Góra Kalwaria: są małżeństwem od 75 lat

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w Góra Kalwaria, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Góra Kalwaria: są małżeństwem od 75 lat

Postautor: Beata » ndz lip 29, 2018 11:54 am

Obrazek

Są małżeństwem od 75 lat. Natalia i Józef Frankowscy złożyli przysięgę małżeńską 8 sierpnia 1943 roku. - Bo my się nigdy długo nie gniewamy - mówią Natalia i Józef Frankowscy z Góry Kalwarii, świętujący brylantowe gody.

Pan Józef 12 czerwca obchodził 100. urodziny. Urodził się i wychował w Kawęczynku, nieopodal Góry Kalwarii. Jego żona Natalia w listopadzie skończy 97 lat. Na wspólnej, małżeńskiej drodze są od 75 lat.

- Poznaliśmy się przez buty. Kazałam sobie zrobić piękne, modne wtedy oficerki. Poszłam więc do szewca, a ten zrobił mi naprawdę dobre buty. Szewc też przypadł mi do gustu i tak ta nasza znajomość się zaczęła - mówi pani Natalia.

Jej mąż dodaje, że szewski fach jest jego pasją i jeszcze w ubiegłym roku zajmował się naprawą obuwia. A w swojej wybrance zobaczył przede wszystkim dobro i opanowanie.

- Najważniejszy jest spokojny charakter. Kiedy jeden drugiego stara się zrozumieć, wszystko się układa - dodaje jubilat i przyznaje, że także w ich małżeństwie zdarzały się "ciche dni". - Ale najdłużej trwały dwa, trzy dni. Potem już nie wytrzymywaliśmy - mówi.

Obrazek

- Dobrze nam było i jest nadal. Nie za bardzo żeśmy się kłócili, bo też nie było o co. Nie cierpieliśmy niedostatku, zawsze wszystkiego mieliśmy w sam raz. Jak w życiu człowiek ma za dużo, to też nie jest dobrze - mówią zgodnie małżonkowie. I dodają, że najtrudniejsze dla nich były lata okupacji.

- Te nieprzespane noce, strach, łapanki... Często trzeba było uciekać i się chować. Byłam o krok od wywózki. Niemcy nas okrążyli, zaczęli strzelać. Obok mnie padali ranni i zabici. Były okropne krzyki, ludzie uciekali i w tym zamieszaniu, sama nie wiem, jak to się stało, ale udało mi się uciec. W czasie wojny ciężko było, ale jakoś razem daliśmy radę. Pobraliśmy się w 1943 roku. Powstanie Warszawskie przeżyliśmy w Szymanowie, skąd pochodzę - wspomina pani Natalia.

Państwo Frankowscy mieszkają w Baniosze, nieopodal Góry Kalwarii. Wychowali 3 dzieci, doczekali się 5 wnuków i 7 prawnuków. Są dumni z tego, że potrafili stworzyć zgodną rodzinę, która nadal trzyma się razem.

- Nasze dzieci mieszkają w Skolimowie, Konstancinie. Wszyscy jesteśmy blisko - mówi pani Natalia.

Jej najstarsza córka przyznaje, że rodzice, chociaż już teraz leciwi, nadal są dla całej rodziny opoką i wielkim autorytetem.

Obrazek

Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że tak długo są małżeństwem. Nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej, bo odkąd pamiętam, zawsze byli razem. Nigdy nie myślałam o nich osobno, o tym, co powie matka, a co ojciec. Oni byli ze sobą zgodni w każdej sprawie i sytuacji, otwarci do ludzi, przyjaźni. Są rodzicami, którzy się kochają i wspierają we wszystkich trudach życia - mówi Zofia Frankowska-Kacprzykowska.

28 lipca życzenia oraz pamiątkowy dyplom z okazji brylantowej rocznicy złożyli pani Natalii i panu Józefowi burmistrz Góry Kalwarii Dariusz Zieliński oraz Elżbieta Czeczot, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Podczas uroczystości w miejscowym Ośrodku Kultury życzenia i pamiątkowe dyplomy odebrały też pary obchodzące w tym roku złote gody, czyli 50 lat po ślubie. Otrzymały również medale przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wspólne półwiecze świętowali: Marianna i Kazimierz Szmydowie, Hanna i Jan Kowalscy, Anna i Zdzisław Kasprzakowie, Ewa i Zygmunt Bieńkowie, Maria i Władysława Gindowie oraz Marianna i Feliks Kornasowie.

– Jesteście naszymi brylancikami i złotkami – powiedział burmistrz Dariusz Zieliński.

Na zakończenie uroczystości jubilaci i ich rodziny wznieśli toast oraz odśpiewali "Sto lat". Wtedy burmistrz zwrócił uwagę, że w tak szacownym gronie należy życzyć sobie co najmniej 200 lat. Brylantowym jubilatom życzymy zaś rocznicy dębowej, czyli świętowania 80 wspólnie przeżytych lat. https://warszawa.gosc.pl/doc/4896507.Sa ... od-75-lat/

Obrazek
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Złote i Brylantowe Gody w Górze Kalwarii

Postautor: Redakcja » pn sie 13, 2018 9:22 pm

Złote i Brylantowe Gody 28.08.2018 https://www.youtube.com/watch?v=v8aeoQAZPj4

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński


Wróć do Góra Kalwaria: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron