Wskazówki: jaki aparat wybrać?

Wskazówki, opinie w temacie zdjęć, aparatów fotograficznych, sposobie fotografowania, książki fotograficzne itp. Wszystko co jest związane z teorią fotografii.

Moderator: GTW

Wskazówki: jaki aparat wybrać?

Postautor: Martin » pt gru 11, 2009 11:31 am

Mariusz pisze:Czy pojawiły się jakieś nowe aparaty na rynku, z którymi warto się zapoznać i ewentualnie kupić? Możecie coś polecić?

Nowe aparaty przestałem na razie śledzić, ale mogę polecić aparat, który sam kupiłem i używam tj.: Nikon D5000, z którego jestem bardzo zadowolony. Jest kilka ograniczeń np: nie został wyposażony w silnik napędzający system ustawiania ostrości, przez co chcąc kupić nowy obiektyw trzeba zapłacić więcej (jaki obiektyw do aparatu?). Przy zakupie Nikona, można od razu pomyśleć o Nikon D90, ale na obecną chwilę (z mojego punktu widzenia) - na korzyść modelu D5000, wpływa - możliwość nagrywania filmów, co jest bardzo przydatne i przeze mnie wykorzystywane, a także PRZYSTęPNA CENA na kieszeń amatora!


LukaszKo pisze:Osobą które chcą zacząć na poważnie przygodę z fotografią, polecał bym raczej tzw, hybrydy, czyli aparaty z obiektywem stałym nie demontowalnym

Sformułowałbym to trochę inaczej: chcąc zacząć fotografować to hybryda na pewno wystarczy, jednak jeżeli myślimy o naszej przygodzie bardziej na poważnie, nawet zatrzymując się na poziomie amatorskim, to warto pomyśleć jednak o lustrzance - nie koniecznie od razu z najwyższej pułki, jednak ja zaufałem głosom i opiniom na tym jak również innych forach internetowych i widzę różnicę w robionych zdjęciach przez lustrzankę.
Ostatnio zmieniony pt gru 11, 2009 11:42 am przez Martin, łącznie zmieniany 4 razy
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: Amon » pt gru 11, 2009 11:34 am

Martin pisze:Przy zakupie Nikona, można od razu pomyśleć o Nikon D90, ale na obecną chwilę (z mojego punktu widzenia) - na korzyść modelu D5000, wpływa - możliwość nagrywania filmów, co jest bardzo przydatne i przeze mnie wykorzystywane.


D90 też ma filmy ;)
"aparat nie ma znaczenia, każdym jestem w stanie zrobić złe zdjęcie"
Amon
 
Posty: 574
Rejestracja: pn lip 06, 2009 4:22 pm
Lokalizacja: Warszawa

Nikon D90

Postautor: Martin » pt gru 11, 2009 11:40 am

Amon pisze:D90 też ma filmy

W takim razie, jeżeli ktoś chce kupić aparat Nikona i ma więcej oszczędności na start, to bez zastanowienia poleciłbym bardziej D90, przy którym nie ma później ograniczeń jeżeli chodzi o obiektywy, które są tańsze i automatycznie, można odbić sobie cenę wydaną na początku!
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: ola » pt gru 11, 2009 11:56 am

Martin pisze:możliwość nagrywania filmów, co jest bardzo przydatne i


moim zdaniem to jest zbedne w aparacie, szczególnie tej klasy
Bo aparat jest od robienia zdjęć, aby mieć dobrej jakości nagranie to trzeba sobie kupić kamerę
Jestem przeciwna funkcją typu wszystko w jednym, ale to kwestia gustu
Ola
Awatar użytkownika
ola
 
Posty: 2966
Rejestracja: ndz mar 22, 2009 9:45 pm
Lokalizacja: Piaseczno

aparat

Postautor: Martin » pt gru 11, 2009 12:00 pm

ola pisze:aparat jest od robienia zdjęć, aby mieć dobrej jakości nagranie to trzeba sobie kupić kamerę

Do profesjonalnych zastosowań - masz rację, jednak przy amatorskim zastosowaniu aparatu - po co dodatkowa kamera, skoro można mieć wszystko w jednym "pudełku"? Różnicą na korzyść kamer, to ograniczenia długości nagrywanych filmików przez aparaty, jednak można sobie z tym poradzić i później połączyć ze sobą kilka filmików.
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Re: aparat

Postautor: LukaszKo » pt gru 11, 2009 12:33 pm

Martin pisze:skoro można mieć wszystko w jednym "pudełku"?


No można, i wifi i GPS i telefon i odtwarzacz MP3 i suszarkę i lodówkę i ... taka gadzetomania opanowała nas.
Martin pisze: chcąc zacząć fotografować to hybryda na pewno wystarczy, jednak jeżeli myślimy o naszej przygodzie bardziej na poważnie, nawet zatrzymując się na poziomie amatorskim, to warto pomyśleć jednak o lustrzance - nie koniecznie od razu z najwyższej pułki

Chcąc zacząć fotografować to wystarczy zwykła "małpka", bo i tak większość zdjęć jest na AUTO robiona. Kupując lustrzankę tak ja mówiłem trzeba patrzeć w przyszłość i szykować kolejną kaskę na obiektyw. A i takie przypadki się zdarzają że mając lustrzankę, zdjęcia na AUTO są robione. żeby nie brzmiało to demagogicznie, ja nikogo do niczego nie namawiam i nie przekonuję, wyrażam jedynie swoją opinię o wszech panującej gadzetomani.
Awatar użytkownika
LukaszKo
 
Posty: 52
Rejestracja: ndz gru 06, 2009 7:13 pm

Postautor: ola » pt gru 11, 2009 12:46 pm

Martin pisze:Do profesjonalnych zastosowań - masz rację, jednak przy amatorskim zastosowaniu aparatu - po co dodatkowa kamera, skoro można mieć wszystko w jednym "pudełku


bo taw jednym pudełku dają słabą jakość.

Martin pisze:Różnicą na korzyść kamer, to ograniczenia długości nagrywanych filmików przez aparaty, jednak można sobie z tym poradzić i później połączyć ze sobą kilka filmików.


różnica to przede wszystkim jakość na korzyść kamery
Ola
Awatar użytkownika
ola
 
Posty: 2966
Rejestracja: ndz mar 22, 2009 9:45 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: LukaszKo » pt gru 11, 2009 12:59 pm

ola pisze:
bo taw jednym pudełku dają słabą jakość.



różnica to przede wszystkim jakość na korzyść kamery



Nie zgodzę się bo teraźniejsze lustrzanki które nagrywają filmy, dają jakość HD a do tego obiektywy można zmienić na takie z najwyższej póły.
Awatar użytkownika
LukaszKo
 
Posty: 52
Rejestracja: ndz gru 06, 2009 7:13 pm

aparat z kamerą

Postautor: Martin » pt gru 11, 2009 1:06 pm

LukaszKo pisze:No można, i wifi i GPS i telefon i odtwarzacz MP3 i suszarkę i lodówkę i ... taka gadzetomania opanowała nas.

W moim przypadku, nie mam manii gadżetomanii. Zajmuję się zawodowo telekomunikacją i mam kontakt z nowymi technologiami, jednak jakbyś zobaczył mój aparat komórkowy (nawet nie mam aparatu fotograficznego, mp3 a o innych dodatkach nie wspominając - nie potrzebuję tego w komórce), to nie powiedziałbyś, że zajmuję się takimi rzeczami. Nie interesują mnie gadżety, jednak aparat z możliwością nagrywania filmików to bardzo przydatna rzecz, dla każdego amatora. Aparaty tego typu - polecam wszystkim, a profesjonaliści na pewno nie zadają takich pytań na forum mieszkańców, a szybciej na forach profesjonalistów lub sprawdzają możliwości sprzętu bezpośrednio u producentów.

LukaszKo pisze:Chcąc zacząć fotografować to wystarczy zwykła "małpka"

Zgadza się - wcześniej robiłem zwykłym kompaktem i poniżej jedno ze zdjęć jakie kiedyś zrobiłem kompaktem BenQ:

Obrazek


ola pisze:bo ta w jednym pudełku dają słabą jakość

Mój aparat nagrywa filmiki HD, jednak nie śmiem porównywać możliwości nagrywanych filmików przy pomocy aparatów, a tych nagrywanych przy pomocy kamery. Jednak jakość filmiku, jaką daje mi mój aparat - spełnia moje oczekiwania, a dodatkowo mogę zarówno robić zdjęcia jak i nagrywać filmiki. Jestem zadowolony ze swojego wyboru aparatu!
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Re: aparat z kamerą

Postautor: LukaszKo » pt gru 11, 2009 1:19 pm

Martin pisze:W moim przypadku, nie mam manii gadżetomanii. Zajmuję się zawodowo telekomunikacją i mam kontakt z nowymi technologiami, jednak jakbyś zobaczył mój aparat komórkowy (nawet nie mam aparatu fotograficznego, mp3 a o innych dodatkach nie wspominając - nie potrzebuję tego w komórce), to nie powiedziałbyś, że zajmuję się takimi rzeczami. Nie interesują mnie gadżety, jednak aparat z możliwością nagrywania filmików to bardzo przydatna rzecz, dla każdego amatora. Aparaty tego typu - polecam wszystkim, a profesjonaliści na pewno nie zadają takich pytań na forum mieszkańców, a szybciej na forach profesjonalistów lub sprawdzają możliwości sprzętu bezpośrednio u producentów.


Spokojnie kolego nikt nie stwierdził że masz gadzetomanie nie musisz odrazu się obruszać. Nic takiego nie powiedziałem. Nie jestem żadnym profesjonalistą, a jedynie wyrażam swoją opinię, do czego właśnie są stworzone fora. Skoro masz telefon jaki masz to dobrze rozumiesz co mam na myśli w stosunku do nowoczesnych aparatów fotograficznych. Poprostu moim zdaniem jest to zbędne.

Wiedziałem że namieszam :D :D :D
Awatar użytkownika
LukaszKo
 
Posty: 52
Rejestracja: ndz gru 06, 2009 7:13 pm

aparat z kamerą

Postautor: Martin » pt gru 11, 2009 1:25 pm

LukaszKo pisze:Wiedziałem że namieszam

£ukasz, nic nie namieszałeś, a po prostu rozmawiamy i wymieniamy się swoim spojrzeniem na temat. Dobra, już widziałem, że zdjęcia robisz bardzo fajne - a z jakiego aparatu korzystasz, bo na exifie przy Twoich zdjęciach nie widziałem informacji. Nawiązując do Twoich wypowiedzi i polecania hybryd, chciałbym wiedzieć, czy sam fotografujesz hybrydą, czy tylko ją polecasz? :roll:


A w nawiązaniu do tego, że trzeba mieć oddzielne kamerę i aparat - to pasujące do tego zdjęcie na wesoło - wstawił Daniel w wątku http://forum.powiat-piaseczynski.info/v ... php?t=3270

Obrazek
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: ola » pt gru 11, 2009 1:45 pm

Martin pisze:Mój aparat nagrywa filmiki HD, jednak nie śmiem porównywać możliwości nagrywanych filmików przy pomocy aparatów, a tych nagrywanych przy pomocy kamery. Jednak jakość filmiku, jaką daje mi mój aparat - spełnia moje oczekiwania, a dodatkowo mogę zarówno robić zdjęcia jak i nagrywać filmiki. Jestem zadowolony ze swojego wyboru aparatu!


no i Marcin dlatego napisałam że ja - [b]czyli czytaj to moja opinia - jestem przeciwna, nie staraj sie przekonywać drugiej strony na siłę, bo wtedy cała dyzkusja robi sie nudna i sprowadza sie tylko do przytaknięcia Tobie
przykro mi ale nie zmienię zdania (tylko dlatego że inni mają odmienne ), bo uwazam że jest to niepotrzebne i nie jest dobrej jakości, może niekóre aparaty mają już dobrej jakość, ale moim zdaniem nie aparaty w cenie o okolicach 2 - 3 tyś
Ola
Awatar użytkownika
ola
 
Posty: 2966
Rejestracja: ndz mar 22, 2009 9:45 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: Martin » pt gru 11, 2009 1:51 pm

Olu, daleki jestem od przekonywania kogoś, a moje wypowiedzi traktuj, jako wyrażanie mojej subiektywnej opinii na ten temat.

ola pisze:może niekóre aparaty mają już dobrej jakość, ale moim zdaniem nie aparaty w cenie o okolicach 2 - 3 tyś

Olu, droższe aparaty są już z bardziej profesjonalnej pułki i nie oferują nagrywania filmików, a służą tylko i wyłącznie do robienia zdjęć. W tej cenie, to amatorskie aparaty, a możliwość nagrywania filmików nie przeszkadza w robieniu zdjęć, a jedynie zwiększa funkcjonalność aparatu.
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: ola » pt gru 11, 2009 1:53 pm

Martin pisze:Olu, droższe aparaty są już z bardziej profesjonalnej pułki i nie oferują nagrywania filmików, a służą tylko i wyłącznie do robienia zdjęć


no i ja jestem za tym


ale jest takie powiedzienie, o czymś co jest do wszystkiego
moim zdaniem to tak jak w telefonami komórkowymi i umozliwaniem robiania nimi zdjęć
Ola
Awatar użytkownika
ola
 
Posty: 2966
Rejestracja: ndz mar 22, 2009 9:45 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: Martin » pt gru 11, 2009 1:58 pm

ola pisze:ale jest takie powiedzienie, o czymś co jest do wszystkiego
moim zdaniem to tak jak w telefonami komórkowymi i umozliwaniem robiania nimi zdjęć

Tutaj się z Tobą zgadzam, bo faktycznie nie rozumiem prześcigania się właścicieli komórek w jakości wykonywanych nimi zdjęć, chociaż Piotek już nie raz pokazał w wątkach ze zdjęciami, że fajne zdjęcie można zrobić również przy pomocy aparatu w zwykłej komórce, chociaż i tak później wszystko zależy od umiejętności obróbki zdjęć w programach graficznych. :)
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wskazówki, opinie, inne konkursy i newsy z branży foto

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron