Zalane tereny gminy Piaseczno

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Zalane tereny gminy Piaseczno

Postautor: Beata » pt lip 15, 2011 8:36 pm

Ulewne deszcze przez cały piątek dawały się we znaki mieszkańcom stolicy i okolic. Pod wodą znalazło się wiele ulic i posesji. Wylał Potok Służewiecki. Ulica Geodetów w Józefosławiu zamieniła się w rzekę. Z kolei w Złotokłosie wody jest tak dużo, że część mieszkańców jest skazana jedynie na pontony.

- Przed południem udało się uruchomić przepompownię, ale i tak wciąż drogi przypominają bardziej jezioro – opowiadała Marta Klos, reporterka TVN 24. Wiele samochodów została zalanych. Część kierowców zgubiła tablice rejestracyjne.
Na ul. Geodetów woda zalała okoliczne podwórka, piwnice i mieszkania. W miejscowości Dębe Wielkie przez ponad pięć godzin była zamknięta droga krajowa nr 2.
Do podtopień doszło również w Piasecznie. - Zapraszam w imieniu mieszkańców osiedla przy ul. Energetycznej 9 w Piasecznie na przegląd pozalewanych garaży. W tym miesiącu już drugi raz - denerwował się internauta Tomasz.

Więcej informacji http://www.tvnwarszawa.pl/pogoda,news,z ... 44584.html
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Zalane tereny gminy Piaseczno

Postautor: weronika » pt lip 15, 2011 9:06 pm

Z powodu zniszczonego przez wodę mostu ul. Zbigniewa Pawlaka w Pęcherach na odcinku od ul. Bocznej do ul. Cietrzewia zostaje zamknięta od dnia 15 lipca 2011 do odwołania.

Informujemy, że ze względu na zagrożenie powodziowe wyłączona została z ruchu ulica Główna w Jazgarzewie od skrzyżowania z ulicą Szkolną do ulicy Górnej. Wyłączenie obowiązuje do odwołania.



Gminne Centrum Reagowania Kryzysowego
weronika
 
Posty: 750
Rejestracja: pn lut 11, 2008 10:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Podtopienia w wyniku nawałnicy

Postautor: weronika » pt lip 15, 2011 9:07 pm

W wyniku nawałnicy, która przeszła przez teren gminy Piaseczno w nocy z 14 na 15 lipca br. wystąpiły lokalne podtopienia działek i ulic. Wszystkie zgłoszenia od mieszkańców są na bieżąco przyjmowane przez Państwową Straż Pożarną, Ochotnicze Straże Pożarne oraz Gminne i Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego.

Również pracownicy Wydziału Infrastruktury, Wydziału Utrzymania Terenów Publicznych oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji na bieżąco w terenie weryfikują stan zagrożenia.

Wszystkie jednostki OSP są w terenie i pracują przy wypompowywaniu wody z podtopionych obszarów. Najgorsza sytuacja występuje w miejscowościach: Zalesie Górne (ul. Fiołków, Jałowcowa, Modrzewiowa), Wólka Kozodawska (ul. Szczęśliwa, Wichrowa), Jesówka, Złotokłos (ul. Tysiąclecia), Józefosław. Gminny sztab jest cały czas w kontakcie z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego i Państwową Strażą Pożarną.

W akcji bierze udział ok 80 osób, pracują 4 koparki. Wykorzystano 4 tys. worków i 80 ton piachu.

Dyżur sztabu kryzysowego będzie trwał całą noc pod numerem 70 17 500. Jednostki OSP będą pracować przy wypompowywaniu wody również w nocy.
Wyznaczona została placówka przedszkolna w Zalesiu Górnym w przypadku konieczności ewakuacji mieszkańców.

Kanał „Perełki” jest drożny, stan wody jest podwyższony ale nie ma zagrożenia wystąpienia wody z koryta. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Powiatowe Centrum Ratownictwa i Zarządzania Kryzysowego
Piaseczno, ul. Staszica 19 (w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej)
Dyżur całodobowy: tel. 22 737 07 63

Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego
tel. 22 750 21 60; 22 701 75 00

Numer alarmowy 112

Straż Pożarna 998

Policja 997

Pogotowie Ratunkowe 999

Straż Miejska 986
weronika
 
Posty: 750
Rejestracja: pn lut 11, 2008 10:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Zalane tereny gminy Piaseczno

Postautor: Audaux » ndz lip 17, 2011 9:28 am

Gdzie się schowali wszyscy krzykacze, którzy żyli ubiegłoroczną powodzią??? Teraz powódź objęła troszkę więcej terenów niż kilka bloków a tu cisza :lol:
Pozdrawiam,
Audaux
FotoBlog
Awatar użytkownika
Audaux
 
Posty: 175
Rejestracja: pt lis 12, 2010 11:28 pm
Lokalizacja: Głosków

Zalane tereny gminy Piaseczno

Postautor: lipek » ndz lip 17, 2011 10:03 am

POnieważ w tym roku jak, ale i do końca kadencji nie będzie POwodzi ani lokalnych POdtopień. POjawią się co najwyżej drobne uciążliwości związane z POdniesieniem POziomu wody. Audaux się tego jak pacierza.
lipek
 
Posty: 32
Rejestracja: pn sty 03, 2011 4:45 pm

Zalane tereny gminy Piaseczno

Postautor: Audaux » ndz lip 17, 2011 11:20 am

Lipek chyba się z Tobą zgodzę, dzięki nowym władzom mamy już między innymi piękny zupełnie nowy stadion do piłki wodnej :lol: inwestycje idące w uatrakcyjnienie naszej gminy liczą się w milionach :-)
Obrazek
Pozdrawiam,
Audaux
FotoBlog
Awatar użytkownika
Audaux
 
Posty: 175
Rejestracja: pt lis 12, 2010 11:28 pm
Lokalizacja: Głosków

Zalane tereny gminy Piaseczno

Postautor: ola » ndz lip 17, 2011 4:29 pm

Mam wrazenie że w tym roku jest więcej zalanych terenów - no bloki zostały ocalone bo Perełka nie przyjęła takiej ilości wody w krótkim czasie jak rok temu.
Ale podobno od środy maja byc deszcze wiec jeszcze wszystko przed nami..
A kanal perelki jak nie byl uregulowany tak nadal nie ma...
No ale zeszłoroczna powódź była tzw. Powodzią stulecia, więc według zarządzających pewnie mamy jeszcze 99 lat na kolejną :)
Ola
Awatar użytkownika
ola
 
Posty: 2966
Rejestracja: ndz mar 22, 2009 9:45 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Jeziorka wystąpiła z brzegów

Postautor: kobalt » pn lip 18, 2011 8:55 am

Witam, to pierwszy mój post na tym forum. Podczytywałam wasze posty jak do tej pory.
Ciekawa jestem, czy ktoś z Was wie o zalanych rejonach rzeki Jeziorki. Wczorajszej nocy zalało rejony Zalesia Dolnego, Wólki Kozodawskiej wodą jakiej od 40 lat nikt z mieszkańców nie pamięta. Od 6 rano do 8 wody ciągle przybywało. Nad rzeką pasły się krowy, które uciekały przed wodą... do rzeki. Na szczęście w końcu zostały jakoś z tamtąd zabrane.
Każdy ratował się jak mógł, jeśli tylko miał siłę. Straż miejsca worki dowoziła, a na ulicę sypano piach. Kto miał siłę ładować piach w worki i targać go pod dom ten był... chwilowo wygrany. żabieniec zalany, wcześniej zalane Pęchery, Jazgarzew

Dajcie znać jeśli ktoś ma jeszcze inne doświadczenia :cry:
kobalt
 
Posty: 49
Rejestracja: ndz lip 17, 2011 5:36 am
Lokalizacja: Zalesie Dolne

Zalane tereny gminy Piaseczno

Postautor: dando » pn lip 18, 2011 11:16 am

Woda niestety także zaczyna zalewać działki w Chylicach na Zubrzyckiego :(
dando
 
Posty: 1
Rejestracja: wt lip 05, 2011 9:59 am

Zalane tereny gminy Piaseczno

Postautor: kobalt » pn lip 18, 2011 11:44 am

Ciekawa jestem czy nowa zapora na Jeziorce ma coś wspólnego z taką ilością wody :roll:

Obrazek
kobalt
 
Posty: 49
Rejestracja: ndz lip 17, 2011 5:36 am
Lokalizacja: Zalesie Dolne

Zalane tereny gminy Piaseczno

Postautor: Agnieszka_G » pn lip 18, 2011 1:27 pm

Niedawno był reportaż z Chyliczek, które zostały zalane a wody wciąż przybywa od strony Wisły. Wody jest naprawdę dużo
Awatar użytkownika
Agnieszka_G
 
Posty: 640
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:01 am
Lokalizacja: Z wioski

Zalane tereny gminy Piaseczno

Postautor: Mrooveq » pn lip 18, 2011 1:48 pm

kobalt pisze:Ciekawa jestem czy nowa zapora na Jeziorce ma coś wspólnego z taką ilością wody


Dla uściślenia nie tama a jaz. Wydaje mi sie, że raczej nie ma aż tak dużego wpływu na ilość wody. Jak jej nie było Jeziorka też wylewała. Faktem natomiast jest, że nie pamiętam tak wysokiego stanu wody w Jazgarzewie i okolicach
Mrooveq
Mrooveq
 
Posty: 19
Rejestracja: pn lis 12, 2007 7:56 pm
Lokalizacja: Gołków/Jazgarzew

Zalane tereny gminy Piaseczno

Postautor: kobalt » pn lip 18, 2011 2:28 pm

Może doczekamy się jakiś wieści, co było przyczyną aż takiego wysokiego stanu wody :roll:

Agnieszka_G a gdzie był ten reportaż? Czy jest gdzieś w sieci?
kobalt
 
Posty: 49
Rejestracja: ndz lip 17, 2011 5:36 am
Lokalizacja: Zalesie Dolne

Zalane tereny gminy Piaseczno

Postautor: kobalt » pn lip 18, 2011 2:39 pm

znalazłam

http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,ne ... 45889.html

oczyszczenie kanałków spowodowało przyspieszenie spływu wody do Jeziorki, która nie przepuszcza tej wody w takim tempie jak te oczyszczone kanały i występuje z brzegów - trzeba i Jeziorkę oczyścić w zawalonych drzew, śmieci (no to ok) ale i usunąć chaszcze i szuwary... a wtedy woda będzie w błyskawicznym tempie odpływać, odpływać - tylko się pytam gdzie skoro na Wiśle też wysoki poziom wody więc i tak nie przyjmie tak łatwo dodatkowego nadmiaru. Jeśli się mylę to wyprostujcie tok mojego rozumowania :cry:
kobalt
 
Posty: 49
Rejestracja: ndz lip 17, 2011 5:36 am
Lokalizacja: Zalesie Dolne

Postautor: Krzysztof Dynowski » pn lip 18, 2011 3:58 pm

Niniejszym prostuję :P

Fakt faktem, w różnych miejscach Gminy, kanały, rowy i przepusty udrożniano aż miło, kopano nowe, wkładano większe przepusty i to ewidentnie jest jedna z przyczyn.

Zawalona krzakami, drzewami i śmieciem Jeziorka także robi swoje.

Nie zgodzę się już za to z Wisłą - z tego co dzisiaj słyszałem, wczoraj wieczorem było widać wyraźną różnicę w poziomie rzeki Jeziorki na odcinku - dajmy na to kilkuset metrów. Cały ten syf po prostu spowalnia. Wisła nie miała jakiegoś wybitnie wysokiego poziomu.

To de facto pewnie i tak nie wszystkie przyczyny, bo trzeba jeszcze dodać jazy, koordynację w Gminie, koordynację w Powiecie, itp, ale o jakieś wnioski można się już pokusić - postaram się na szybko, jak już wszyscy ochłoną, złożyć to do Burmistrza, a nuż coś pomoże...

1. W sobotę koło południa byłem obecny podczas spotkania z dyrektorem sztabu kryzysowego od wojewody (albo marszałka :). Padło pytanie: czy jaz w Konstancinie jest otwarty? - Tak, dzwoniliśmy, mają otwarty...

Pojechałem na miejsce, otwarta jedna z 4 przegród...

W niedzielę rano były otwarte całe dwie, w trakcie dnia otworzyli (przy wybitnym fizycznym udziale urzędników z Gminy Piaseczno) trzeci.

I tak jest, z tego co wiem, po dziś dzień. Zresztą i tak się przelewało z powrotem, tudzież zrównało.

Jak do tego dodamy tradycyjne zamieszanie z poszukiwaniem kluczy do upustów, spóźnioną regulację zapór w Jazgarzewie i w Zawodnem, możemy sformułować pierwszy wniosek / postulat:

"Na szczeblu Gminy, a może nawet Powiatu, powinien się pojawić nowy urzędnik (albo dać już istniejącemu takie kompetencje) - jazowy - człowiek, który po każdym większym deszczu, gdy tylko istnieje ryzyko zalań (nie, gdy już toniemy) wizytuje wszystkie jazy w Gminie/Powiecie i odpowiednio reguluje. Gdyby bowiem już z rana w piątek, od razu po opadach, otworzyć na maksa Konstancin, woda by zleciała, a na tą, która potem napłynęła, mielibyśmy jeszcze zapas miejsca. No i oczywiście odpowiednia regulacja dalszych jazów, ale to już szczegóły techniczne"


2. Korzystając z faktu wizyty i deklaracji pomocy od wspomnianego wcześniej dyrektora, Burmistrz Lis mógłby wykorzystać sytuację i spróbować zrobić dwie rzeczy (ja wiem, że nie jego kompetencje, ale sam się kiedyś deklarował, że będzie rozmawiał "wyżej" w imieniu naszym, mieszkańców):

"Ustalić raz na zawsze, kto za co odpowiada odnośnie rzek, kanałów, wałów, podpisać memorandum z udziałem wszystkich dziesiątek zainteresowanych urzędów i instytucji, w którym poza ustaleniami prawa własności itd., każdy zadeklaruje co i kiedy zrobi. A jak nie to 10 lat galer."

oraz

"Ustali, komu wolno wyciąć drzewa i krzaki z koryta i udrożnić rzekę. Jak ustali, zmusi do wyczyszczenia jak tylko woda opadnie. Jak się instytucji nie będzie chciało, brak kasy, ludzi etc, wywalczy zgodę na wyczyszczenie we własnym zakresie. Jak Gminie sił nie starczy, mogę się założyć, że mieszkańcy chętnie przyjdą z piłami po drewno do kominka :)"


Acha, jeszcze jedno w tym temacie. Jak się gdzieś objawi jakiś zielony pedał i będzie bronił ptaszków, krzaczków, żabek i innego tałatajstwa, takiemu namiot postawić między wałami i zostawić go tam pod strażą na letnie miesiące, niech sobie poobcuje z przyrodą "z bliska".

Tyle na teraz, obiad zjadłem, wracam na wioskę monitorować co i jak :)
Awatar użytkownika
Krzysztof Dynowski
 
Posty: 237
Rejestracja: czw paź 21, 2010 10:00 am
Lokalizacja: Księstwo Chyliczki

Następna

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości