Sklep fotograficzny - akcesoria

Wskazówki, opinie w temacie zdjęć, aparatów fotograficznych, sposobie fotografowania, książki fotograficzne itp. Wszystko co jest związane z teorią fotografii.

Moderator: GTW

Sklep fotograficzny - akcesoria

Postautor: mak » ndz sie 08, 2010 4:12 pm

Dzisiaj bawiłem się trochę nowym obiektywem i filtrem polaryzacyjnym. Przy wartościach f/20 i większych zauważyłem plamki na fotografiach. Sprawdziłem optykę, filtry - było OK. Po podniesieniu lustra okazało się, że na filtrze dolnoprzepustowym są zanieczyszczenia :(. Muszę kupić trochę akcesoriów typu gruszka, bibułki, etc. Możecie polecić jakiś sklep stacjonarny, gdzie kupię tego typu akcesoria od ręki?
Awatar użytkownika
mak
 
Posty: 110
Rejestracja: wt lip 20, 2010 10:55 pm
Lokalizacja: Złotokłos

Postautor: via » ndz sie 08, 2010 4:20 pm

mak pisze:Przy wartościach f/20 i większych zauważyłem plamki na fotografiach


Właśnie w ten sposób sprawdza się "czystość" matrycy. Przymykasz obiektyw do możliwie najmniejszej przysłony i strzelasz np. w niebo :)

Sprawdź, jeżeli nie widać plamek na większych przesłonach (tak do np.16) to nie warto tego ruszać.
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: mak » ndz sie 08, 2010 5:37 pm

via pisze:Sprawdź, jeżeli nie widać plamek na większych przesłonach (tak do np.16) to nie warto tego ruszać.


Na większych plamki są, choć oczywiście mniej widoczne. Chciałbym jednak spróbować to oczyścić. Na początek bezkontaktowo... potem się ew. zastanowię co dalej. Mam nadzieję, że nie będę musiał robić nic więcej :).
Awatar użytkownika
mak
 
Posty: 110
Rejestracja: wt lip 20, 2010 10:55 pm
Lokalizacja: Złotokłos

Postautor: via » ndz sie 08, 2010 5:57 pm

W takich przypadkach jako pierwsze rozwiązanie poleciłbym czyszczenie matrycy w serwisie. Widzę, że chodzi o Nikona... a ten serwis ma raczej kiepski :mrgreen:

mak pisze:Na początek bezkontaktowo..


Jak na własną rękę to tylko tak,

a więc powinieneś... kupić porządną gruchę, podnieść w aparacie lustro (w menu to się pewnie nazywa tryb czyszczenia czy jakoś tak), obrócić body bagnetem do dołu i dmuchnąć lekko kilka razy,
założyć szkło i wykonać test.
Pamiętać przy tym należy, że w ten sposób możesz nanieść na matrycę kolejne paprochy których w komorze lustra pewnie nie brakuje.
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: mak » ndz sie 08, 2010 6:45 pm

via pisze:(...) Pamiętać przy tym należy, że w ten sposób możesz nanieść na matrycę kolejne paprochy których w komorze lustra pewnie nie brakuje.


Dzięki bardzo. Tak zrobię.

Fajny wątek traktujący o czyszczeniu matrycy jest na Nikoniarze.pl http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=60409

Opisują tam czyszczenie matrycy własnym sumptem - ponoć nie taki diabeł straszny. Ja mam jeszcze ten komfort, że mam D50 - lepszy i cenniejszy sprzęt dopiero w planach... Ale i tak najpierw zorientuje się w serwisach ile taka usługa kosztuje.
Awatar użytkownika
mak
 
Posty: 110
Rejestracja: wt lip 20, 2010 10:55 pm
Lokalizacja: Złotokłos


Wróć do Wskazówki, opinie, inne konkursy i newsy z branży foto

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron