Jaki program do obróbki RAW?

Wskazówki, opinie w temacie zdjęć, aparatów fotograficznych, sposobie fotografowania, książki fotograficzne itp. Wszystko co jest związane z teorią fotografii.

Moderator: GTW

Postautor: via » pt sie 28, 2009 9:12 pm

Artur Najdeker pisze:Trzeba mieć sporo czasu i zaparcia, aby robić zdjęcia w RAW a potem je wszystkie wywoływać.


Jest dokładnie tak, jak piszesz. RAW nie załatwia sprawy za nas. Ten format daje Ci po prostu większe możliwości, a nie ułatwia obróbkę.

A jeżeli już mowa o programach to... ktoś tam wspomniał o RawTherapee, to fajny i co ważne darmowy program.

Z innych polecam jeszcze CaptureOne, zaletą podstawową tego programu (moim zdaniem) jest jego szybkość. Cecha nie do przecenienia zwłaszcza na wolnych komputerach.

Oczywiście do każdego (choć mogę się mylić) aparatu, który potrafi rejestrować RAW'y dołączane jest oprogramowanie producenta. Na początek powinno ono wystarczyć.
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: stentonik » pt sie 28, 2009 10:51 pm

via pisze:
Oczywiście do każdego (choć mogę się mylić) aparatu, który potrafi rejestrować RAW'y dołączane jest oprogramowanie producenta. Na początek powinno ono wystarczyć.


Jeśli chodzi o Canona, to ja nie wiem do jakiego modelu dodają jaki program, ale ten co otrzymałem z aparatem (D50) Digital Photo Profesional jest znakomity. świetnie radzi sobie z korekcja ekspozycji, ostroscią i szumem. Chyba wersje tego programu dodawane sa do innych, niższych modeli Canona.

Szkoda, że nie focicie Canonami ;)
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Poprzednia

Wróć do Wskazówki, opinie, inne konkursy i newsy z branży foto

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron