Proste pytania z branży foto

Wskazówki, opinie w temacie zdjęć, aparatów fotograficznych, sposobie fotografowania, książki fotograficzne itp. Wszystko co jest związane z teorią fotografii.

Moderator: GTW

Postautor: looky » pn sty 18, 2010 8:36 pm

Kucyk - a czy można dostać od Ciebie trochę takiego filtru ? :P
Pozdrawiam
£ukasz Rakowski


GG: 1195018

Drodzy Ludzie Tego świata,
Nie chcę zabrzmieć dziwkarsko, ale korzystajcie ze mnie kiedy chcecie.

Z poważaniem,
Gramatyka
Awatar użytkownika
looky
 
Posty: 1886
Rejestracja: czw lis 29, 2007 7:36 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: stentonik » czw sty 28, 2010 4:45 pm

No dobra, a jasność obiektywu to ma jakies znaczenie przy zdjęciach nocnych i naswietlaniu np 30 sek? :mrgreen:
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: via » czw sty 28, 2010 5:38 pm

stentonik pisze:a jasność obiektywu to ma jakies znaczenie przy zdjęciach nocnych i naswietlaniu np 30 sek?


Przy takich czasach i "zwyczajnym" rozumieniu fotografii nocnej nie ma wpływu.
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: Amon » czw sty 28, 2010 5:51 pm

stentonik pisze:No dobra, a jasność obiektywu to ma jakies znaczenie przy zdjęciach nocnych i naswietlaniu np 30 sek?


Z reguły jak coś nocą naświetlam aż tak długo to wręcz przymykam przysłonę. Większa głębia, gwiazdki, lepsza jakość szkła po przymknięciu - to główne powody.
"aparat nie ma znaczenia, każdym jestem w stanie zrobić złe zdjęcie"
Amon
 
Posty: 574
Rejestracja: pn lip 06, 2009 4:22 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: stentonik » czw lut 04, 2010 8:45 am

Mam pytanko takie oto...Może sie orientujecie jak to w canonie jest (może w każdym sprzęcie, np nikkonie jest podobnie albo tak samo). Próbuję rozkminić świadome mierzenie światła a więc zapisywanie pomiaru w aparacie , tzn chce sie nauczyć mierzyć światło na jasnych lub ciemnych fragmentach kadru, zapisać to, przekadrowac i strzelic fotkę. Za chiny ludowe nie wiem jak to zapisać, w instrukcji mam tylko pomiary różne (wielosegmentowe, punktowe itd) ale wszystko dotyczy centrum kadru, a jak zmierzyć i zapisać parametry np jasnego nieba z 1/4 sceny u góry abym mógł potem przekadrować i strzelić fotkę z takimi ustawieniami swiatła jak chcę ? . Nic w instrukcji nie piszą na temat zapisywania pomiarów, w internecie znajduję na ten temat informacje, że to się robi tylko nie wiem JAK to sie robi. Ktoś mi pomoże?
Trzymać migawkę do połowy czy co? :D
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: stentonik » czw lut 04, 2010 9:45 am

żeby zobrazować o co mi chodzi, to koleś na jednym z for odpisał tak:

" [i]Napisał xxx
ustaw sobie na taką okoliczność w programowalnych programach np C1
Av z otworem przesłony jaka używaż do krajobrazu dajmy na to 8 i ISO powiedzmy 100
EV +2 ważne!
pomiar punktowy

W takich przypadkach spotem mierzysz w niebo zapamiętujesz ekspozycję * i przekadrowujesz."


No właśnie, jak to zapamiętać...
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: fotomigawka » czw lut 04, 2010 9:46 am

W puszcze masz na pewno coś takiego jak przycisk funkcyjny pod który możesz przypisać dowolną funkcję np. blokowanie ekspozycji a więc i ostrości i światła.
W Nikonach ten przycisk to np. AE-L/AF-L. Bez niego nie wyobrażam sobie pracy.
***************************
Wolne terminy 2016 - fotograf na ślub Warszawa Piaseczno / filmowanie ślubu Warszawa Piaseczno
Wymiana, kupno, sprzedaż - pocztówki lotnicze
Fotograf na chrzest - fotograf na chrzciny
Awatar użytkownika
fotomigawka
 
Posty: 476
Rejestracja: pn kwie 14, 2008 8:15 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: stentonik » czw lut 04, 2010 10:04 am

Dobra, znalazłem ten cholerny przycisk blokady ekspozycji. że tez wczesniej olewałem ten aspekt :oops: :rozpacz:
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: via » czw lut 04, 2010 10:30 am

stentonik pisze:Dobra, znalazłem ten cholerny przycisk blokady ekspozycji. że tez wczesniej olewałem ten aspekt


Grzechu, przy następnym wypadzie na lotnisko opowiem co i jak, bo nie chce mi się tego teraz opisywać :mrgreen:
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Poprzednia

Wróć do Wskazówki, opinie, inne konkursy i newsy z branży foto

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

cron