Jak wybrać obiektyw do aparatu?

Wskazówki, opinie w temacie zdjęć, aparatów fotograficznych, sposobie fotografowania, książki fotograficzne itp. Wszystko co jest związane z teorią fotografii.

Moderator: GTW

Postautor: Gregtrix » czw lis 12, 2009 4:22 pm

Co do spotkania to jestem jak najbardziej na TAK. Co do obiektywu to jeszcze się zastanawiam nad AF-S DX NIKKOR 18-200mm f/3.5-5.6G ED VR II. Muszę jeszcze trochę się zastanowić. U mnie decyzja o zakupie nie następuje tak szybko. Teraz bawię się na razie z kitem i poznaję nową maszynkę. Nie jest to szczyt marzeń ale na razie wystarczy. Nie każdy zostaje specem od fotografii. Na razie jest to u mnie w formie przyjemności obcowania z fotografią i zabawy z nią i z Photoshopem.
Gregtrix
 
Posty: 8
Rejestracja: śr wrz 09, 2009 8:30 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Jak wybrać obiektyw do aparatu?

Postautor: Martin » czw lis 12, 2009 11:36 pm

Gregtrix pisze:Co do spotkania to jestem jak najbardziej na TAK.

W takim razie śledź podforum spotkań z aparatem w ręku lub sam coś kiedyś zaproponuj ;)

Gregtrix pisze:Co do obiektywu to jeszcze się zastanawiam nad AF-S DX NIKKOR 18-200mm f/3.5-5.6G ED VR II.

Niestety ten na razie jest poza moimi możliwościami finansowymi, jakie przeznaczyłem sobie na drugi obiektyw. Jednak jeżeli go kupisz, to chętnie spotkałbym się i zobaczył jak się sprawuje przy D5000 :)
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: stentonik » pn gru 28, 2009 8:03 pm

No to nadszedł czas, że muszę dokupic obiektyw. Do robienia zdjeć wnętrz (kokpity samolotów) ale tez aby sie nadawał do innych tematów (pejzaż ?). Oczywiscie do canona. Nie wiem czy wywalić kasę na obiektyw canona czy kupić tańszą sigmę...Co byście mi doradzili? Rybie oko nie wchodzi w rachubę.

Dysponuję ok 4 tyś peelenów i nie chcę oszczędzać na jakości ale na droższy juz raczej nie mogę sobie pozwolić. Mile widziane linki do ewentualnych propozycji.

G.
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: Amon » pn gru 28, 2009 8:37 pm

stentonik, ja z czystym sumieniem polecam sigmę 10-20mm f3.5. Kosztuje ok 2800zł.
Zbadaj temat jak ona się ma do canona. Bo na tle nikona wypada na prawdę rewelacyjnie. Stałe światło i to całkiem niezłe jak na te pieniądze, świetna jakość już od f3.5. Używam jej od ok. 4 mcy i jestem w niej zakochany :).

Jak dla mnie najlepszy szeroki kąt jaki w tej chwili jest w takich granicach cenowych.
"aparat nie ma znaczenia, każdym jestem w stanie zrobić złe zdjęcie"
Amon
 
Posty: 574
Rejestracja: pn lip 06, 2009 4:22 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: stentonik » pn gru 28, 2009 9:14 pm

Amon, mówisz o tym obiektywie? http://www.cyfrowe.pl/aparaty/sigma-10- ... canon.html

A masz jakis link do fotek z tego obiektywu na szybko?
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: via » pn gru 28, 2009 9:24 pm

Amon, mówisz o tym obiektywie?


Weź pod uwagę również jego starszą wersję tzn. 10-20 4-5.6.
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: stentonik » pn gru 28, 2009 9:28 pm

Powiem szczerze, że szukam alternatywy dla tego obiektywu: http://www.cyfrowe.pl/aparaty/canon-16- ... sm-ii.html Obiektyw, który podał mi Amon jest dwukrotnie tańszy i chyba bym sie skłaniał ku niemu. Jednak ten Canon mnie przesladuje...

Czy może ktoś mi wybic z głowy tego Canona i przekonać do Sigmy?

W opisie tego droższego canona znalazłem coś takiego "Po podłączeniu do lustrzanki z matrycą APS-C (np. EOS450D, EOS500D, EOS50D, EOS7D) kąt widzenia odpowiada obiektywom o zakresie ogniskowych 25-56 mm przy klatce formatu 35mm. Dzieje się tak dlatego, ponieważ sensor jest mniejszy od klatki filmu 35 mm. . Mozecie mi to przetłumaczyć na chłopski język? Chodzi o to, że jak podłączę ten obiektyw to nie uzyskam i tak parametrów obiektywu??? Czy obiektyw Sigmy ma tą samą "pzrypadłość"? Czy to jest złe? ;)
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: via » pn gru 28, 2009 9:41 pm

stentonik pisze:Czy obiektyw Sigmy ma tą samą "pzrypadłość"?


W uproszczeniu wygląda to tak...

Jest to "przypadłość" nie szkła ale puszki, a w zasadzie rozmiaru zastosowanej w niej matrycy.

Wszystkie obiektywy mają podaną faktyczną ogniskową ale.... Ty w puszce nie masz matrycy w rozmiarze pełnej klatki (full frame), a jedynie jej wycinek (tzw. crop). Przez to zawęża się kąt widzenia, bo widzisz tylko fragment obrazu. Od wielkości tego wycinka zależy mnożnik (tzw.crop).

Skutkuje to tym, że zakładając obiektyw o ogniskowej np. 100 mm, kąt widzenia jaki otrzymasz będzie taki jak w obiektywie o ogniskowej 160 mm dla pełnej klatki.

We wszystkich Canonach z matrycą APS-C jest crop 1.6x. Oznacza to, że ogniskowe mnożysz przez ten właśnie crop i nie ma tu znaczenia jaki jest producent obiektywu.

Dla jasności jeszcze dodam, że w Nikonach dla matrycy DX crop wynosi 1.5x, a w Olympusach systemu 4/3 2.0x.
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: Amon » wt gru 29, 2009 7:27 am

stentonik, to ja od siebie...

Przy tej sigmie będziesz miał realnie 15-30mm. Przy canonie 25-56mm.
Sigma jest dużo szersza (około 108 stopni na 10mm), światło nie jest tak ważne przy szerokich kątach, bo możesz na nich pozwolić sobie na nieco dłuższy czas. No i różnica w cenie 2x.
Jeśli chodzi o szerokie kąty - ja brałem pod lupę 3 nikkory, 2 sigmy (jako drugą tą o której via wyżej pisze ze zmiennym światłem), i tokinę 11-18.
Nikony za 3000 i za 4600 wymiękły jak dla mnie przy tej sigmie. Sprostać mogł dopiero sławny 14-24 f2.8, ale kosztował z 7000zł. No i wybór był prosty ;).

Mimo wszystko rozejrzyj się i podpytaj jak to szkło sprawuje się z canonami.

Jeśli chodzi o fotki, to kilka moich z tego szkła:

(pierwsze z ręki więc jakość cienka, ale możesz zobaczyć ile szkło obejmuje - robione z kilku metrów od choinki)

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Tu widać jak to szkło rysuje z bliska (prawie z przyłożenia obiektywu do obiektów ;)
ObrazekObrazekObrazek

Tu jakiś krajobraz:
ObrazekObrazek

Szkło daje niesamowicie dużo radości i często potrafi zaskoczyć fajnymi "boczkami" albo niesamowitą dynamiką. Wykorzystuję je głównie do fotografowania ludzi z bliska, ale krajobraz jak najbardziej również można.
Amon
 
Posty: 574
Rejestracja: pn lip 06, 2009 4:22 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: via » wt gru 29, 2009 9:06 am

Amon pisze:Przy tej sigmie będziesz miał realnie 15-30mm. Przy canonie 25-56mm.


Przy sigmie będzie to 16-32mm, a przy canonie 25-56mm... w canonie crop to 1.6x a nie 1.5x :)

Grzesiek, jeżeli zamierzasz robić ujęcia wnętrza samolotów tak np. aby na jednym zdjęciu zmieścić cały kokpit... to 25 mm (w ekwiwalencie) będzie stanowczo za wąsko. Pod uwagę powinieneś brać szkła, które dadzą Ci po przeliczeniu ogniskową 20mm i mniej. Jeżeli chodzi Ci o fotografowanie poszczególnych elementów wyposażenia samolotów to ten canon pewnie się sprawdzi.
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: Amon » wt gru 29, 2009 9:37 am

via pisze:Przy sigmie będzie to 16-32mm, a przy canonie 25-56mm... w canonie crop to 1.6x a nie 1.5x


No tak - fakt :).
"aparat nie ma znaczenia, każdym jestem w stanie zrobić złe zdjęcie"
Amon
 
Posty: 574
Rejestracja: pn lip 06, 2009 4:22 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: stentonik » wt gru 29, 2009 11:23 am

Będę optował za szerokością więc wybór kieruję na Sigmę. I te zdjęcia Amona....rewelacja. Na razie do moich amatorskich fotek ta Sigma i tek bedzie zbyt profesjonalna.
Dziekuję chłopaki za rady!
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: stentonik » wt gru 29, 2009 4:22 pm

Obiektyw Sigma 10-20 3,6f zakupiony. Jeszcze raz dzieki za porady.
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: ecotango » wt gru 29, 2009 4:43 pm

Ja zastanawiam się czy ten http://www.sigma-sklep.pl/sigma-18-50-f ... 519,p.html będzie odpowiedni do portretu i pejzażu ? Działam na Sony A200.
"Jeśli raz posmakowałeś latania, będziesz już zawsze chodził z oczyma utkwionymi w niebo; bo tam byłeś i zawsze będziesz chciał tam wrócić "
Awatar użytkownika
ecotango
 
Posty: 262
Rejestracja: czw sty 29, 2009 8:46 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: via » wt gru 29, 2009 4:49 pm

ecotango pisze:będzie odpowiedni do portretu i pejzażu ?


Do portretu to raczej nie ale do pejzażu jak najbardziej. To taki typowy "spacer zoom" :)
Do portretu to nadaje się coś o ogniskowej 50mm do 85mm i jasny. Najlepiej by było tak 1.4 max 2.0.
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wskazówki, opinie, inne konkursy i newsy z branży foto

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość