Czym mogę sprawdzić ile wszystkich zdjęć zrobił aparat?

Wskazówki, opinie w temacie zdjęć, aparatów fotograficznych, sposobie fotografowania, książki fotograficzne itp. Wszystko co jest związane z teorią fotografii.

Moderator: GTW

Czym mogę sprawdzić ile wszystkich zdjęć zrobił aparat?

Postautor: Ireneusz » pt cze 04, 2010 1:41 pm

Myślę o zakupie używanego aparatu i mam pytanie, czy jest jakiś program, dzięki któremu mogę sprawdzić ile łącznie zdjęć zrobił używany przez kogoś aparat? Nie ma takiej opcji w menu aparatu, ale może są jakieś do tego programy? Czy są jeszcze jakieś inne rzeczy, na które powinienem zwrócić uwagę przy zakupie używanego aparatu?
Awatar użytkownika
Ireneusz
 
Posty: 1161
Rejestracja: pt cze 04, 2010 1:36 pm

Postautor: via » pt cze 04, 2010 7:07 pm

Może troszkę pomogę jeżeli podpowiem, że lustrzanki Olympusa mają taką możliwość. Co prawda nie znajdziesz tego w "zwykłym" menu ale w tzw. "menu serwisowym". Można tam sprawdzić ile było zrobionych zdjęć, ile raz z fleszem, ile razy było podnoszone lustro do czyszczenia, datę wyprodukowania aparatu, nr serii... i wiele innych rzeczy.
Niestety nie mam wiedzy czy taką możliwość posiadają lustrzanki innych producentów.
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Czym mogę sprawdzić ile wszystkich zdjęć zrobił aparat?

Postautor: Amon » pt cze 04, 2010 8:34 pm

Przy Nikonie ta informacja jest zapisywana w exifie pliku raw, można ją odczytać np. programem opanda. Wystarczy zrobić zdjęcie w RAW, i odczytać je w tym programie. Jeśli interesują kogoś szczegóły to podpowiem.
"aparat nie ma znaczenia, każdym jestem w stanie zrobić złe zdjęcie"
Amon
 
Posty: 574
Rejestracja: pn lip 06, 2009 4:22 pm
Lokalizacja: Warszawa

Czym mogę sprawdzić ile wszystkich zdjęć zrobił aparat?

Postautor: Kowal » śr cze 09, 2010 9:48 am

A co Wam po sprawdzeniu ile zdjęć zrobił aparat? Są jakieś limity, że po zrobieniu iluś tam zdjęć aparat staje, czy jak?
Awatar użytkownika
Kowal
 
Posty: 742
Rejestracja: śr lut 24, 2010 12:07 pm

Postautor: via » śr cze 09, 2010 9:06 pm

A co Wam po sprawdzeniu ile zdjęć zrobił aparat? Są jakieś limity, że po zrobieniu iluś tam zdjęć aparat staje, czy jak?


Owszem, dla lustrzanek ma to znaczenie.
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Czym mogę sprawdzić ile wszystkich zdjęć zrobił aparat?

Postautor: Ireneusz » pt cze 11, 2010 8:34 pm

Dziękuję za podpowiedzi. Aparat Nikon D80, wiec ściągnąłem sobie Opanda IExif.
Awatar użytkownika
Ireneusz
 
Posty: 1161
Rejestracja: pt cze 04, 2010 1:36 pm


Wróć do Wskazówki, opinie, inne konkursy i newsy z branży foto

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron