SPALARNIA ŚMIECI W PIASECZNIE?

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Postautor: Krzysztof Dynowski » pn lip 30, 2012 8:28 am

Ulico, daj na wstrzymanie, żeby nie powiedzieć rozluźnij te, no, ślady partii rządzącej (żeby nie było, że się brzydko wyrażam :D) - Kuc, tradycyjnie, ma na swój sposób rację :)

Co do spalarni - budowa takiego molocha przez Warszawę albo jakiegokolwiek inwestora bez udziału Piaseczna jest bez sensu - oddamy/sprzedamy teren, albo co najwyżej weźmiemy podatek gruntowy i tyle naszej korzyści z tego. Pójdzie ruch, możliwe, że i smród, a za utylizację śmieci na naszym terenie będziemy musieli jeszcze komuś zapłacić...

Korzystając z obecności Pana Malarczyka na tym forum - czy jest możliwe, aby pod egidą powiatu dogadać wszystkie nasze gminy i zrobić wspólna inwestycję dla naszego powiatu, z opcjonalnym odbiorem z Warszawy? (wtedy, z bólem serca trzeba by przyznać, że im bliżej stolicy to będzie tym lepiej i wypada na Piaseczno właśnie...)
Awatar użytkownika
Krzysztof Dynowski
 
Posty: 237
Rejestracja: czw paź 21, 2010 10:00 am
Lokalizacja: Księstwo Chyliczki

Postautor: ulica Puławska » pn lip 30, 2012 10:22 am

Krzysztof Dynowski pisze:Ulico, daj na wstrzymanie, żeby nie powiedzieć rozluźnij te, no, ślady partii rządzącej (żeby nie było, że się brzydko wyrażam :D) - Kuc, tradycyjnie, ma na swój sposób rację :)

Co do spalarni - budowa takiego molocha przez Warszawę albo jakiegokolwiek inwestora bez udziału Piaseczna jest bez sensu - oddamy/sprzedamy teren, albo co najwyżej weźmiemy podatek gruntowy i tyle naszej korzyści z tego. Pójdzie ruch, możliwe, że i smród, a za utylizację śmieci na naszym terenie będziemy musieli jeszcze komuś zapłacić...

Korzystając z obecności Pana Malarczyka na tym forum - czy jest możliwe, aby pod egidą powiatu dogadać wszystkie nasze gminy i zrobić wspólna inwestycję dla naszego powiatu, z opcjonalnym odbiorem z Warszawy? (wtedy, z bólem serca trzeba by przyznać, że im bliżej stolicy to będzie tym lepiej i wypada na Piaseczno właśnie...)


Jeżeli to ma być taki poziom dyskusji to ja dziękuję i likwiduję konto
ulica Puławska
 
Posty: 438
Rejestracja: ndz kwie 01, 2012 7:41 pm
Lokalizacja: ulica Puławska

Postautor: argrabi » wt lip 31, 2012 8:38 am

ulica Puławska pisze:
Jeżeli to ma być taki poziom dyskusji to ja dziękuję i likwiduję konto


No i po ulicy... No to jak my biedne ludki do stolnicy się dostaniem? Bo śmieci to mogą koleją, tymi torami do Siekierek...
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
Awatar użytkownika
argrabi
 
Posty: 920
Rejestracja: wt paź 25, 2011 7:28 am
Lokalizacja: Piachowo

Postautor: Beata » wt lip 31, 2012 8:46 am

Zobaczymy jak rozwinie się sytuacja. Na razie temat został rzucony radnym do rozmów, więc nie jest jeszcze nic przesądzone. :)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: Kamil M » śr sie 01, 2012 9:28 am

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... mieci.html

Wrzucam wam linka do pierwszej stacji recyklingowej w Warszawie z prawdziwego zdarzenia. Taka podobna powinna powstać w powiecie piaseczyńskim. To jest właśnie nowoczesna sortownia śmieci o jaką mi chodzi od samego początku naszej dyskusji.

Obyśmy doczekali wspólnej dla całego powiatu :)

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Ruch Palikota
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: wdolinski » śr sie 01, 2012 9:32 am

Kamil M pisze: To jest właśnie nowoczesna sortownia śmieci o jaką mi chodzi od samego początku naszej dyskusji.

Na FB Ci napisałem, że w Sita 1kg posegregowanego plastiku jak chcesz zostawić to płacisz 5pln.
Czuć się lokalnym patriotą to powód do dumy.
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Postautor: Kamil M » śr sie 01, 2012 11:16 pm

Wojtku możliwe nie pamiętam już dokładnie dyskusji w gminie Piaseczno odnośnie spalarni śmieci. Mogły mi pewne rzeczy umknąć. Może zachował się jeszcze ten materiał z tej konkretnej rady miejskiej. Z tego co pamiętam to były robione zdjęcia.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: wdolinski » czw sie 02, 2012 8:55 am

Kamil mi chodziło o to, że jak zaniesiesz do Sita posegregowany, bez dodatków plastik to chcą za to kasę. Czy tak powinno być?
Czuć się lokalnym patriotą to powód do dumy.
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Postautor: Kamil M » sob sie 25, 2012 12:30 pm

Miałem nadzieję, że ktoś opublikuje fakt, że na jesieni piaseczyńscy radni wybierają się do Szwecji aby obserwować nowoczesną spalarnię śmieci. Ja już po sesji Rady Miejskiej w Piasecznie opublikowałem ten tekst, który wam tutaj wrzucę odnośnie tej sytuacji:

UM Piaseczno: Wyjazd radnych do Szwecji związany z ewentualną budową spalarni śmieci w Piasecznie!.
Na dzisiejszej Radzie Miejskiej w Piasecznie okazało się, że radni jesienią wybierają się na wycieczkę do Szwecji. Wszystko w związku z ewentualną budową spalarni śmieci w Piasecznie.

Przyznam szczerze, że ta informacja mnie dzisiaj bardzo zaskoczyła. Po takim wniosku nie trudno odnieść wrażenie, że duża część radnych jest przeciwna budowie spalarni śmieci na terenie gminy Piaseczno.

Na dzisiaj jest trudno oszacować: Czy budowa spalarni śmieci w Piasecznie jest potrzebna?. Oczywiście zwolennicy zauważą, że jest to wszystko związane z nowelizacją ustawy o czystości i porządku w gminach, która nakazuje selektywną zbiórkę odpadów komunalnych. Dodatkowo ma za zadanie ograniczyć składowanie śmieci przez gminy w całym kraju na wysypiskach.
Jednak nie można zapomnieć, że koszt budowy takiej spalarni śmieci to w realiach polskich od 500 do 600 milionów złotych. Dodatkowo sama gmina Piaseczno nie jest w stanie wygospodarować odpowiednią ilość śmieci do spalania. Nawet na specjalnym spotkaniu w gminie Piaseczno mówił o tym przedstawiciel firmy "SITA". Zauważył, że sens budowy spalarni śmieci jest tylko wtedy kiedy obsługuje ona ponad 300 tysięcy mieszkańców. Cały powiat piaseczyński to tylko 160 tysięcy mieszkańców. W związku z tym potrzebny jest większy partner, który byłby w stanie zapewnić odpowiednią ilość odpadów komunalnych. Takim w przypadku gminy Piaseczno jest oczywiście Warszawa. Niestety to wiąże się z kursowaniem ciężarówek do spalarni śmieci. Aktualnie na ulicy Puławskiej, bo na S7 będziemy musieli poczekać, aż do 2017 lub 2018 roku!.

Na dzisiaj jednym słusznym wydatkiem ze strony gmin to budowa nowoczesnych sortowni śmieci, które miałby za zadanie odciążyć wysypiska. Wszystko jest związane z możliwymi karami za składowanie za dużej ilość odpadów komunalnych na wysypiskach ze strony Unii Europejskiej!. Bruksela oczekuje od Polski odejścia od składowania na stałe odpadów i próby ich ponownego wykorzystania. W związku z tym w gminie Piaseczno pojawił się pomysł budowy spalarni śmieci z sortownią odpadów komunalnych i kompostownikiem.
Jednak trudno jest zrozumieć: Czemu radni mieliby jechać, aż do Szwecji?. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że Szwecja jest liderem w wykorzystywaniu odpadów komunalnych. Szacuje się, że blisko 70% Szwedów prowadzi recykling. Gminy w tym kraju nauczyły się na śmieciach zarabiać pieniądze, a Szwedzi poprzez selektywną zbiórkę odpadków komunalnych płacą mniejsze rachunki za wywóz śmieci.
Mimo wszystko uważam, że radnym z Piaseczna wystarczyłaby wycieczka do Warszawy. Na warszawskim Targówku znajduje się spalarnia śmieci, która co prawda pracuje na starej technologi. Jednak zajmuje się dokładnie tym samym czym spalanie śmieci w Szwecji. Dodatkowo warto dodać, że nie dawno w Warszawie otworzono nowoczesną sortownię śmieci. Także ja osobiście proponuję podróż do Warszawy, niż do Szwecji. Wyjdzie po prostu dla wszystkich taniej. Przede wszystkim dla piaseczyńskiego podatnika.

Pozdrawiam
Kamil Myszyński
Ruch Palikota
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: wdolinski » sob sie 25, 2012 12:34 pm

Kamil M pisze:Miałem nadzieję, że ktoś opublikuje fakt, że na jesieni piaseczyńscy radni wybierają się do Szwecji aby obserwować nowoczesną spalarnię śmieci. Ja już po sesji Rady Miejskiej w Piasecznie opublikowałem ten tekst, który wam tutaj wrzucę odnośnie tej sytuacji:

W czasach wszechobecnego kryzysu radnym fundujemy wycieczkę, czy tak? Tematu spalarni jako odległego nie będę komentował. Jednak ciekaw jestem ile zapłacimy za taką wycieczkę i co za te pieniądze można byłoby dla mieszkańców zrobić? Kamil, czy mógłbyś wrzucić na FB ten temat?
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Warszawa ma plan śmieciowej rewolucji

Postautor: Majkel » czw wrz 27, 2012 3:47 pm

Warszawa ma plan śmieciowej rewolucji. Dwie spalarnie, kompostownia i cztery sortownie mają być gotowe w stolicy do 2018 r. http://www.zw.com.pl/artykul/2,661223_W ... lucji.html
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Postautor: wdolinski » sob paź 06, 2012 7:14 am

Kamil M pisze:UM Piaseczno: Wyjazd radnych do Szwecji związany z ewentualną budową spalarni śmieci w Piasecznie!.
Na dzisiejszej Radzie Miejskiej w Piasecznie okazało się, że radni jesienią wybierają się na wycieczkę do Szwecji. Wszystko w związku z ewentualną budową spalarni śmieci w Piasecznie.

No i stało się. Burmistrz z dworem, któremu swoją łaskawością za naszą kasę pozwolił być przy nim w Skandynawii, podziwia teraz jej uroki i spalarnię. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, bo na stronie urzędu cicho sza, na uroczystym otwarciu spalarni w Piasecznie będzie rozpałka z dech, którymi są zabite okna na Rynku. Skandaliczna sytuacja w tych budynkach została zgłoszona na portal wspolnerazem.pl a my przekazujemy ją do Urzędu Gminy, bo mieszkańcy nie mają już siły walczyć o swoje.

Obrazek
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Postautor: Majkel » sob paź 06, 2012 6:33 pm

Ile osób pojechało na koszt podatników?
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Postautor: wdolinski » sob paź 06, 2012 7:52 pm

Zajrzyj na stronę Gminy, masz tam wszystko opisane..... No co Ty, żartowałem, to tajemnica!
Czuć się lokalnym patriotą to powód do dumy.
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Postautor: Kacperek » ndz paź 07, 2012 10:01 am

Czyli dobrze się bawią w Szwecji za naszą kasę
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

PoprzedniaNastępna

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

cron