Reforma systemu gospodarki odpadami w Gminie Piaseczno

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Piaseczno, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Reforma systemu gospodarki odpadami w Gminie Piaseczno

Postautor: Redakcja » czw sty 03, 2013 8:33 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Reforma systemu gospodarki odpadami w Gminie Piaseczno

Postautor: Redakcja » czw sty 31, 2013 11:31 pm

Obrazek

Nadchodzi śmieciowa rewolucja. Od 1 lipca gmina Piaseczno będzie odbierać od właścicieli nieruchomości odpady komunalne. Do tego czasu należy wypowiedzieć wszystkie umowy zawierane indywidualnie. Miesięczna stawka za odbiór śmieci nie została jeszcze ustalona. Najprawdopodobniej rada miejska określi jej wysokość pod koniec marca. http://kurierpoludniowy.pl/archiwalne/p ... zno470.pdf
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Nowe zasady odbioru odpadów na terenie gminy Piaseczno

Postautor: weronika » czw mar 14, 2013 1:33 pm

Od 1 lipca czeka nas rewolucja śmieciowa. UMiG Piaseczno opracował zestaw odpowiedzi na 20 najczęściej zadawanych pytań http://piaseczno.eu/index.php?&mnu=290&id=4583 oraz uruchomili dla mieszkańców sołtysów, zarządców specjalną infolinię 22/ 121 04 76 (9.00-15.00). Rusza cykl spotkań informacyjnych w sołectwach oraz przygotowywane są broszury informacyjne. To tylko niektóre elementy kampanii informacyjnej, która ruszy za 10 dni i obejmie swoim zasięgiem całą Gminę Piaseczno. Chcą dotrzeć do każdego sołectwa i każdej wspólnoty. (Zdzisław Lis)
weronika
 
Posty: 750
Rejestracja: pn lut 11, 2008 10:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Nowe zasady odbioru odpadów na terenie gminy Piaseczno

Postautor: k.kasprzycki » czw mar 14, 2013 2:36 pm

Od 1 lipca czeka nas rewolucja śmieciowa. UMiG Piaseczno opracował zestaw odpowiedzi na 20 najczęściej zadawanych pytań http://piaseczno.eu/index.php?&mnu=290&id=4583 oraz uruchomili dla mieszkańców sołtysów, zarządców specjalną infolinię 22/ 121 04 76 (9.00-15.00). Rusza cykl spotkań informacyjnych w sołectwach oraz przygotowywane są broszury informacyjne. To tylko niektóre elementy kampanii informacyjnej, która ruszy za 10 dni i obejmie swoim zasięgiem całą Gminę Piaseczno. Chcą dotrzeć do każdego sołectwa i każdej wspólnoty (Zdzisław Lis)

a to tekst z profilu Lisa https://www.facebook.com/pages/Zdzis%C5 ... 26?fref=ts
k.kasprzycki
 
Posty: 82
Rejestracja: pn cze 25, 2012 2:24 pm
Lokalizacja: Piaseczno


Czysta Gmina Piaseczno

Postautor: Redakcja » śr mar 20, 2013 3:21 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Reforma systemu gospodarki odpadami w Gminie Piaseczno

Postautor: Redakcja » wt mar 26, 2013 1:27 pm

3 kwietnia 2013 r. (środa) o godz. 8.30 odbędzie się I Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Piasecznie, która będzie poświęcona nowym zasadom gospodarki odpadami. Więcej informacji na temat sesji oraz porządku obrad w wątku: Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Piasecznie http://forum.powiat-piaseczynski.info/v ... php?t=8252
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Podejrzanie tanio za śmieci pod Warszawą. Dlaczego?

Postautor: Beata » śr mar 27, 2013 1:23 pm

Obrazek

Czy śmieci z Warszawy i okolic naprawdę nie będą lądować w lasach? Gminy podwarszawskie w przetargach na odbiór i zagospodarowanie śmieci kierują się tylko ceną. Tzw. rewolucja śmieciowa, która za trzy miesiące obejmie wszystkie gminy w Polsce, wprowadza zupełnie nowy system. To gminy będą właścicielami wszystkich odpadów komunalnych i to one mają wpływać na to, co się z nimi dzieje. Generalnie chodzi o to, aby zmniejszyć ilość śmieci, które trafiają na składowiska (trzeba wiele z nich pozamykać), a zwiększyć ilość odpadów odzyskiwanych i przetwarzanych. W Warszawie na składowiska trafia aż 90 proc. odpadów. Czy po 1 lipca będzie lepiej?

- Boimy się o skuteczność realizacji nadrzędnego celu, jaki przyświecał ustawodawcy, czyli ochrony środowiska - mówi dr Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, który przedstawił wczoraj raport dotyczący skutków zmiany tzw. ustawy śmieciowej. - Jeśli głównym kryterium, zastosowanym zresztą w gminach podwarszawskich, będzie poziom ceny, wówczas pod znakiem zapytania staje opłacalność utylizacji.

Eksperci Instytutu boją się, ponieważ gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów. A to oznacza, że nie decydują same, do jakich konkretnie instalacji trafią śmieci. Nie ma żadnej gwarancji, że trafią do tych najnowocześniejszych, zamiast do minimalnej obróbki. Bo gminy interesuje to, aby były one zagospodarowane jak najtaniej, a niekoniecznie jak najlepiej. - Jest podejrzanie tanio, w skrajnych przypadkach pod Warszawą cena przypadająca na osobę to połowa tego, czego oczekiwali organizatorzy przetargu - mówi Bohdan Wyżnikiewicz.

Dlatego eksperci uważają, że byłoby lepiej, gdyby gminy organizowały przetarg na odbiór odpadów. I wskazywały firmom śmieciarskim konkretne instalacje, do których mają one trafić. Tak, by mieć pewność ich odpowiedniego zagospodarowania.

W części gmin wokół stolicy przetargi są ogłoszone, rozstrzygnięte lub w trakcie rozstrzygania. W Warszawie na przetargi ciągle czekamy. Firmy wprost nie mogą doczekać się ich ogłoszenia i szczegółów zamówień. - Kończymy przygotowania, naszym celem jest zrealizowanie celów ustawy - zapewnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. Nie chce zdradzić, kiedy można spodziewać się ogłoszenia. Nie mówi też, czy samorząd wskaże konkretne miejsca przetwarzania śmieci. Nieoficjalnie wiemy tylko, że cena w stolicy nie będzie jedynym kryterium wyboru najlepszej oferty.

Najtańszą firmę wybrało za to np. Legionowo, taką samą zasadą kieruje się Piaseczno (które właśnie zebrało oferty) i Pruszków (czeka na oferty do maja). Wszystkie te gminy ogłosiły przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów bez wskazania konkretnych instalacji. Dopytywane przez przedsiębiorców urzędy wyjaśniły, że nie oczekują od firm dostarczenia umowy z regionalną instalacją przetwarzania odpadów komunalnych ani promesy takiej umowy.

Oferowane stawki zaskoczyły urzędników z Piaseczna. Nie spodziewali się, że zgłoszą się firmy gotowe wykonać zadanie za mniej niż połowę ceny, jaką była gotowa zapłacić gmina. Została podzielona na trzy części, dla każdej z nich ogłoszono odrębny przetarg. - W pierwszej szacowaliśmy, że miesięczny koszt odbioru i zagospodarowania odpadów wyniesie 330 tys. zł miesięcznie, a stawki proponowane przez firmy wahają się od 160 tys. do ponad 420 tys. zł - mówi rzecznik Piaseczna Krzysztof Kasprzycki.

W drugim obszarze znalazł się chętny gotowy wykonać zadanie za nieco ponad połowę szacowanej ceny, w trzecim za mniej niż połowę.

Czy gmina ma pewność, że śmieci komunalne nie pojadą na dzikie wysypisko? - Mamy w warunkach zamówienia ciekawy zapis o wyposażeniu śmieciarek w GPS - mówi Krzysztof Kasprzycki. - Trasy będą śledzone, ryzyko, że samochód zboczy z kursu i wyrzuci śmieci gdzieś w jakimś lesie, jest zbyt duże dla firmy.


http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... zego_.html
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Rewolucja śmieciowa: dotychczasowych umów na odbiór odpadów

Postautor: Majkel » śr mar 27, 2013 3:24 pm

Wbrew powszechnie panującej opinii dotychczasowych umów na odbiór odpadów nie trzeba wypowiadać. Od 1 lipca 2013 r. umowy takie automatycznie staną się bezprzedmiotowe i nie będą mogły być podstawą do żądania jakichkolwiek należności od właścicieli nieruchomości, uważa Radosław Skwarło.

W związku z wejściem nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, pojawiły się głosy o konieczności wypowiedzenia przez właścicieli nieruchomości umów na odbiór i wywóz odpadów zawartych z przedsiębiorcami, którzy takie usługi dotychczas świadczyli na podstawie umów. Brak rozwiązania lub wypowiedzenia takiej umowy miałby narazić właściciela nieruchomości na konieczność podwójnego płacenia za odbiór odpadów – w formie opłaty na rzecz gminy oraz w formie wynagrodzenia na rzecz przedsiębiorcy, zgodnie z obowiązująca umową.

Błędny pogląd ministerstwa

Taki pogląd jest całkowicie błędny, a jego rozpowszechnianie powoduje niepotrzebny zamęt. Pogląd ten jest powtarzany w prasie, gdyż jego autorem jest pracownik Ministerstwa środowiska. W tym miejscu należy przypomnieć, że żadne ministerstwo, ani żaden minister nie jest w Polsce uprawniony do wydawania wiążącej interpretacji przepisów, a zwłaszcza ustaw. Nawet uregulowane przepisami ordynacji podatkowej interpretacje przepisów prawa podatkowego nie mają charakteru wiążącego. Pracownicy urzędów obsługujących centralne organy administracji publicznej nie mogą się wyzbyć nawyku tworzenia prawa powielaczowego. Źródeł tego nawyku można dopatrywać się w minionym ustroju, gdy władza centralna kierowała wszystkimi aspektami życia. Należy postulować, żeby pracownicy ministerstw i urzędów centralnych zaprzestali szkodliwej i bezprawnej praktyki wydawania interpretacji prawa, o ile nie jest to przewidziane prawem (jak wspomniane interpretacje przepisów podatkowych). Znam liczne przykłady zupełnie błędnych interpretacji, które potem przyniosły znaczne szkody podmiotom, które się do nich zastosowały. Błędny pogląd w kwestii obowiązywania umów na odbiór odpadów może być przyczyną licznych, niepotrzebnych sporów, które mogą trafić na drogę sądową i powodować zupełnie zbędne koszty.

Umowy na odbiór odpadów staną się automatycznie bezprzedmiotowe

Należy z całą mocą podkreślić, że żaden właściciel nieruchomości po objęciu go gminnym systemem gospodarowania odpadami, czyli najpóźniej od 1 lipca 2013 r., nie będzie miał obowiązku płacić za wywóz odpadów komunalnych, inaczej niż w formie opłaty za gospodarowanie, wnoszonej na rzecz gminy. Przedsiębiorca, z którym właściciel miał zawartą umowę na odbiór odpadów komunalnych, nie będzie miał prawa odbierać takich odpadów ani tym bardziej żądać za to zapłaty, nawet jeśli właściciel nieruchomości nie wypowie wcześniej umowy. Umowy takie automatycznie staną się bezprzedmiotowe i nie będą mogły być podstawą do żądania jakichkolwiek należności od właścicieli nieruchomości.

Gmina przejmuje gospodarowanie odpadami z mocy prawa

Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r., poz. 391 – dalej „ustawa”), po zmianach wprowadzonych ustawą z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 152, poz. 897 z późn. zm. – dalej „nowelizacja”), najpóźniej od 1 lipca 2013 r. nakłada na gminę obowiązek zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy (art. 6c ust. 1 ustawy). Obowiązek ten gmina realizuje poprzez zorganizowanie przetargu i zawarcie umowy na odbiór odpadów z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wybranym w drodze przetargu (art. 6d i art. 6f ustawy). Właściciel nieruchomości będzie płacił za odbiór odpadów poprzez uiszczanie na rzecz gminy opłaty za gospodarowanie odpadami (art. 6h ustawy).

Nie ma wątpliwości, że od 1 lipca 2013 r. usługę odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, może świadczyć wyłącznie przedsiębiorca, z którym umowę zawarła gmina. Inny przedsiębiorca nie może odbierać odpadów z takich nieruchomości, nawet jeżeli wcześniej był związany umową z właścicielem nieruchomości, a umowa ta nie została formalnie rozwiązana. Pomimo, że nowelizacja nie zawiera przepisu, który regulowałby wprost sprawę zawartych umów na odbiór odpadów, to i tak umowy te stają się bezprzedmiotowe i przestają być źródłem wzajemnych praw i obowiązków.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nigdy nie funkcjonowała w oderwaniu od reszty systemu prawa. Ustawa przed nowelizacją w art. 6 ust. 1 stanowiła, że właściciele nieruchomości obowiązani są do udokumentowania wykonania obowiązku pozbywania się odpadów, w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez zakład będący gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, przez okazanie takiej umowy i dowodów płacenia za takie usługi. Obowiązek ten istnieje do czasu wprowadzenia nowego systemu gospodarowania odpadami.

Regulacje prawa cywilnego

Umowa o świadczenie usług odbioru odpadów komunalnych bez wątpienia ma charakter cywilnoprawny. Według powszechnie stosowanych w prawie cywilnym klasyfikacji jest to umowa nienazwana, dwustronnie zobowiązująca, odpłatna i wzajemna. Podstawowym aktem prawnym regulującym stosunki cywilnoprawne jest kodeks cywilny. Dla omawianego problemu warto zwrócić uwagę na następujące przepisy kodeksu cywilnego:
- Art. 58. § 1. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.
- Art. 353(1). Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
- Art. 387. § 1. Umowa o świadczenie niemożliwe jest nieważna.
- Art. 475. § 1. Jeżeli świadczenie stało się niemożliwe skutkiem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi, zobowiązanie wygasa.
- Art. 495. § 1. Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Nie ma wątpliwości, że umowa na odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, zawarta przez właściciela nieruchomości po 1 lipca 2013 r. będzie nieważna jako sprzeczna z ustawą (art. 58 § 1 kc). Byłaby to także umowa o świadczenie niemożliwe, nieważna z mocy art. 387 § 1 kc. Niemożliwość świadczenia może dotyczyć czynności prawnych, gdy obowiązujące normy prawne określające reguły ich konstruowania nie pozwalają skutecznie dokonać takiej czynności. Tak jest, gdy system prawny w ogóle nie przyznaje podmiotowi kompetencji do dokonania danej czynności prawnej. (…) Niemożliwość świadczenia może być również wynikiem wprowadzonych czasowo lub trwale zakazów dokonywania określonych czynności prawnych (…). – A. Olejniczak [w:] A Kidyba (red.), Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania - część ogólna. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku usług odbioru odpadów komunalnych – przepis ustawy zabrania zawierania takich umów i przekazuje tę kompetencję jedynie gminie.

W przypadku umów zawartych przed 1 lipca 2013 r. mamy do czynienia z tzw. następczą niemożliwością świadczenia. świadczenie stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za którą nie ponosi odpowiedzialności żadna ze stron umowy. Do takiej sytuacji odnoszą się art. 475 § 1 kc i art. 495 § 1 kc. Z powodu niemożliwości świadczenia, do której doszło w trakcie trwania umowy, zobowiązanie wygasa, a strony nie mogą żądać wzajemnych świadczeń. W ten sposób w dniu 1 lipca 2013 r. wygasną zobowiązania ze wszystkim umów na odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, bez potrzeby składania jakichkolwiek wypowiedzeń. żaden przedsiębiorca (który nie wygrał przetargu i nie zawarł umowy z gminą) nie będzie miał prawa odbierać odpadów komunalnych z nieruchomości i żądać za to zapłaty, powołując się na wcześniej zawartą umowę z właścicielem nieruchomości. Takie postępowanie może być nawet kwalifikowane jako przestępstwo.

Źródło http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/art ... wypowiadac
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Czysta Gmina Piaseczno spotkania informacyjne z mieszkańcami

Postautor: Redakcja » śr kwie 03, 2013 11:12 am

W związku z nowelizacją ustawy „O utrzymaniu czystości i porządku w gminach”, która zacznie obowiązywać w całej Polsce od 1 lipca 2013 r., Urząd Miasta i Gminy Piaseczno organizuje spotkania z mieszkańcami, w celu przekazania niezbędnych informacji dotyczących nowych zasad odbioru odpadów komunalnych.

W marcu odbyły się spotkania w następujących miejscowościach:
- Złotokłos
- Henryków Urocze
- Wólka Pracka
- Siedliska
- Szczaki

W najbliższym czasie zostały zaplanowane spotkania w:
- Zalesiu Górnym (15 kwietnia godz. 18.00) dla mieszkańców Zalesia Górnego;
- żabieńcu (18 kwietnia godz. 18.00) dla mieszkańców żabieńca i Jastrzębia;
- Jazgarzewie (8 kwietnia godz. 18.00) dla mieszkańców Wólki Kozodawskiej:
- Mieszkowie (11 kwietnia godz. 18.00) dla mieszkańców Antonionowa, Kuleszówki i Mieszkowa;
- Chojnowie (23 kwietnia godz. 18.00) dla mieszkańców Chojnowa, Pilawy i Orzeszyna.

Podczas spotkań mieszkańcy będą mogli zapoznać się z nowymi zasadami dotyczącymi gospodarowania odpadami. Będzie można również uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, a także otrzymać pomocne materiały informacyjne.

Sołtysów, którzy są zainteresowani zorganizowaniem w swojej miejscowości spotkania o powyższej tematyce prosimy o kontakt z Wydziałem Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno: Pani Barbara Wysocka – Naczelnik, tel. 22 70 17 663, email: wysocka@piaseczno.eu
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

uchwała o stawkach za odbiór śmieci w Piasecznie

Postautor: Redakcja » śr kwie 03, 2013 11:13 am

Zdzisław Lis http://www.facebook.com/pages/Zdzis%C5% ... 4834857226 pisze:Dziś podczas sesji nadzwyczajnej Rada Miasta i Gminy podjęła uchwałę o stawkach za odbiór śmieci. Od 1 lipca każdy mieszkaniec Piaseczna zapłaci nawet 9 zł/mc za wywóz nieczystości. Niska stawka i przejrzysty system naliczania opłat (od mieszkańca) sprawia, że nasze lasy zostaną uwolnione od trucicieli środowiska, zachęcimy do segregacji odpadów a nasze śmieci trafią do wyspecjalizowanych instalacji. Więcej informacji o nowym systemie w specjalnej zakładce na www.piaseczno.eu.


DOZ-1 DEKLARACJA O WYSOKOśCI OP£ATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI - NIERUCHOMOśCI ZAMIESZKA£E
DON-1 DEKLARACJA O WYSOKOśCI OP£ATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI – WY£ĄCZNIE NIERUCHOMOśCI NIEZAMIESZKA£E
ZDOZ-1 DANE O NIERUCHOMOśCI
http://piaseczno.eu/index.php?mnu=263&app=docs&action=get&iid=32451
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

uchwały dotyczące wywozu i zagospodarowanie odpadów

Postautor: k.kasprzycki » śr kwie 03, 2013 2:32 pm

Czołem. Komunikuję usłużnie: Dziś Rada MiG podjęła uchwały dotyczące wywozu i zagospodarowanie odpadów. By nie przedłużać - 9 zł/mc/os za segregowane i 18 zł/mc/os za niesegregowane. Metoda naliczania - od osoby ZAMIESZKA£EJ (nie mylić z zameldowaną). Stawki jak można zobaczyć nie powalają wysokością, choć znamy przypadku gmin w PL, gdzie ta opłata jest dużo niższa. Znaczna część ceny dla stanowi transport (ok 40 %). Im bliżej instalacji tym taniej.

Zanim zacznę obalać mity to chcę powiedzieć jedną rzecz: dawno w historii tej gminy nie było takiej uchwały, która wzbudzała tyle emocji, która wymagała tylu dyskusji i która nie dzieliła radnych tak jak uchwała o systemie naliczania opłat za śmieci. To co podkreślali radni - nie ma idealnego systemu naliczania opłat. Każdy jest dziurawy, każdy możemy podważyć lub poprzeć konkretnym casusem naszych sąsiadów lub naszym własnym. Radni wybrali najlepszy z możliwych podpierając się analizami rozmowami wewnątrz rady, na spotkaniach z mieszkańcami. Czasami zmieniali zdanie, "falowali" - jak określił to Radny Hubl. Linia wewnątrz rady podziału przebiegała przez środek klubów, relacji towarzyskich, przez środek opozycji i kolacji. Decyzja wydaje się być przemyślana przeanalizowana i przedyskutowana dogłębnie, merytorycznie. Każdy argument padający na forum rady, przyniesiony ze spotkań z mieszkańcami był szeroko omawiany. Zatem, żaden przypadek już nie zaskoczy radnych - ani mnie, wiernemu obserwatorowi tych zmagań. Wybrany został wg Rady najlepszy system - jednogłośnie, 22 obecnych radnych zagłosowało za systemem naliczania opłat od mieszkańca. I nei z lizusostwa, ani nie z sympatii, ale ze zwykłego zrozumienia - szacunek wielki dla radnych, bo sporo sie namęczyli. Spotykali się z mieszkańcami, przekonywali sie wzajemnie, czytali analizy i studiowali przypadki polskich i zagranicznych systemów i poświecili tematowi wiele energii i zapału, by wybrać najlepiej. Czy dobrze? Okaże się. Za rok weryfikacja systemu.

Nowy system obowiązujący od 1 lipca opiera się na ryczałcie. Niezależnie ile gospodarstwo domowe wyprodukuje odpadków zapłaci jedną kwotę. 9/18 zł/mc/os. Posesje wystawiają pojemniki i worki a firma odbiera. Mieszkańcy płacą G M I N I E. żadna firma nie moze żądać opłat za wywóz odpadków komunalnych. śmieci od momentu wystawienia za płot są G M I NY i to gmina musi się martwić tym co się z nimi sanie. Stąd też będą kontrole gdzie zostają zabierane nasze śmieci (czy np aby nie do lasu do Garwolina?), ponieważ głowną ideą systemu było promowanie ekologicznych postaw (segregacja) oraz "odciążenie" leśnych wysypisk. Dziś sie nikomu już nie opłaci bieganie po nocach i wyrzucanie worków w lesie, bo gmina i tak musi odebrać WSZYSTKO co wyprodukuje mieszkaniec.

Przetarg nie został rozstrzygnięty. Mamy jedynie otwarte oferty. Trwają jeszcze procedury przetargowe. By stanąć do przetargu oferent musiał spełniać kilka kryteriów ustawowych (np. posiadanie odpowiedniego przystosowanego sprzętu, wpis do rejestru działności) oraz postawionych przez gminę (np. odpowiednia wysokość obrotów). Nie znam firmy pracującej w PNO, która miałaby tak rozbudowany park maszynowy, by mogła obsłużyć wszystkie trzy sektory... Firmy będą musiały zlecać część prac innym. Zatem zniknie może jakiś promil firm. Konkurencja jest i będzie - co dwa lata będą organizowane przetargi. Firma , która nie będzie działać w sposób zgodny z umową zostanie wypisana z rejestru i nie będzie mogła startować w przetargach - również w innych gminach. Tyle ciekawostek i niuansów.

Do 31 maja należy złożyć deklarację - wzór niedługo pojawi się na stronie. Wspólnoty musza podjąć decyzję czy deklaracje składa Ząrząd czy każdy mieszkaniec indywidualnie. Tyle ode mnie. Szczególy w zakładce http://piaseczno.eu/index.php?mnu=290. Szczególnie polecam regulamin, bo tam jest wiele szczegółów, QAF i infolinię. Jak czegoś nie ma (ale tak serio nie ma ;) to piszcie na maila - kasprzycki@piaseczno.eu.
k.kasprzycki
 
Posty: 82
Rejestracja: pn cze 25, 2012 2:24 pm
Lokalizacja: Piaseczno

uchwały dotyczące wywozu i zagospodarowanie odpadów

Postautor: Kamil M » śr kwie 03, 2013 5:00 pm

Na I nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Piasecznie podjęto decyzję o wysokości stawek i metodzie pobierania opłat od mieszkańców za śmieci. Wszystko w związku z wejściem nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi z dniem 1 lipca 2013 roku. Już sam początek sesji był wyjątkowy i inni od pozostałych. Na prośbę wiceprzewodniczącej Hanny Krzyżewskiej wszyscy zebrali w sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta Piaseczna oddali hołd zmarłemu przewodniczącemu Andrzejowi Swatowi. Po minucie ciszy przystąpiono do procedowania I nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Piasecznie.

Głównym celem dodatkowej sesji Rady Miejskiej w Piasecznie był wybór metody pobierania opłaty od mieszkańców za nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Ustalono także comiesięczne opłaty, które z dniem 1 lipca 2013 roku będę wnoszone przez mieszkańców na rzecz gminy Piaseczno. W przypadku odpadów komunalnych posegregowanych opłata na jednego mieszkańca będzie wynosić 9,00 zł. W przypadku odpadów komunalnych nieposegregowanych opłata będzie o 100% wyższa i wyniesie 18,00 zł. Ustalono także stawki od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. W przypadku śmieci posegregowanych:

1. za pojemnik o pojemności do 0,12 m3 w wysokości 17,00 zł

2. za pojemnik o pojemności do 0,24 m3 w wysokości 25,00 zł

3. za pojemnik o pojemności do 1,1 m3 w wysokości 55,00 zł

4. za pojemnik o pojemności do 2,5 m3 w wysokości 150,00 zł

5. za kontener o pojemności do 5 m3 w wysokości 250,00 zł

6. za kontener o pojemności do 7 m3 w wysokości 400,00 zł

7. za kontener o pojemności do 10 m3 w wysokości 800,00 zł

W przypadku śmieci nieposegregowanych podjęto następujące stawki:

1. za pojemnik o pojemności do 0,12 m3 w wysokości 25,00 zł

2. za pojemnik o pojemności do 0,24 m3 w wysokości 38,00 zł

3. za pojemnik o pojemności do 1,1 m3 w wysokości 90,00 zł

4. za pojemnik o pojemności do 2,5 m3 w wysokości 240,00 zł

5. za kontener o pojemności do 5 m3 w wysokości 375,00 zł

6. za kontener o pojemności do 7 m3 w wysokości 600,00 zł

7. za kontener o pojemności do 10 m3 w wysokości 1200,00 zł

Po przedstawieniu propozycji stawek i metody pobierania opłat przez Panią Barbarę Wysocką z wydziału gospodarowania odpadami gminy Piaseczno przystąpiono do dyskusji nad przedstawionymi propozycjami. Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Zdzisław Lis, który już na początku swojej wypowiedzi zaznaczył, że dyskusja nad tym, która metoda jest lepsza przypomina wyższość świąt Bożego Narodzenia, nad Wielkanocą. Zdaniem burmistrza Piaseczna żadna metoda zaproponowana w ustawie o czystości i porządku w gminach nie jest dobra. Burmistrz Zdzisław Lis przypomniał, że w zeszłym roku Rada Miejska w Piasecznie podjęła decyzję o wyborze metody od mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. Warto przypomnieć, że ta metoda została wybrana przez 5 gmin powiatu piaseczyńskiego: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno, Prażmów i Tarczyn. Jedynie Lesznowola wyłamała się i podjęła decyzję o wyborze metody pobierania opłat od zużytej wody. Z resztą ten wybór w dalszej części dyskusji nad projektem uchwały wywołał wiele emocji wśród zebranych gości, ale o tym w dalszej relacji. W przypadku wysokości stawki burmistrz Zdzisław Lis zaznaczył, że wiele gmin w Polsce błądzi. My dopiero podjęliśmy decyzję odnośnie stawki po przetargu. Koperty są już utworzone i wiemy w jakich kwotach się poruszamy. W dalszej części dyskusji głos zaczęli zabierać radni. Jako pierwszy do projektu uchwały odniósł się Andrzej Hubl, który powiedział, że jego opinia odnośnie wybory metody pobierania opłaty za gospodarowania odpadami komunalnymi falowała. Zdaniem radnego większość mieszkańców stawia na stawkę od osoby. Dodatkowo Pan radny podkreślił, że zaproponowane opłaty dla mieszkańców za śmieci posegregowane i nieposegregowane są na odpowiednim poziomie. Bardzo zbliżonym do aktualnych stawek. Dość duży problem z wyborem metody pobierania opłat miał radny Zbigniew Mucha, który uznał, że wszystkie cztery metody zaproponowane przez ustawodawcę nijak się mają do wytworzonych śmieci. Trzeba wybrać jedną złą metodę i jestem za opinią radnego Andrzeja Hubla (od mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość). Pozostałe metody zdaniem radnego uwłaczają inteligencji człowieka (od zużycia wody, od powierzchni nieruchomości, od gospodarstwa domowego). Pod koniec swojego wystąpienia Pan radny Zbigniew Mucha poprosił Panią Barbarę Wysocką o odpowiedź na pytanie: jakie były założenia do przetargu przeprowadzonego przez gminę Piaseczno?. Mieszkańcy zostali wyliczeni na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Według uzyskanych danych liczono, że na terenie gminy Piaseczno mieszka 77 000 mieszkańców w tym 7 000 jest nie zameldowanych na stałe. Według przyjętych założeń mieszkaniec gminy Piaseczno rocznie produkuje 350 kg śmieci. Na cenę największy wpływ ma transport z gminy do instalacji, który stanowi średnio 40% całości. W przypadku powiatu piaseczyńskiego instalację do odbioru odpadów komunalnych znajdują się w Warszawie i Otwocku. Kolejne 40% ceny stanowi unieszkodliwianie odpadów. Wjazd 1 tony odpadów do instalacji kosztuje od 200,00 do 350,00 zł. Resztę ceny stanowią choćby wynagrodzenia dla pracowników firmy realizującej zbiórkę odpadów komunalnych. Warto dodać, że pierwsza propozycja referatu to była kwota 13,00 zł od śmieci posegregowanych. Dzięki przetargowi udało się uchwalić dużo niższą stawkę wynoszącą - 9,00 zł.

W dalszej części dyskusji nad uchwaleniem metody pobierania opłaty i stawek zabrała głos radna Katarzyna Nowocin-Kowalczyk. która zgodziła się z opinią radnego Zbigniewa Muchy. Radna stwierdziła, że nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi cofa nas do socjalizmu. Po wejście nowych regulacji śmieciowych zniszczona zostanie całkowicie konkurencja. Wyłoniona w przetargu firma stanie się monopolistą na rynku danej jednostki samorządu terytorialnego. Pani radna zwróciła uwagę na rozmowy prowadzone na komisjach. Dotyczyły one wyboru metody mieszanej w gminie Piaseczno. Plan w tym przypadku był następujący:

- w zabudowie jednorodzinnej miała być pobierana opłata od jednego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość,

- w zabudowie wielorodzinnej miała być pobierana opłata od zużytej wody.

Zdaniem radnej Katarzyny Nowocin-Kowalczyk w zabudowie wielorodzinnej jest problem z dużą rotacją lokatorską. Oczywiście chodzi tutaj o wynajem lokali osobom trzecim niezameldowanym w gminie Piaseczno. Wprowadzenie metody pobierania opłat od zużytej wody powinno zabezpieczyć gminę przed przypadkami większej ilości mieszkańców w danej nieruchomości w porównaniu do deklaracji przedłożonej gminie Piaseczno przez właściciela danej nieruchomości. Z kolei w przypadku zabudowy jednorodzinnej ta metoda byłaby błędna, bo mieszkańcy musieliby zamontować dodatkowy licznik, choćby do podlewania ogródka. Warto przypomnieć, że w przypadku pobierania opłaty za odpady komunalne od zużycia wody bierzemy tylko pod uwagę wodę zużytą do celów domowych, a nie gospodarczych!.

Magdalena Woźniak w swojej wypowiedzi zaznaczyła, że najsprawiedliwszym systemem byłby takich w którym płacone byłoby od wytworzonych śmieci. Człowiek produkuje śmieci, a nie zużyta woda!. Zużycie wody powinno być narzędziem sprawdzającym. Jednak nie wszyscy zgadzali się ze zdaniem Pani radnej. Jak już wcześniej wspominałem doszło do sporej awantury, a w tle była Lesznowola. Jeden z mieszkańców zasiadający wśród gości zaczął wykłócać się z Panią radną odnośnie wyboru metody za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zdaniem mieszkańca w przypadku wspólnot mieszkaniowych najodpowiedniejsza byłaby metoda od zużycia wody!. Dokładnie taka sama jaką przyjęła gmina Lesznowola. Wszystko przez to, że w blokach w Piasecznie mieszka spory odsetek niezameldowanych mieszkańców, na co w swojej wypowiedzi zwracała już uwagę radna Katarzyna Nowocin-Kowalczyk. Mieszkaniec był bardzo agresywny i dopiero interwencja sekretarza gminy Pana Arkadiusza Czapskiego pozwoliła na dalszą merytoryczną dyskusję nad projektem uchwały. Józef Wierzchowski zauważył, że zaproponowana cena (9,00 zł od posegregowanych śmieci) jest bardzo dobra. Pan radny zauważył, że najważniejszym zadaniem tego nowego systemu jest zbilansowanie się wszystkich kosztów związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Warto przypomnieć, że gminy na tych nowych regulacjach nie mogą zarabiać, ani dopłacać do systemu. Dlatego tak ważny jest trafiony wybór stawki dotyczącej gospodarowania odpadami komunalnymi. W swojej drugiej wypowiedzi radny Andrzej Hubl zauważył, że na całym świecie gminy decydują się na wybór metody pobierania opłaty od mieszkańca. Ten system z roku na rok będzie działała coraz lepiej. Także w naszym kraju. Na sam koniec dyskusji głos zabrała wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Piasecznie Hanna Krzyżewska, która podkreśliła, że system wprowadzony w Piasecznie powinien być prosty i zrozumiały dla mieszkańców. Różnicowanie metod w zabudowie wielorodzinnej i jednorodzinnej będzie prowadzić do społecznych niesprawiedliwości. Mieszkaniec domu jednorodzinnego przy systemie zróżnicowanym zapłaciłby zdecydowanie mniej, od swojego sąsiada z zabudowy wielorodzinnej. Zdaniem Pani wiceprzewodniczącej większość mieszkańców zużywa więcej niż 3 m3 na miesiąc. W związku z tym opłaty ponoszone w przypadku metody od zużycia wody byłby znacznie większe.

W głosowaniu dotyczącym wysokości stawki i metody pobierania opłat od mieszkańców brało udział 22 radnych. Wszyscy jednogłośnie byli za przyjęciem stawek 9,00 zł od mieszkańca w przypadku śmieci posegregowanych i 18,00 zł w przypadku śmieci nieposegregowanych, a także pobierania opłat od jednego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość.

Na sam koniec warto wspomnieć, że pierwsza deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi musi być dostarczona do Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno w terminie do 31 maja 2013 roku!. Deklarację można złożyć bezpośrednio w kancelarii Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, a także za pomocą telefaksu czy środków komunikacji elektronicznej (e-mail). Jednak w przypadku deklaracji złożonej w drodze elektronicznej trzeba pamiętać o podpisie elektronicznym.

Trzeba przyznać, że radni Gminy Piaseczno podjęli bardzo dobrą decyzję odnośnie wybory stawki, a także metody pobierania opłat za nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Cieszę się, że zostało na sesji wielokrotnie podkreślone, że zużycie wody może służyć jako czynnik kontrolujący, a nie metoda poboru opłaty!. Dlatego szczerze dziwię się gminie Lesznowola, że podjęto decyzję poboru opłat od zużycia wody. Ten system dla zwykłego Kowalskiego jest bardzo mało przejrzysty, a dodatkowo dużo droższy w porównaniu do poboru opłaty od jednego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. Jeżeli stawki zaproponowane przez gminę Lesznowola (4,20 śmieci posegregowane od 1 m3 zużytej wody i 6,20 zł śmieci nieposegregowane od 1 m3 zużytej wody) nie ulegną zmianie po przeprowadzonym przetargu to może dojść do sytuacji, że będziemy mieli do czynienia z nadwyżką pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Także zobaczymy jak sytuacja potoczy się w przypadku gminy Lesznowola. W kwietniu mają być prowadzone konsultację dotyczące przetargu, który ma wyłonić firmę zajmująca się odbiorem odpadów komunalnych na terenie gminy Lesznowola. Wtedy powinniśmy poznać ostateczną cenę za wywóz odpadów posegregowanych i nieposegregowanych od mieszkańców. Miejmy nadzieję, że wzorem gminy Piaseczno ceny zaproponowane w przetargu będą niższe o 20-30%!. W innym przypadku gmina Lesznowola będzie miała najdroższe śmieci w całym powiecie piaseczyńskim.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

uchwały dotyczące wywozu i zagospodarowanie odpadów

Postautor: Redakcja » śr kwie 03, 2013 7:59 pm

k.kasprzycki, dziękujemy za informacje.

Kamil M, dziękujemy za relację z nadzwyczajnej sesji RM.
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Re: uchwały dotyczące wywozu i zagospodarowanie odpadów

Postautor: Michał » śr kwie 03, 2013 10:06 pm

k.kasprzycki pisze:9 zł/mc/os za segregowane i 18 zł/mc/os za niesegregowane

Stawki wyglądają OK.
k.kasprzycki pisze:Metoda naliczania - od osoby ZAMIESZKA£EJ (nie mylić z zameldowaną).

W jaki sposób będzie weryfikowana ilość osób zamieszkałych w mieszkaniu?
Michał
 
Posty: 65
Rejestracja: pn sty 07, 2013 9:31 pm

Następna

Wróć do Piaseczno: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości