Dom Dziennego Pobytu Seniora w Piasecznie

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Piaseczno, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Dom Dziennego Pobytu Seniora w Piasecznie

Postautor: Ivona » śr kwie 25, 2018 10:50 am

Obrazek

Decyzja o zastąpieniu przedszkola przy ul. Szkolnej w Dom Dziennego Pobytu Seniora staje się faktem.

Pomysł na wykorzystanie w tym celu terenu przedszkola pojawił się już jesienią ubiegłego roku. Budynek zlokalizowany przy ul. Szkolnej 18 nie nadaje się bowiem do dalszego użytkowania przez przedszkolaki bez generalnego remontu, którego koszty przekroczyłyby postawienie nowego obiektu. W związku z tym włodarze zdecydowali, że przedszkole trafi do nowej lokalizacji, czyli Centrum Edukacyjno-Multimedialnego przy ul. Jana Pawła II. Gminna nieruchomość przy ul. Szkolnej zostanie natomiast zagospodarowana na potrzeby seniorów. Piaseczyńska Rada Seniorów od dawna zabiega o miejsce, w którym starsi mieszkańcy miasta i gminy mogliby aktywnie spędzać czas.

Pierwszy krok w kierunku budowy Domu Dziennego Pobytu Seniora został wykonany na ostatniej sesji rady gminy, kiedy podjęto uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Obowiązujący plan bowiem mówi o przeznaczeniu terenu na usługi oświaty, w związku z tym konieczna jest modyfikacja, która w przyszłości pozwoli na tym terenie zbudować obiekt o innym przeznaczeniu. Do samej budowy więc droga jeszcze odległa. Dopiero po zatwierdzeniu zmiany mpzp będzie można przystąpić do projektowania budynku.

– Zdecydowanie trzeba zbudować nowy obiekt, ponieważ istniejący ma tylko warunkową zgodę na użytkowanie do 2019 r., a jego modernizacja i dostosowanie do obecnie obowiązujących przepisów budowlanych kosztowałby więcej, niż zburzenie i postawienie nowego budynku – informuje wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. Dom dziennego pobytu przeznaczony będzie dla osób jeszcze samodzielnych, ale już wymagających wsparcia.

– W trakcie kilkugodzinnego pobytu podopieczni będą uczestniczyć w zajęciach rehabilitacyjnych, edukacyjno-kulturalnych, psychologicznych, które będą odbywać się pod okiem pracowników socjalnych oraz wykwalifikowanego personelu. Wydawane będą też posiłki – informuje Krzysztof Kasprzycki, opiekujący się radą Seniorów z ramienia Urzędu Gminy. Popołudniami obiekt byłby wykorzystywany przez kluby seniora.

Lokalizacja obiektu dla seniorów wydaje się optymalna ze względu na położenie w centrum najstarszego piaseczyńskiego osiedla, które w dużej mierze zamieszkują osoby w wieku 60+.

Oczywiście zarówno na sam projekt, jak i budowę obiektu będzie trzeba zabezpieczyć odpowiednie środki w budżecie. Gmina chciałaby rozpocząć prace w przyszłym roku, po przeprowadzce przedszkola do CEM. Obiekt miałby być gotowy w 2021 r. http://www.przegladpiaseczynski.pl/spol ... mu-seniora
Awatar użytkownika
Ivona
 
Posty: 466
Rejestracja: wt sty 12, 2010 2:59 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Dom Dziennego Pobytu Seniora w Piasecznie

Postautor: Kacperek » śr maja 09, 2018 7:30 pm

Obrazek

Zamiast przedszkola powstanie dom dla seniorów. W miejscu Przedszkola nr 5 przy ul. Szkolnej, które zostanie niedługo wyburzone ma powstać Dom dziennego pobytu seniorów.

– Chcemy, aby osoby starsze czuły się ważne i były otoczone właściwą opieką – mówi wiceburmistrz Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak. – W tym domu swoją siedzibę będą miały wszystkie organizacje senioralne. Dzięki temu potrzeby seniorów zostaną w pełni zabezpieczone.

Decyzję o budowie dziennego domu dla seniorów radni podjęli w marcu. Ma on powstać w miejscu gminnego przedszkola przy ul. Szkolnej 18. Budynek, w którym funkcjonuje placówka, znajduje się w złym stanie technicznym i pozwolenie na jego użytkowanie wkrótce przestanie obowiązywać. Docelowo ma on zostać wyburzony, a dzieci przeniesione do budowanego właśnie Centrum Edukacyjno-Multimedialnego przy ul. Jana Pawła II. Przy Szkolnej powstanie zaś nowy budynek, w którym mają działać także m.in. Miejski Klub Seniora oraz filia biblioteki.

– Często słyszałem od seniorów, że w mieście brakuje miejsca, w którym mogliby oni spotkać się, napić kawy, porozmawiać czy pograć w gry planszowe – mówi Krzysztof Kasprzycki, który opiekuje się seniorami z ramienia gminy. – Cieszę się, że wreszcie oczekiwania starszych osób zostaną spełnione. Szkolna 18 to idealna lokalizacja, bo znajduje się w centrum najstarszego w mieście osiedla. Poza tym obiekt znajdzie się obok ogromnego terenu zielonego, będącego przedłużeniem Parku Zachodniego.

Dom dziennego pobytu seniorów będzie przeznaczony dla osób jeszcze samodzielnych, ale już wymagających wsparcia. W trakcie kilkugodzinnego pobytu starsze osoby będą uczestniczyć w zajęciach rehabilitacyjnych, edukacyjno-kulturalnych i psychologicznych, odbywających się pod okiem pracowników socjalnych oraz wykwalifikowanego personelu. Otrzymają też posiłki. Po południu, kiedy pensjonariusze będą wracać do swoich domów, obiekt będzie wykorzystywany przez kluby seniora. Budowa domu ma ruszyć jesienią przyszłego roku, a obiekt ma zacząć pełnić swoją funkcję do końca 2021 roku. http://piasecznonews.pl/zamiast-przedsz ... -seniorow/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Klub Seniora na PKP w Piasecznie

Postautor: Kacperek » pn lip 09, 2018 5:35 pm

Obrazek

W poniedziałek gmina i biblioteka podpisały umowę o przygotowaniu lokalu pod miejski klub seniora, który będzie jednocześnie dziewiątym takim miejscem na terenie gminy. Klub będzie funkcjonował w 150-metrowym lokalu na terenie dworca PKP w Piasecznie.

Klub seniora jeszcze nie działa, bo lokal nie ma wyposażenia.

– Będziemy je sukcesywnie kupować, bo otrzymaliśmy na ten cel dotację z ministerialnego programu Senior+ – wyjaśnia Krzysztof Kasprzycki, zajmujący się seniorami z ramienia gminy. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej radni przekazali uzyskane dofinansowanie bibliotece publicznej, pod której skrzydłami będzie działał klub. W sumie jest to 150 tys. zł z ministerstwa oraz 37,5 tys. zł wkładu własnego. – Zrobimy za to adaptację pomieszczeń, kupimy meble, sprzęt rtv i agd, w tym ekspres do kawy, o co wiele osób wnioskowało – dodaje Kasprzycki.

Miejsce z potencjałem

W poniedziałek odbyła się oficjalna prezentacja pomieszczeń klubu, który będzie znajdował się w półokrągłej części dworca, zaraz obok peronów.
– Ten dworzec jest wizytówką naszego miasta, oknem na świat Piaseczna – mówił wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. – Jest to miejsce wyjątkowe, dlatego cieszę się, że będzie służyło ludziom wyjątkowym czyli piaseczyńskim seniorom.
Łukasz Załęski, dyrektor biblioteki obiecał, że zostaną przygotowane wizualizacje, aby pokazać seniorom, jak to miejsce będzie wyglądało po adaptacji.
– Chcemy, aby się wam podobało, bo to ma być przecież wasz nowy dom – dodał. Krzysztof Kasprzycki podkreślił natomiast wspaniałą lokalizację klubu, do którego będzie można dojechać sześcioma liniami autobusowymi, w tym trzema bezpłatnymi „elkami”.

Obrazek

Będzie jeszcze teren zielony

Lokal w budynku dworca ma dwa poziomy i około 150 m kw. powierzchni. Znajdują się w nim toalety, dodatkowe pomieszczenia gospodarcze oraz miejsce na galerię, w której seniorzy będą mogli wystawiać swoje prace. Będą odbywały się tu zajęcia aktywizacyjne oraz ćwiczenia ruchowe. Ma to być miejsce spotkań dla około 100 osób.
– A na zewnątrz chcemy zrobić seniorom ogródek – dodaje wiceburmistrz Putkiewicz. – Dziś znajduje się tu zaniedbany teren, który wkrótce zostanie obsadzony zielenią. https://piasecznonews.pl/powstanie-nowy-klub-seniora/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Nowy Klub Seniora w Piasecznie

Postautor: iTV Piaseczno News » pn lip 09, 2018 8:03 pm

Obrazek

Podpisanie umowy na nowy Klub Seniora w Piasecznie https://itvpiaseczno.pl/artykul/podpisanie-umowy-na-nowy/473593

Na terenie stacji PKP w Piasecznie została podpisana umowa z Biblioteką Publiczną w Piasecznie na utworzenie i prowadzenie miejskiego klubu seniora dla ok.100 osób. Na uroczystość przybyli przedstawiciele samorządu piaseczyńskiego, reprezentanci piaseczyńskich seniorów.
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Miejski Klub Seniora w Piasecznie

Postautor: Redakcja » wt lip 10, 2018 8:01 pm

Obrazek

Osoby starsze będą miały swoje miejsce spotkań w lokalu na terenie zrewitalizowanego dworca PKP Piaseczno gdzie powstanie Miejski Klub Seniora
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... piasecznie
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Koordynator animator Klubu Senior+ w Piasecznie

Postautor: Redakcja » pt lip 27, 2018 1:34 pm

Koordynator animator Klubu Senior+ w Piasecznie

Obrazek

Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno ogłasza nabór na stanowisko Koordynator – animator Klubu Senior+ w Piasecznie. Szczegóły na: http://www.biblioteka-piaseczno.pl/wordpress/oferta-pracy/
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Zbiórka książek dla Klubu Seniora w Piasecznie

Postautor: Redakcja » sob sie 04, 2018 1:43 pm

Obrazek

Kupiłeś? Przeczytałeś? Podaruj bibliotece! Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno organizuje zbiórkę książek do powstającego Klubu Seniora w Piasecznie
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... piasecznie
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Miejski Klub Seniora w Piasecznie

Postautor: Kacperek » sob paź 06, 2018 10:44 am

Obrazek

Otwierają Miejski Klub Seniora w Piasecznie. W przyszłym tygodniu swoje podwoje otwiera siedziba Miejskiego Klubu Seniora , przygotowana w budynku zrewitalizowanego dworca PKP w Piasecznie. O szczegółach z koordynatorem klubu Agnieszką Soboń rozmawia wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. https://www.facebook.com/GminaPiaseczno ... 750835325/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Miejski Klub Seniora w Piasecznie

Postautor: Redakcja » pn paź 08, 2018 8:02 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Dom Dziennego Pobytu Seniora w Piasecznie

Postautor: lucja » wt sie 06, 2019 12:10 pm

Obrazek

Ruszył przetarg na realizacje Domu Dziennego Pobytu w Piasecznie. Gmina Piaseczno ogłosiła przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj” na Centrum Aktywności Seniora z pierwszym gminnym domem dziennego pobytu w Piasecznie. Oferenci mają czas na składanie ofert do 22 sierpnia 2019 r.

Centrum Aktywności Seniora będzie placówką wsparcia dziennego zlokalizowaną na działce przy ul. Szkolnej 18 w Piasecznie na terenie obecnego przedszkola publicznego nr 5, którego powierzchnia wynosi prawie 6000 m kw. Zasadniczą funkcją nowego obiektu będzie dom dziennego pobytu – placówka wsparcia dziennego dla seniorów – oraz siedziba dla piaseczyńskich organizacji senioralnych, klub seniora oraz filia biblioteki publicznej sprofilowana na potrzeby seniorów. Zarówno sam obiekt, jak i przyległy teren zostanie przystosowany do potrzeb również aktywnych i samodzielnych seniorów.

W dwukondygnacyjnym obiekcie znajdzie się szereg pomieszczeń wykorzystywanych przy pracy dziennej z seniorami, pokój zabiegowy, pokoje do terapii indywidualnej, gabinet odnowy biologicznej oraz gabinety terapii indywidualnej. Obiekt będzie zawierać również salę otwartą na ogród pełniącą funkcje jadali a w razie potrzeby również sali widowiskowej. Jedną z części aktywności seniorów są stowarzyszenia i związki, dlatego – po konsultacjach przeprowadzonych z organizacjami senioralnymi – zaplanowano pokoje pracy wyposażone w stoiska oraz salki konferencyjne. Swoje miejsce nzjadzie równiez filii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno, która otrzyma prestiżową lokalizację – w samym sercu najstarszego osiedla w centrum Piaseczna- i dogodne warunki do pracy z seniorkami. Cały obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że na brak placówki zwracało wiele organizacji senioralnych i od samego początku Piaseczyńska Rada Seniorów, która w swoich trzech priorytetach uchwalonych na początku swojej kadencji w dn. 25 lipca 2017 roku wskazała na potrzebę tworzenia miejsc przyjaznym seniorom. W grudniu 2017 roku Rada Miejska w Piasecznie przeznaczyła 100 tys. złotych na przygotowanie koncepcji oraz dokumentacji i już w styczniu 2018 roku rozpoczęto konsultacje i odbyła się studyjna wizyta w domach dziennego pobytu w Warszawie. 20 marca 2018 roku na posiedzeniu kierownictwa Gminy ostatecznie zapadła decyzja o rozpoczęciu przygotowania się do realizacji inwestycji. Również Rada Miejska w Piasecznie w kwietniu 2018 roku potwierdziła chęć kontynuowania prac nad budową placówki podejmując uchwałę o przystąpieniu do zmiany miejscowego plany zagospodarowania przestrzennego i ostatecznie zmieniając zapisy m.p.z.p. uchwałą z dnia 13 marca 2019 roku umożliwiając usytuowanie na działce przy ul. Szkolna 18 placówki opiekuńczej.

Szczegóły przetargu znajdziesz na http://bip.piaseczno.eu/przetarg/6184/spr-97-2019
Pozdrawiam serdecznie
Łucja
Awatar użytkownika
lucja
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 08, 2007 3:50 pm
Lokalizacja: Piaseczno


Wróć do Piaseczno: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość