Jak wybrać obiektyw do aparatu?

Wskazówki, opinie w temacie zdjęć, aparatów fotograficznych, sposobie fotografowania, książki fotograficzne itp. Wszystko co jest związane z teorią fotografii.

Moderator: GTW

Postautor: Amon » wt gru 29, 2009 7:36 pm

stentonik pisze:Obiektyw Sigma 10-20 3,6f zakupiony. Jeszcze raz dzieki za porady.


Ooo szybko :). Widziałem już 2 zdjęcia :). A jak Tobie się podoba szeroki kąt z prawdziwego zdarzenia? :)


ecotango pisze:Ja zastanawiam się czy ten http://www.sigma-sklep.pl/sigma-18-50-f ... 519,p.html będzie odpowiedni do portretu i pejzażu ?


Dwa razy się zraziłem do tych średnioogniskowych sigm. I ciężko mnie będzie przekonać. Jak dla mnie z takich wymiarów to lepiej kup sobie tamrona 28-75mm f2.8 (ok 1.600zł) będzie i do portretu i do pejzażu. A do tego super szkiełko za takie pieniądze.
"aparat nie ma znaczenia, każdym jestem w stanie zrobić złe zdjęcie"
Amon
 
Posty: 574
Rejestracja: pn lip 06, 2009 4:22 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: ecotango » wt gru 29, 2009 8:10 pm

via pisze:Do portretu to raczej nie ale do pejzażu jak najbardziej. To taki typowy "spacer zoom"
Do portretu to nadaje się coś o ogniskowej 50mm do 85mm i jasny. Najlepiej by było tak 1.4 max 2.0.





Dwa razy się zraziłem do tych średnioogniskowych sigm. I ciężko mnie będzie przekonać. Jak dla mnie z takich wymiarów to lepiej kup sobie tamrona 28-75mm f2.8 (ok 1.600zł) będzie i do portretu i do pejzażu. A do tego super szkiełko za takie pieniądze.


Dzięki, za podpowiedzi, będę szukał dalej :wink: Widze, że to już chyba taka tradycja u spotterów, najpierw zaczyna się od dużych ogniskowych a potem zaczyna się je powoli zmniejszać :)
"Jeśli raz posmakowałeś latania, będziesz już zawsze chodził z oczyma utkwionymi w niebo; bo tam byłeś i zawsze będziesz chciał tam wrócić "
Awatar użytkownika
ecotango
 
Posty: 262
Rejestracja: czw sty 29, 2009 8:46 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: Amon » wt gru 29, 2009 9:10 pm

ecotango pisze:najpierw zaczyna się od dużych ogniskowych a potem zaczyna się je powoli zmniejszać


życie... :D
"aparat nie ma znaczenia, każdym jestem w stanie zrobić złe zdjęcie"
Amon
 
Posty: 574
Rejestracja: pn lip 06, 2009 4:22 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: stentonik » wt gru 29, 2009 9:15 pm

Amon pisze: A jak Tobie się podoba szeroki kąt z prawdziwego zdarzenia? :)



Dla mnie to kompletna nowość. Nie miałem okazji jeszcze pofocić prócz kilku zdjeć na szybko ale już od pierwszego kontaktu polubiłem ten obiektyw :)
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: daro » wt gru 29, 2009 9:31 pm

W związku z tym, że tu speców siedzi na metry zwracam się i ja z poradą.
Dużymi krokami nadchodzi czas zakupu kilku szkieł i chciałbym uzyskać Wasze opinie czy też porady w tym temacie.

Potrzebny mi jakiś sensowny teleobiektyw w zamian za moją wysłużoną Sigmę http://www.cyfrowe.pl/aparaty/sigma-70- ... nikon.html
Dodam, że nie jestem zbytnio zadowolony z tego szkła.

Moim marzeniem jest http://www.cyfrowe.pl/aparaty/nikon-nik ... vrii-.html , ale niestety cena mnie zabija.
Czy możecie podrzucić jakąś alternatywę za rozsądne pieniądze.

Drugi zakup, który mnie czeka to jakiś szeroki kąt - najlepiej coś ok. 10 - 20. Czytałem o Sigmie, którą polecaliście Grześkowi i zastanawiam się nad nią, ale może jeszcze jakieś typy?

Będę wdzięczny za opinie - dzięki...

Aha będę ich używał z D80 i/lub D90 Nikona
DaRo (Dariusz Kropacz)

mój FOTOBLOG

Obrazek
Awatar użytkownika
daro
 
Posty: 505
Rejestracja: pn sie 10, 2009 7:56 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: Amon » śr gru 30, 2009 8:07 am

daro pisze:Moim marzeniem jest http://www.cyfrowe.pl/aparaty/nikon-nik ... vrii-.html , ale niestety cena mnie zabija.
Czy możecie podrzucić jakąś alternatywę za rozsądne pieniądze.


No niestety to szkło zostało mi też do kupienia :(. I drugie niestety - to szkło nie ma alternatywy, no poza swoim poprzednikiem, ale niewiele tańszym. Inne 70-200 f2.8 to już zupełnie nie to samo. Miałem okazję poużywać tego pierwszego 70-200 2.8 i jest to niezapomniane uczucie ;).
Jeśli więc chcesz mieć przeskok w tele a nie chcesz tyle wydać, to ja bym polecił to co używam sam oraz to czego używa Martin, czyli 70-300 Nikkora (ok 2000zł). W Nikonie tele to chyba najlepsze robi sam Nikon :). Szkło jest dość szybkie, dość niezłej jakości, fajnie nadaje się do fotografii lotniczej (testowane w Góraszce :), również portret, zwierzęta itp. Stabilizacja działa również fajnie. Jedyna wada to światło, trochę ciemny jest. Takie typowe szkło o którym można powiedzieć że jest "w miarę fajne" za niewielkie pieniądze. Od tych Sigm, tamronów i innych takich rzędu 70-300 to z pewnością poczujesz różnicę.

Wrzucę parę fotek z niego :)

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Amon
 
Posty: 574
Rejestracja: pn lip 06, 2009 4:22 pm
Lokalizacja: Warszawa

Nikon AF-S Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6G IF-ED VR

Postautor: Martin » śr gru 30, 2009 11:09 am

daro pisze:Moim marzeniem jest cyfrowe.pl/aparaty/nikon-nikkor-70-200-mm-f-28-g-if-ed-af-s-vrii-.html , ale niestety cena mnie zabija.

Obiektyw Nikon Nikkor 70-200 mm f/2.8 G IF-ED AF-S VRII jest super, ale cena faktycznie powali na kolana nie jedną osobę... :shock:

Amon pisze:Jeśli więc chcesz mieć przeskok w tele a nie chcesz tyle wydać, to ja bym polecił to co używam sam oraz to czego używa Martin, czyli 70-300 Nikkora

Darek (daro) oraz Aga (kropaga), mieli już możliwość testowania tego obiektywu przy swoim aparacie D90.

Obrazek

Jestem zadowolony z wyboru tele (Nikon AF-S Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6G IF-ED VR) i coraz częściej go wykorzystuję. Umieszczałem również kilka zdjęć, które zrobiłem wykorzystując teleobiektyw m.in. zdjęcia Sylwii: http://forum.powiat-piaseczynski.info/v ... &start=540 oraz większość zdjęć z koncertu White Tiger w Zawrotnicy, gdzie światło nie było przyjazne dla ciemnego szkła, ale zdjęcia wyszły: http://forum.powiat-piaseczynski.info/v ... 8&start=30

Za taką cenę -> http://www.ceneo.pl/415051 warto mieć ten obiektyw w swoim prywatnym zestawie szkieł. Polecam! :D
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12712
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: via » śr gru 30, 2009 12:18 pm

Martin pisze:gdzie światło nie było przyjazne dla ciemnego szkła


A jaki ma związek ciemne szkło z brakiem światła gdy pstryka się z lampą ? :mrgreen:
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: daro » śr gru 30, 2009 11:50 pm

Amon pisze: niestety - to szkło nie ma alternatywy


:cry:

Amon pisze:Miałem okazję poużywać tego pierwszego 70-200 2.8 i jest to niezapomniane uczucie ;).


dziś przez chwilę miałem okazję pobawić się tym z VR II - chociaż nie jestem pewny czy w przypadku 1,5 kg szkła można mówić o zabawie :) - jestem pod dużym wrażeniem tego sprzętu

Amon pisze:ja bym polecił to co używam sam oraz to czego używa Martin, czyli 70-300 Nikkora

Martin pisze:Darek (daro) oraz Aga (kropaga), mieli już możliwość testowania tego obiektywu przy swoim aparacie D90.


Marcin - chętnie sprawdziłbym jeszcze kiedyś jak sprawdza się w naturalnym oświetleniu. Przy zdjęciach w Zawrotnicy nie widziałem zbyt dużej różnicy w stosunku do mojej Sigmy. W dzień różnica powinna być zauważalna - Sigma nie daje rady w zakresie 200 - 300. Nie ma stabilizacji i przy fotach z ręki wypada kulawo. Dodatkowo mam duży problem z AF.

Amon pisze: W Nikonie tele to chyba najlepsze robi sam Nikon :).


też tak niestety słyszałem :(
DaRo (Dariusz Kropacz)

mój FOTOBLOG

Obrazek
Awatar użytkownika
daro
 
Posty: 505
Rejestracja: pn sie 10, 2009 7:56 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: stentonik » czw sty 14, 2010 12:55 pm

Co powiecie o tym obiektywie? http://www.cyfrowe.pl/aparaty/sigma-18- ... s-hsm.html Ktos z Was ma taki?
Szukam czegos pomiędzy obiektywem sigma 10-20 a teleobiektywem 100-400 które mam. Dzięki za sugestie.
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: Amon » czw sty 14, 2010 1:16 pm

Sigmy 'średniej' to bym nie brał. Do Canona z tanich, środkowych ogniskowych to wziąłbym to:

http://www.e-cyfrowe.pl/tamron-sp-af-28 ... -2839.html
(ewentualnie ten krótszy do niepełnej klatki).

Małe dziury będą między ogniskowymi Twoich obiektywów, ale luz.

Tamron ma super jakość, ostrość, odwzorowanie... po prostu ładne zdjęcia robi. Warto konkretny model przetestować, bo zdarzały się słabe sztuki.
Aha no i stałe światło f2.8 w całym zakresie ogniskowych, a nie jakieś tam 5.6 itp :).

Zobacz sobie również MTFy tej sigmy na optyczne.pl - dla mnie cienizna straszna.
"aparat nie ma znaczenia, każdym jestem w stanie zrobić złe zdjęcie"
Amon
 
Posty: 574
Rejestracja: pn lip 06, 2009 4:22 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: fotomigawka » czw sty 14, 2010 2:02 pm

A nie zacinają wam się te Tamrony z Nikonami lub Canonami? Z Sigmą nie miałem takich problemów z AF jak właśnie z Tamronem, który można było zresetować np. poprzez wyłączenie aparatu i odpięcie na chwilę obiektywu.
Teraz się tego pozbywam: 17-50/2.8 i 90/2.8 na rzecz 35/1.8 i 85/1.8
***************************
Wolne terminy 2016 - fotograf na ślub Warszawa Piaseczno / filmowanie ślubu Warszawa Piaseczno
Wymiana, kupno, sprzedaż - pocztówki lotnicze
Fotograf na chrzest - fotograf na chrzciny
Awatar użytkownika
fotomigawka
 
Posty: 476
Rejestracja: pn kwie 14, 2008 8:15 am
Lokalizacja: Piaseczno

Sigma 17-70 f/2.8-4

Postautor: Torex » wt sty 26, 2010 9:27 am

Witam

Chciałbym zamienić kitowy obiektyw w moim Sony A300, co sądzicie o takim obiektywie: Sigma 17-70 f/2.8-4.

Koszt to ok. 1500 zł.

Pozdrawiam
Torex
Torex
 
Posty: 41
Rejestracja: sob cze 13, 2009 6:54 pm

Postautor: fotomigawka » wt sty 26, 2010 12:07 pm

poczytaj sobie testy i komentarze użytkowników tego modelu:

http://www.optyczne.pl/14.1-Test_obiekt ... 4%99p.html
***************************
Wolne terminy 2016 - fotograf na ślub Warszawa Piaseczno / filmowanie ślubu Warszawa Piaseczno
Wymiana, kupno, sprzedaż - pocztówki lotnicze
Fotograf na chrzest - fotograf na chrzciny
Awatar użytkownika
fotomigawka
 
Posty: 476
Rejestracja: pn kwie 14, 2008 8:15 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: suzanna » wt sty 26, 2010 11:44 pm

Hej,
Niebawem zacznę zastanawiać się nad zakupem nowego obiektywu do canona eos 20d, obecnie korzystam z kitowego efs 18-55 mm z wielka rysą na środku :( nie znam się zupełnie na obiektywach itp fotografia to dla mnie zajawka ale jednocześnie chciałabym zacząć robić coś bardziej ambitnego mianowicie kręcą mnie portrety chciałabym prosić Was o pomoc w sprawie dobrego wyboru jednocześnie nie drogiego, co prawda są to dalsze plany ale muszę je zacząć snuć wcześniej by zostały zrealizowane
____________________________________
"w noce pełne inspiracji zmieniam swe bezsenne noce"
suzanna
 
Posty: 17
Rejestracja: pn sty 18, 2010 12:55 am
Lokalizacja: Piaseczno

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wskazówki, opinie, inne konkursy i newsy z branży foto

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron