UMiG Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Zdzisław Lis

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Piaseczno, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Ślubowanie burmistrza Zdzisława Lisa

Postautor: iTV Piaseczno News » pt gru 05, 2014 5:07 pm

Ślubowanie burmistrza Zdzisława Lisa

Obrazek

Na dzisiejszej sesji RM Pan Zdzisław Lis złożył ślubowanie. Po życzeniach od pracowników oraz przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Piasecznie, udzielił iTV Piaseczno pierwszego wywiadu jako burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno http://www.itvpiaseczno.pl/reportaze,1,13.18,1663
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Anna Juszczyk została I Zastępcą Zdzisława Lisa

Postautor: Redakcja » pn gru 08, 2014 8:34 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Wynagrodzenie Burmistrza Piaseczna Zdzisława Lisa

Postautor: Filip » pn gru 22, 2014 6:42 pm

Społeczna Kontrola Władzy https://www.facebook.com/permalink.php? ... 2069514387 pisze:Radni ustalili wynagrodzenie dla Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno na poziomie 12.340 złotych miesięcznie. To tylko 25 złotych mniej niż maksymalna dozwolona kwota ustawowa.

Wynagrodzenie zasadnicze - 6.000,00 zł
Dodatek funkcyjny - 1.975,00 zł
Dodatek specjalny - 40% wynagrodzenia zasadniczego
i dodatku funkcyjnego, tj. - 3.190,00 zł
Dodatek za wysługę lat - 20%
wynagrodzenia zasadniczego,
tj. - 1.200,00 zł
Rocznie to suma 148.000 złotych
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Pytania do Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno

Postautor: iTV Piaseczno News » czw wrz 17, 2015 1:04 pm

W dniu dzisiejszym przesłaliśmy do Pana Burmistrza kolejne pytania w trybie informacji publicznej. Na pytania zadane 1 września br. otrzymaliśmy częściowo odpowiedzi po otrzymaniu wszystkich udostępnimy je publicznie.

Piaseczno 17.09.2015

Pan burmistrz Zdzisław Lis
Urząd Miasta i Gminy w Piasecznie

Działając w oparciu o art. 61 Konstytucji RP oraz Ustawę o dostępie do informacji
publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.),
proszę o udostępnienie następujących informacji:

1 Kto zwrócił PZU koszty ubezpieczenia uczniów Szkoły Podstawowej NR 2 w Zalesiu Dolnym w roku szkolnym 2011/12. Z naszych informacji wynika, że dyrektor szkoły nie przekazała do ubezpieczyciela ok. 12 000 złotych.
Jak zakończyła się ta sprawa w sądzie?
2 Kiedy zostało wydane pozwolenie na budowę? Prosimy o udostępnienie pozwolenia na budowę parkingu vis a vis Dworca PKP w Piasecznie przy ul. Dworcowej.
3 Dlaczego w Zalesiu Dolnym ( ul. Czarneckiego, Kordeckiego) i nie tylko, w ramach remontu, drogi gruntowe są wykonywane w kostce lub asfalcie? Co na ten temat mówi prawo budowlane?
4 Dlaczego chodnik wzdłuż ulicy Stołecznej był układany dwukrotnie, jakie to były koszty i kto za to zapłacił?
5 Prosimy o przedstawienie zakresu obowiązków Pana Daniela Putkiewicza wraz z jego uposażeniem.
6 Jakie kryteria stosuje się przy wyborze mediów lokalnych w celu przekazywania informacji z Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno ? Jakie kwoty otrzymały poszczególne Media lokalne i poszczególne Redakcje w 2014 roku i jakie do końca sierpnia 2015r? Jaki jest koszt utrzymania i drukowania Gazety Piaseczyńskiej wydawanej przez Urząd?
7 Kto z członków rodziny Kierownictwa Urzędu i radnych jest zatrudniony w Urzędzie Miasta i Gminy lub jednostkach podległych? Na jakich stanowiskach?

Mariusz Kujaszewski
Redakcja iTV Piaseczno
http://itvpiaseczno.pl/pytania-do-pana- ... ,3019.html
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Protest przeciwko działaniom Burmistrza Piaseczna

Postautor: iTV Piaseczno News » śr lut 24, 2016 7:59 am

Obrazek

Protest przeciwko działaniom Burmistrza na stronie internetowej Urzędu Gminy w Piasecznie. Pismo złożone w Sekretariacie Burmistrza...

film do obejrzenia na: https://www.facebook.com/itvpiaseczno/v ... 576551627/
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

UMiG Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Zdzisław Lis

Postautor: 3fx » czw lut 25, 2016 5:32 pm

Panowie niech z łaski swojej piszą pisma w swoim imieniu a nie mieszkańców miasta i gminy Piaseczno...

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
3fx
 
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 07, 2014 12:02 pm

Daniel Putkiewicz nowy (stary) wiceburmistrz Piaseczna

Postautor: Filip » śr mar 23, 2016 8:18 pm

Obrazek

Daniel Putkiewicz przyjął propozycję burmistrza Zdzisława Lisa i ponownie obejmie stanowisko wiceburmistrza Piaseczna.

O przyjęciu powyższej propozycji poinformował zebranych podczas czwartkowej sesji rady powiatu. W obecnej kadencji Putkiewicz pełnił w niej funkcję przewodniczącego. W gabinecie Zdzisława Lisa pracował zaś jako Pełnomocnik ds. Rozwoju Gminy, gdzie zajmował się kwestiami urbanistycznymi, architekturą, utrzymaniem terenów publicznych i ochroną środowiska.

Powołanie nowego, trzeciego już, wiceburmistrza wydaje się zaskakujące zwłaszcza w obliczu tego, że dzień wcześniej na sesji rady gminy przywitała się z audytorium wracająca z urlopu macierzyńskiego pierwsza wiceburmistrz Anna Bednarczyk (dawniej Juszczyk).

Próbowaliśmy się dowiedzieć, skąd taka decyzja obu panów burmistrzów. Wszak Daniel Putkiewicz w roli doradcy pracuje w ratuszu od początku kadencji. Zmiana stanowiska na zastępcę burmistrza oznacza dla niego konieczność zrzeczenia się mandatu radnego powiatu i pełnionej tam ważnej funkcji przewodniczącego rady.

Niestety, żaden z panów nie odpowiedział nam dotąd na pytanie o powody takiej decyzji. Dostaliśmy jedynie informację z od Łukasza Wylezińskiego z Biura Promocji - Burmistrz postanowił przeorganizować pracę kierownictwa i powierzyć Panu Danielowi Putkiewiczowi pełnienie funkcji pierwszego Zastępcy, którą to funkcję sprawował przez całą poprzednią kadencję. W związku z tym, że gmina rozpoczyna kolejne nowe projekty, np. rewitalizację parku miejskiego, burmistrz chce, aby Pan Daniel Putkiewicz, wykorzystując swoje doświadczenie, całkowicie skoncentrował się na zadaniach realizowanych przez gminę.

Pan Daniel Putkiewicz będzie pełnił nadzór nad Wydziałem Architektury i Urbanistyki, Wydziałem Utrzymania Terenów Publicznych, Wydziałem Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej oraz Biurem Promocji i Informacji Gminy.

Dotychczasowy zastępca, Pani Anna Bednarska, nadal pełnić będzie nadzór nad Wydziałem Inwestycji, Wydziałem Geodezji i Gospodarki Gruntami, Referatem Zamówień Publicznych, a dodatkowo Referatem Zarządzania Energią, z tym, że w randze pełnomocnika burmistrza.

Miejsce Daniela Putkiewicza w radzie powiatu obejmie kolejny kandydat z największą liczba głosów, czyli Waldemar Kosakowski. Zaś wybór nowego przewodniczącego rady zaplanowany jest na najbliższą powiatową sesję 28 kwietnia.

JOANNA FERLIAN http://www.przegladpiaseczynski.pl/aktu ... eburmistrz
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Pytania iTV do Burmistrza Piaseczna

Postautor: iTV Piaseczno News » pt lis 25, 2016 6:33 pm

Obrazek

Przesłaliśmy zestaw pytań do Burmistrza Piaseczna na temat finansowania przedszkoli prywatnych na prawach publicznych. Ten sam zestaw pytań został skierowany do Pana Burmistrza przez dyrektorów przedszkoli oraz prawników tychże placówek. Na żadne nie została udzielona odpowiedź.

WNIOSEK o udostępnienie informacji publicznej

Działając w oparciu o art. 61 Konstytucji RP oraz Ustawę o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.), proszę o udostępnienie następujących informacji:

1/ Jaka była wypłacana kwota dotacji dla niepublicznych przedszkoli, zgodnie z art. 90 ust. 2b ustawy o systemie oświaty, przypadająca na jednego ucznia w niepublicznym przedszkolu w latach 2007 – 2015, za poszczególne lata.

2/ Jaka została zastosowana metoda – algorytm wyliczenia kwoty dotacji dla niepublicznych przedszkoli w latach 2007 – 2015 za poszczególne lata, zgodnie z art. 90 ust. 2b ustawy o systemie oświaty, poprzez podanie w szczególności:

- rozdziałów budżetu Gminy i wysokości wydatków bieżących w danych rozdziałach, przyjętych do obliczania wysokości dotacji,

- kwoty wydatków bieżących przyjętych do obliczenia dotacji,

- czy w innych rozdziałach lub działach budżetu na te lata znajdowały się wydatki, przeznaczone bezpośrednio lub pośrednio na przedszkola gminne, które nie zostały uwzględnione przy podstawie obliczania dotacji,

- czy przyjęte wydatki obejmowały wyłącznie przedszkola publiczne, czy także oddziały przedszkolne oraz/lub inne formy wychowania przedszkolnego,

- liczby uczniów w przedszkolach publicznych, przyjętej do obliczania dotacji z informacją, czy jest to liczba uczniów wyłącznie w przedszkolach, czy także w innych placówkach (jak np. oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych), oraz wskazanie, na jaką datę została przyjęta liczba uczniów,

- jeśli powyższa liczba uczniów obejmowała także uczniów oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego, podanie, ilu w tym okresie było uczniów wyłącznie w przedszkolach, a ilu w oddziałach przedszkolnych

- czy obliczenie wysokości dotacji oparte zostało na wydatkach zaplanowanych w budżecie Gminy, czy na wydatkach rzeczywiście wykonanych w przedszkolach gminnych, oraz czy w trakcie roku budżetowego korygowano wysokość dotacji w związku z ewentualnymi zmianami uchwały budżetowej.

3/ Kopie rocznych sprawozdań RB-28S oraz RB-34S wszystkich publicznych przedszkoli gminnych (prowadzonych przez Gminę Piaseczno), Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół oraz Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno za lata 2007 – 2015.

4/ W jakich formach (zakład budżetowy, jednostka budżetowa) prowadzone były przedszkola gminne w Gminie Piaseczno w latach 2007–2015.

5/ Informacja, czy w latach 2007-2013 w przedszkolach gminnych prowadzone były rachunki wydzielone przewidziane w art. 223 ust. 1 Ustawy o finansach publicznych (lub ustawie poprzedzającej), a jeśli tak, to w jakich latach, oraz informację, czy na te rachunki wpływały wpłaty rodziców z tytułu wyżywienia i/lub opieki przedszkolnej.

Jeśli tak, proszę o informację o kwotach zgromadzonych na tych rachunkach w poszczególnych latach i celach, na które zostały wydatkowane, oraz o kopie rocznych sprawozdań RB-34S wszystkich przedszkoli, w których były prowadzone takie rachunki w latach 2007–2013.

6/ Podanie informacji o średniej liczbie uczniów w przedszkolach gminnych oraz łącznej liczbie uczniów w przedszkolach i szkołach publicznych (prowadzonych przez Gminę Piaseczno) w poszczególnych latach 2007–2015.

7/ Podanie łącznej kwoty wydatków ponoszonych bezpośrednio na rzecz przedszkoli gminnych (prowadzonych przez Gminę Piaseczno) z budżetu Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Piasecznie w poszczególnych latach (w każdym roku odrębnie) w okresie 2007–2015, z wyszczególnieniem rodzajów tych wydatków i poszczególnych kwot, jak na przykład wynagrodzenie pracowników zatrudnianych przez ZE-AS wykonujących zadania w przedszkolach gminnych.

8/ podanie kwot wydatków pośrednich z budżetu Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Piasecznie (w szczególności rozdział 80114) przypadających na przedszkola publiczne prowadzone przez Gminę Piaseczno w poszczególnych latach (w każdym roku odrębnie) w okresie 2007–2015 jako procentowy udział przedszkoli w łącznych wydatkach ZE-AS na oświatę, zaliczanych do sumy wydatków do obliczenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych.

9/ Podanie kwot wydatkowanych na remonty i inwestycje poniesione na rzecz przedszkoli publicznych prowadzonych przez Gminę Piaseczno w latach 2007 – 2015 (za każdy rok odrębnie), z wyszczególnieniem:
- czy wydatek dotyczył remontu, czy inwestycji,
- każdego tytułu inwestycyjnego oraz wydatkowanej kwoty z podaniem zakresu i rodzaju prac,
- pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót budowlanych dokonanego zgodnie z prawem budowlanym, a w przypadku braku wymagania prawnego – informacji, że prace nie wymagały pozwolenia lub zgłoszenia.

Z poważaniem
Mariusz Kujaszewski
Red. naczelny iTV Piaseczno
http://itvpiaseczno.pl/artykul/pytania-do-burmistrza/106960
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Absolutorium dla Burmistrza Piaseczna udzielone jednogłośnie

Postautor: Redakcja » czw cze 15, 2017 7:00 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Burmistrz Piaseczna Lis: Odejdę z podniesioną głową

Postautor: Filip » śr lip 19, 2017 5:56 pm

Obrazek

Burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis: Odejdę z podniesioną głową!

Kilka tygodni temu rozmawialiśmy z Józefem Zalewskim, byłym burmistrzem Piaseczna, który opowiedział nam jak widzi kierunki rozwoju Piaseczna z perspektywy mieszkańca. Dziś rozmawiamy z aktualnym burmistrzem Piaseczna, Zdzisławem Lisem, który polemizuje ze swoim poprzednikiem, ale jednocześnie zapowiada, że nie będzie kandydował w najbliższych wyborach.

Czytał pan nasz wywiad z Józefem Zalewskim, byłym burmistrzem Piaseczna?

Czytałem z uśmiechem na ustach nie mogąc uwierzyć, że doświadczony samorządowiec aż tak bardzo się „podkłada”.

Nie zgadza się pan z tezą, że Piaseczno rozwija się zbyt wolno, a rozpoczęte inwestycje realizowane są w ślimaczym tempie?

Wydajemy co do złotówki wszystkie środki inwestycyjne. Może się zdarzyć, że niektóre inwestycje się opóźniają, ale najczęściej z powodów niezależnych od naszego samorządu. Mówienie o tym, że Piaseczno się nie rozwija jest bardzo naciągane i świadczy o braku wiedzy. Wystarczy spojrzeć w nasz budżet. Jeśli mam rozpisane inwestycje na kilkadziesiąt milionów złotych i wszystkie one są realizowane to trudno powiedzieć, że Piaseczno się nie rozwija. Pan Zalewski nie podaje żadnych konkretów.

Wspomniał chociażby o spowolnieniu rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej. Kilkanaście sołectw wciąż pozbawionych jest kanalizacji.

Pan Zalewski rzeczywiście wdrożył projekt budowy sieci wodno-kanalizacyjnej w gminie Piaseczno, ale ten projekt ograniczony był do aglomeracji. Dlaczego? Ponieważ musieliśmy wykazać się efektem ekologicznym, który warunkował możliwość pozyskania funduszy unijnych. Tylko w mieście i najbardziej zurbanizowanych częściach gminy mogliśmy taki efekt osiągnąć. Wymagana była odpowiednia ilość przyłączy na kilometr wybudowanej sieci.
Pan Zalewski doskonale wie, że pierwszy projekt określał większy obszar, ale trzeba było go zacieśnić ponieważ istniały uzasadnione obawy, że na większym obszarze będzie zbyt mało gospodarstw, które do sieci wodno-kanalizacyjnej się podłączą.
Projekt został wdrożony podczas kadencji Józefa Zalewskiego. W jego wyniku gmina została zadłużona na ponad 100 mln złotych. Nie jestem przeciwnikiem zadłużenia, pod warunkiem, że pieniądze zostają wydane racjonalnie. Jeżeli w ramach zadłużenia spłacamy kredyty i nasze zobowiązania, a pieniądze, które możemy przeznaczyć na kanalizację w dużej części idą na obsługę kredytu to zastanawiam się czy ktoś to wszystko dobrze policzył? Nie wspomnę, że na skutek błędnej oceny rynku i unieważnienia pierwszego przetargu, koszt budowy piaseczyńskiej oczyszczalni wzrósł o kolejne miliony.
Gdy przejąłem kierowanie urzędem poprosiłem Przedsiębiorstwo Wodne i Kanalizacyjne w Piasecznie o przygotowanie wieloletniej prognozy inwestycyjnej w oparciu o realne możliwości spółki, a nie gminy. Chciałem, żeby spółka finansowała rozwój tego z czego czerpie pożytki. W ubiegłym roku taki wieloletni program inwestycyjny został przez spółkę przyjęty. Musimy jednak pamiętać o jednym – amortyzacja tych inwestycji wchodzi bezpośrednio w wysokość taryfy. Oczywiście można by szybciej rozwinąć sieć wodno-kanalizacją, ale wtedy za ścieki i wodę będziemy płacić po 20 złotych. Czy to jest akceptowalne? Absolutnie nie. Dzięki aktualnej zrównoważonej polityce jaką prowadzi spółka, realizowane są inwestycje i jednocześnie nie są podnoszone opłaty za ścieki. W najbliższym czasie będziemy budowali kanalizację w Złotokłosie oraz Chojnowie, Pilawie i Orzeszynie. Zainteresowanych inwestycjami PWIK zachęcam do przestudiowania Wieloletniej Prognozy Inwestycyjnej PWIK.

Skwer Kisiela miał być zieloną wyspą i stanowić równowagę dla betonowego Placu Piłsudskiego. Powoli wyłania się z placu budowy nowe oblicze tego miejsca i znów widzimy dużo betonu. Na domiar złego zostały wycięte drzewa, które tam wcześniej rosły.

Proszę mi wierzyć, że walczyłem o każdy krzak i każde drzewo, które trzeba było wyciąć przy realizacji tej inwestycji. Niestety okazało się, że wycinka była niezbędna. Nie można było prowadzić kolektorów odwodnieniowych i pozostałego uzbrojenia terenu pomiędzy korzeniami drzew. Przypominam, że o modernizacji skweru zadecydowały przede wszystkim nie względy estetyczne, a względy bezpieczeństwa i wynikająca z nich konieczność przebudowy Kanału Piaseczyńskiego o odwodnienia północnej części miasta. Nie wolno dopuścić, aby powtórzyła się sytuacja z 2010 roku, gdzie na skutek zaniedbań mojego poprzednika część centrum miasta znalazła się pod wodą.
Jak tylko wykonawca zejdzie z budowy przystąpimy do nasadzeń. To nie będą nasadzenia małych krzewów i krzaczków, ale kilkumetrowych drzew, które sprawią, że od razu będzie widać efekt. Jesienią mieszkańcy przekonają się, że ten skwer zazieleni się i stanie się bardzo przyjemnym miejscem. Każdą wolną przestrzeń zagospodarujemy zielenią.

Czy lokalizacja amfiteatru na skwerze Kisiela jest dobra? Pana poprzednik chętniej widziałby amfiteatr w parku miejskim.

Absolutnie się z tym nie zgodzę. Park miejski ma mieć zupełnie inny charakter. Ma być oazą ciszy i spokoju, miejscem spacerów dla matek z dziećmi, miejscem spotkań zakochanych. Po remoncie zyska wąskie alejki i dużo zieleni. Nie wyobrażam sobie by organizować tam duże imprezy kulturalne. Szybko zostałby zadeptany i zdegradowany.

A czy amfiteatr w środku miasta nie będzie kolidował z ruchem na ul. Kościuszki?

Nie. Będą w nim organizowane kameralne imprezy dla niewielu osób, które będę mogły przyjść z kocami, usiąść na schodkach i obejrzeć jakiś spektakl teatralny lub posłuchać koncertu. Większe imprezy będą odbywać się na Placu Piłsudskiego. Docelowo będziemy je organizować w sali widowiskowej, która powstanie na terenie kolejki wąskotorowej.

Czy to jest dobra lokalizacja? Nie podobała się panu koncepcja pobudowania sali widowiskowej na tyłach parku miejskiego?

Dzięki poparciu rady miejskiej i moim osobistym staraniom staliśmy się właścicielami terenów kolejki wąskotorowej. Projekt budowy sali widowiskowej bardzo ładnie wpisuje się w to miejsce i pozwala nam jednocześnie rewitalizować je oraz stworzyć coś co będzie służyło wszystkim mieszkańcom. Park nie nadaje się do takiej aktywności. Zresztą lokalizacja hali widowiskowej na kolejce jest planowana od dawna i pod tym kątem poczyniony został cały szereg działań jak choćby opracowanie bardzo ciekawej koncepcji uzgodnionej z konserwatorem zabytków.

Gdzie będą parkować mieszkańcy, którzy przyjadą do sali widowiskowej zlokalizowanej na terenie kolejki wąskotorowej?

Przewidujemy niewielki parking podziemny, obok do dyspozycji będzie parking przy wydziale komunikacji, naprzeciwko – między ul. Wojska Polskiego a ul. Kniaziewicza dysponujemy dużą działką, na której powstanie kolejny parking. Dziś funkcjonuje jego części. Do dyspozycji jest także niezbyt odległy parking za sądem, który w godzinach popołudniowych jest pusty. Jest jeszcze koncepcja – wciąż dyskutowana – zbudowania parkingu wielopoziomowego przy ul. Nadarzyńskiej. Myślę, że nie będzie problemu by zaparkować. Zwykle jest tak, że obok teatrów czy filharmonii nawet gdy jest parking to i tak nie wystarcza na czas organizowania imprez. Samochody stają trochę dalej i trzeba przejść kilkadziesiąt metrów. Nie ma sensu rezerwować ogromnych przestrzeni parkingowych tylko po to by były wykorzystywane raz na dwa tygodnie czy raz na miesiąc, podczas odbywającej się imprezy kulturalnej.

Jeśli już jesteśmy przy parkowaniu. Nie uważa pan, że uchwała o wyznaczeniu strefy płatnego parkowania została podjęta zbyt szybko? Nie warto było poczekać aż powstanie w mieście więcej miejsc postojowych, żeby kierowcy zyskali jakąś alternatywę? Wprowadzając opłaty za parkowanie nie rozwiązujemy problemu, ale spychamy go z jednych ulic na inne.

Jestem zwolennikiem wprowadzenia strefy płatnego parkowania w centrum miasta przy jednoczesnym wskazaniu kierowcom nowych miejsc postojowych. Proszę zauważyć, że takie miejsca powoli wskazujemy.
Powstał parking przy ul. Puławskiej 5 w miejscu dawnego domu parafialnego, parking przy ul. Jana Pawła II, parkingi na Słowiczej, parkingi przy ul. Nadarzyńskiej, które wymagają jeszcze uporządkowania i spokojnie pomieszczą kilkadziesiąt samochodów. Kolejne miejsca parkingowe powstaną przy ul. Kilińskiego na tyłach Domu Kultury. Dysponujemy tam trzema działkami, na których planujemy wyznaczyć miejsca postojowe. Naprzeciwko kolejki wąskotorowej również uruchomimy całą przestrzeń tworząc dodatkowe miejsca parkingowe. Myślę więc, że tych alternatyw dla płatnego parkowania naprawdę nie zabraknie.
Dziś to jeszcze odległy i na razie budzący obawy i kontrowersje temat, ale myślę, że ul. Kościuszki w przyszłości może zyskać charakter deptakowy. To kwestia czasu. Wraz z pojawieniem się kolejnych fajnych miejsc takich jak Plac Piłsudskiego wraz z wyremontowaną Starą Plebanią i budynkiem Starej Remizy, projektowanego w tej chwili Patio (w miejscu wyburzonego dawnego baraczku MOPSu), Skwer Kisiela, zabudowa pierzei ul. Nadarzyńskiej i przyszła hala widowiskowa na kolejce – powstanie atrakcyjny ciąg spacerowo-rozrywkowo-kulturalny. A wtedy kto wie? Może sami kupcy z tych okolic zgłoszą się do gminy z wnioskiem o zamknięcie ruchu samochodowego na Kościuszki i zapragną wyjść ze swoimi działalnością na chodniki, w bramy i na podwórka? Dziś bym tego jeszcze nie zaryzykował, ale być może tak centrum Piaseczna będzie wyglądać w przyszłości.

Dlaczego przygotowanie budowy centrum edukacyjno-multimedialnego trwało tak długo?

Musieliśmy po drodze zmienić plan zagospodarowania przestrzennego by móc na tamtym terenie budować obiekt oświatowy, a następnie negocjować z kilkoma prywatnymi właścicielami zakup gruntu. Przy okazji Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych wymusił na nas budowę mostów na Kniaziewicza i Wojska Polskiego. Kiedy byliśmy już w posiadaniu niezbędnego terenu przystąpiliśmy do projektowania. Kiedy zbliżaliśmy się do finału prac projektowych, pojawiła się ustawa likwidująca gimnazja. Musieliśmy więc dostosować projekt do nowej rzeczywistości i zmienionych funkcji, bo pierwotnie przewidywał on szkołę podstawową i gimnazjum. Aktualnie – oprócz części multimedialnej – ma tam się znajdować szkoła i przedszkole. Rzeczywiście więc były komplikacje.
Ale w momencie gdy firma weszła na budowę, od maja prace toczą się zgodnie z harmonogramem i mam nadzieję, że tak będzie do września przyszłego roku – bo to jest termin zakończenia tej inwestycji.
Gdyby pan Józef Zalewski jako poprzedni burmistrz był bardziej przewidujący to wcześniej zabezpieczyłby grunty pod budowę nowej szkoły w Piasecznie tak jak my to robimy obecnie w Julianowie. Nietrudno było się domyślić, że liczba mieszkańców rośnie i wkrótce będzie potrzebna nowa placówka oświatowa. Niestety zupełnie o tym nie pomyślał i dlatego potrzebowaliśmy więcej czasu by rozpocząć proces inwestycyjny.

Uważa pan, że lokalizacja szkoły – jak to określił Józef Zalewski, „na peryferiach miasta”, przy ul. Jana Pawła II jest optymalna?

Jakie peryferie? Przecież to tam znajdują się wielotysięczne osiedla Słowicza, Pawia, Jarząbka! To najsilniej zurbanizowana, najgęściej zaludniona, a jednocześnie dotychczas zapomniana i zaniedbana część miasta! Proszę pamiętać o przepełnionej szkole nr 5! Szkoła w tamtym miejscu była potrzebna od dawna i będzie potrzebna zawsze. Pozyskany przez nas teren jest duży i poza szkołą znajdzie się tam centrum multimedialne wraz z kawiarnią oraz baza sportowa. Obiekt stanie się więc centrum oświatowo-kulturalno-sportowym dla tej okolicy. Będzie też wyposażony w parkingi. To bardzo ważne, bo do tej pory budując nowe szkoły nikt nie myślał by zabezpieczyć przy nich miejsca parkingowe. Choćby przy okazji budowy szkoły w Józefosławiu – stosunkowo nowej inwestycji, przy realizacji której w ogóle nie pomyślano o parkingu.
Tak więc nowa szkoła przy ul. Jana Pawła II jako pierwsza przewiduje parkingi. Pierwsza, ale nie ostatnia – bo szkoła, o której już myślimy, a która powstanie w Julianowie również przewiduje infrastrukturę parkingową. Grunt mamy już zakupiony, trwają prace nad koncepcją, która nie ogranicza się tylko do budynku szkoły, ale tak że do całego otoczenia wokół niej.
Myślimy perspektywicznie, a tego brakowało mojemu poprzednikowi.

Co stanie się z targowiskiem?

W tej chwili trwa także projektowanie targowiska miejskiego. Będzie ono funkcjonować nadal w obecnym miejscu, ale zostanie ucywilizowane, zmodernizowane i częściowo zadaszone. Założeniem jest, aby także w dni niehandlowe służyło mieszkańcom i nie stało puste. Mogłoby pełnić funkcje wystawiennicze, z imprezami, targami staroci i innymi. Co tam komu jeszcze do głowy ciekawego przyjdzie.

Uczy się pan na błędach swojego poprzednika?

Nie tylko. Mam też doskonałą kadrę oraz radę miejską, która dobrze rozumie problemy tego miasta i potrafi przewidzieć kierunki jego rozwoju. Niech pan zwróci uwagę co zrobiono za czasów Józefa Zalewskiego z centrum miasta. Bodaj najbardziej atrakcyjną działkę przeznaczono na budową sądu i prokuratury. Nie twierdzę, że te instytucje są w Piasecznie niepotrzebne. Oczywiście, że są, ale ile czasu na co dzień przeciętny mieszkaniec spędza w prokuraturze i sądzie? Są tacy, którzy przez całe życie nie zajrzą do tych budynków.
Można było je zlokalizować w innym miejscu – choćby na działce przy ul. Energetycznej oddanej przez gminę Urzędowi Skarbowemu, gdzie spokojnie zmieściłyby się wszystkie te instytucje – a nie w sercu miasta, w tak rozpasany sposób. Nawiązując do trwającej dziś dyskusji o parkowaniu w centrum, pragnę zwrócić uwagę, że parking za budynkiem sądu jest dziś zajmowany głównie przez pracowników sądu, policji i prokuratury.
Te tereny można było pięknie zagospodarować by na co dzień służyły wszystkim mieszkańcom, choćby lokalizując tam ośrodek kultury z prawdziwego zdarzenia. Teraz o godzinie 17 sąd i prokuratura kończą pracę i życie zamiera. Zaprzepaszczono szansę na stworzenie wspaniałej przestrzeni publicznej.
Dobrze, że ówczesnym radnym udało się wymóc na Józefie Zalewskim lokalizację Przystanku Kultura przy Placu Piłsudskiego w dawnym budynku komendy powiatowej policji. Początkowo mój poprzednik wpadł na pomysł by zlokalizować tam Straż Miejską i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dziś zamiast tętniącego życiem Placu Piłsudskiego mielibyśmy tam kolejkę ludzi czekających na zasiłki. Na szczęście ten niefortunny pomysł udało mu się wybić z głowy.

Zamierza pan kandydować na burmistrza Piaseczna w przyszłorocznych wyborach samorządowych?

Stanowczo nie. Nie będę nawet mówił, że się zastanowię. Zdecydowanie nie biorę tego pod uwagę. W moim przypadku dwie kadencje absolutnie wystarczą. Idąc do wyborów wspólnie z grupą Platformy Obywatelskiej przedstawiłem program na dziesięć lat. Wydaje mi się, że nie mamy się czego wstydzić. Znaczną część wyznaczonych zadań udało mi się wykonać. Mam jeszcze półtora roku by niektóre inwestycje pokończyć, inne zainicjować i mogę odejść z podniesioną głową. Niech inni kontynuują rozwój tego miasta. Nieważne czy to będzie ktoś z Platformy czy PiS. Ważne by miał dobre pomysły i umiał je realizować.

Uważa pan, że przynależność partyjna nie ma znaczenia?

Oczywiście, że nie. Mieszkańcy powinni dokonywać świadomego wyboru, głosując na człowieka którego znają, a nie patrzeć na szyld partyjny. Spójrzmy choćby na współpracę gminy z powiatem czy koalicję powiatową Platformy z PiS, która początkowo budziła kontrowersje, a okazało się, że funkcjonuje dobrze, ponieważ wszyscy koncentrują się na realnych działaniach dla dobra mieszkańców i żadne podziały polityczne nie mają znaczenia. Wymiernym efektem tego działania ponad podziałami są trwające w tej chwili prace nad rewaloryzacją Parku Miejskiego czy wspólnie realizowane inwestycje drogowe.

Rozmawiał: Kamil Staniszek http://piasecznonews.pl/burmistrz-piase ... ona-glowa/
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Politycznie z burmistrzem Piaseczna Zdzisławem Lisem

Postautor: iTV Piaseczno News » pt mar 16, 2018 9:32 pm

Obrazek

Politycznie z burmistrzem Piaseczna Zdzisławem Lisem https://itvpiaseczno.pl/artykul/politycznie-z-burmistrzem/403008

Dziś 16 marca 2018 r. wywiadu iTV Piaseczno udzielił burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Zdzisław Lis. tematem tego wywiadu była przede wszystkim lokalna polityka związana z ostatnimi wydarzeniami w Starostwie Powiatowym w Piasecznie. Pan Burmistrz przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie.
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Gospodarczo z burmistrzem Lisem

Postautor: iTV Piaseczno News » ndz mar 18, 2018 7:40 pm

Obrazek

Gospodarczo z burmistrzem Lisem https://itvpiaseczno.pl/artykul/gospodarczo-z-burmistrzem/403088

W trakcie spotkania z burmistrzem Miasta i Gminy Piaseczno, Zdzisławem Lisem rozmawialiśmy nie tylko o lokalnej polityce, ale więcej na tematy gospodarcze. Burmistrz przekazał wiele interesujących informacji związanych z rozwojem Gminy Piaseczno. Dlaczego Gmina zakupuje nieruchomości na terenie Piaseczna? Gdzie jest miejsce wstydu w Piasecznie? Zapowiedział także, czy wystartuje w najbliższych wyborach samorządowych.
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Burmistrz Lis podsumowuje swoją kadencję cz.1

Postautor: iTV Piaseczno News » wt maja 15, 2018 1:39 pm

Obrazek

Burmistrz Lis podsumowuje swoją kadencję cz.1 https://itvpiaseczno.pl/artykul/burmistrz-lis-podsumowuje/441923

Burmistrz Piaseczna, Zdzisław Lis kończy swoją kadencję w samorządzie gminnym i udzielił pierwszego wywiadu iTV Piaseczno. Przedstawiamy Państwu ponad 20 minutowy wywiad przeprowadzony przez Mariusza Kujaszewskiego z burmistrzem Zdzisławem Lisem. W wywiadzie tym skupiliśmy się na podsumowaniu dwóch kadencji burmistrza, z perspektywy tego co udało się zrobić w zakresie zarówno infrastruktury sprzyjającej spędzaniu wolnego czasu jak i oferty kulturalno-sportowej.
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Burmistrz Piaseczna o komunikacji i transporcie

Postautor: iTV Piaseczno News » pn cze 18, 2018 4:41 pm

Obrazek

Burmistrz Piaseczna o komunikacji i transporcie cz.2: https://itvpiaseczno.pl/artykul/burmistrz-piaseczna-o/469708

W drugim wywiadzie Pana Burmistrza Lisa zajmujemy się transportem i komunikacją w Gminie Piaseczno. Burmistrz opowiada o systemie drogowym, nowych inwestycjach i remontach dróg gminnych. Pan burmistrz Lis odniósł się także do pomysłu dwukierunkowej ulicy Chyliczkowskiej. Na zakończenie wywiadu odpowiedział na pytania dotyczące transportu w naszej Gminie.
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Burmistrz Lis podsumował 8 lat swoich rządów

Postautor: iza » śr paź 17, 2018 6:56 pm

Obrazek

Podczas ostatniej przed wyborami samorządowymi sesji rady miejskiej burmistrz Zdzisław Lis, który nie ubiega się o reelekcję, podziękował radnym za współpracę i podsumował swoją kadencję. W przedstawionym bilansie nie zabrakło słów samokrytyki.

Burmistrz Lis na początku porównał budżety gminy z 2010 roku (255 mln zł) i 2018 roku (533mln zł) podkreślając, że w latach 2011-2018 roku na inwestycje wydano rekordowe 565 mln zł. Tylko w tym roku budżet inwestycyjny wraz z remontami i zakupami inwestycyjnymi wyniesie około 174 mln zł. Burmistrz podkreślił, że same zadania drogowe, a więc budowa i remonty dróg oraz chodników pochłonęły blisko 200 mln zł. Za te pieniądze udało się m.in. wykonać ulice Julianowską, Mleczarską, Nadarzyńską. W najbliższych planach jest oddanie do użytku niemal gotowej ul. Żytniej przy targowisku, wykonanie ul. Geodetów w Józefosławiu, czy ul. Głównej w Bobrowcu. Ważną inwestycją będzie także budowa ronda przy stacji Wadex w Gołkowie.

43 mln zł przeznaczono od 2011 roku na inwestycje odwodnieniowe. Za te pieniądze przebudowano m.in. kanał Perełki pod skwerem Kisiela, a także ulicami Kniaziewicza i Wojska Polskiego.

Z parkingami do końca się nie udało…

Burmistrz przyznał, że za jego kadencji w Piasecznie nie udało się zbudować żadnego wielopoziomowego parkingu.
– Nie oznacza to jednak, że zrezygnowaliśmy z tego pomysłu – dodał. – Mamy koncepcje czterech parkingów. Najbliżej realizacji są te przy Sierakowskiego oraz w sąsiedztwie dworca PKP.

Zamiast parkingów z prawdziwego zdarzenia, na których mogłoby zmieścić się nawet kilkaset samochodów, gmina budowała jednopoziomowe parkingi na swoich działkach (m.in. przy ul. Nadarzyńskiej) oraz niewielkie parkingi tzw. kieszonkowe (przy ul. Północnej, Szpitalnej czy Jesionowej). Ważną decyzją było natomiast stworzenie w obrębie centrum strefy płatnego parkowania. Pomysł sprawdził się i w najbliższych latach strefa będzie pewnie rozszerzana (w pierwszej kolejności ma być nią objęty rejon ul. Szkolnej).

Każdego roku gmina wydaje 11,5 mln zł na transport publiczny, dofinansowując wspólny bilet, linie lokalne (12 linii L i dwie linie P) oraz program Warszawa+. Ułatwieniem dla podróżnych był remont dworca PKP, modernizacja infrastruktury kolejowej (tu inwestorem były PKP PLK) oraz wprowadzenie w ubiegłym roku Roweru Miejskiego (właśnie montowana jest czwarta stacja).

Burmistrz podkreślił, że za jego kadencji porządkowano ład przestrzenny. W gminie przyjęto 205 planów zagospodarowania, które obejmują prawie 55 proc. jej obszaru. 120 dalszych planów jest procedowanych.
– Przyjmowanie kolejnych planów miejscowych zawsze poprzedzają konsultacje z mieszkańcami – mówił burmistrz Lis. – Moi poprzednicy tego nie robili, czego efektem był chaos urbanistyczny.

Inwestowano w edukację, ale szkoły nie pobudowano

Sztandarowym postulatem programowym Zdzisława Lisa była budowa nowej szkoły przy ul. Jana Pawła II. Przez osiem lat Centrum Edukacyjno-Multimedialnego nie udało się dokończyć. Ma być gotowe dopiero w marcu przyszłego roku. Z innymi szkołami poszło znacznie lepiej. Gruntowny remont przeszły SP nr 1 i SP nr 2, a także szkoły w Józefosławiu, Zalesiu Górnym i Jazgarzewie. W planach jest rozbudowa SP nr 3, a także szkół w Głoskowie i Złotokłosie. Za kadencji Zdzisława Lisa zwiększono też liczbę miejsc w gminnych żłobkach. Jeszcze cztery lata temu było ich zaledwie 25. Teraz w sześciu żłobkach do dyspozycji mieszkańców jest 135 miejsc, a istnieją plany, aby w przyszłym roku zwiększyć ich liczbę do 200. Gmina przejęła też i zrewitalizowała stadion miejski, budując na nim kryte boisko ze sztuczną nawierzchnią, bieżnię, trybuny czy lodowisko. W tej chwili na dofinansowanie może liczyć także 30 klubów, które rocznie wspierane są kwotą 2,9 mln zł.

– Staramy się utrzymywać szeroki wachlarz dyscyplin sportowych, aby każdy mógł realizować swoje pasje – podkreślał Zdzisław Lis. Uzupełnieniem infrastruktury sportowej są tereny służące szeroko pojętej rekreacji. W ostatnich latach sporo środków przeznaczono na modernizację zaniedbanych terenów zielonych, w tym parku miejskiego przy ul. Chyliczkowskiej, Górek Szymona w Zalesiu Górnym, Parku Zachodniego czy skweru Kisiela. Po stronie porażek burmistrz Lis wskazał brak planu miejscowego dla ośrodka Wisła w Zalesiu Górnym, co – jego zdaniem – powoduje trudności we właściwym zarządzaniu obiektem.

182 lokale socjalne, duże wydatki na kulturę

Podczas kadencji Zdzisława Lisa w mieście powstało 6 budynków mieszkalnych z lokalami dla 182 rodzin. Na ich budowę wydano łącznie 20 mln zł. Wprowadzono także budżet obywatelski, dzięki czemu mieszkańcy mogli sami decydować o najpilniejszych inwestycjach. Jeśli chodzi o wydatki na kulturę to z 5 mln zł w 2010 roku wzrosły one do 13,3 mln zł w roku 2018.

– Nasza kultura działa prężnie, w ciągu roku na terenie gminy organizowanych jest ponad 400 różnego rodzaju imprez – chwalił burmistrz. Nie zapomniał jednak dodać, że podczas jego kadencji nie udało się wybudować hali widowiskowej z prawdziwego zdarzenia. Kolejną wstydliwą inwestycją jest wlokący się niemiłosiernie remont Muzeum Regionalnego w budynku starej plebanii.

Gmina pod rządami Zdzisława Lisa miała być przyjazna dla mieszkańców. Nie udało się zorganizować zapowiadanego Biura Obsługi Mieszkańca, bo w urzędzie… zabrakło na nie miejsca. Sytuacja ma zmienić się po przeniesieniu części gminnych referatów do kupionego jakiś czas temu budynku przy ul. Warszawskiej 1. Strzałem w dziesiątkę okazało się natomiast wprowadzenie Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca, którą odebrało już około 16 tys. osób. Udało się wprowadzić w życie nowy model gospodarki odpadami, jednak do tej pory nie powstał nowy PSZOK, chociaż ten przy ul. Technicznej nie spełnia wymogów.

Zdzisław Lis podziękował radzie za współpracę oraz określił priorytety na następne lata. Wśród nich wymienił budowę szkoły w Julianowie, budowę centrum sportu z nowym basenem i lodowiskiem przy ul. Chyliczkowskiej, a także wykonanie tak oczekiwanej hali widowiskowej na 500 osób na terenie kolejki wąskotorowej. https://piasecznonews.pl/burmistrz-pods ... ch-rzadow/
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

PoprzedniaNastępna

Wróć do Piaseczno: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości