Piaseczno na zdjęciu z lotu ptaka

Podforum z podziałem na wątki tematyczne związane z fotografią i zdjęciami mieszkańców powiatu piaseczyńskiego. Fotografie zdjęcia e-mieszkańców. Pochwal się swoimi zdjęciami.

Moderator: GTW

Postautor: stentonik » pn cze 01, 2009 11:25 pm

Martin, ecotango chyba chodziło o to, że nie ma szans na wykonanie lotu widokowego awionetką nad Piasecznem ze względu na ścieżkę podejścia dla samolotów pasażerskich...A szkoda kurczę.

A ta fotka to chyba z jakiegoś embraera robiona...
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Piaseczno na zdjęciu z lotu ptaka

Postautor: Martin » pn cze 01, 2009 11:28 pm

Nie znam się na samolotach... chciałbym jedynie wiedzieć, czy gdzieś w okolicy można zamówić sobie lot na czymś i z kimś, żeby porobić sobie takie zdjęcia Piaseczna i okolic z lotu ptaka? Marzy mi się sfotografowanie całego powiatu piaseczyńskiego z góry, no ale to tylko chyba pozostanie moim marzeniem ;)

Chyba tylko jest jakaś szansa, żeby wdrapać się na Sand City Tower w Piasecznie i zrobić kilka zdjęć z 16 piętra...
Jestem na etapie pisania do dewelopera, aby wydał mi zgodę na oficjalne wejście.

:fotograf:
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Piaseczno z lotu ptaka

Postautor: ecotango » wt cze 02, 2009 9:29 am

Martin pisze:
ecotango pisze:niema dużych szans że ATC wyda zgode na lot, ze wzglendu na ruch i ścieżke podejścia na pas 33

Nie ma szans na to, żeby polatać nad Piasecznem? To w jaki sposób wykonane zostało zdjęcie: http://wycieczki.arbiter.pl/zdjecie/780 ... iedle.Lech

Obrazek

Chciałbym sobie porobić takie zdjęcia i jak mam to zrobić?

:fotograf:


Pytałeś o awionetki i samoloty typu GA (General Aviation)... Zdjęcie któtre przedstawiłeś jest robione z pokładu samolotu rejsowego (np. Boeing 737, w tym przypadku, mozna poznać po charakterystycznym skrzydle)
Jeśli chcesz popstrykać fotki z powietrza, to najlepiej umówić sie w AW z jakims pilotem,lecz tak jak pisałem watpie że ATC (Air Traffic Controler) wyda zgode na wlot w CTR Okecia bez podania naprawde mocnego argumentu. Jesli chcesz namiary na kogoś takiego to zapraszam na priv, uwierz Martin jest wiele piękniejszych widoków niz nasze PNO...:) Koszt takiego lotu w AW po dogadaniu sie z Pilotem to 400zł/h (Cessna 150/152) 600zł/h (Cessna 172), ceny mogly się w małym stopniu zmienic (te sa z przed roku). Cena oczywiscie rozkłada się na ilość pasażerów.
Awatar użytkownika
ecotango
 
Posty: 262
Rejestracja: czw sty 29, 2009 8:46 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Piaseczno z lotu ptaka

Postautor: Martin » wt cze 02, 2009 12:13 pm

ecotango pisze:uwierz Martin jest wiele piękniejszych widoków niz nasze PNO

Wiem, że są piękniejsze widoki niż teren Piaseczna, chociażby Warszawa z 38 piętra, którą umieściłem w wątku: PEJZAżE / SCENERIE - prezentuje się ciekawiej. Jednak mi bardziej chodzi o wykonanie fotografii powiatu piaseczyńskiego z lotu ptaka, z uwagi na prowadzony serwis mieszkańców: www.powiat-piaseczynski.info Każdy ogląda Piaseczno, Park Chojnowski, Powsin itd widziany oczami z poziomu max 2 m, ale nie każdy widział te tereny z lotu ptaka. Oczywiście to lokalne samorządy powinny się o to troszczyć, aby promować te tereny również z lotu ptaka, ale można połączyć - przyjemne z pożytecznym, a ja lubię latanie i podziwianie tego z lotu ptaka, a do tej pory nie miałem przyjemności zrobić zdjęcia z samolotu...

Piotr (ecotango), może przyjdziesz 16 czerwca do Zawrotnicy i porozmawiamy o tym osobiście.
Myślę, że Grzesiek (Stentonik), też chętnie by z Tobą porozmawiał. Zapraszam i do zobaczenia

p.s. fajny masz avatar
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Piaseczno z lotu ptaka

Postautor: richo » wt cze 02, 2009 1:41 pm

Martin pisze:a do tej pory nie miałem przyjemności zrobić zdjęcia z samolotu...


Jacenty kiedyś namawiał na lot paralotnią z okolic Wilanowa, a widziałem też gościa nad Pęcherami. Zawsze to lata nieco wolniej no i nie trzeba robić zdjęć przez szybkę ;)
richo
richo
 
Posty: 466
Rejestracja: czw kwie 16, 2009 2:24 pm
Lokalizacja: z mauej er ;)

Piaseczno z lotu ptaka

Postautor: Martin » wt cze 02, 2009 1:54 pm

richo pisze:Jacenty kiedyś namawiał na lot paralotnią

A jakieś namiary, kontakt itp? Ktoś jeszcze polatał by ze mną?
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Piaseczno na zdjęciu z lotu ptaka

Postautor: richo » wt cze 02, 2009 2:07 pm

Martin pisze:A jakieś namiary, kontakt itp?


To już Jacentego ciśnij.
richo
richo
 
Posty: 466
Rejestracja: czw kwie 16, 2009 2:24 pm
Lokalizacja: z mauej er ;)

Postautor: stentonik » wt cze 02, 2009 3:25 pm

No ale paralotnią tez nie podlecicie w okolice Piaseczna. Co najwyżej łąki w okolicach Powsina, Konstancina albo Baniochy.

Nie jestem pewien ale chyba to słynne miejsce w Powsinie gdzie odbywaja sie loty na para i motolotniach jest obecnie kontrolowane przez TWR (wieża kontroli lotów) i loty zdaje się wymagają zgody lotniska..
Albo jest tam tak, że jest jakies ograniczenie w czasie i zasięgu wolnej przestrzeni dla lotów lotniami, kiedy latać nie wolno i już

ecotango, wiesz cos o tym? Bo chetnie bym sie dowiedział

pzdr/Grzesiek
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: ecotango » wt cze 02, 2009 10:15 pm

Na upartego by polecieli, bo w szmatach niema transpondera (no chyba, że pilot ma w kasku :D ) i ATC by ich nie widziało a w dodatku radar nie łapie poniżej 50m, gorzej natomiast jak ktoś by sie tego dopatrzył czyt. ULC :D .

TWR to tam pewnie niema ;) (chyba że chodzi Ci o 118.300MHz) ewentualnie Kwadrat chłopaki rozstawiają:), musze podpytać szmaciarzy, bo nie siedzie w tym temacie na bierząco. Jak czegoś sie dowiem dam znać.

Piotr (ecotango), może przyjdziesz 16 czerwca do Zawrotnicy i porozmawiamy o tym osobiście.
Myślę, że Grzesiek (Stentonik), też chętnie by z Tobą porozmawiał. Zapraszam i do zobaczenia


Jeśli grafik pozwoli to postaram sie wpaść. Dzięki za zaproszenie ;)

p.s. fajny masz avatar


Takie tam zboczenie :P

, a widziałem też gościa nad Pęcherami.


Koleś ma jedno osobową maszynkę wiec odpada. Jeśli mówimo tym samy który tam mieszka i ma za domem kawałek trawy czyt. lądowiska
Awatar użytkownika
ecotango
 
Posty: 262
Rejestracja: czw sty 29, 2009 8:46 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: stentonik » wt cze 02, 2009 10:33 pm

Gdzieś czytałem, że z powodu zagrożenia dla ruchu lotniczego latanie w Powsinie miało zostac zabronione...Podobno chłopaki, którzy latają, sami upominali się o kontrolę Okęcia nad tym obszarem aby nie latac na wariackich papierach, tylko oficjalnie.
TWR to nie oczywiście hehee...chodziło mi o to, że aby wystartowac trzeba teraz bedzie miec zgodę lotniska na lot. Bodajże trzeba teraz dzwonic aby dowiedzieć się o dostepność obszaru w danym dniu do dyzurnego, nie wiem jak go nazwać, kontrolera?.

Mój kolega lata czesto, podpytam go jak to teraz wyglada, bedą bardziej wiarygodne informacje od moich hehe...

Co do latania nad Piasecznem... Jesli byłaby mozliwość przelotu widokowego to ja juz chcę...ale to chyba po ściezce podejscia na 33 tylko, bo w poprzek nie pamietam abym spotkał jakąs cesnę...

G
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: ecotango » wt cze 02, 2009 11:13 pm

Można Cessna, na przykład wykonując lot ćwiczebny (lądowanie na lotnisku kontrolowanym), ale wątpie, że kontro da tak długa prostą, zazwyczaj odbywa sie to tak, że Pilot czeka na ECHO czytaj. krąży nad punktem ECHO aż ATC da zgode na podejscie i lądowanie, wtedy kiedy bedzie jakaś wieksza luka na podejściu i niebedzie to opóźniało lądowań innch samolotów rejsowych. Dla ciekawskich: średnia prędkość podejscia do lądowania B737 to 150-170KTS a małej cessny to około 75KTS , wiec już wiadomo dlaczego kontro nie zezwoli na podejście z 8-9 mili :)

Obrazek
Z takiej mniej więcej takiej odległości zaczyna sie podejście małym samolotem typu Cessna .

Jest jeszcze jedna opcja aby popstrykać fotki nad Piasecznem... mieć dobrego znajomego w LPRze...który zabierze nas na akcje w okolice Piaseczna :) Chłopaki z LPRu latają według innych zasad niż IFR czy VFR, dla nich jest SVFR, o bardzo niskich minimach na lot.

IFR- Instrument Flight Route (Lot według przyrządów pokładowych)
VFR- Visual Flight Route (Lot z widocznością terenu)
SVFR- Special Visual Flight Rules (Lot z widocznością terenu ze specjalnymi zasadami)
Awatar użytkownika
ecotango
 
Posty: 262
Rejestracja: czw sty 29, 2009 8:46 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: richo » wt cze 02, 2009 11:55 pm

ecotango pisze:Koleś ma jedno osobową maszynkę wiec odpada. Jeśli mówim o tym samym który tam mieszka i ma za domem kawałek trawy czyt. lądowiska


Wygląda podobnie ;) Właściwie jest tam zbędny, zatem zostaje jedno wolne miejsce :-)
Czasem zahacza o Smoczysko aż.
richo
richo
 
Posty: 466
Rejestracja: czw kwie 16, 2009 2:24 pm
Lokalizacja: z mauej er ;)

Postautor: Jacenty » śr cze 03, 2009 4:40 pm

Jak Pęchery to pewnie mój sąsiad.
Ostatnio nad moim domem we dwóch latali...

Co do możliwości latania nad Polami Wilanowskimi i Jazgarzewem:

Witam,
Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż w porozumieniu z Organem Kontroli Lotniska Okęcie - Warszawa TWR, od 17.01.2008 zaczęła działać specjalna strefa dla paralotniarzy PPG, zwana strefą „TSA32 JAZGARZEW”.

Wiosną 2007 roku rozpoczęliśmy wstępne rozmowy z kierownictwem wieży Okęcia – Warszawa TWR, celem znalezienia sposobu na legalne latanie w strefie CTR Warszawa – w której to strefie leży m.in. Jazgarzew, Głosków i inne okoliczne miejscowości.
Po wielu spotkaniach, studiowaniu map, długich i żmudnych negocjacjach, po pół roku udało Nam się stworzyć pierwsze w Polsce, wydzielone z przestrzeni powietrznej, czasowe strefy dla paralotniarzy PPG. Do tychże stref należy strefa JAZGARZEW i Wilanów.

Granicą pionową Naszej strefy jest max wys. 100m AGL/ 220m AMSL.
Prościej – 100 metrów nad poziom gruntu wg QNH.

Pochwalić się można, iż wspomniane strefy będą opublikowane w formie NOTAM lub/i w formie suplementu do AIP Polska. Inaczej – pojawią się na lotniczych mapach :-). Czyli – jeżeli leci sobie rejsowa „rura” nad Jazgarzewem, to Pan Pilot ma na stałe na mapce strefę Jazgarzew i danego dnia jest poinformowany przez Kontrolę Lotów że np. dziś od godz 13 do 16 strefa jest zarezerwowana dla paralotniarzy, latają tam do 220m AMSL i aby zachować wymaganą separację 300m – pilot nie może zejść niżej niż 400m AMSL.
Oczywiście w sytuacjach awaryjnych – jesteśmy „ściągani” na ziemię, i przestrzeń powietrzna jest tylko do użytku samolotów.


Granicę nieprzekraczalną północnej części TSA32 JAZGARZEW stanowi linia określona przez punkty orientacyjne na ziemi takiej jak: stawy w m. Zalesie Dolne, południowy skraj zwartej zabudowy Zalesia Dolnego do cegielni w Gołkowie, Wola Gołkowska, Mieszkowo, Kotorydz.
Granicę nieprzekraczalną wschodniej części strefy stanowi linia okreslona przez punkty orientacyjne takiej jak: stawy w Zalesiu Dolnym, linia kolejowa do m. Czachówek.

Na południe strefa TSA rozciąga się do linii ograniczającej CTR Okęcie. (czyli na południe ograniczenia na wykonywanie lotów – BRAK :D ).


Paralotniarze wykroili kawałek nieba
Jacek Zawadzki

Długo latali nad Wilanowem nielegalnie. Teraz dzwonią na Okęcie i już po kwadransie mają wydzielony dla siebie spory kawałek nieba nad Warszawą.

Latać może każdy, kto ma uprawnienia, ale nie wszędzie tam, gdzie by chciał. Niebo nad Warszawą to skomplikowany układ linii wyznaczających różne strefy. Jego podział jest podporządkowany głównie międzynarodowemu lotnisku im. Chopina. - Wokół niego jest ustanowiona specjalna przestrzeń, tzw. CTR, w której odbywają się operacje lotniska - wyjaśnia Jarosław Niewiński, szef wieży na Okęciu. W tym obszarze samoloty podchodzą do lądowania i manewrują po starcie. Jego kształt jest zbliżony do rombu, który wyznaczają m.in. Błonie, Tarczyn, Góra Kalwaria i żerań. Poza tą strefą jest Wisła, używana jako naturalny korytarz przelotowy przez miasto.

Niebo nad praską stroną Warszawy to przestrzeń niekontrolowana, w której mogą latać szybowce, lotnie i małe sportowe samoloty. Loty są jednak ograniczone z powodu zwartej zabudowy miasta. Gdyby więc ktoś chciał z góry sfotografować budowę Stadionu Narodowego, musi dostać kilka zgód, m.in. od Służby Informacji Powietrznej. Uprzywilejowaną pozycję na stołecznym niebie mają helikoptery lotniczego pogotowia ratunkowego i policji.

Całym polskim niebem zarządza Polska Agencja żeglugi Powietrznej. To właśnie tam postanowiono rozwiązać problem warszawskich paralotniarzy. To jeden z najpopularniejszych sportów powietrznych w Europie, a w stolicy ludzie pod ogromnymi, kolorowymi czaszami latają od ponad dziesięciu lat. W wielu miejscach robili to nielegalnie, np. nad Wilanowem. - Wiedzieliśmy, że chcą tam latać, tak jak wiedzieliśmy, że nie ustąpią - mówi Niewiński.

PAżP i Polskie Stowarzyszenie Paralotniarzy spotkali się więc i dogadali. W efekcie powstały dwie strefy wydzielone z CTR, w których paralotniarze mogą legalnie latać na lewym brzegu Wisły. Najpopularniejsza jest ta nad Wilanowem wyznaczana m.in. przez komin papierni w Konstancinie, skarpę wiślaną, Kępę Zawadowską i drogę nr 724. Druga strefa jest dalej od Warszawy, w okolicach Piaseczna. Paralotniarze zostali też przeszkoleni w zakresie reguł ruchu powietrznego. Teraz wystarczy, że telefonicznie zgłoszą wieży na Okęciu rozpoczęcie lotów i po 15 minutach ich strefa jest wyłączona z normalnego ruchu powietrznego. - Teraz wszyscy czują się bezpieczniej. Mamy świadomość, że Okęcie czuwa nad nami - mówi Jerzy Gumowski, fotoreporter "Gazety", który często w godzinę po zakończeniu pracy już jest w powietrzu.

Współpraca służb powietrznych z paralotniarzami w Warszawie to eksperyment w skali kraju i dobry przykład dla innych miast. - Ruch lotniczy rośnie w tempie dwucyfrowym. Dzięki takim porozumieniom przestrzeń powietrzna staje się bardziej elastyczna i bezpieczena - podsumowuje Niewiński.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
Obrazek
Awatar użytkownika
Jacenty
 
Posty: 2866
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 4:18 pm
Lokalizacja: inąd się znamy...

Postautor: stentonik » czw cze 04, 2009 10:18 am

aaa no własnie ten drugi cytat potwierdza moje wczesniejsze przypuszczenia. Dzieki Jacenty!

O przestrzeni nad Jazgarzewem dopiero sie dowiedziałem...

pzdr/Grzesiek
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Piaseczno z lotu ptaka z 16 piętra Sand City Tower Piaseczno

Postautor: Martin » pt cze 26, 2009 10:31 am

Piaseczno z lotu ptaka z 16 piętra Sand City Tower w Piasecznie

Martin pisze:Chyba tylko jest jakaś szansa, żeby wdrapać się na Sand City Tower w Piasecznie i zrobić kilka zdjęć z 16 piętra...
Jestem na etapie pisania do dewelopera, aby wydał mi zgodę na oficjalne wejście.

Tak jak napisałem, tak też zrobiłem i otrzymałem wczoraj odpowiedź:

Ewa Wieladek z Biura Sand City Tower pisze:Oczywiście jest taka możliwość, tylko proszę o wcześniejsze podanie terminu i jeśli to możliwe to po 4 lipca, wtedy wróci kolega z urlopu i będzie Państwu towarzyszył.

Pozdrawiam
Ewa Wieladek


Proszę, aby odezwały się tutaj osoby, które są zainteresowane wykonaniem razem ze mną - zdjęć panoramy Piaseczna i okolic z najwyższego budynku Sand City Tower www.sand-city.pl w Piasecznie. Trzeba ustalić wspólny termin oraz zrobić listę zainteresowanych osób, abym mógł przesłać wszystko pracownikom Sand City Tower.

Na zainteresowanych i Wasze propozycje terminu czekam do 5 lipca!

:fotograf:
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

PoprzedniaNastępna

Wróć do Fotografie zdjęcia mieszkańców

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron