji modernizacji kina, które zostały wyłonione spośród 28 prac nadesłanych w pierwszym etapie konkursu „Jedyne takie kino” oraz użytkowników kina, mieszkańców Góry Kalwarii w rożnym wieku i reprezentujących różne oczekiwania wobec przyszłego funkcjonowania obiektu. Celem warsztatów było stworzenie ram dialogu obu tych grup: architektów i użytkowników, tak, aby ostateczne projekty w jak największym stopniu odpowiadały potrzebom lokalnej społeczności. W warsztatach wzięło udział 13 architektów i 24 mieszkańców. Warsztat trwał 3,5 godziny i składał się z następujących etapów:
-diagnozy – poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czym jest kino dla lokalnej społeczności i jak funkcjonuje na mapie Góry Kalwarii dzisiaj?.,
-konstrukcji profili użytkowników – określenia, kto i w jaki sposób będzie korzystał z kina?,
-stworzenia wytycznych do przestrzennej aranżacji wnętrza budynku i jego najbliższego otoczenia.

Warsztaty poprowadziła moderatorka doświadczona w realizacji procesów konsultacji społecznych - Monika Komorowska. Uczestnicy warsztatu zostali podzieleni na 4 zespoły. Architekci nie pracowali w składzie, w jakim brali udział w konkursie, a zostali przemieszani pomiędzy zespołami. Mieszkańcy uczestniczący w warsztatach zostali przydzieleni do grup w taki sposób, żeby w każdej znalazł się przedstawiciel reprezentujący różne grupy wiekowe i doświadczenie.

Diagnoza

Etap wstępny warsztatu miał na celu stworzenie mentalnej mapy funkcjonowania kina w Górze Kalwarii. Uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na pytania:

Kto korzysta z kina?,

Czym jest kino dla miasta?,

Jakie są inne, oprócz kina, ważne miejsca kulturalne na mapie Góry Kalwarii?,

Jakie skojarzenia u uczestników warsztatu budzi kino?

W dyskusji uczestników powtarzało się, że kino jest jednym z nielicznych miejsc kultury w mieście, które ma wiernych odbiorców – kinomanów, ale także ludzi korzystających z oferty Ośrodka Kultury realizowanych w tym miejscu – teatr, koncerty, warsztaty i zajęcia różnego typu. Szczególnie chętnie to miejsce jest odwiedzane przez seniorów, którzy przychodzą tu na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Skojarzenia z tym miejscem to często hasło: „retro”, które z jednej strony budzi sentyment i jest kojarzone z długa tradycją kina, a z drugiej z trudnościami, jakie rodzi realizacja w tym obiekcie różnych zadań Ośrodka Kultury w tym przestarzałym funkcjonalnie obiekcie. Analizując mapę Góry Kalwarii uczestnicy warsztatów odkryli, że kino leży na ‘kulturalnej osi miasta” obok: ratusza, kościoła, „Pałacu Biskupiego” z przeznaczeniem na przyszłą bibliotekę, nowej siedziby Ośrodka Kultury ośrodka kultury, oraz szkół.

Profile użytkowników

Każda z grup została poproszona o stworzenie charakterystyki potencjalnych przyszłych użytkowników kina. Kiedy zespoły prezentowały wyniki swoich prac pozostali użytkownicy mogli dodawać swoje spostrzeżenia.

Rodzice, małe dzieci i młodsza młodzież

Zdaniem uczestników warsztatów w Kinie „Uciecha” trudno będzie odpowiedzieć na potrzeby najmłodszych. Tej grupie będzie dedykowana nowa siedziba domu kultury. W kinie powinny zostać utrzymane aktywności dla dzieci takie jak: weekendowe poranki filmowe, czytanie bajek i zajęcia plastyczne. Małe dzieci wraz z rodzicami i młodsza młodzież będą okazjonalnymi użytkownikami, a obiekt powinien być dedykowany innym grupom. Użytkowników.

