Piaseczno w kosmosie z Creotech Instruments

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Piaseczno, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Piaseczno w kosmosie z Creotech Instruments

Postautor: Beata » śr sie 12, 2015 1:42 pm

Obrazek

We wrześniu ubiegłego roku sejm powołał do życia Polską Agencję Kosmiczną. Podobno dzięki temu polskim przedsiębiorstwom łatwiej będzie uzyskać środki z ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej), do której z naszych kieszeni wpłynęło od 2012 r. już ponad 120 mln złotych.

Dlaczego o tym piszemy?

Ponieważ mamy ogromną nadzieję, że jak największa część tych środków wpłynie do naszych sąsiadów. Bo kto z Was wie, że w Piasecznie przy ul. Okulickiego mieści się firma Creotech Instruments, która już od 7 lat realizuje kontrakty związane z badaniem przestrzeni kosmicznej, dostarczając podzespoły i sprzęt do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji na świecie (np. CERN w Genewie, wspomniana już ESA, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech, Centrum Badań Kosmicznych PAN)?

Jedna z najnowocześniejszych linii produkcyjnych w Europie

Creotech Instruments jako pierwsza w Polsce uruchomiła tzw. „cleanroom”, czyli pomieszczenie spełniające bardzo rygorystyczne standardy odpowiednie dla montażu elementów kosmicznych przeznaczonych dla satelitów i stacji kosmicznych.

Milionowe przedsięwzięcie

Biznes kosmiczny to również wielkie pieniądze. Creotech zamierza zainwestować w swój rozwój blisko 100 mln zł, a na taki sam poziom przychodów rocznie liczą zarządzający firmą. Inwestycje przełożą się również na stworzenie nowych miejsc pracy – do 2016 r. Creotech planuje zatrudnić blisko 150 osób.

Chcesz więcej informacji?

Warto poczytać więcej o „kosmicznej” firmie z Piaseczna. W dziale Biznes w artykule Droga mleczna: start z Piaseczna znajdziecie więcej szczegółowych informacji http://wakeupmag.pl/droga-mleczna-start-z-piaseczna/
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Kosmiczna firma z Piaseczna wyróżniona przez Deloitte

Postautor: Redakcja » sob paź 31, 2015 11:15 am

Obrazek

Kosmiczna firma z Piaseczna wyróżniona przez Deloitte - Creotech Instruments wśród liderów rozwoju w Europie Środkowej
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... -srodkowej

Pionier polskiego przemysłu kosmicznego, firma Creotech Instruments S.A. została wyróżniona w 16. Edycji prestiżowego rankingu Deloitte Technology Fast 50. Zestawienie obejmuje najszybciej rozwijające się firmy technologicznie innowacyjne w Europie Środkowej. W rankingu liczącym 50 spółek, firmy z Polski zajęły aż 19 miejsc. Wyróżnienie na uroczystej gali odebrał Grzegorz Kasprowicz, założyciel i Dyrektor ds. Badań i Rozwoju w Creotech Instruments S.A.

- To dla nas powód do dumy i dowód na to, że wielki potencjał naszej firmy dostrzegają także inni – mówi dr Grzegorz Kasprowicz, jeden z założycieli Creotech i Dyrektor ds. Badań i Rozwoju w firmie, który odbierał w wyróżnienie w czasie gali Deloitte - Udało nam się znaleźć na liście najszybciej rozwijających się firm technologicznych obejmującej nie tylko Polskę, ale całą Europę Środkową – dodaje Kasprowicz, który specjalizuje się w reprogramowalnych systemach kontrolno-pomiarowych m.in. dla fizyki wysokich energii, służących także do diagnostyki gorącej plazmy w reaktorów typu Tokamak, które są kolejnym krokiem w kierunku uzyskania czystej i taniej energii z reakcji termojądrowej, identycznej z tą która odbywa się na Słońcu.

(...)

więcej informacji: http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... -srodkowej
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

PROBA-3 kontrakt kosmiczny dla Creotech Instruments z Piasec

Postautor: Redakcja » wt lis 10, 2015 9:51 pm

Obrazek

Spółka Creotech Instruments S.A. podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną wart 3 mln złotych kontrakt na zaprojektowanie i montaż fragmentów układów elektronicznych na potrzeby kosmicznej misji PROBA-3. Celem misji jest pogłębienie naszej wiedzy o zewnętrznych warstwach atmosfery Słońca, czyli korony słonecznej. Zlecone prace prowadzone będą w zakładzie Creotech Instruments w Piasecznie w 2016 i 2017 roku.
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... nstruments
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Inauguracja projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej

Postautor: Redakcja » pn sty 11, 2016 5:16 pm

Creotech Instruments S.A. ma przyjemność zaprosić na spotkanie inicjujące przełomowy projekt dla polskiego sektora kosmicznego. W ramach projektu „EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND” w Polsce powstanie prototypowa infrastruktura obejmująca repozytorium danych gromadzonych przez satelity obserwacyjne Ziemi wraz z narzędziem przeszukiwania i chmurą obliczeniową. Projekt jest jednym z największych przedsięwzięć kosmicznych zleconych dotychczas przez Europejską Agencję Kosmiczną polskim podmiotom. W czasie spotkane zaprezentowane zostaną założenia oraz cel projektu oraz zostanie on uroczyście rozpoczęty. Spotkanie odbędzie się: 14 stycznia 2016 r. (czwartek) w Ministerstwie Rozwoju.

W spotkaniu udział wezmą m.in:
- Jadwiga Emilewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju
- Guenther Landgraf, Head of Ground Segment Infrastructure Engineering Section, Directorate of EO Programmes ESA-ESRIN
- dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A.

Notatka prasowa: Inauguracja prestiżowego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... ie-rozwoju
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński


Od Grawitacji wolimy Armageddon

Postautor: Redakcja » ndz lis 20, 2016 5:08 pm

Polska firma chce uratować ludzkość przed zagładą i ochronić astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wszystko dzięki najnowocześniejszym kamerom CCD, które powstają w laboratoriach firmy z Piaseczna.
Katastrofa to tylko kwestia czasu.


66 mln lat temu na Ziemi doszło do kosmicznej katastrofy. Masywna planetoida uderzyła w naszą planetę tworząc 180 kilometrowy krater na obszarze dzisiejszej Zatoki Meksykańskiej. Spowodowało to globalne zmiany w atmosferze ziemskiej i masowe wymieranie gatunków. Wymarło wtedy ponad 75% wszystkich gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących Ziemię, w tym dominujące w tym czasie dinozaury. Katastrofa zakończyła erę mezozoiczną.

O tym, że kosmiczna katastrofa i dziś stanowi realne zagrożenie przypomniało nam wydarzenie zarejestrowane 15 lutego 2013 roku na Syberii. Meteor o średnicy 17 metrów i masie 10 tysięcy ton wszedł w atmosferę ziemską z prędkością 64 tys. km/h w okolicy Czelabińska i rozpadł się około 30 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Uszkodzonych zostało wtedy około 7 500 budynków, a ponad 1500 osób odniosło rany. Gdyby meteor doleciał w jednym kawałku do Ziemi i uderzył w jej powierzchnie zniszczenia byłyby wielokrotnie większe. Rozpad bolidu w atmosferze wytworzył energią porównywalną z wybuchem blisko 500 tysięcy ton trotylu, czyli 40 razy większą od energii wybuchu bomby atomowej zrzuconej na Hiroshimę.

Poprzednia tak potężna kolizja kosmiczna miała miejsce ponad 100 lat temu i przeszła do historii jako Katastrofa Tunguska. W 1908 roku superbolid, którego wielkość mogła wynieść od 60 do nawet 190 metrów, wszedł w ziemską atmosferę na północ od jeziora Bajkał na Syberii i powalił drzewa tajgi w promieniu 40 km. Zdarzenie zostało odnotowane przez sejsmografy na całym świecie, a w wielu europejskich miastach obserwowane było zjawisko białej nocy.

- Naukowcy szacują, że kolizje Ziemi z obiektami wielkości kilkudziesięciu metrów zdarzają się raz na 100 lat. Na katastrofę porównywalną do tej, która doprowadziła do wyginięcia dinozaurów statystycznie przyjdzie nam poczekać jeszcze dłużej, miliony lat. Nie miejmy jednak złudzeń, meteoroidy z pewnością nie będą trzymały się naszych harmonogramów i modeli statystycznych. Nie liczmy więc na ich punktualność. Równie dobrze do zderzenia może dojść dzisiaj – mówi dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A. – Istnieje jednak sposób, żeby takim katastrofom przeciwdziałać. Wystarczy, że zawczasu zmienimy tor lotu zagrażającego nam ciała niebieskiego. Będzie to możliwe, jeśli ciało niebieskie zostanie odpowiednio wcześnie wykryte. Właśnie nad tym pracuje obecnie Creotech Instruments S.A. – dodaje Brona.

Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga


Creotech Instruments, polska firma kosmiczna, która dotarła już wraz z sondą ExoMars 2016 do orbitę Czerwonej Planety, uczestniczy w przedsięwzięciu, którego celem jest stworzenie systemu wczesnego ostrzegania Ziemi przed grożącym jej niebezpieczeństwem. Projekt prowadzony na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmiczne nosi nazwę NEOSTEL i jest realizowany w dużym międzynarodowym konsorcjum. Polska spółka odpowiedzialna jest za opracowanie i wyprodukowanie superczułych kamer CCD (ang. Charge Coupled Device; typ światłoczułych kamer wykorzystywanych do obserwacji astronomicznych), które stanowić będą serce teleskopu NEOSTEL.

Określenie „superczułe” to w tym przypadku żadna przesada. Kamery chłodzone są do minus pięćdziesięciu stopni oraz utrzymywane w warunkach bliskich próżni, dzięki czemu po instalacji na teleskopie są w stanie zaobserwować obiekt wielkości piłeczki tenisowej z odległości 1000 kilometrów. Pozwoli to nie tylko wykrywać planetoidy zagrażające Ziemi, ale także śmieci kosmiczne, czyli fragmenty satelitów, rakiet nośnych i innych elementów wysłanych w przestrzeń kosmiczną przez człowieka, które mogą zagrozić działającym satelitom i spowodować uszkodzenie lub zniszczenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

- Projekt NEOSTEL wszedł właśnie w decydująca fazę. 20 października pierwsza z kamer zarejestrowała swój pierwszy obraz [załączamy zdjęcie]. Na razie jeszcze bez specjalnego systemu soczewek. Niemniej obraz udowodnił, że kamera spełnia, nawet z nadwyżką, pokładane w niej nadzieje – mówi Brona – Właśnie rusza produkcja pierwszych 8 sztuk kamer, w które będzie w 2017 roku wyposażony pierwszy z teleskopów docelowych.

Zdaniem prezesa Creotech Instruments kamery opracowane przez lidera polskiego sektora kosmicznego są w chwili obecnej najczulszymi kamerami CCD na świecie.

Ludzkość chce się bronić

Zgodnie z założeniami ESA w 2018 roku powstanie kolejnych 20 kamer. Co więcej w 2019 może ruszyć projekt, w ramach którego na naszym globie powstanie około 30 teleskopów tego typu, wyposażonych w ponad 200 polskich kamer. Taki system wykryje zawczasu kosmiczne zagrożenia dla Ziemi oraz kosmiczne śmieci, które mogłyby zagrozić kosmonautom obecnym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

- Chociaż film „Grawitacja” bardzo nam wszystkim się podobał mamy zamiar sprawić, żeby taka historia nigdy się nie zdarzyła i żeby naukowcy obecni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej byli bezpieczni. Pracujemy też nad tym, żeby operacja unieszkodliwienia kosmicznego zagrożenia przedstawiona w filmie „Armageddon” stała się jak najbardziej możliwa. Wierzymy jednak, że dzięki naszym czułym kamerom zagrożenie uda się wykryć na tyle szybko, że nie będzie konieczne poświęcenie Bruce’a Willis’a – śmieje się Jacek Kosiec.

Przedstawiciele firmy Creotech Instruments S.A. nie kryją dumy z faktu, że ich rozwiązanie stanie się pierwszą linią obrony Ziemi przed kosmiczną zagładą. Przyznają, że jest to możliwe dzięki wielu pracom naukowym prowadzonym w Polsce od przeszło piętnastu lat.

- Wśród tych prac jest projekt Pi-of-the-Sky, współautorem sukcesu którego jest prof. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, a także dr Grzegorz Kasprowicz z Politechniki Warszawskiej. Te prace naukowe zamieniają się obecnie na sukces komercyjny, który jest użyteczny dla całej ludzkości. – komentuje prezes Creotech, dr Grzegorz Brona.

Lider polskiego sektora kosmicznego

Firma Croetech Instruments S.A., jako lider krajowego sektora kosmicznego, zaangażowana jest w szereg projektów kosmicznych realizowanych na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej, której Polska jest członkiem.
- Sztuczny satelita, wysłany w stronę Marsa w ramach misji ExoMars2016, który w październiku 2016 roku wszedł na orbitę Czerwonej Planety, posiada na pokładzie elementy elektroniki wykonane przez Creotech.

- Firma uruchomiła niedawno pionierską platformę EO Cloud, która jest połączeniem potężnego repozytorium archiwalnych i aktualnych danych satelitarnych z chmurą obliczeniową, która pozwala na przetwarzanie wielkiej ilości danych zgromadzonych na serwerach EO Cloud nie ruszając się zza biurka. Z rozwiązania mogą korzystać firmy i instytucje na całym świecie i jest to jedyne tego typu narzędzie w Europie.

- Creotech stoi także na czele konsorcjum prowadzącego projekt budowy pierwszego polskiego satelity przemysłowego SAT-AIS-PL. To najbardziej skomplikowany i zaawansowany projekt kosmiczny, za który kiedykolwiek odpowiadała polska firma.

- Spółka kierowana przez dra Grzegorza Bronę uczestniczy także w misji PROBA-3. W listopadzie 2015 roku firma podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną wart 3 mln złotych kontrakt na zaprojektowanie i montaż komputera koronografu oraz elementów naziemnego elektrycznego sprzętu pomocniczego na potrzeby kosmicznej misji PROBA-3. Jej celem jest pogłębienie naszej wiedzy o zewnętrznych warstwach atmosfery Słońca, czyli korony słonecznej.
Firma prowadzi także przygotowania do udziału w szeregu kolejnych projektach kosmicznych.

Informację prasową przesłał nam Dawid Michnik.
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Kamera CaSSIS przeszła fazę testów

Postautor: Redakcja » ndz lut 12, 2017 12:41 pm

Obrazek

Kamera, której istotne element zostały zaprojektowane przez Centrum Badań Kosmicznych i wyprodukowane przez polską spółkę kosmiczną Creotech Instruments S.A. pozytywnie przeszła fazę testów na orbicie wokół Marsa i przesłała na Ziemię pierwsze zdjęcia powierzchni Czerwonej Planety.

Jak twierdzi lider projektu Nicolas Thomas z Uniwersytetu w Bern „Pierwsze przesłane zdjęcia są oszałamiające – pomimo, że były wykonane w fazie testowej”. Wtóruje mu dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A.: „Jest to pierwszy system wyprodukowany przez naszą firmę, który znalazł się w kosmosie i to od razu na orbicie Marsa. Patrząc na te zdjęcia jesteśmy niesłychanie dumni, że mogliśmy pomoc odnieść tak wspaniały sukces.”

Dalsze informacje, znajdują się załączonej informacji prasowej Kamera CaSSIS przeszła fazę testów i przesłała na Ziemię pierwsze zdjęcia (.pdf)
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Firma Creotech z Piaseczna zacieśnia współpracę z ICEYE

Postautor: Redakcja » pt gru 22, 2017 8:19 pm

Creotech zacieśnia współpracę z ICEYE – celem konstelacja satelitów radarowych

Istotneelementy pierwszego satelityzobrazowania radarowego konstelacji ICEYE, który zostanie wyniesiony w kosmos w pierwszej połowie stycznia 2018, powstały w Creotech w Piasecznie koło Warszawy. Przy produkcji kolejnych satelitów tej serii zakres prac realizowanych przez spółkę będzie jeszcze większy.

Rok temu firma Creotech zawarła umowę na montaż elektroniki na potrzeby pierwszego z serii satelitów SAR. Fińska spółka ICEYE, która udzieliła zlecenia, jest światowym liderem w zakresie wykorzystania technologii radarowej SAR dla mikrosatelitów. Zaprojektowała nowatorski radar SAR (z syntetyczną aperturą) oraz szereg układów elektronicznych dla docelowej konstelacji satelitów, które mają zapewniać szybki dostęp do niezawodnych danych z obserwacji Ziemi.

Fińska firma – polski kontekst

Celem fińskiej firmy ICEYE, której współtwórcą i prezesem jest Polak – Rafał Modrzewski – jest upowszechnienie dostępu do wiarygodnych danych z obserwacji Ziemi i zaoferowanie partnerom możliwości wykonania radarowych obrazów satelitarnych dowolnego miejsca niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Usługa skierowana jest przede wszystkim do klientów publicznych i prywatnych z sektora morskiego i wydobywczego.

- Zamierzamy jako pierwsi na świecie umieścić na orbicie mikrosatelitę wyposażonego w radar typu SAR. Wystrzelenie pierwszego z nich, ICEYE-X1, zaplanowane jest na styczeń 2018 roku. Będzie to pierwszy etap w tworzeniu konstelacji kilkunastu mikrosatelitów w najbliższych latach – mówi Rafał Modrzewski, prezes i jeden z współtwórców ICEYE
Firma niedawno otworzyła swoje biuro w Warszawie. Będzie się w nim mieściło zarówno Centrum Operacji Satelitarnych, które ma odpowiadać za komunikację z satelitą, jak i zespół obsługi klienta, mający zapewnić wsparcie techniczne, dostęp do informacji i obsługę zamówień klientów.

Współpraca na poziomie strategicznym

Creotech odpowiadał za montaż modułów elektronicznych zgodnie z procedurami kosmicznymi dla pierwszego z serii satelitów. Współpraca firm układała się na tyle dobrze, że fińska firma założona przez Polaka podjęła decyzję o podniesieniu jej na wyższy poziom.
- Od dwóch miesięcy realizujemy dla naszych partnerów z ICEYE produkcję wiązek kabli zgodnie ze specyfikacją i wymogami koniecznymi do spełnienia w przypadku elementów, które mają polecieć w kosmos– mówi dr Tomasz Górski z Creotech Instruments S.A. - Poszczególnych wiązek jest łącznie kilkadziesiąt i każda z nich stanowi osobny projekt, charakteryzujący się różnymi typami złącz. Wiązki kabli mają łączyć poszczególne podsystemy na pokładzie satelity i dzielą się na wiązki zasilające i sygnałowe: cyfrowe i analogowo-radiowe – tłumaczy Górski.

Ekspert kosmicznej spółki tłumaczy, że takie kable na każdym etapie podlegają kontroli jakości i każdy najmniejszy detal wykonania musi być zgodny z bardzo szczegółową specyfikacją. Cały system satelitarny musi przejść bardzo szczegółowe testy środowiskowe w tym testy wytrząsania i termiczne.

Kolejnym obszarem za który odpowiadać ma Creotech jest izolacja termiczna satelitów konstelacji ICEYE.
- Poszczególne wielowarstwowe elementy izolacji, dopasowane do elementów satelity, formowane są ze specjalnych tworzyw sztucznych spełniających najwyższe standardy jakości. – mówi Tomasz Górski - Materiał jest kosztowny, a produkt końcowy składa się z od kilku do kilkunastu warstw połączonego ze sobą materiału. Elementy izolacji muszą idealnie pasować do poszczególnych elementów satelity i zachowywać wymaganą elastyczność.

Space 4.0: szybciej, lepiej i taniej

Zdaniem prezesa Creotech Ten projekt to świetny przykład tego jak dynamicznie zmienia się cała branża kosmiczna na świecie.
- Zyskujący na znaczeniu w przemyśle kosmicznym trend Space 4.0 wymaga współpracy pomiędzy firmami, także współpracy międzynarodowej– tłumaczy Grzegorz Brona - Inwestorzy, których celem jest uzyskanie określonych zdolności w obszarze pozyskiwania danych czy zobrazować satelitarnych nie są zainteresowani czasochłonnym budowaniem własnych kompetencji w obszarze produkcjielektroniki kosmicznej czy budowy podsystemów. Interesuje ich efekt i wspomniane zdolności. Dążą więc do tego, żeby satelita, czy jak w przypadku ICEYE cała konstelacja satelitarna, powstała możliwie szybko i tanio, a żeby sama struktura projektu pozwalała na ciągłe udoskonalania docelowego rozwiązania wraz z realizacją kolejnych etapów przedsięwzięcia.

Brona zaznacza, że Space 4.0 cechuje także elastyczność w podejściu do budowania konsorcjów i łączenia kompetencji oraz większa tolerancja na ewentualne pomyłki, których projektowe „koszty” z nawiązką rekompensują oszczędności wygenerowane podczas realizacji projektu oraz znacznie krótszy niż dawniej czas budowy i wyniesienie na orbitę satelity.
- Wszyscy w Creotech będziemy trzymać kciuki, za wystrzelenie pierwszego satelity konstelacji ICEYE, które przewidywane jest na początek stycznia. Mamy zamiar dalej pogłębiać współpracę z tą firmą, rozszerzając o kolejne podsystemy satelity zakres realizowanych prac – komentuje Grzegorz Brona. - Władze Creotech kilka lat temu postawiły sobie ambity cel – pozyskać jako pierwszy podmiot w naszym regionie, zdolność do samodzielnej integracji satelitów klasy mikro. I do tego celu konsekwentnie się przybliżamy.

Dawid Michnik
Biuro Prasowe Creotech Instruments S.A.
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Creotech wśród najszybciej rozwijających się firm w Europie

Postautor: Redakcja » ndz kwie 08, 2018 9:20 pm

Obrazek

Brytyjski dziennik "Financial Times" jak co roku opublikował prestiżową listę tysiąca najszybciej rozwijających się firm w Europie (FT1000). W zestawieniu dominują firmy z Niemiec, Francji Włoch i Wielkiej Brytanii, ale znalazło się w nim także 20 polskich spółek. Wśród nich, działająca w obszarze wysokich technologii, Creotech Instruments S.A z Piaseczna.

Autorzy raportu porównywali tempo wzrostu przychodów firm z 31 europejskich krajów w okresie od 2013 do 2016 roku, ale do liczącego 1000 pozycji zestawienia zakwalifikowały się spółki z 22 państw. Listę zdominowały firmy z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch, które zajęły łącznie 842 miejsca (odpowiednio 259, 194, 156, 129 i 104), ale na liście znalazło się także 20 firm z Polski. To wynik lepszy niż osiągnięty przez Szwedów (17) i wszystkie państwa naszego regionu razem wzięte, ale większa liczba spółek pochodzi z Holandii (41) i Austrii (37). Warto odnotować, że w ubiegłym roku na liście znalazło się tylko 6 firm z naszego kraju. Oznacza to wzrost r/r o ponad 200%.

Największą grupę firm, które znalazły się w aktualnym zestawieniu stanowią spółki technologiczne (15,5% proc.). Co ciekawe, z pośród 20 polskich spółek, które znalazły się w rankingu firmy technologiczne stanowią aż 60%. Zdaniem Jacka Kosieca, Dyrektora Programu Kosmicznego w firmie Creotech Instruments S.A. (242. Miejsce w rankingu, 8. Wśród polskich firm), świadczy to o wielkim potencjale innowacji w naszym kraju.

- Biznes na zachodzie Europy jest wciąż daleko przed nami, dysponuje niezbędnym kapitałem i znacznie dojrzalszą kulturą korporacyjną. Jednak to, jak dynamicznie rośnie liczba polskich firm w zestawieniu FT1000 i jak duży jest w nich udział spółek technologicznych świadczy o tym, że naprawdę mamy szansę dogonić Zachód– mówi Jacek Kosiec, Dyrektor Programu Kosmicznego w Creotech Instruments S.A. – Świat zmienia się bardzo dynamicznie i jednym z najważniejszych czynników wpływających na wektory tych zmian jest dokonująca się na naszych oczach technologiczna rewolucja. Polacy i polscy przedsiębiorcy nadspodziewanie dobrze odnajdują się w tak szybko zmieniającym się świecie. Jeśli tylko nie zabraknie nam determinacji mamy szansę nie tylko uniknąć tzw. pułapki średniego dochodu, ale także przełamać nasze historyczne, wielowiekowe zapóźnienie technologiczne względem Zachodu.

W analizowanym okresie od 2013 do 2016 roku przychód firmy Creotech Instruments S.A. wzrósł o 574% i osiągnął wartość niemal 2 mln euro. Firma końcem 2017 pozyskała największy kontrakt w historii polskiego sektora kosmicznego o wartości około 15 milionów euro. Kilka dni temu, 2 kwietnia, rakieta Falcon 9 wyniosła na ziemską orbitę przyrząd naukowy, w budowę którego zaangażowana była firma z Piaseczna.

Pełny ranking FT1000 dostępny na stronie: https://ig.ft.com/ft-1000/2018/
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński


Wróć do Piaseczno: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości