Wybierzemy wójtów i burmistrzów na terenie powiatu

Wybory samorządowe na terenie powiatu piaseczyńskiego! W tej części proszę umieszczać informacje na temat wyborów samorządowych na terenie powiatu piaseczyńskiego, oraz tylko tutaj dopuszczalna jest reklama sztabów wyborczych i poszczególnych kandydatów.

Moderator: GTW

Wybierzemy wójtów i burmistrzów na terenie powiatu

Postautor: Beata » sob paź 25, 2014 5:05 pm

W niedzielę, 16 listopada odbędą się wybory samorządowe. Wybierzemy nowych radnych powiatowych, gminnych oraz wojewódzkich. Zadecydujemy również o tym, kto przez najbliższe cztery lata będzie sprawował funkcje burmistrzów i wójtów gmin powiatu piaseczyńskiego.

Mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego wybiorą przedstawicieli podwarszawskiego okręgu do sejmiku województwa mazowieckiego. O 10 mandatów będzie rywalizowało 174 kandydatów z 13 komitetów wyborczych. Mieszkańcy każdej z gmin wybiorą również swoich przedstawicieli do 29-osobowej rady powiatu. Aż 13 mandatów przypada na gminę Piaseczno (9 – miasto, 4 – reszta gminy).
Mieszkańcy Lesznowoli, Góry Kalwarii i Konstancina-Jeziorny wybiorą po 4 radnych. Nieco mniej zaludnione gminy Tarczyn i Prażmów wspólnie wybiorą czterech radnych powiatowych, kandydujących z jednego okręgu. W sumie do rady powiatu kandyduje aż 299 osób z siedmiu komitetów wyborczych.
Co niezwykle istotne, wybory do wszystkich rad gmin powiatu po raz pierwszy odbędą się w jednomandatowych okręgach (jeden komitet – jeden kandydat). Natomiast radnych powiatowych i wojewódzkich będziemy wybierać z tradycyjnych list, wystawianych przez poszczególne komitety.

„Siedmiu wspaniałych” w Piasecznie

W poprzednich wyborach samorządowych o fotel burmistrza Piaseczna ubiegało się aż ośmiu kandydatów. Do drugiej tury dostali się ówczesny burmistrz Józef Zalewski oraz kandydat Platformy Obywatelskiej Zdzisław Lis, który wcześniej przez pewien czas sprawował funkcję wiceburmistrza.
Z tego „pojedynku gigantów” zwycięsko wyszedł Zdzisław Lis, który otrzymał 8490 głosów. Józef Zalewski dostał ich 6107. Zdzisław Lis (64 l.), mieszkaniec Nowego Prażmowa, pójdzie do wyborów
z KW Platforma Obywatelska RP, zaś Józef Zalewski (58 l.), mieszkający w Piasecznie, z KWW Józefa Zalewskiego i Centrum. Oprócz nich w szranki staną Paweł Dziekanowski (36 l.) z Żabieńca (KWW Projekt Piaseczno), radny miejski w latach 1998-2006, od 1998 do 2001 członek zarządu gminy, Piotr Kandyba (45 l.) również z Żabieńca, radny powiatowy obecnej kadencji, Wojciech Ołdakowski (38 l.) z Głoskowa (KW Prawo i Sprawiedliwość), radny powiatowy obecnej kadencji, Barbara Rudzińska-Mękal (45 l.) z Piaseczna (KW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa), radna sejmiku mazowieckiego, oraz przewodnicząca rady powiatu piaseczyńskiego w kadencji 2006-2010 oraz Mariusz Słowik z Głoskowa (39 l.), radny miejski od 1998 roku (KWW Klub Rozwoju).
Oprócz burmistrza mieszkańcy gminy Piaseczno będą wybierać także swoich radnych. O 23 mandaty ubiega się 188 osób, startujących z 15 komitetów.

Pięciu kandydatów w Konstancinie

W Konstancinie-Jeziornie w wyścigu do fotela burmistrza weźmie udział pięciu kandydatów. O kolejną kadencję będzie zabiegał obecny burmistrz Kazimierz Jańczuk (68 lat), który wystartuje z KWW Konstancin Jutra. Cztery lat temu w pierwszej turze uzyskał 2549 głosów (24,50 proc.). W drugiej turze wygrał z wcześniejszym burmistrzem Markiem Skowrońskim, który w najbliższych wyborach nie kandyduje, uzyskując 3991 głosów (53,99 proc.).
Kandydatem KWW Klub Rozwoju jest natomiast Bogdan Karaś (61 lat), który do niedawna kierował jednym z wydziałów w konstancińskim urzędzie, a wcześniej (I kadencja) zasiadał również w radzie powiatu. O stanowisko burmistrza ubiegał się już w 2006 roku – uzyskał zaledwie 309 głosów (3,22 proc.).
Kolejnym kandydatem jest 55-letni Jerzy Krzysztof Klucz (KKW SLD Lewica Razem). Już dwukrotnie ubiegał się o stanowisko burmistrza – w 2006 roku, uzyskując 160 głosów (1,67 proc.) oraz w 2010 roku, kiedy to zdobył 411 głosów (3,95 proc.).
Do samorządu próbuje wrócić również 55-letni Sławomir Stoczyński (KWW Wspólnota Konstancińska). Przez ostatnie pięć lat był Konsulem RP w Nowej Zelandii. Wcześniej sprawował również funkcję wiceburmistrza Konstancina-Jeziorny, radnego powiatowego i członka zarządu powiatu. Na burmistrza kandydował już w 2006 roku, uzyskując 2432 głosów (25,32 proc.) i przegrywając tylko z Markiem Skowrońskim, który wtedy wygrał wybory w pierwszej turze. Stawkę zamyka, mający 58 lat Jerzy Wojdak (KWW „Przyjazny Samorząd”). Podczas kończącej się kadencji sprawuje mandat radnego powiatowego. Wcześniej zasiadł również w radzie miejskiej.
Wśród pięciu kandydatów nie ma aż czterech, którzy kandydowali cztery lata temu. Oprócz Marka Skowrońskiego o stanowisko burmistrza nie ubiegają się Roman Rutkowski, Jacek Tomaszewski, Ryszard Machałek (obecny wiceburmistrz) oraz Maria Mioduszewska (przewodnicząca rady powiatu), której w 2010 roku zabrakło niespełna 100 głosów, by przejść do drugiej tury.
Do 21-osobowej rady miejskiej kandyduje 133 osoby z 11 komitetów wyborczych.

Rewanż wójtów w Prażmowie

W gminie Prażmów o stanowisko wójta będą ubiegali się dwaj główni kontrkandydaci sprzed czterech lat. Obecny wójt Grzegorz Pruszczyk (40 lat), z KWW Razem dla Gminy zmierzy się w wyborach z poprzednim wójtem 56-letnim Sylwestrem Puchałą (KWW Nasza Gmina Prażmów).
W 2010 roku Sylwester Puchała uzyskał najlepszy wynik pierwszej tury (1640 głosy, 39,94 proc. poparcia). Wygrał z Grzegorzem Pruszczykiem, którego poparło 926 mieszkańców (22,55 proc.). Jednak w drugiej turze sytuacja się odwróciła – wygrał Grzegorz Pruszczyk, przejmując niejako głosy oddane na innych kandydatów w pierwszej turze, uzyskując poparcie 1771 osób (51,26 proc.) i wygrywając z Sylwestrem Puchałą o 87 głosów. Po czterech latach dojdzie więc do wyborczego rewanżu. Tym razem już bez żadnych kontrkandydatów, ponieważ w 2010 roku o stanowisko wójta ubiegało się aż sześć osób.
Natomiast o 15 miejsc w radzie gminy będzie rywalizowało 47 kandydatów z 12 komitetów wyborczych. Kandydatów (co
najmniej dwóch) zarejestrowano we wszystkich jednomandatowych okręgach wyborczych.

Jeden z czterech w Tarczynie

W Tarczynie jest czworo kandydatów ubiegających się o stanowisko burmistrza. Stawkę otwiera 41-letni Paweł Byliniak KWW WSPÓLNERAZEM. O reelekcję będzie ubiegała się urzędująca burmistrz Barbara Galicz (59 lat), która startuje z KWW WSPÓLNY SUKCES. Cztery lata temu wygrała już w pierwszej turze, uzyskując 3066 głosów (aż 67,52 proc. głosujących). Podobnie było w 2006 roku, kiedy to Barbara Galicz również znacznie pokonała trzech kontrkandydatów i wygrała w pierwszej turze z wynikiem 3014 głosów (66,10 proc.).
Jednym z kontrkandydatów w tym roku będzie 51-letni Marek Gieleciński KWW „PRZYJAZNY SAMORZĄD”, członek tarczyńskiej rady miejskiej (lata 2002-2006) oraz wieloletni radny powiatowy i wicestarosta powiatu piaseczyńskiego (od 2006 roku). O głosy wyborców będzie zabiegał również radny powiatowy Daniel Płużyczka (KWW Nowoczesna Gmina). 40-letni samorządowiec w 2006 roku otrzymał 635 głosów (13,93 proc.), a cztery lata temu uzyskał ponad dwa razy lepszy wynik. Poparło go 1291 osób (28,43 proc.).
W gminie Tarczyn o 15 mandatów rady miejskiej będzie się starało 49 osób z 8 komitetów wyborczych. We wszystkich jednomandatowych okręgach zarejestrowano kandydatów (od 2 do 4).

Jedna tura w Lesznowoli

Od 1998 roku wójtem Lesznowoli jest Maria Jolanta Batycka-Wąsik (54 l.), która pracę w urzędzie gminy rozpoczęła w roku 1991. W poprzednich wyborach jej kontrkandydatem był desygnowany przez Platformę Obywatelską Tadeusz Sztop. O tym, że kandyduje, większość mieszkańców dowiedziała się dopiero w dniu wyborów, gdyż Tadeusz Sztop nie prowadził w zasadzie oficjalnej kampanii wyborczej. W efekcie przegrał z kretesem, otrzymując jedynie 973 głosy, podczas gdy wójt Batycka-Wąsik dostała ich 6005.
Tym razem przeciwnikiem pani wójt, mieszkanki Woli Gołkowskiej, startującej z KWW M.J. Batyckiej-Wąsik będzie Sławomir Miłow (52 l.), mieszkaniec Nowej Iwicznej, który pójdzie do wyborów z KWW Mazowiecki Samorząd XXI w.
Obecnie w radzie gminy zasiada 15 osób, od listopada liczba radnych zwiększy się do 21. Walkę o mandaty stoczy łącznie 57 kandydatów, startujących z 18 komitetów.

Matka z synem i była burmistrz w Górze Kalwarii

Cztery lata temu o fotel burmistrza Góry Kalwarii ubiegało się pięciu kandydatów. Wybory wygrał w drugiej turze Dariusz Zieliński (55 l.), wcześniej wiceburmistrz. Otrzymał on 3934 głosy, pokonując startującego z ramienia Platformy Obywatelskiej Arkadiusza Strzyżewskiego (35 l.), któremu udało się zyskać zaufanie 3195 wyborców. W tegorocznych wyborach Dariusz Zieliński, mieszkaniec Wojciechowic startujący z KWW Bezpartyjni i Arkadiusz Strzyżewski, mieszkaniec Góry Kalwarii i radny powiatowy, startujący z KWW Góra Kalwaria 2020 spotkają się ponownie. Ponadto dołączą do nich Stefan Dunin (44 l.), członek zarządu powiatu piaseczyńskiego, mieszkający w Wólce Załęskiej i idący do wyborów z KWW „Przyjazny samorząd”, Barbara Samborska (65 l.), była burmistrz i mieszkanka Góry Kalwarii (KWW Wspólna Przyszłość), Bożena Zarzeczna (56 l.), mieszkanka Góry Kalwarii (KW Prawo i Sprawiedliwość) i – co ciekawe – jej syn Piotr Zarzeczny (32 l.), startujący z KW Nowa Prawica – Janusza Korwina-Mikke.
W Górze Kalwarii o 21 mandatów w radzie miejskiej będzie walczyć 106 kandydatów z 8 komitetów.

Grzegorz Traczyk/Tomasz Wojciuk http://kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=14137
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Wróć do Wybory samorządowe na terenie powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron