Piaseczno opieka medyczna w nocy

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Re: Piaseczno Nocna Pomoc Lekarska

Postautor: JP » śr sie 19, 2009 10:17 am

teresa pisze: Czytam wypowiedzi JP i wiedza na temat pracy samorządu lokalnego oraz przepisów obowiązujących w urzędzie jest ogromna i ja chociaż interesuję się sprawami Piaseczna, to nie wiedziałabym np:
JP pisze:burmistrz gminy jest organem WYKONAWCZYM (art. 26 ustawy o samorządzie gminnym), który WYKONUJE UCHWA£Y rady gminy i zadania gminy określone przepisami prawa (art. 30)

Chodzi mi o te przepisy prawne. Jesteś prawnikiem czy pasjonatem spraw samorządu od podwórka? To tylko jeden przykład Twoich wypowiedzi, które wskazują, że jesteś lub byłeś bardzo blisko związany z samorządem i funkcjonowaniem urzędu w Piasecznie. Typowi mieszkańcy interesują się powierzchownie tematami i interesuje ich głównie czy coś jest lub nie itp. Tak więc, zrozum również innych, że przy rozmowach o charakterze i sposobie rozmów mieszkańców, Twoja wiedza zdecydowanie wyróżnia się w tłumie i to budzi zdziwienie oraz sprawia, że zastanawiamy się kto też kryje się pod nickiem JP?


Nigdy nie pracowałem w żADNYM samorządzie. Moja wiedza o ZASADACH funkcjonowania samorządu (bynajmniej nie od podwórka) pochodzi tylko i wyłącznie z moich zainteresowań (nawet nie zawodowych). Osobiście nie znam nawet żadnego piaseczyńskiego samorządowca. A ustawa o samorządzie gminnym dostępna jest dla każdego w internecie. Wystarczy ją poczytać. Ze zrozumieniem...

teresa pisze:Wątek Nocnej Pomocy Lekarskiej zszedł trochę na sprawy bardziej polityczne i przepychanek między samorządowcami o różnych poglądach na określone tematy. Rozmawiajmy rzeczowo, ale trzymajmy się tematu NPL i sposobu na rozwiązanie tego problemu, bo to interesuje mieszkańców.


Też wolałbym rozmawiać rzeczowo, niestety rozmowa na ten temat zmieniła sie w nagonkę na burmistrza i dyrektora przychodni, a nikt nie zastanowi się nad meritum i prawdziwym powodem sytuacji. Przykro słuchać, że nawet samorządowcy, od których można oczekiwać szerszej i pełniejszej wiedzy, wypowiadają się w tej kwestii właśnie w takim tonie... Pan Krawczyński wydaje się stosować w praktyce psychologię tłumu, zamiast postarać się rozwiązać problem...
JP
 
Posty: 20
Rejestracja: pn sie 17, 2009 8:19 pm

Piaseczno Nocna Pomoc Lekarska

Postautor: krystian » śr sie 19, 2009 10:20 am

kinga pisze:Nie szukajmy na siłę winnych, bo nie od dziś wiadomo, że "sukces ma wielu ojców, porażka jest sierotą". Trzeba wziąć się w garść i znaleźć najlepsze rozwiązanie, tak aby była nocna pomoc lekarska w Piasecznie!

Podpisuję się pod tym co napisała Kinga! Mnie interesuje rozwiązanie sytuacji a nie szukanie winnego.
Awatar użytkownika
krystian
 
Posty: 141
Rejestracja: wt sie 21, 2007 3:07 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: krawczynskilukasz » śr sie 19, 2009 10:29 am

Według Statutu art 12 SZPZLO w PIASECZNIE do zadań rady ( rady a nie członka) należy przedstawianie... wniosków i opinii.
Na spotkaniu zabierałem głos w wielu kwestiach związanych z NPL ale Burmistrz "karcił" mnie artykułami, że nie leży to w kompetencjach rady.
Problem jest rozwiązywany bo najważniejszy w tej sprawie jest przepis noszący znamiona dyskryminacji a dotyczący 6 letniego stażu pracy lekarzy przydzielonych do NPLu. Jeżeli uda się zawiesić stosowanie tego przepisu NPL będzie na Fabrycznej.

Jako przedstawicej wojewody mam prawo oceniać zaistaniałą sytuacje i to robie. Zalewski nie zrobił wszystkiego we właściwym czasie, to jest moje zdanie na ten temat, do którego mam pełne prawo:-)
krawczynskilukasz
 
Posty: 538
Rejestracja: sob cze 27, 2009 10:18 am

Postautor: JP » śr sie 19, 2009 10:38 am

krawczynskilukasz pisze:Według Statutu art 12 SZPZLO w PIASECZNIE do zadań rady ( rady a nie członka) należy przedstawianie... wniosków i opinii.


Skoro zna Pan statut, który wbrew pozorom też dostepny jest dla przeciętnego Kowalskiego, to powinien Pan wiedzieć, że Rada Społeczna zbiera się raz na kwartał, więc nie bardzo rozumiem to ostatnie utyskiwanie na to, że rada od maja się nie zebrała...

krawczynskilukasz pisze:Jako przedstawicej wojewody mam prawo oceniać zaistaniałą sytuacje i to robie. Zalewski nie zrobił wszystkiego we właściwym czasie, to jest moje zdanie na ten temat, do którego mam pełne prawo:-)


Ja nie odbieram Panu prawa do oceny sytuacji, ale wolałbym, żeby była to ocena obiektywna, a nie nagonka...

Szkoda, że nie skomentuje Pan moich słów odnośnie pieniędzy, z których utrzymują się "prywatni operatorzy", których tak Pan wspiera...
JP
 
Posty: 20
Rejestracja: pn sie 17, 2009 8:19 pm

Postautor: krawczynskilukasz » śr sie 19, 2009 10:54 am

Od wielu lat obserwuje rozwój Medicoveru, a z racji zawodowch mam także wiedzę jak wygląda zarządzanie w tej firmie.
Medicover działa bez żadnych dotacji i subwencji i jest to jeden z najlepszych operatorów na rynku. Podobnie Lim, Enel-Med, Damian, Medycyna Rodzinna etc.

Czekam na sprawozdanie finansowe ZOZ na Fabrycznej i wtedy dokładnie porównam koszty funkcjonowania naszej placówki i operatorów prywatnych.

W dużych korporacjach przy jasnych metodach zarządzania jasne jest kto za co odpowiada. Podobne kryteria powinny być w placówkach publicznych. Moja krytyka nie jest nagonką. A co do terminu spotkań to NPL był tak ważnym tematem że rada powina się odbyć dużo wcześniej :-)
krawczynskilukasz
 
Posty: 538
Rejestracja: sob cze 27, 2009 10:18 am

Postautor: JP » śr sie 19, 2009 12:20 pm

krawczynskilukasz pisze:Od wielu lat obserwuje rozwój Medicoveru, a z racji zawodowch mam także wiedzę jak wygląda zarządzanie w tej firmie.
Medicover działa bez żadnych dotacji i subwencji i jest to jeden z najlepszych operatorów na rynku. Podobnie Lim, Enel-Med, Damian, Medycyna Rodzinna etc.


Ciekaw jestem, czy zauważył Pan ten drobny fakt, że w prywatnych lecznicach płaci sie za usługi... A świadczenia bezpłatne, takie, jak w publicznej służbie zdrowia, realizowane są W RAMACH KONTRAKTU Z NFZ, czyli dokładnie z tych samych pieniędzy - z naszych składek!
Może więc zamiast przekazywać świadczenia w ręce prywatne, wystaczyłoby usprawnić system wydatkowania środków, czym powinien zająć się samorząd jako organ założycielski. Tymczasem co zrobił powiat ze służbą zdrowia, która mu podlegała? Pozbył się kłopotu - zlikwidował stację pogotowia ratunkowego i oddał szpital pod kuratelę szpitala MSWiA na Wołoskiej.
Czy Pan, albo inni radni PO, zrobili w powiecie piaseczyńskim cokolwiek, żeby zmienić zastany stan rzeczy? Nie sądzę. Najłatwiej zawsze jest wytykać błędy swoim poprzednikom...

krawczynskilukasz pisze:W dużych korporacjach przy jasnych metodach zarządzania jasne jest kto za co odpowiada. Podobne kryteria powinny być w placówkach publicznych. Moja krytyka nie jest nagonką. A co do terminu spotkań to NPL był tak ważnym tematem że rada powina się odbyć dużo wcześniej


Owszem, kryteria powinny być takie same, nie wiem więc, dlaczego radni nie zrobią nic, żeby taki stan rzeczy wprowadzić. Funkcje kontrolne też pełni rada miasta/powiatu. Tak dla tych, którzy tego nie wiedzą - również wynika to z ustawy o samorządzie gminnym...

A jeśli chodzi o termin zwołania rady społecznej - zasiada Pan w radzie społecznej SZPZLO i nie wiedział Pan, co się dzieje z NPL? Szkoda, każdy powinien interesować się tym, co mu podlega i za co odpowiada... Zabiegał Pan kiedykolwiek o zwołanie rady?
JP
 
Posty: 20
Rejestracja: pn sie 17, 2009 8:19 pm

Postautor: krawczynskilukasz » śr sie 19, 2009 5:06 pm

Dobrze poddaje się :) Zalewski jest super, a za całe zło odpowiada PO i ja. Jeżeli jednak chce Pan normalnie pogadać o służbie zdrowia to zapraszam na spotkanie.

Kolejna Rada Społeczna odbędzie się 28.08 o godz 11.00 - dam znać co i jak
krawczynskilukasz
 
Posty: 538
Rejestracja: sob cze 27, 2009 10:18 am

Postautor: JP » śr sie 19, 2009 5:33 pm

Mam dziwne wrażenie, że zbiłem Pana argumenty i nie ma Pan już nic w tym temacie do powiedzenia... A szkoda, przekonywanie mieszkańców Piaseczna do tego, że powinni płacić za wizyty u lekarza mogłoby wyglądać ciekawie...
JP
 
Posty: 20
Rejestracja: pn sie 17, 2009 8:19 pm

Postautor: krawczynskilukasz » śr sie 19, 2009 6:40 pm

Zapewniam Pana że nie zbił Pan żadnych argumentów:-)

Generalnie uważam że w prywatnych placówkach oferujących usługi w oparciu o kontrakt z NFZ pieniądze są wydawane efektywniej a poziom usług jest lepszy.
Warto porównać Fabryczną i dawny Bonder ( Medycynę Rodzinną). Ocenę pozostawiam mieszkańcom

Różnica w finansowaniu polega na tym, że do Fabrycznej dopłaca gmina a do Medycyny nie .
krawczynskilukasz
 
Posty: 538
Rejestracja: sob cze 27, 2009 10:18 am

Piaseczno Nocna Pomoc Lekarska

Postautor: iza » śr sie 19, 2009 6:47 pm

Jeżeli już mowa o prywatnej służbie zdrowia, to ja również jestem za prywatyzacją służby zdrowia!
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: JP » śr sie 19, 2009 9:12 pm

Jest jeszcze coś takiego, jak ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 2004 r.,zgodnie z którą jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Gdyby miał Pan wątpliwości,wynika to też z art. 68 Konstytucji...
A przypominam Panu, Panie radny, że nie każdy, tak jak Pan, zarabia 9,5 tys. zł w miesiącu...

Tym, którzy opowiadają się za prywatyzacją służby zdrowia, a zwłaszcza mieszkańcom Piaseczna, radzę rozważyć, co stało się z tą częścią służby zdrowia, która podlegała władzom powiatowym, a którą ten przekazał w inne ręce - zlikwidowano stację pogotowia ratunkowego w Piasecznie, a pacjentów na izbę przyjęć wozi się do Warszawy, po czym najczęściej wracają do szpitala w Piasecznie... Ja również pozostawiam to ocenie mieszkańców...

Argument o tym, że gmina nie dopłaca do prywatnych placówek służby zdrowia, a do Fabrycznej musi, jest po prostu żenujący. Proszę samemu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie musiałaby dopłacać, gdyby Medycyna Rodzinna, czy jakiekolwiek inne prywatne placówki nie prowadziły DZIA£ALNOśCI KOMERCYJNEJ, nieopartej o pieniądze NFZ...

Na Pana miejscu zastanowiłbym się raczej, co Pan, jako radny samorządowy może zrobić, aby jednostki samorządowe, będące organami założycielskimi placówek służby zdrowia, lepiej kontrolowały wydatkowanie środków publicznych... Bo przypominam po raz kolejny, że funkcje (obowiązki) kontrolne do tych jednostek należą. Umyć ręce jest łatwo, co piaseczyński powiat udowodnił już nie raz...

Przykro słuchać, że przedstawiciel władzy samorządowej nie ma ochoty wziąć na siebie odpowiedzialności za funkcjonowanie służy zdrowia na jego terenie... Dla niewtajemniczonych, którzy nie wiedzieli, że burmistrz to władza wykonawcza - rada miasta, czy powiatu, jest w samorządzie władzą uchwałodawczą, taką samą, jak w państwie jest Sejm...
JP
 
Posty: 20
Rejestracja: pn sie 17, 2009 8:19 pm

Postautor: krawczynskilukasz » czw sie 20, 2009 6:55 am

Z jednej strony chce Pan dyskutować, a zdrugiej...
Jakbym nie pracował a żył tylko z diety a nie daj Boże jeszcze pracował gdzieś w administracji to bym był darmozjadem, a tak to jest mi robiony wyrzut o moje zarobki.
Pracuje uczciwie i takie wycieczki są nie na miejscu! TYM BARDZIEJ, żE PAN POZOSTAJE CA£KOWICIE ANONIMOWY!

Powiat przekazał Szpital w ręce MSWiA bo nie było go stać ! MSWiA to też moloch państwowy i skutki jego zarządzania widać. Spółka która zgłosiła się do Powiatu o wydzierżawienie szpitala na Mickiewicza jest operatorem i takie szpitale już prowadzi i to z powodzeniem.
Problem jest w wartości kontrkatu...
Powiem szczerze, że chyba sam Pan nie wierzy w to co piszę. Najlepszy nadzór to nadzór właścicielski. Nie ma lepszego.

A swoje obowiązki samorząd może wykonywać właśnie przez prywatne podmioty.
Najgorsze jest właśnie takie sianie zamętu i wmawianie ludziom, że tylko w państwowej służbie będą mieli opiekę a w prywatenej nie. NFZ może kotraktować usługi z dowolnym operatorem, a w Piasecznie po prostu gołym okiem widać to co już dawno udowodniono.
krawczynskilukasz
 
Posty: 538
Rejestracja: sob cze 27, 2009 10:18 am

Postautor: JP » czw sie 20, 2009 9:50 am

Panie radny, Pan albo mnie nie zrozumiał, albo zrozumieć nie chciał...
Nie wytykam Panu zarobk ów, ani nie robię osobistych wycieczek pod Pana adresem. Stwierdzam jedynie, że nie wszystkich zarobki równe są trzykrotności średniej krajowej, a znaczna część Polaków dostaje wynagrodzenie w wysokości znacznie niższej niż ta kwota...

Drugą moją sugestią było to, że ci, których nie stać na korzystanie z prywatnej służby zdrowia, nie będą popierać prywatyzacji placówek publicznych, choćby z tego powodu, że nie ma takiej możliwości, aby zakontraktowały one w NFZ wszystkie świadczenia, które kontraktują placówki publiczne.

A co do wykonywania obowiązków samorządu przez prywatne podmioty - owszem, można i tak. Pytanie tylko, czy normalną sytuacją jest to, co zrobiły władze powiatu, które zlikwidowały piaseczyńską stację pogotowia ratunkowego. Owszem, karetki dojeżdżają do mieszkańców, ale czekając na wezwanie muszą koczować na jakimś parkingu w mieście, po czym wiozą pacjenta na izbę przyjęć do szpitala na Wołoską, by po kilku godzinach odwieźć go do szpitala w Piasecznie...

Owszem, problemem jest wartość kontraktu, tylko niech Pan sam odpowie sobie na pytanie, kto ten kontrakty negocjował, kiedy szpitalem zarządzał powiat...

Przyjmując Pana "kosztowy" tok rozumowania, w Polsce już dawno nie byłoby publicznych szpitali i ośrodków zdrowia... Rozumiem, że Pan uznałby to za rozwiązanie najlepsze, bo najmniej kosztochłonne, ale czasami liczy się coś więcej niż tylko pieniądze, co ustawodawca zawarł w 68. artykule konstytucji...
JP
 
Posty: 20
Rejestracja: pn sie 17, 2009 8:19 pm

Postautor: krawczynskilukasz » czw sie 20, 2009 7:32 pm

To są problemy systemowe i systemowo należy je rozwiązać, bezpłatna służba zdrowia to fikcja ( opieka dentystyczna, specjalistyczne badania czy konsultacje) dodatkowe ubezpieczenia czy współpacenie to coś przed czym nie uciekniemy (społeczeństwo się starzeje a metody leczenia są coraz bardziej nowoczesne a co za tym idzie drozsze). Ale nawet zwiększenie środków w systemie nie wystarczy jeżeli nie będzie właściwego nadzoru wydatkowania pieniędzy.

Dlatego należy podejść do tematu zdrowo-rozsądkowo. Mnie po prostu irytuje jak co miesiąc odprowadzam konkretne daniny na rzecz skarbu państwa a te pieniądze wyciekają z nieefektywnego systemu.

Tu nalezy wspomnieć jeszcze o listach refundacyjnych i innych kwestiach ktore mają wpływ na to jaki jest stan służby zdrowia w Polsce...
krawczynskilukasz
 
Posty: 538
Rejestracja: sob cze 27, 2009 10:18 am

Postautor: JP » czw sie 20, 2009 7:59 pm

To brzmi już bardziej prawdziwie, niż "winny jest burmistrz"...

Pozostaje jednak drobne ale...

Systemowe rozwiązanie, o którym Pan mówi, nie może polegać na pozbyciu się problemu i oddaniu służby zdrowia w prywatne ręce. Prywatny operator nigdy nie zapewni kosztochłonnych świadczeń, bo nie leży to w jego interesie...

Co do nadzoru wydatkowania środków publicznych - w pełni się zgadzam! Szkoda tylko, że powiat pozbył się podległej mu służby zdrowia, zamiast o nią zadbać, m.in. przez kontrolę wydatków i wynegocjowanie lepszego kontraktu z NFZ... Do czego to doprowadziło, wspominałem powyżej (karetki, izba przyjęć itp...)

Rozwiązania systemowe leżą obecnie po stronie Pańskiego ugrupowania, mam nadzieję, że nie zmarnuje tych szans... śmiem w to niestety wątpić, kiedy czytam, że Ministerstwo Zdrowia prowadzi przez kilkanaście miesięcy konsultacje ze społecznymi partnerami odnośnie projektów rozporządzeń do ustawy koszykowej, po czym jest tak zaskoczone tym, że prezydent ustawę podpisał, że do oficjalnych konsulacji (zakońconych dzisiaj), przedstawia projekt z 2004 r., a który tak naprawdę nie zmienił się od 10 lat...

życzę PO więcej wiary we własne siły...
JP
 
Posty: 20
Rejestracja: pn sie 17, 2009 8:19 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron