Nowe miejskie targowisko w Piasecznie

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Piaseczno, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Nowe miejskie targowisko w Piasecznie

Postautor: Jankes » czw maja 02, 2019 5:17 pm

Obrazek

Wkrótce zostanie podpisana umowa z firmą, która za 8,378 mln zł zmodernizuje teren miejskiego targowiska. Przygotowania do realizacji tej inwestycji trwały w sumie kilka lat.

Już niedługo miejskie targowisko przy ul. Jana Pawła II zyska zupełnie nowe oblicze. Przygotowania do realizacji tej inwestycji przypominały drogę przez mękę. Od 2017 roku odbyło się kilka przetargów na projekt i przebudowę placu, na którym miała powstać pierwotnie także zadaszona hala targowa. Najniższe oferty zainteresowanych firm opiewały jednak na kwotę kilkunastu milionów złotych i znacznie przewyższały możliwości finansowe gminy. W związku z tym postanowiono podzielić to zadanie na etapy i na razie zrezygnować z budowy hali, która znacznie podniosłaby koszt inwestycji. Do ostatniego przetargu stanęły trzy firmy proponując kwoty od 8,4 mln zł do aż 16,5 mln zł. Z najtańszym wykonawcą jeszcze w maju zostanie podpisana umowa.

– Targowisko ma zostać zmodernizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj” – przypomina burmistrz Daniel Putkiewicz. Oznacza to, że wykonawca będzie musiał najpierw opracować projekty budowlany i wykonawczy na zagospodarowywanym terenie oraz uzyskać pozwolenie na budowę, co ma nastąpić w ciągu 8 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Potem rozpocznie się właściwa przebudowa. Na placu ma zostać wymieniona nawierzchnia. Znikną też wszystkie znajdujące się na targowisku budynki, z halą mięsną włącznie. Cały teren zostanie skanalizowany, modernizacja czeka także sieć wodociągową.

Nowa przestrzeń ma mieć czysty i funkcjonalny układ. Po wschodniej stronie ul. Żytniej przewidziane jest miejsce pod teren rekreacyjny w postaci zielonego skweru. Targowisko ma zostać oświetlone lampami ledowymi, znajdą się na nim 254 miejsca dla handlowców i 95 miejsc parkingowych dla klientów, w tym 6 dla niepełnosprawnych (oraz 32 dla rowerzystów). W miejscach rekreacyjnych zostaną posadzone nowe drzewa, pojawią się chodniki, ścieżki rowerowe, ławki i śmietniki. Wszystko dlatego, że targowisko ma być wykorzystywane w przyszłości nie tylko do handlu. Ma żyć dłużej niż dwa dni w tygodniu. Gmina chce, aby na zrewitalizowanym terenie odbywały się także wydarzenia okolicznościowe: imprezy masowe, festyny, wystawy.

– Na razie rezygnujemy z budowy hali targowej – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Jednak cały czas zastanawiamy się nad koncepcją zadaszenia części placu. Zadaszenie takie zostanie wykonane w drugim etapie przebudowy. https://piasecznonews.pl/nowe-miejskie- ... zlym-roku/
Awatar użytkownika
Jankes
 
Posty: 1647
Rejestracja: czw mar 22, 2007 4:20 pm
Lokalizacja: Warszawa

Wkrótce ruszy remont targowiska w Piasecznie

Postautor: Kacperek » czw paź 10, 2019 11:35 am

Obrazek

Wkrótce ruszy remont targowiska. Pierwsza pod nóż pójdzie hala mięsna. Kilka miesięcy temu gmina podpisała umowę z firmą, która za 8,4 mln zł w formule „zaprojektuj i wybuduj” zmodernizuje miejskie targowisko. W pierwszej kolejności ma zostać wyburzona stara hala mięsna, co martwi niektórych mieszkańców i handlujących.

Wykonawca po opracowaniu projektu budowlanego i wykonawczego ma uzyskać pozwolenie na budowę. Drugim etapem będzie właściwa przebudowa placu, obejmująca wymianę nawierzchni i likwidację wszystkich znajdujących się na targowisku budynków. Teren ma zostać skanalizowany, a znajdujące się pod placem instalacje – przebudowane. Nowa przestrzeń ma mieć czysty i funkcjonalny układ. Po wschodniej stronie ul. Żytniej przewidziane jest miejsce pod teren rekreacyjny w postaci zielonego skweru. Targowisko ma zostać oświetlone. Znajdą się na nim 254 miejsca dla handlowców i 95 miejsc parkingowych dla klientów, w tym 6 dla niepełnosprawnych (oraz 32 dla rowerzystów). W miejscach rekreacyjnych zostaną posadzone nowe drzewa, pojawią się chodniki, ścieżki rowerowe, ławki i śmietniki. Gmina chce, aby na zrewitalizowanym terenie odbywały się w przyszłości także wydarzenia okolicznościowe: imprezy masowe, festyny, wystawy. Dlatego w drugim etapie przebudowy część placu zostanie prawdopodobnie zadaszona.

Jednak na razie plac trzeba będzie uporządkować. Jednym z pierwszych zadań wykonawcy będzie wyburzenie starej hali mięsnej.
– Często kupuję tam wędliny, co stanie się z handlującymi w hali ludźmi – zastanawia się pani Wanda, nasza czytelniczka. Z naszych informacji wynika, że rozbiórka hali jest możliwa jeszcze w tym roku. Inna sprawa, że po akcji sanepidu i Powiatowego Inspektoratu Weterynarii z lutego ubiegłego roku zostało w niej niewielu sprzedawców.
– Handlujący zostali poinformowani, że hala zostanie rozebrana – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Chcemy w taki sposób przygotować infrastrukturę nowego placu, aby można było postawić na nim nie tylko samochód, ale także pawilony z dostępem do wody i energii elektrycznej. Teraz jest dobry moment, aby składać do urzędu wnioski w tej sprawie. Jesteśmy otwarci na propozycje handlujących. https://piasecznonews.pl/wkrotce-ruszy- ... la-miesna/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński


Wróć do Piaseczno: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

cron