Młodzież i studenci

Kino będzie ważnym miejscem dla tej grupy użytkowników. Aktywności dedykowane studentom powinny odbywać się w godzinach wieczornych, ponieważ, ze względu na dojazdy na uczelnie do Warszawy – mają oni ograniczone zasoby czasowe. Młodzi uczestnicy warsztatów widzieliby tu miejsce „wielowymiarowe”, „niesztampowe” i „współtworzone przez młodych”. Jako przykład miejsca, które dobrze funkcjonuje w ten sposób podano klasztor w Lubiążu . Młodzi ludzie w Górze Kalwarii dotkliwie odczuwają brak przestrzeni, w której mogliby się spotykać. Zmodernizowane kino ma szansę zapełnić tę lukę. Szczególną grupą odbiorców będzie młodzież zaangażowana w wolontariat. Przedstawiciele wolontariuszy, bardzo chcieliby móc funkcjonować w nowych wnętrzach kina – „mieć trochę przestrzeni magazynowej, ale także miejsca na ogłoszenia, wystawy – nie musi to być wydzielone pomieszczenia, a możliwość wykorzystania przestrzeni wspólnej od czasu do czasu”.

Dorośli 30- 50 lat

Bardzo wymagający odbiorcy ze względu na ograniczoną ilość czasu wolnego (dojazdy do pracy do Warszawy). Zdaniem uczestników warsztatów do tej grupy można dotrzeć poprzez właściwie sprofilowane wydarzenia np. poprzez festiwale filmowe organizowane także latem w plenerze.

Seniorzy

Uczestnicy warsztatów chcieliby, aby w odnowionym obiekcie nadal funkcjonował Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz odbywały się różne aktywności – pokazy i zajęcia teatralne, wystawy, tematyczne pokazy filmowe, wystawy, wieczorki poezji, a kawiarnia, która tu powstanie była miejscem do gry w szachy i inne gry (karty, gry planszowe) i wieczorków tanecznych z muzyką lat 60tych i 70-tych,

Wytyczne do przestrzennej aranżacji wnętrza kina i jego otoczenia

Uczestnicy warsztatów w grupach stworzyli wytyczne do projektów architektonicznych., które zostały zebrane i omówione na forum wyłania się z nich charakterystyka „Kina Uciecha” odpowiadającego na potrzeby użytkowników.

„Miejsce spotkań”

Stworzenie w kinie, na parterze kawiarni, która stanie się prawdziwym miejscem spotkań lokalnej społeczności. Uczestnicy warsztatów podkreślili, że powinno być to miejsce niekomercyjne, takie w, którym „każdy, może przyjść i posiedzieć”. To powinna być przestrzeń neutralna, gdzie mogą się spotykać różnorodne grupy, formalne i nieformalne. W związku z tym ceny tu muszą być bardzo niskie, a także powinna być opcja kawy/herbaty z automatu. Kawiarnia powinna latem korzystać z przestrzeni przed kinem zaaranżowanej w postaci skweru.

Przestrzeń elastyczna

W dyskusji o preferowanych przez przyszłych użytkowników rozwiązaniach wracał problem zbyt małego metrażu do zaspokojenia wszystkich potrzeb, także tych związanych z magazynowaniem, ale przede wszystkim potrzeb związanych z współistnieniem w Kinie „Uciecha” różnych grup i aktywności (m.in. kino, teatr, muzyka, spotkania młodzieży) w związku z tym aranżacja przestrzeni powinna być możliwie elastyczna. Sala kinowa powinna łatwo dać się zmieniać i aranżować do różnych potrzeb. Tradycyjne kinowe fotele, powinny być zastąpione innym- mobilnym rozwiązaniem. Tu jedna z mieszkanek powiedziała, że taka sala kinowa jest również bardzo atrakcyjna, ponieważ można byłoby tu oglądać filmy w niekonwencjonalny sposób - np. na leżąco.

Podczas warsztatów uczestnicy odkryli dla projektu modernizacji - strych, który nie był wymieniany, jako przedmiot opracowania w ogłoszeniu o konkursie. To duża przestrzeń nad salą kinową, która mogłaby się stać bardzo przydatna dla pomieszczenia bogatego programu funkcjonalnego kina w nowej odsłonie, jednak szanse na jej wykorzystanie wymagają ekspertyz technicznych. Na etapie konkursu, który jest konkursem koncepcyjnym uczestnicy mają dowolność w przedstawieniu swoich propozycji, mogą oni zatem uwzględnić również strych.

Rozwiązania przestrzenne zmodernizowanego obiektu powinny być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pani Dyrektor Beata Polaczyńska podkreśliła, że w związku z małym metrażem Ośrodek Kultury i jego użytkownicy musieli przywyknąć do „upychania” i „ścisku”, ale być może w przyszłości kino „Uciecha” nie będzie musiało mieścić wszystkich funkcji, ponieważ lokalne władze chcą przystosować do potrzeb życia kulturalnego Góry Kalwarii kolejne obiekty (w dalszej perspektywie czasowej w Pałacu Biskupim ma się znaleźć nowa siedziba biblioteki i przestrzeń dedykowana wystawom) W związku z tym nie chciałaby narzucać architektom tworzenia miejsca, w którym musi się zmieścić „wszystko”.

Kino Uciecha na mapie Góry Kalwarii

Odkryta przez uczestników warsztatów na etapie diagnozy „oś kultury” zachęciła do myślenia o przemianie kina „Uciecha” w szerszym kontekście przestrzennym – stworzeniu bulwaru, który łączyłby ważne miejsca kulturalne. Kino Uciecha mogłoby stać się impulsem do stworzenia ważnej przestrzeni publicznej, której brak jest odczuwany przez mieszkańców. Przed kinem powinien zostać zaaranżowany skwer z ławkami, zielenią i miejscem na koncerty, wystawy, pokazy kina plenerowego. Na pewno najchętniej z tej przestrzeni, korzystaliby uczniowie, którzy są bezpośrednimi sąsiadami kina – wejścia do kina i szkoły są bardzo blisko. Uczniowie i mieszkańcy zauważyli, że ta przestrzeń mogłaby funkcjonować na zasadzie miejsca spotkań „spotykamy się pod kinem”. Podkreślili, że aktualnie odczuwają brak takiej przestrzeni, miejsca, gdzie mogą zaczekać na seans, a po nim chwilę posiedzieć na zewnątrz i porozmawiać o tym, co widzieli, czy bez korzystania z kina „po prostu kulturalnie sobie posiedzieć”.

Przed kinem powinien znaleźć się też „porządny parking rowerowy”.

Charakterystycznym i bardzo rozpoznawalnym elementem kina jest wystrój retro. Uczestnicy warsztatów podkreślili, że bywają nim zmęczeni, często kojarzy się im on z niefunkcjonalnymi rozwiązaniami, jednak chcieliby w nowym projekcie zachowania jego elementów np. stare piece, a także wykorzystania inspiracji nim w aranżacji otoczenia kina w sposób niedosłowny.

Podsumowanie

Zdaniem uczestników warsztatów w Kinie „Uciecha” powinno bić serce miasta. Powinno to być centrum społeczno-kulturalne Góry Kalwarii, lokalna społeczność bardzo potrzebuje dostępnego dla wszystkich miejsca spotkań, aby kino tak funkcjonowało w przyszłości oprócz odpowiedniej przestrzeni musi być również miejscem tanim, niekomercyjnym (ceny biletów i ceny w kawiarni). Tradycja tego miejsca powinna być kontynuowana np. poprzez rodzinne poranki filmowe.

Kino powinno zachować elementy retro w wystroju, ale charakteryzować się nowoczesnymi rozwiązaniami funkcjonalnymi, zapewniającymi jak największy komfort korzystania z obiektu przyszłym użytkownikom.

Wiele ze zgłaszanych uwag miało charakter ogólny i bardziej niż do kwestii funkcjonalno-przestrzennych, z która mierzą się w konkursie architekci, dotyczyło kwestii organizacyjnych. Ta wiedza jednak również przyda się architektom, którzy poprzez swoje propozycje stworzą ramy przestrzenne przyszłego funkcjonowania budynku.


Opracowała na podstawie wyników warsztatów: Monika Komorowska
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

KONKURS "JEDYNE TAKIE KINO" ROZSTRZYGNIęTY

Postautor: Redakcja » pn wrz 02, 2013 8:37 pm

Konkurs architektoniczny "Jedyne takie kino" na koncepcję modernizacji Kina Uciecha w Górze Kalwarii rozstrzygnięty! Zwycięzcą jest zespół projektowy Jakub Korfanty/Aleksander Palka z Katowic, I wyróżnienie przypadło w udziale Annie Kotowskiej i Ewie Zwierzchowskiej z Warszawy, II wyróżnienie zdobył zespół projektowy: Michał Kozik, Joanna Kocur, Magdalena Komajda , Mateusz Mocek z Gliwic. Gratulujemy zwycięskim zespołom a Państwa zapraszamy na wystawę pokonkursową oczywiście do Kina Uciecha. Przypominamy, że zrealizowany konkurs jest finansowany ze środków finansowych Gminy Góra Kalwaria oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu "Infrastruktura domów kultury".
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

KINO W GÓRZE KALWARII

Postautor: DominikaK » czw wrz 05, 2013 2:16 pm

Obrazek
Katowicka pracownia zaproponowała wnętrza w stylu retro i pełniejsze wykorzystanie budynku. Na zdjęciu makieta

Kino nowoczesne oraz z wyjątkowym klimatem – wybrano koncepcję przebudowy Uciechy. Konkurs „Jedyne takie kino” ogłosił gminny Ośrodek Kultury. – Zgłosiło się aż 28 pracowni architektonicznych z całej Polski – nie kryje zadowolenia Beata Polaczyńska, dyrektorka placówki.

Projektanci nie mieli łatwego zadania. Większość z ponad 300 osób, które na prośbę Ośrodka Kultury wypełniło ankiety z pytaniami, jak powinno wyglądać górskokalwaryjskie kino w przyszłości, życzyłaby sobie cyfrowego projektora, a jednocześnie budynku, który zachowa małomiasteczkowy klimat. Ankietowani widzą Uciechę również jako miejsce spotkań.

– Jak się okazało, ten ostatni aspekt wzbudził największe zainteresowanie architektów. Za wyzwanie uznali znalezienie sposobu na dłuższe zatrzymanie mieszkańców w obiekcie – zwraca uwagę Polaczyńska.

Pod koniec lipca z 28 koncepcji komisja konkursowa wybrała pięć najlepszych. W piątek po długiej dyskusji jurorzy przyznali pierwsze miejsce Jakubowi Korfantemu i Aleksandrowi Palce z Katowic. Zwycięska pracownia zainkasuje 35,3 tys. zł.

– Propozycja architektów z Katowic jak najmniej ingeruje w budynek, a przy tym maksymalnie go wykorzystuje – ocenia Iwona Dmochowska, członek komisji. ślązacy chcieliby na przykład, żeby na balkonie znalazła się kawiarenka.

Zdaniem przewodniczącej zespołu oceniającego Natalii Paszkowskiej autorzy opracowania zaproponowali nowatorskie, ale i najbardziej realistyczne rozwiązania. A to będzie miało przecież wpływ na koszty realizacji.

Teraz pozostaje Ośrodkowi Kultury i gminie szukanie funduszy na przebudowę. Burmistrz Dariusz Zieliński w rozmowie z „Nad Wisłą” deklaruje, że urząd miasta postara się znaleźć środki.

PIOTR CHMIELEWSKI http://nadwisla.pl/index.php?pokaz=tekst&id=2095
DominikaK
 
Posty: 128
Rejestracja: śr cze 19, 2013 7:19 am

KINO W GÓRZE KALWARII

Postautor: DominikaK » czw wrz 05, 2013 2:16 pm

Obrazek
Katowicka pracownia zaproponowała wnętrza w stylu retro i pełniejsze wykorzystanie budynku. Na zdjęciu makieta

Kino nowoczesne oraz z wyjątkowym klimatem – wybrano koncepcję przebudowy Uciechy. Konkurs „Jedyne takie kino” ogłosił gminny Ośrodek Kultury. – Zgłosiło się aż 28 pracowni architektonicznych z całej Polski – nie kryje zadowolenia Beata Polaczyńska, dyrektorka placówki.

Projektanci nie mieli łatwego zadania. Większość z ponad 300 osób, które na prośbę Ośrodka Kultury wypełniło ankiety z pytaniami, jak powinno wyglądać górskokalwaryjskie kino w przyszłości, życzyłaby sobie cyfrowego projektora, a jednocześnie budynku, który zachowa małomiasteczkowy klimat. Ankietowani widzą Uciechę również jako miejsce spotkań.

– Jak się okazało, ten ostatni aspekt wzbudził największe zainteresowanie architektów. Za wyzwanie uznali znalezienie sposobu na dłuższe zatrzymanie mieszkańców w obiekcie – zwraca uwagę Polaczyńska.

Pod koniec lipca z 28 koncepcji komisja konkursowa wybrała pięć najlepszych. W piątek po długiej dyskusji jurorzy przyznali pierwsze miejsce Jakubowi Korfantemu i Aleksandrowi Palce z Katowic. Zwycięska pracownia zainkasuje 35,3 tys. zł.

– Propozycja architektów z Katowic jak najmniej ingeruje w budynek, a przy tym maksymalnie go wykorzystuje – ocenia Iwona Dmochowska, członek komisji. ślązacy chcieliby na przykład, żeby na balkonie znalazła się kawiarenka.

Zdaniem przewodniczącej zespołu oceniającego Natalii Paszkowskiej autorzy opracowania zaproponowali nowatorskie, ale i najbardziej realistyczne rozwiązania. A to będzie miało przecież wpływ na koszty realizacji.

Teraz pozostaje Ośrodkowi Kultury i gminie szukanie funduszy na przebudowę. Burmistrz Dariusz Zieliński w rozmowie z „Nad Wisłą” deklaruje, że urząd miasta postara się znaleźć środki.

PIOTR CHMIELEWSKI http://nadwisla.pl/index.php?pokaz=tekst&id=2095
DominikaK
 
Posty: 128
Rejestracja: śr cze 19, 2013 7:19 am

KINO W GÓRZE KALWARII

Postautor: Justi » czw lis 28, 2013 9:14 pm

Ośrodek Kultury dysponuje już koncepcją przebudowy kina Uciecha. Jednak na rozpoczęcie robót trzeba będzie poczekać.

Przypomnijmy, że o wykonanie wstępnego projektu ubiegało się w konkursie „Jedyne takie kino” 28 firm. Wygrali architekci z Katowic, którzy zaproponowali wykorzystanie przestronnego strychu budynku na pracownie.

Ale na początku listopada, po uzyskaniu dokumentacji, Ośrodek Kultury musiał wstrzymać się z dalszymi krokami, czyli szukaniem funduszy na przebudowę Uciechy.

– Problem w tym, że budynek nie ma właściciela. W związku z tym nie mamy szans na uzyskanie pozwolenia na budowę – tłumaczy Beata Polaczyńska, dyrektor Ośrodka.

O zasiedzenie obiektu, gdzie mieści się kino, stara się górskokalwaryjska ochotnicza straż pożarna, która od początku swego istnienia ma tam swoją siedzibę. Z naszych informacji wynika, że pozytywne dla niej rozstrzygnięcie powinno zapaść mniej więcej za pół roku.

Strażaków reprezentuje prawnik magistratu. – Zależy nam, żeby OSP jak najszybciej uzyskała akt własności – mówi „Nad Wisłą” wiceburmistrz Jan Wysokiński. Wówczas, po podpisaniu umowy ze strażą, gmina będzie miała możliwość przeprowadzenia inwestycji.

Architekci z Katowic wyliczyli, że przebudowa kina wraz z jego cyfryzacją może pochłonąć około 2 milionów złotych. – Na szczęście jest ogromna szansa, że trzy czwarte tej sumy pozyskamy z Ministerstwa Kultury i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – twierdzi dyrektor Polaczyńska.

Piotr Chmielewski http://nadwisla.pl/index.php?pokaz=arch ... st&id=2965
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm


Wróć do Góra Kalwaria: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron