Jakie zastosowanie obiektywu szerokokątnego?

Wskazówki, opinie w temacie zdjęć, aparatów fotograficznych, sposobie fotografowania, książki fotograficzne itp. Wszystko co jest związane z teorią fotografii.

Moderator: GTW

Jakie zastosowanie obiektywu szerokokątnego?

Postautor: stentonik » śr paź 14, 2009 10:45 pm

Mozecie laikowi nakreslic jakie konkretnie ma zastosowanie obiektyw tzw szerokokątny?

Będę potrzebował obiektywu do fotografowania wnętrz samolotów, kokpitów i całych maszyn z bliskich ujęć. Czy kitem to ogarne czy muszę kupować obiektyw szerokikąt? I czy szerokokątny nadaje sie do takich zdjęć wogóle.
Nie mam pojecia od czego zacząć w poszukiwaniach i czy wogóle mam szukać, czy oblecę na kicie takie wnętrza.

Jesli pytania sa głupie i tendencyjne to soory, ale ja sie naprawdę nie znam na tym :)
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: via » śr paź 14, 2009 11:03 pm

Będę potrzebował obiektywu do fotografowania wnętrz samolotów, kokpitów i całych maszyn z bliskich ujęć


Całe wnętrza to im szerzej tym lepiej. Tu masz do wyboru albo coś szerokiego np. sigma 10-20, bądź jakiegoś fisheye. Ten pierwszy nie wygina tak jak fisheye, choć i fisheye można później prostować w PS.

Kitem będzie ciężko. Jeżeli masz w kicie ogniskową poniżej 28mm (w ekwiwalencie) to możesz popróbować.

Fotografując całe wnętrze kabiny oprócz problemu z objęciem wszystkiego w kadrze pojawi się problem z ekspozycją. Różnica pomiędzy tym co widać przez okna, a ciemnymi zakamarkami w kabinie będzie bardzo duża. Dobrze będzie wykorzystać do tego statyw i wykonać kilka ekspozycji, które później połączysz w PS.
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: Mr.P » czw paź 15, 2009 8:01 am

A czy majac czas i statyw nie da rady polaczyc 3-4 zdjec w cos ala panorama?

ja bardzo lubie zdjecia w okolicy 200st na slubach i temu podobnych uroczystosciach, fajnie oddaja klimat i ilosc osob na uroczystosci.
robie zdjecia w pionie i sklejam k 5-7 zdjec.

oczywiscie jest to wyjscie amatorskie ale nie kosztujace, jezeli bedziesz to robil czesto to musisz zakupic cos szerokiego jak juz wpomniana sigma /fisheye - dla mnie sa do zabawy ;)/
Awatar użytkownika
Mr.P
 
Posty: 143
Rejestracja: pn sie 10, 2009 11:42 am
Lokalizacja: Jazgarzew

Postautor: stentonik » czw paź 15, 2009 8:29 am

via pisze:
Fotografując całe wnętrze kabiny oprócz problemu z objęciem wszystkiego w kadrze pojawi się problem z ekspozycją. Różnica pomiędzy tym co widać przez okna, a ciemnymi zakamarkami w kabinie będzie bardzo duża. Dobrze będzie wykorzystać do tego statyw i wykonać kilka ekspozycji, które później połączysz w PS.


Słuszna uwaga! Tylko latać ze statywem po samolocie to jakoś mi się nie widzi. Może ustawienie w aparacie na 3 ekspozycje i szybkie zdjęcia z ręki? Jak do hdr?
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: via » czw paź 15, 2009 8:44 am

stentonik pisze:Może ustawienie w aparacie na 3 ekspozycje i szybkie zdjęcia z ręki? Jak do hdr?


Oczywiście, że można i tak. Fotki będą lekko przesunięte względem siebie ale można to później korygować.
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno


Wróć do Wskazówki, opinie, inne konkursy i newsy z branży foto

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości