RATUJMY DOM ZOŚKI

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Piaseczno, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Dom Zośki może ruszać

Postautor: Kacperek » wt paź 02, 2018 9:53 pm

Obrazek

Wytyczne konserwatora zabytków dla rewitalizacji historycznego budynku w Zalesiu Dolnym pozwalają na podjęcie pierwszych prac zabezpieczających jeszcze w tym roku.

Jak pisaliśmy w nr 206 PP ( „Lepiej niż się obawiano”) ekspertyza dotycząca „Domu Zośki” okazała się dość optymistyczna. Najgorszym problemem jest zawilgocenie fundamentów, a co za tym idzie również zniszczona podmurówka. Spore szkody drewnianej konstrukcji wyrządziły również szkodniki. Konserwator zasugerował fumigację, czyli zagazowanie owadów żerujących w ogromnych obszarach ścian zewnętrznych.

– Ten zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań, więc najprawdopodobniej gmina wykona go jeszcze w tym roku – mówi radna z Zalesia Dolnego Magdalena Woźniak.

Pozostałe prace wymagają już większych przygotowań formalnych i postępowania przetargowego. Okres jesienno-zimowy mógłby zostać przeznaczony na działania administracyjne, by w kolejnym sezonie budowlanym były szanse na prace budowlane. Niewątpliwie potrzebne będzie wykonanie osuszenia i odwodnienia fundamentów i wymiana dachu. Konserwator zalecił też wymianę istniejącego pokrycia dachu na gont łupany, który ma odtwarzać istniejący. Zadaniem gminy jest zadbać o maksymalne zachowanie istniejących elementów całego budynku, w tym okien i drzwi, które należy poddać renowacji. MWKZ zabytków zlecił też odtworzenie ganku według istniejącej dokumentacji fotograficznej. Wnętrze „Domu Zośki” ma zostać poddane gruntownemu remontowi konserwatorskiemu, czyli z zachowaniem, a tam gdzie to niezbędne odtworzeniem stanu pierwotnego.

– Niestety oznacza to również, że musimy zachować istniejący układ pomieszczeń – mówi Woźniak. – Niewielkie sale mocno ograniczają możliwość ich wykorzystania, ale będziemy jeszcze zastanawiać się z projektantami i negocjować z konserwatorem jakieś rozwiązania, które pozwoliłyby te przestrzenie przynajmniej częściowo otworzyć.

Układ przestrzenny będzie bowiem decydujący dla sposobów zagospodarowania zabytku po jego renowacji, którą wstępnie wyceniono na ponad pół miliona złotych. Teraz radni muszą zapisać w budżecie środki na to zadanie. Następnym krokiem będzie wystąpienie o dotację na rewitalizację do Ministerstwa Kultury. https://www.przegladpiaseczynski.pl/akt ... ze-ruszac/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Urzędnicy ukrywali archiwum Zośki

Postautor: iza » pn lis 26, 2018 7:57 pm

Obrazek

Urzędnicy ukrywali archiwum „Zośki”. Policja i pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków weszli do pomieszczeń Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno. Jak ustaliło „Do Rzeczy”, w trakcie kontroli odkryto tam nielegalnie przetrzymywane dokumenty dotyczące batalionu AK „Zośka” i archiwa Podziemnego Państwa Polskiego.

W tej sprawie pion śledczy IPN w Warszawie prowadzi już śledztwo dot. możliwości popełnienia przez gminnych urzędników w Piasecznie przestępstwa, polegającego na uchylaniu się od przekazania i niszczeniu dokumentów, które powinny zostać przekazane do Instytutu Pamięci Narodowej.

Do akcji policji i pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie w pomieszczeniach należących do Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno doszło pod koniec września, jednak nie informowano o niej opinii publicznej. Tygodnikowi „Do Rzeczy” udało się potwierdzić, że miała ona miejsce. W jej trakcie skontrolowano m.in. dokumentację urzędu z Piaseczna przechowywaną w pomieszczeniach Biblioteki Gminnej w Zalesiu Górnym.

– Na miejscu ujawniono m. in. dokumentację z lat 1939 – 1942. Z oględzin wspomnianych dokumentów wynika, że jest to jest dokumentacja archiwalna i dotyczy funkcjonowania batalionu Armii Krajowej (AK) – „Zośka”, a szerzej funkcjonowania struktur Polskiego Państwa Podziemnego – poinformowała nas, odpowiadając na pytania „Do Rzeczy”, Iwona Spałek, rzecznik prasowy warszawskiego oddziału IPN.

Jak wynika z ustaleń tygodnika „Do Rzeczy”, zabezpieczone przez policję dokumenty mogą mieć bezcenną wartość historyczną.

Prawdopodobnie są wśród nich m.in.: zaświadczenia/pochwały wystawione 3 maja 1942 r. przez Komendanta Głównego „Wawra” Aleksandra Kamińskiego „Dąbrowskiego” dla: „Czubka” (Jacek Tabęcki), „Góreckiego” (Aleksander Kamiński?), „Glizicza” (pseudonim nieczytelny) i „Rudego” (Jan Bytnar), a także rozkaz Komendanta Głównego „Wawra” Aleksandra Kamińskiego z 9 lipca 1942 r., dotyczący nadania pseudonimów dwóm wawerczykom, znanym z książki „Kamienie na szaniec” – Tadeuszowi Zawadzkiemu „Zośce” i Maciejowi Aleksemu Dawidowskiemu „Alkowi", oraz kilka egzemplarzy konspiracyjnej prasy.

Dokumenty batalionu „Zośka” to najprawdopodobniej jedynie część znaleziska dokonanego przez archeologów z firmy „Revelare”, którzy latem, na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, prowadzili prace badawcze w tzw. „Domu Zośki”. Archeolodzy ustalili, że na terenie posiadłości, która miała zostać zabezpieczona przez gminę, ktoś prowadził nielegalne poszukiwania. Za to w dwóch schowkach znaleźli przedwojenną amunicję i dokumenty dotyczące funkcjonowania Państwa Podziemnego i słynnego Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka”. Pracownicy firmy poinformowali o tym gminnych urzędników w Piasecznie i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie, od którego otrzymali zgodę na zabezpieczenie i dokładne opisanie znaleziska.

Tak się jednak nie stało, bo niespodziewanie władze gminy Piaseczno zażądały od archeologów wydania dokumentów, które zostały następnie przez urzędników zabezpieczone i ukryte. O znalezionym „skarbie Zośki” nie poinformowali też opinii publicznej.

– Gmina zamierzała przede wszystkim zapewnić właściwe zabezpieczenie odnalezionych artefaktów dzięki współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, które zostało o nich poinformowane, przedstawiciel Muzeum był obecny na terenie „Domu Zośki”, a dopiero później informacje o znaleziskach miały zostać wspólnie przekazane do opinii publicznej – przekonują nas pracownicy Biura Promocji Urzędu Gminy Piaseczno.

To nie do końca prawda. W rzeczywistości przedstawicielom Muzeum Powstania Warszawskiego urzędnicy z Piaseczna zaprezentowali jedynie skany znalezionych w Zalesiu materiałów.

– Nie widzieliśmy oryginałów dokumentów, wydają się być jednak autentyczne. Ze względu na miejsce odnalezienia materiałów i ich charakter można przyjąć, że należały do Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” – poinformowała nas Anna Kotonowicz, rzecznik MPW.

Dokumenty dotyczące batalionu „Zośka” miały zostać – jak deklarowali przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno w rozmowach z władzami Muzeum Powstania Warszawskiego – przekazane do MPW w depozyt. Tak się jednak nie stało, pod koniec września Urząd niespodziewanie odwołał spotkania i rozmowy z przedstawicielami muzeum.

Jak udało nam się dowiedzieć, dokumenty te zostały zabezpieczone przez policję i przekazane do dyspozycji Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie. Po zakończeniu postępowania prokurator ma podjąć decyzję co do ich ostatecznego zadysponowania.

/ Źródło: DoRzeczy.pl https://dorzeczy.pl/kraj/84778/Urzednic ... Zoski.html
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Historyczne dokumenty w Domu Zośki

Postautor: iza » śr lis 28, 2018 9:34 pm

Obrazek

Znalezione w Domu „Zośki” artefakty zostały zarekwirowane przez policję na wniosek IPN, zanim gmina zdążyła je przekazać Muzeum Powstania Warszawskiego.

Historyczne dokumenty, pochodzące z okresu II wojny światowej, zostały znalezione przez pracowników firmy Revelare podczas prac prowadzonych w zabytkowym domu w Zalesiu Dolnym. Miało to miejsce 12 czerwca. Dzień później o znalezisku poinformowali policję oraz Konserwatora Zabytków. Oryginały dokumentów zaprezentowali również pracownikom gminy, jednak przetrzymywali je aż do końca lipca.

– Gmina niezwłocznie skontaktowała się z Muzeum Powstania Warszawskiego, gdyż od początku chcieliśmy współpracować z tą instytucją jako – naszym zdaniem – najbardziej uprawnioną do oceny wartości znaleziska oraz posiadającą odpowiednie narzędzia do jego zabezpieczenia i konserwacji – informuje Łukasz Wyleziński z Biura Promocji UG. Po odzyskaniu dokumentów, zabezpieczono je w archiwum Centrum Kultury. Wyleziński zapewnia, że konserwator zabytków nie zgłaszał zastrzeżeń do sposobów postępowania z artefaktami. Nie miał też nic przeciwko przekazaniu ich do Muzeum Powstania Warszawskiego. Dlaczego gmina nie poinformowała mieszkańców o znalezisku?

– Chcieliśmy to zrobić dopiero po potwierdzeniu przez Muzeum wartości historycznej tych dokumentów i przygotowaniu ich do publicznej prezentacji – tłumaczy Wyleziński. Tak się jednak nie stało. Ze względu na uroczystości związane z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz okres urlopowy, sprawa przeciągnęła się do końca września. Na 6 dni przed datą przekazania znaleziska, do urzędu wkroczył funkcjonariusz stołecznej policji i w asyście przedstawiciela konserwatora zabytków, na polecenie Instytutu Pamięci Narodowej, przejął znalezione w Domu „Zośki” artefakty.

Sprawę w zupełnie inny sposób opisał portal „Do rzeczy”. Sugeruje mianowicie, że gmina dokumenty ukrywała, a wręcz niszczyła. Usiłowaliśmy się dowiedzieć zarówno u konserwatora zabytków, jak i w IPN, czy urzędnicy gminy nie dopełnili w tej sprawie obowiązków oraz czy dokumenty nie mogą zostać w posiadaniu gminy i trafić do planowanej w Domu „Zośki” izby muzealnej. Niestety rzecznicy prasowi obu instytucji nie zdążyli nam odpowiedzieć.

– Uważam, że znalezione dokumenty i przedmioty powinny być eksponowane w Piasecznie, w ramach naszego Muzeum Regionalnego. Tu jest ich miejsce, właśnie w Domu „Zośki”, który zamierzamy wyremontować i otworzyć dla mieszkańców. Będę w tej sprawie kontaktował się z prokuratorem z Instytutu Pamięci Narodowej i mam nadzieję, że cała sytuacja wkrótce zostanie właściwie wyjaśniona – mów burmistrz Daniel Putkiewicz.

Zgodnie z umową zawartą 8 maja 2018 r. firma Revelare miała przeprowadzić jedynie nieinwazyjne badania archeologiczne georadarem.

– Firma nie była uprawniona do przeszukiwania obiektu – podkreśla Wyleziński. – Stanowczo chcieliśmy odzyskać znalezisko od firmy, która na zlecenie gminy wykonywała badania budynku. Niestety nie mogliśmy ufać wykonawcy, gdyż zdaniem wydziału inwestycji nie wywiązywał się on z warunków umowy, a do raportu z wykonanych przez nich badań były aż trzy strony uwag. https://www.przegladpiaseczynski.pl/akt ... omu-zoski/
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Poprzednia

Wróć do Piaseczno: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron