Awantura o konkurs na dyrektora szkoły w Józefosławiu

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Piaseczno, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Awantura o konkurs na dyrektora szkoły w Józefosławiu

Postautor: Filip » czw cze 22, 2017 11:36 am

Obrazek

W środę, 7 czerwca przeprowadzony został konkurs na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej w Józefosławiu. Zwyciężył go Andrzej Sochocki – organista, pedagog i dyrygent, znany, między innymi, z prowadzenia miejscowego chóru Con Fuoco. W poniedziałek, 20 czerwca konkurs został jednak unieważniony na podstawie zarządzenia Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.

Swoją decyzję burmistrz Zdzisław Lis uzasadnia wadliwym sposobem wyłonienia reprezentantów Rady Rodziców do składu komisji konkursowej.

– Prezydium Rady Rodziców jest organem wewnętrznym Rady, do którego kompetencji należy kierowanie jej bieżącą działalności – czytamy w uzasadnieniu zarządzenia burmistrza unieważniającego konkurs. – Jednakże z żadnego z postanowień Regulaminu Rady Rodziców nie wynika, że Prezydium może wykonywać kompetencje przysługujące Radzie Rodziców jako organu reprezentującego ogół rodziców uczniów. W świetle przywołanych uregulowań wewnętrznych Prezydium Rady Rodziców nie było uprawnione do wyboru przedstawicieli Rady Rodziców do udziału w pracach komisji konkursowej na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Józefosławiu.

Zdaniem organu prowadzącego fakt jego zdaniem nieprawidłowego wybrania przedstawicieli Rady Rodziców do składu komisji konkursowej mógł mieć wpływ na wyniki konkursu (Andrzej Sochocki został wybrany stosunkiem głosów siedmiu do pięciu w tajnym głosowaniu) i daje podstawę do jego unieważnienia.

Inne zdanie w tej kwestii ma przewodniczący Rady Rodziców Piotr Raczkowski, który na co dzień jest… wiceprezesem Krajowej Rady Sądowniczej.

– Kompetencje Przewodniczącego do reprezentowania Rady Rodziców na zewnątrz oraz Prezydium do bieżącego kierowania pracami Rady wynikają z § 7 regulaminu Rady Rodziców Zespołu Szkół Publicznych w Józefosławiu – czytamy w piśmie skierowanym przez przewodniczącego Rady Rodziców do gminy. – W trakcie przerw pomiędzy obradami Rady jej obowiązki wykonuje Przewodniczący za pomocą Prezydium. Zakres uprawnień Prezydium wynikający z regulaminu nie jest katalogiem zamkniętym.

Unieważnieniu konkursu stanowczo sprzeciwia się jego zwycięzca.

– Czy w gminie naprawdę sądzą, że taki autorytet prawny jak sędzia Piotr Raczkowski nie potrafi pokierować wyborem delegatów rady rodziców? – zastanawia się Andrzej Sochocki. – Członkowie komisji zostali wybrani przez 15-osobowe prezydium jednogłośnie i to w obecności komisji rewizyjnej. Nikt nie kwestionował tego wyboru na tym etapie konkursu. Dopiero gdy go wygrałem zaczęło się dziać to o czym kiedyś mówiłem, czyli prawna legalizacja bezprawia. Już na niedzielnym pikniku w Józefosławiu obecne na nim gminne radne mówiły otwarcie, że konkurs zostanie „uwalony”.

Dyrygent przyznaje, że planuje zaskarżyć decyzję burmistrza do wojewody mazowieckiego.

– Oprócz tego rozważam wytoczenie gminie procesu o odszkodowanie – zapowiada. – Sytuacja jest ewidentna i nie mam żadnych wątpliwości, że racja leży po mojej stronie. Konkurs można unieważnić jeżeli nastąpiły inne okoliczności, które mogły mieć wpływ na jego wyniki, a to jest wewnętrzna sprawa Rady Rodziców. Każdy decydował w zgodzie z własnym sumieniem, a poza tym my nie wiemy czy delegowane przez prezydium osoby głosowały za mną czy przeciwko mnie.
Na chwilę obecną nowy konkurs powinien się odbyć, mniej więcej, w połowie sierpnia.

– Jeżeli jednak zaskarżę tą decyzję, to nie będzie on ważny – mówi Andrzej Sochocki. – Po raz kolejny gmina Piaseczno robi sobie politykę w oświacie. Przypomnę sprawę pań dyrektor Anny Wiktorzak, Agnieszki Malarczyk i Edyty Pyszyńskiej. Jak się okazało, prawo było po ich stronie. Po prostu jeżeli konkurs nie przebiega po myśli gminy, to jest on – cytując dosłownie jedną z pań radnych – „uwalany”. Ja tej sprawy nie odpuszczę! Mało tego – prawdopodobnie założę portal, na którym będę zamieszczał skany wszystkich pism (odpowiedzi z gminy i procesowych). To będzie informacja publiczna, bo to jest sprawa publiczna.

Grzegorz Tylec http://piasecznonews.pl/awantura-o-konk ... ra-szkoly/
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Konkurs na dyrektora szkoły w Józefosławiu

Postautor: Filip » pt cze 30, 2017 8:22 am

Obrazek

Burmistrz unieważnił konkurs na dyrektora szkoły w Józefosławiu, ponieważ uznał, że wadliwy wybór członków komisji konkursowej mógł mieć wpływ na jego wynik. Tylko czy na pewno był wadliwy?

W konkursie 7 czerwca br. dyrektorem ZSP w Józefosławiu został wybrany Andrzej Sochocki, nauczyciel muzyki ze szkoły przy Kameralnej.

Dyrektora, zgodnie z ustawą o systemie oświaty, wybiera komisja konkursowa, w której skład wchodzą przedstawiciele gminy, jako organu prowadzącego szkołę, przedstawiciele kuratorium, jako organu sprawującego nadzór nad szkołą, przedstawiciele rady pedagogicznej, rady rodziców oraz zakładowych organizacji związkowych, czyli w przypadku Józefosławia, ZNP i NSSZ Solidarność. Rada Rodziców oddelegować do komisji powinna dwóch członków, co uczyniła. Zostali nimi Tomasz Kosior oraz Magda Walczak-Mańka.

Kandydat na dyrektora musi także spełniać szereg wymogów, które spełniał zarówno Andrzej Sochocki, jak i obecna dyrektor Jolanta Zawadzka-Ładecka.

Wniosek o unieważnienie

– Do burmistrza 13 czerwca wpłynął wniosek jednego z rodziców o unieważnienie postępowania konkursowego, w którym wnioskodawca podnosił, że reprezentanci Rady Rodziców zostali wyłonieni w sposób wadliwy – mówi nam wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – Radca prawny gminy uznał, że Rada Rodziców wybrała swoich reprezentantów wbrew własnemu regulaminowi, czyli wnioskodawca miał rację i musieliśmy konkurs unieważnić – dodaje.

Burmistrz Lis 20 czerwca faktycznie unieważnił konkurs, bo jak uzasadnił, członków komisji z rady rodziców wybrało prezydium rady, a nie Rada. W uzasadnieniu do swojego rozporządzenia napisał, że zdaniem wnioskodawcy Rada Rodziców nie podjęła uchwały o wyborze delegatów do składu komisji , a ich wyboru dokonało prezydium, tym samym przekraczając swoje kompetencje.

W paragrafie 6. regulaminu RR czytamy, że do kompetencji opiniodawczych Rady należy delegowanie przedstawiciela do komisji konkursowej wyłaniającej kandydata na stanowisko dyrektora.
– Z żadnego z postanowień Regulaminu Rady Rodziców nie wynika, że Prezydium może wykonywać kompetencje przysługujące Radzie Rodziców jako organu reprezentującego ogół rodziców uczniów – czytamy w uzasadnieniu Burmistrza.

Nadinterpretacja?

Faktycznie, w żadnym z punktów regulaminu nie jest napisane, że prezydium może wykonywać kompetencje RR, jednak w paragrafie 7., w którym czytamy, jakie kompetencje ma prezydium, widnieje słowo „również”, które sugeruje, że nie wymienia on wszystkich kompetencji.

– Według mnie zarzut naruszenia kompetencji przez prezydium Rady Rodziców to niewłaściwa interpretacja naszego regulaminu – mówi nam Piotr Raczkowski, przewodniczący Rady Rodziców w Józefosławiu, zawodowo wiceprezes Krajowej Rady Sądowniczej.

Rada Rodziców w dniu 21 czerwca stwierdziła, że prezydium miało uprawnienie do wskazania przedstawicieli.
Andrzej Sochocki zapowiada natomiast, że w kolejnym konkursie, którego rozstrzygnięcie ma nastąpić 11 sierpnia, wystartuje, ale i tak decyzję Burmistrza zaskarży do Wojewody.

– O prawdziwych intencjach gminy przekonamy się 11 sierpnia – mówi nam Andrzej Sochocki, który ma co do nich pewne wątpliwości. – Uczniowie i rodzice mnie lubią i szanują, na zakończenie roku dostałem nagrodę Belfra Roku 2017. Komisja mnie wybrała, przewodniczący Rady Rodziców, który z zawodu jest sędzią i wiceprezesem Krajowej Rady Sądownictwa, zna prawo i dla takiego autorytetu prawniczego delegowanie członków do komisji konkursowej jest rzeczą oczywistą, to o co tu chodzi? – pyta Sochocki.

Ponieważ głosowanie jest tajne i nie można stwierdzić, jak głosowali przedstawiciele Rady Rodziców, Burmistrz uznał, że nieprawidłowy wybór tych osób mógł mieć wpływ na wynik konkursu. Na 12 członków Komisji, 7 zagłosowało na Sochockiego. To daje bezwzględną większość, ale głosy reprezentantów RR mogły mieć kluczowe znaczenie.
W środę 21 czerwca Rada Rodziców w stosownej Uchwale, już tak, jak chciałaby tego Gmina, podjęła decyzję o wybraniu 2 członków do komisji konkursowej i zostały nimi te same dwie osoby.

– Zobaczymy co zrobi wojewoda, jeżeli pan Sochocki się odwoła. Moim zdaniem Burmistrz nie musiał unieważniać konkursu. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że nie było jeszcze takiej sprawy, więc nie mogę podać stosownego orzeczenia - mówi nam Piotr Raczkowski. http://www.przegladpiaseczynski.pl/spol ... -od-muzyki
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Kulisy unieważnienia konkursu na stanowisko dyrektora szkoły

Postautor: Filip » czw lip 13, 2017 6:48 pm

Andrzej Sochocki utworzył stronę poświęconą kulisom unieważnienia konkursu na stanowisko dyrektora szkoły w Józefosławiu. Jest to kopalnia wiedzy: kalendarium, skany dokumentów https://www.facebook.com/a.sochocki/
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Konkurs na dyrektora szkoły jednak nieważny

Postautor: Kacperek » wt sie 01, 2017 5:16 pm

W czerwcu Burmistrz unieważnił konkurs na dyrektora w ZSP przy Kameralnej w Józefosławiu (PP nr 154 z 28 czerwca). Wygrał go Andrzej Sochocki, nauczyciel muzyki. Do burmistrza wpłynął wniosek o unieważnienie konkursu, ponieważ Rada Rodziców przy wyborze członków komisji złamała swój własny regulamin. Zdaniem gminy mogło dojść do nieprawidłowości, które miały wpływ na wynik konkursu, a jest to powód, dla którego Burmistrz może konkurs unieważnić. Sochocki odwołał się do wojewody. 31 lipca otrzymał od wojewody odpowiedź, w której ten stwierdza, że brak jest podstaw do stwierdzenia nieważności zarządzenia burmistrza. Kolejny konkurs odbędzie się 11 sierpnia. http://www.przegladpiaseczynski.pl/aktu ... k-niewazny
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Nowy konkurs na dyrektora szkoły w Józefosławiu

Postautor: Filip » wt sie 01, 2017 5:17 pm

Obrazek

Andrzej Sochocki https://www.facebook.com/a.sochocki/pho ... =3&theater pisze:Dziś otrzymałem mailem odpowiedź Wojewody, poniżej zamieszczam jej skan. Oznacza to, że 11 sierpnia ponownie przystąpię do konkursu, a co będzie dalej i o co w tym wszystkim chodziło - czy o prawo, czy o człowieka, to zobaczymy 11 sierpnia.
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Konkurs na dyrektora szkoły w Józefosławiu

Postautor: Redakcja » śr sie 02, 2017 7:15 pm

Obrazek

11 sierpnia 2017 r. konkurs na dyrektora w Józefosławiu – wojewoda podtrzymał decyzję Burmistrza o unieważnieniu konkursu
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... zefoslawiu
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Andrzej Sochocki dyrektorem szkoły w Józefosławiu

Postautor: iTV Piaseczno News » pt sie 18, 2017 7:20 am

Obrazek

Konkurs na Dyrektora Szkoły Podstawowej w Józefosławiu - ROZSTRZYGNIĘTY

wybrany kandydat: ANDRZEJ SOCHOCKI

uzasadnienie wyboru:

W wyniku przeprowadzonego w dniu 11 sierpnia br. postępowania konkursowego zatwierdzonego przez Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno w dniu 16 sierpnia br. Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Józefosławiu wybrany został Pan Andrzej Sochocki.

Piaseczno, dnia 16.08.2017 r.
z up. Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno (-) Daniel Putkiewicz I Zastępca Burmistrza
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Andrzej Sochocki dyrektor Szkoły Podstawowej w Józefosławiu

Postautor: iTV Piaseczno News » ndz sie 27, 2017 2:09 pm

Obrazek

Andrzej Sochocki nowy dyrektor Szkoły Podstawowej w Józefosławiu - wywiad https://itvpiaseczno.pl/artykul/nowy-dyrektor-szkoly/267497

1 września stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Józefosławiu obejmie Andrzej Sochocki, który dwukrotnie wygrał konkurs na dyrektora tej placówki ogłoszony przez Burmistrza Piaseczna. Pierwszy konkurs odbył się 7 czerwca, który wyłonił na dyrektora Andrzeja Sochockiego, nauczyciela muzyki w tej szkole. Nie spodobało się to pewnej grupie osób i poprzez doszukiwanie się nieprawidłowości w przeprowadzonym konkursie doprowadzili do unieważnienia tego konkursu 20 czerwca decyzją burmistrza Lisa. Decyzję burmistrz Zdzisław Lis uzasadnił wadliwym sposobem wyłonienia reprezentantów Rady Rodziców do składu komisji konkursowej. Kolejny konkurs na dyrektora szkoły w Józefosławiu odbył się 11 sierpnia i powtórnie wygrał go Andrzej Sochocki 7 głosami na 12 możliwych. Kontrkandydat uzyskał 4 głosy, jeden głos był nieważny. W trakcie nagrywania wywiadu i zaraz po nim słychać było gratulacje za wygrany konkurs dla Pana Andrzeja od kierowców przejeżdżających obok szkoły. Było to bardzo sympatyczne. Niemniej zmiana dyrektora placówki a tym samym wygrana powtórnie konkursu przez Pana Andrzeja Sochockiego jest jego wielkim sukcesem osobistym oraz zawodowym i ogromną porażką jego adwersarzy. Wielu nauczycieli i rodziców nie spodziewało się takiego obrotu sprawy. Patrząc z boku na to, co dzieje się w piaseczyńskiej oświacie, można zauważyć, że zaczyna się proces dochodzenia do normalności. Niezależnie od wszystkiego konkurs wygrywa człowiek kompetentny i odpowiednio przygotowany do prowadzenia tak dużej placówki oświatowej. Dużym zaskoczeniem dla nas jest to, że do 31 sierpnia zgodnie z prawem dyrektorem nadal jest poprzednia Pani Dyrektor,której obowiązkiem jest przygotowanie szkoły do nowego roku szkolnego. Nowy dyrektor obejmie placówkę 1 września i będzie miał tylko trzy dni na sprawdzenie przygotowań i zero czasu na ewentualne zmiany. Czekamy niecierpliwie na rozpoczęcie roku szkolnego w dniu 4 września. Wybieramy się na tą uroczystość z kamerą.
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Józefosław rozpoczęcie roku szkolnego z nowym dyrektorem

Postautor: iTV Piaseczno News » wt wrz 05, 2017 6:43 am

Obrazek

Józefosław. Rozpoczęcie roku szkolnego z nowym dyrektorem. W poniedziałek, 4 września punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego. My z kamerą byliśmy obecni w Szkole Podstawowej w Józefosławiu. W tym uroczystym momencie wiceburmistrz Daniel Putkiewicz wręczył nowemu dyrektorowi szkoły podstawowej Andrzejowi Sochockiemu nominację na to stanowisko. Przypomnijmy, Pan Andrzej Sochocki dwukrotnie wygrał konkurs na dyrektora tej placówki ogłoszony przez Burmistrza Piaseczna na wiosnę br. Pierwszy konkurs został unieważniony z przyczyn proceduralnych, drugi już odbył się bez przeszkód z ogromnym sukcesem Andrzeja Sochockiego. Były życzenia i kwiaty dla nowego dyrektora. Były także podziękowania poprzedniej Pani Dyrektor tej szkoły oraz Gronu Pedagogicznemu. Po oficjalnym rozpoczęciu uczniowie przeszli do wyznaczonych klas na spotkanie z wychowawcami. Od jutra normalna praca w szkole. Życzymy sukcesów w nauce kadrze pedagogicznej oraz uczniom https://itvpiaseczno.pl/artykul/jozefos ... cie/268825
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno


Wróć do Piaseczno: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron