Warsztaty Fotografii Kontemplacyjnej

Wskazówki, opinie w temacie zdjęć, aparatów fotograficznych, sposobie fotografowania, książki fotograficzne itp. Wszystko co jest związane z teorią fotografii.

Moderator: GTW

Warsztaty Fotografii Kontemplacyjnej

Postautor: Redakcja » wt wrz 17, 2013 5:03 pm

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Warsztaty Fotografii Kontemplacyjnej

Postautor: Redakcja » wt wrz 17, 2013 5:06 pm

Fotografia Kontemplacyjna to przede wszystkim rozwój wnikliwości postrzegania i ćwiczenie czystej percepcji u fotografa. Te dwie cechy pozwalają na pełne widzenie otaczającej go rzeczywistości i fotografowanie bez analizowania i kategoryzowania. Rozwijając w sobie tę umiejętność możemy ją wykorzystywać we wszystkich dziedzinach fotografii. Portret, reportaż, fotografia dokumentalna, pejzaż i inne kierunki wymagają takiego samego uważnego umysłu fotografa i dobrej relacji z fotografowanym obiektem. Głównym celem warsztatów jest rozwój wizualnej wrażliwości, kreatywności i ekspresji uczestników. Warsztaty, w mniejszym stopniu poświęcone są zagadnieniom technicznym i sprzętowym. Staramy się jak najprostszym aparatem wykonać jak najciekawsze fotografie i odpowiedzieć na pytanie jak fotografia może łączyć się z naszym codziennym życiem. Kontemplacja jest właśnie sposobem w jaki możemy żyć i tworzyć. W trakcie warsztatów staramy się aby każdy uczestnik nie tylko posiadł wiedzę z tej dziedziny ale także aby sam doświadczył zmian jakie zachodzą w każdym z nas w momencie wprowadzenia kontemplacji na stałe do naszego życia.

Warsztaty są skierowane do osób, które:
Zainteresowane są nauką fotografii w jej kontemplacyjnym obszarze.
Interesują się także innymi dziedzinami sztuk wizualnych (malarstwo, rzeźba).
Poszukują dróg rozwoju własnej wrażliwości i ekspresji.
Chcą poznać fotografię od strony historii sztuki, filozofii i psychologii.
Szukają źródeł inspiracji i chcą rozwijać swój warsztat.
Zastanawiają się jak można inaczej postrzegać swoje najbliższe otoczenie.
Myślą o ewentualnym późniejszym kontynuowaniu edukacji w tej dziedzinie.

Wykładowcy:

Piotr Wenclewski prowadzi zajęcia głównego nurtu warsztatów. Obejmują one: historię fotografii powiązaną z historią malarstwa, kompozycję obrazu, metody pracy artysty wpływające na jego kontakt z fotografowanym obiektem, bariery hamujące rozwój artysty i metody ich pokonania, spojrzenie na fotografię przez pryzmat systemów filozoficznych Wschodu, relacje uczeń-mistrz w historii malarstwa i fotografii, zagadnienie piękna w sztuce ujęte historycznie i geograficznie oraz fotografię otworkową.

Sensei Nakayasu Yoshimi Rozpoczęła naukę kaligrafii w bardzo młodym wieku. Osiągnęła 5 dan mistrzowski Shodo Kenyuu Kai. Od siedmiu lat mieszka w Polsce ucząc kaligrafii, języka japońskiego i muzyki. Jej mottem jest: "Prawdziwa energia płynie z serca, a to każdy ma" www.shodo.pl Sensei Nakayasu Yoshimi prowadzi zajęcia z kaligrafii japońskiej, prezentując ją od strony historii i używanych technik a także praktycznej. Uczestnicy warsztatów będą mogli w prawdziwie japońskiej atmosferze postawić swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie pod okiem doświadczonego nauczyciela i dowiedzieć się jak kaligrafia może pomóc nam w fotografowaniu.

Dorota Wróblewska Z wykształcenia jest psychologiem oraz absolwentką Europejskiej Akademii Fotografii. Interesuje się wpływem nieświadomości na proces twórczy. Dyplom zrealizowała w Pracowni Fotografii Kreacyjnej i Ekspresyjnej dr Izabeli Jaroszewskiej. www.sublimacja.com Dorota Wróblewska prowadzi zajęcia prezentujące spojrzenie na fotografię od strony psychologii. Prezentuje zagadnienia związane z procesem twórczym. Przedstawia na przykładach z historii fotografii jak przebieg życia i osobowość artystów wpływają na ich prace. Zajmuje się emocjami i motywacją w twórczości artystycznej. Prezentuje także podstawy Mindfulness - praktyki uważnej obecności.

Program warsztatów obejmuje także fotografię otworkową. Uczestnicy poznają historię używania różnych przyrządów optycznych przez wybitnych malarzy europejskich, sami wykonają swoje kamery i użyją je podczas pleneru. Będzie to także okazja do poznania podstaw pracy w tradycyjnej ciemni fotograficznej. Program zajęć obejmuje 10 spotkań (łącznie 40 godzin) w formie wykładów, prezentacji i konsultacji prac uczestników, oraz dodatkowe krótkie zajęcia plenerowe. W dodatkowym czasie przewidziane są spotkania autorskie z fotografami-absolwentami Europejskiej Akademii Fotografii (2001-2012), podczas których zaprezentują oni własne projekty fotograficzne. W trakcie warsztatów uczestnicy wykonują proste ćwiczenia fotograficzne. To one są najważniejszym źródłem własnego doświadczenia, pozwalającego na zweryfikowanie przekazywanej wiedzy.

Czas trwania warsztatów to ok. 3 miesiące. Po zebraniu się grupy uczestników tworzony jest kalendarz spotkań. Zajęcia odbywają się w niedziele w godzinach od 10:00 do 14:00. Warsztaty odbywają się w grupie od min. 5 do max. 10 osób. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: pw@piotrwenclewski.pl Szczegółowe informacje: +48 518 603 043

Program http://www.piotrwenclewski.pl/warsztaty ... yjnej.html
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński


Wróć do Wskazówki, opinie, inne konkursy i newsy z branży foto

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron