RATUJMY DOM ZOŚKI

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Piaseczno, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

RATUJMY DOM ZOŚKI

Postautor: iTV Piaseczno News » śr lip 15, 2015 9:12 pm

Obrazek

Ratujmy Dom Zośki. Fundacja DOM „ZOŚKI” Nie będziemy patrzeć spokojnie i obojętnie jak popada w ruinę dom „Zośki”. Co powiemy naszym dzieciom i wnukom, o tym miejscu, jak Go już nie będzie? http://itvpiaseczno.pl/reportaze,1,13.18,1757
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

RATUJMY DOM ZOŚKI

Postautor: Majkel » czw lip 23, 2015 10:34 am

Fundacja DOM „ZOŚKI”
Nie będziemy patrzeć spokojnie i obojętnie jak popada w ruinę dom „Zośki”.
Co powiemy naszym dzieciom i wnukom, o tym miejscu, jak Go już nie będzie?
Nie możemy bezczynnie czekać i doprowadzić, że przez bierność nie został dla potomnych zachowany, że się rozpadł na próchno, w czasach wielkich osiągnięć technologicznych, w czasach wielkich możliwości, w czasie pokoju.

JESZCZE NIE JEST ZA PÓŹNO.
Dlatego powstała Fundacja „Dom Zośki”
Tempo degradacji zagraża substancji tego domu. Barierą są niemal wyłącznie kwestie finansowe. Głównym założeniem koncepcji jest wykupienie tego domu, wyremontowanie i stworzenie tutaj stabilnej otwartej placówki o charakterze muzealno-kulturalnym.

Cel Fundacji: jest jasno określony
• Wykup domu od prywatnego właściciela, który pragnie go sprzedać:
w cenie uznanej za rynkową przez rzeczoznawcę sądowego wpisanego na listy rzeczoznawców banków i zadawalającej obecnego właściciela.
A dopiero w drugiej kolejności, w ramach pozostałych środków:
• Finansowanie bieżących wydatków (woda, ogrzewanie, elektryczność, monitoring itd.)
• Ubieganie się o dofinansowanie prac konserwatorskich
• Wspieranie projektów edukacyjnych i innych działań obiektu
‘ Zrób pierwszy krok z wiarą. Nie musisz widzieć całych schodów, po prostu zrób pierwszy krok’ Marin Luter King Junior

Strona na FB https://www.facebook.com/domzoski
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Wesprzyj akcję Ratuję dom Zośki

Postautor: Redakcja » sob lip 25, 2015 12:17 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Dom Zośki popada w ruinę - czeka na pomoc

Postautor: Beata » ndz sie 09, 2015 12:30 pm

Obrazek
Zalesie Dolne, ul. Królowej Jadwigi 11, dom Tadeusza Zawadzkiego "Zośki". Przed budynkiem jego obrońcy: Anna Darska, Joanna Kowalska-Nowak, Mirosława Walczykowska i Andrzej Olędzki (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Suche gałęzie podziurawiły dach, a złodzieje ukradli nawet żeliwne drzwiczki z pieca. Dom rodzinny Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" w Zalesiu Dolnym niszczeje. Grupa pasjonatów chce go wykupić i założyć w nim dom spotkań z historią.

1930 rok. Na czarno-białym zdjęciu przed drewnianym domkiem na drewnianych schodkach siedzi rodzina Zawadzkich. Tadeusz ma 9 lat. Obok (tego już na zdjęciu nie widać) był podobno ogród pełen krzewów forsycji i róż. 13 lat później w tym ogrodzie zakopane będą notatki "Zośki" z Akcji pod Arsenałem.

2015 rok. Drewniane schody uginają się ze starości. Ogrodu dawno już nie ma, wszystko porasta trawa. Stoję pod ogromnym starym dębem z członkami Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego Anną Darską, Joanną Kowalską-Nowak, Mirosławą Walczykowską i Andrzejem Olędzkim i wszyscy wpatrujemy się w drewniany budynek przed nami przy ul. Królowej Jadwigi 11 w Zalesiu Dolnym.

- Czy nie świadczy on dobrze o przedwojennej inteligencji? - zastanawia się Andrzej Olędzki? - Żadna ogromna rezydencja, tylko skromny, ładny dom.

Dom na lato

- Właściwie był to dom letni państwa Zawadzkich - dodaje Joanna Kowalska-Nowak - mieszkali tu od wiosny do końca października. Profesor kolejką jechał stąd do pracy na politechnikę, a Tadeusz i jego siostra Anna, zwana "Hanką", do szkoły.

Mirosława Walczykowska: - Dom zbudowano według projektu Karola Sicińskiego, który po wojnie odbudowywał m.in. Kazimierz Dolny. Profesor Zawadzki odkupił go od swojego kolegi Józefa Radwana, ministra reform rolnych. Ja wychowałam się w tamtym domu, naprzeciwko, i pamiętam, jak willa Zawadzkich była w dobrym stanie, a w ogrodzie kwitły róże.

W czasie wojny bywali tu: Aleksander Kamiński (autor "Kamieni na szaniec"), Stanisław Broniewski "Orsza", Stefan Rowecki "Grot", znajomi "Zośki" z Batorego, "Alek" i "Rudy". Uczyli się tu harcerstwa, prowadzili ćwiczenia w Lasach Chojnowskich. Tu odbywały się zebrania Szarych Szeregów, którym przewodniczył Józef Zawadzki, i zebrania przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Ludzie, którzy uciekali z Warszawy i musieli się ukrywać, też znajdowali w domu Zawadzkich schronienie. Między sąsiednimi posesjami istniały furtki pomocy, nieznane niepowołanym. Można było się za ich pomocą szybko przemieszczać.

- A wiadomo, gdzie były zakopane notatki z Akcji pod Arsenałem? - rozglądam się wśród traw.

- Zakopano je w gąsiorze, ale nie wiadomo, w którym miejscu. "Zośka" opisał akcję na prośbę ojca. Potem notatki zostały przekazane Aleksandrowi Kamińskiemu. Tak powstały "Kamienie na szaniec" - opowiada Joanna Kowalska-Nowak.

Kilka miesięcy później "Zośka" zginął w ataku na strażnicę Grenzschutzpolizei w Sieczychach koło Wyszkowa.

Dom okradziony i sprzedany

W latach 50. w domu w Zalesiu zmarł profesor Zawadzki, a w latach 80. Anna Zawadzka przekazała dom Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek.

- Dlaczego urszulankom?

Joanna Kowalska-Nowak: - Powstanie zastało ją niedaleko szpitala polowego prowadzonego przez siostry. Tam opiekowała się rannymi.

W latach 70. pojawiła się jeszcze tablica i kamień pamięci "Zośki". Kamień - głaz narzutowy - przyciągnęli z okolicy harcerze. Tablicę odsłaniała Anna Zawadzka, przyjechał Stanisław Broniewski "Orsza", naczelnik Szarych Szeregów.

Potem dom powoli niszczał. Zamieszkała w nim rodzina jednej z urszulanek, zajmowała się hodowlą rasowych psów. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego opowiadają, że patrzyli na to, jak stan budynku się pogarsza, bali się, że w końcu ktoś go wyburzy.

W 2009 roku udało im się go wpisać do rejestru zabytków. Ale od 2007 roku stoi pusty. Wykradziono z niego wszystko.

W 2011 roku został w końcu sprzedany. Nowy właściciel (nie chce się ujawniać) chciałby go znów sprzedać, ale na cele muzealne i edukacyjne. Jednak władze Piaseczna (jego dzielnicą jest Zalesie) nie były zainteresowane kupnem.

Dom pamięci o historii

W maju członkowie Towarzystwa sami założyli Fundację "Dom Zośki". Chcą wykupić dom i finansować jego bieżące wydatki przez fundusz wieczysty. Teraz patronat nad zbiórką objął burmistrz Piaseczna i starosta powiatu.

Anna Darska: - Chcemy, żeby w przyszłości był tu dom spotkań z historią, miejsce historycznych gawęd. Będzie też izba pamięci o "Zośce" oraz coś w rodzaju wirtualnego muzeum.

Joanna Kowalska-Nowak: - Dom jest nieduży, ale jest tu za to prawdziwa żywa historia. Jak się tak trochę posiedzi, to człowiek zdaje sobie sprawę, że postaci, o których czytał w podręczniku do historii, nie były tylko w podręczniku do historii, ale w tym domu radziły, jak się bić z okupantem. A przed tym domem pieliły róże.

Zbiórka na dom

W ratowanie domu "Zośki" można się również włączyć, wpłacając pieniądze na konto 65 8002 0004 0024 9324 2000 0101. Akcja zbierania pieniędzy będzie miała też miejsce 29 sierpnia od godz. 12 podczas festiwalu Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym i 30 sierpnia od godz. 16 na terenie domu "Zośki" przy ul. Królowej Jadwigi 11.

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, ... pomoc.html
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Rocznica śmierci Tadeusza Zośki Zawadzkiego

Postautor: Redakcja » pt sie 21, 2015 12:40 am

20 sierpnia 2015 Zalesie Dolne Dom "Zośki" ul. Królowej Jadwigi 11 Spotkanie w kolejną rocznicę śmierci Tadeusza "Zośki" Zawadzkiego https://www.youtube.com/watch?v=Y7koAD46OA4Rocznica śmierci Tadeusza "Zośki" Zawadzkiego
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

RATUJMY DOM ZOŚKI

Postautor: Beata » czw wrz 03, 2015 11:08 am

Obrazek
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

AKCJA RATUJMY DOM ZOŚKI

Postautor: Redakcja » pn wrz 14, 2015 7:47 pm

Obrazek

18 września 2015 roku odbędzie się Świeczowisko plenerowe w wilii Zośki
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... ilii-zoski

Impreza odbędzie się w ramach akcji Ratuję dom Zośki
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Czy gmina Piaseczno kupi dom Zośki?

Postautor: Beata » sob gru 03, 2016 4:48 pm

Obrazek

Wszystko wskazuje na to, że znajdujący się w Zalesiu Dolnym dom, w którym dorastał Tadeusz Zawadzki, komendant Grup Szturmowych Szarych Szeregów, uczestnik Akcji pod Arsenałem wkrótce zmieni właściciela. Do wykupienia i remontu nieruchomości przymierza się gmina, która zamierza pozyskać na ten cel dotacje.

Dom „Zośki” stojący na dużej działce przy ul. Królowej Jadwigi 11 w Zalesiu Dolnym został wybudowany pod koniec lat 20. ubiegłego wieku według projektu znanego architekta Karola Sicińskiego. Rodzina Zawadzkich mieszkała w nim głównie w okresie letnim. To tam 21 sierpnia 1943 roku profesor Józef Zawadzki i jego córka Anna dowiedzieli się o śmierci Tadeusza. Później, już po wojnie, w tym domu zmarł ojciec „Zośki”, a w latach 80. Anna przekazała go Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek. Od tamtej pory dom powoli niszczał. Od 2007 roku budynek stoi pusty. W roku 2009 wpisano go do rejestru zabytków, a w 2011 zmienił właściciela, który teraz stara się go sprzedać.

Fundacja zbiera pieniądze

W maju ubiegłego roku członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego powołali do życia Fundację domu „Zośki”. - Naszym nadrzędnym celem było uratowanie tego historycznego budynku – mówi Joanna Kowalska-Nowak, prezes fundacji. - To jest pamiątka i tak należy ten dom traktować. Mam pretensje do jego obecnego właściciela, że przez 5 lat nic z nim nie zrobił. Ani go nie wyremontował, ani nie próbował sprzedać.

Fundacja utworzyła konto bankowe i zaczęła zbierać pieniądze na wykupienie domu. Do tej pory uzbierano około 30 tys. zł. To niewiele, biorąc pod uwagę, że suma za jaką właściciel byłby skłonny zbyć nieruchomość oscyluje wokół 750 tys. zł. Tymczasem w październiku tego roku do gminy dotarła propozycja z resortu kultury, który zaoferował wspólny zakup nieruchomości. Później okazało się wprawdzie, że taka forma dofinansowania ze strony ministerstwa nie wchodzi w grę, ale gmina może ubiegać się o środki na remont domu na zasadzie konkursu. Był to bodziec, który bardzo zaktywizował wielu radnych i burmistrza. Pomysł wykupienia i wyremontowania domu „Zośki” odżył.

Potrzebna zgoda radnych

Uchwała w sprawie upoważnienia burmistrza do zakupu zabudowanej nieruchomości przy ul. Królowej Jadwigi w Zalesiu Dolnym znalazła się w porządku obrad ostatniej sesji rady miejskiej. Podczas sesji radna Magdalena Woźniak zawnioskowała jednak o jej wykreślenie. - Nie wszyscy radni są przekonani do tego zakupu i nie ma pewności, że uchwała uzyska akceptację. Zachowanie tradycji tego miejsca jest celowe i słuszne, więc dla dobra sprawy odłóżmy temat do grudnia, abyśmy mogli przedstawić kompleksowy pomysł na zagospodarowanie tego obiektu oraz ewentualne możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego – zarówno na jego remont, jak i na zakup - o które w tej chwili zabiegamy w różnych instytucjach – argumentowała.

Zakup wraz z remontem może pochłonąć nawet 2 mln zł. - Dlatego cały czas szukamy środków zewnętrznych – podkreśla radny Łukasz Kamiński. - Chcemy porozumieć się z Muzeum Powstania Warszawskiego, które mogłoby utworzyć w budynku stałą ekspozycję. Liczymy też, że w kosztach zakupu nieruchomości będzie partycypował ratusz m.st. Warszawy.
A co z remontem obiektu? Tu z pomocą może przyjść ministerstwo kultury, które chętnie wspiera finansowo takie inicjatywy i pierwsze, wstępne rozmowy na ten temat mogą napawać optymizmem. Gmina wysłała już nawet do resortu stosowny wniosek.

Siedziba harcerzy z historyczną ekspozycją

- Konstrukcja domu jest w niezłym stanie – uważa radny Kamiński. - Należałoby na pewno poprawić dach, wyremontować środek budynku i być może wymienić okna. Zabiegów pielęgnacyjnych wymaga też ogród.
Magdalena Woźniak twierdzi, że naturalnym opiekunem domu „Zośki” po jego wykupieniu powinno być Centrum Kultury lub Muzeum Regionalne. Jeśli chodzi o jego przeznaczenie to mógłby być siedzibą harcerzy (podobno takie było życzenie rodziny Zawadzkich), pełnić funkcję świetlicy, której w Zalesiu brakuje oraz małego muzeum. - To może być kolejny ciekawy punkt turystyczny na mapie Piaseczna – dodaje Łukasz Kamiński.

A jak na te pomysły zapatruje się fundacja? - Podpisujemy się pod nimi czterema rękami – mówi Joanna Kowalska-Nowak. - Nie jesteśmy i nigdy nie byliśmy dla gminy konkurencją. Najważniejsze jest uratowanie tego domu. Kto to zrobi, jest nam obojętne. http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=17542
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

DOM ZOŚKI w ręce gminy i harcerzy

Postautor: Filip » pt mar 10, 2017 1:19 pm

Obrazek

Magdalena Wozniak na facebook napisała:

---------------------

DOM ZOŚKI w ręce gminy i harcerzy

Decyzja została podjęta i jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, już niebawem Dom Zośki w Zalesiu Dolnym trafi pod wspólną opiekę gminy Piaseczno i Chorągwi Warszawskiej ZHP!

Ustalono, że nieruchomość zostanie wykupiona z rąk prywatnego właściciela za 750 tys. zł, przy czym harcerze i gmina złożą się na tę kwotę po połowie. Na najbliższą marcową sesję Rady Miejskiej przygotowywana jest uchwała o upoważnieniu burmistrza do wspólnego zakupu i transakcja powinna być sfinalizowana w ciągu dwóch/trzech miesięcy. Pora najwyższa, bo niezamieszkały od kilku lat dom, choć trzyma się dzielnie, to jednak mocno już podupadł, a ostatnia awaria rur wodociągowych i zalanie piwnic oraz działki wodą nie poprawiły jego stanu.

Wspólne z Harcerzami przejęcie nieruchomości sprawi, że historia zatoczy koło i miejsce tak mocno związane z historią Powstania Warszawskiego i Szarych Szeregów zostanie oddane do użytkowania najwłaściwszym do tego ludziom. Może to tylko zwykły zbieg okoliczności, ale za symboliczny można uznać fakt, że zakup zbiegnie się w czasie z 60 tą rocznicą powstania Hufca ZHP Piaseczno, który ma być jednym z użytkowników Domu Zośki. Dom oczywiście będzie wymagał jeszcze gruntownego remontu, a otaczający go teren zadbania i urządzenia, ale już samo odzyskanie go będzie dla harcerstwa, - nie tylko piaseczyńskiego ale polskiego - olbrzymim wydarzeniem i prezentem. Adres Królowej Jadwigi 11, pod dobrą opieką i przy współpracy wielu stron - Gminy, Harcerzy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,, Fundacji Domu Zośki, Muzeum Powstania Warszawskiego i wreszcie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – ma szansę stać się miejscem kultowym dla harcerstwa polskiego oraz atrakcją turystyczną na mapie Piaseczna i Polski.

Dla chcących wiedzieć więcej, szersza informacja jutro:-)
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Dom Zośki w Zalesiu uratowany

Postautor: Filip » śr mar 15, 2017 4:51 pm

Obrazek

Wszystko wskazuje na to, że zabytkowy drewniany dom w Zalesiu Dolnym niebawem przestanie niszczeć. Z prywatnych rąk zamierzają go przejąć harcerze oraz gmina Piaseczno.

O tym, że losy Domu „Zośki” zbliżają się do szczęśliwego finału, poinformowała na swoim profilu na Facebooku radna Magdalena Woźniak, zbierając entuzjastyczne komentarze dla tej inicjatywy.
– W rozmowach burmistrz – Chorągiew Warszawska ZHP obie strony zadeklarowały chęć wspólnego sfinalizowania sprawy. Gmina jest już na etapie przygotowywania uchwały upoważniającej burmistrza do zakupu, która będzie procedowana na najbliższej sesji Rady Miejskiej, a Harcerze w trakcie swoich wewnętrznych ustaleń – wyjaśnia Magdalena Woźniak.

Najpierw były wątpliwości

Pomysł nabycia przez gminę praw do dysponowania nieruchomością przy ul. Królowej Jadwigi 11 pojawił się już na listopadowej sesji. Jednak wtedy radni na wniosek przewodniczącej Komisji Promocji Katarzyny Krzyszkowskiej-Sut zdjęli z porządku obrad uchwałę dającą burmistrzowi prawo do nabycia od prywatnego właściciela działki oraz domu należącego niegdyś do rodziny jednego z bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Uzasadnienie takiego wniosku przedstawiła radna Magdalena Woźniak.

Radni chcieli najpierw poznać plany zagospodarowania budynku i uzyskać pewność, że któraś z instytucji, do których zwróciła się gmina, a wcześniej Fundacja Dom „Zośki”, rzeczywiście zdecyduje się współfinansować nie tylko zakup nieruchomości, ale również remont domu.

– Niematerialna wartość tej nieruchomości nie podlega dyskusji, bo jest związana z historią Powstania Warszawskiego i Szarych Szeregów. Ale mamy też fakty materialne, a te są takie, że musielibyśmy wydać w sumie około 1,7 mln złotych – podkreślała w listopadzie Woźniak. Niszczejący bowiem od lat drewniany dom wymaga ogromnych nakładów finansowych, zwłaszcza, że jest wpisany na listę zabytków. Gmina wynegocjowała z właścicielem zakup nieruchomości za 750 tys. złotych. Kosztami samorząd podzieli się z ZHP. A co z szacowanym nawet na milion złotych remontem?

Harcerze, muzeum i seniorzy?

– Gmina jest po wstępnych, bardzo obiecujących rozmowach z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które tego typu przedsięwzięcia dotuje do wysokości nawet 80% kosztów – informuje Magdalena Woźniak. Oczywiście warunkiem podstawowym otrzymania dotacji jest prawo własności, więc dalsze starania o dofinansowanie – zarówno projektu, jak i samego remontu – nastąpią po sfinalizowaniu transakcji.

Zagospodarowaniem Domu „Zośki” mają się zająć między innymi harcerze, co cieszy wiele osób, zważywszy na historyczną wartość tego budynku. W planach jest też utworzenie izby pamięci Szarych Szeregów, a Muzeum Powstania Warszawskiego wstępnie zadeklarowało możliwość organizowania w Zalesiu Dolnym imprez okolicznościowych.
– A jeśli warunki lokalowe na to pozwolą, chciałabym, żeby dom mógł pełnić też rolę świetlicy dla seniorów – snuje plany radna z Zalesia Dolnego.

– Cieszę się potrójnie. Jako mieszkaniec gminy, bo to kolejny symboliczny obiekt, o którego rewaloryzację zadba gmina. Jako zalesianin, bo to budynek-symbol, ważny element tożsamości Zalesia Dolnego. Jako były harcerz i instruktor, bo robimy to wspólnie z harcerzami – mówi wiceburmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz.
Uchwała upoważniająca burmistrza do zakupu nieruchomości ma się pojawić na sesji rady gminy w przyszłym tygodniu. http://www.przegladpiaseczynski.pl/aktu ... -uratowany
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Dom Tadeusza Zawadzkiego ZOŚKI trafia w dobre ręce

Postautor: Redakcja » czw cze 22, 2017 7:59 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Czy gmina kupi Dom Zośki?

Postautor: weronika » czw paź 19, 2017 2:37 pm

Obrazek

Po blisko czterech miesiącach od podpisania listu intencyjnego z ZHP w sprawie zakupu Domu „Zośki” nadciągają zmiany. Gmina chce kupić nieruchomość samodzielnie.

Kiedy prowadzone przez długi czas rozmowy z ZHP zakończyły się sukcesem, czyli podpisaniem 22 czerwca bieżącego roku przez przedstawicieli gminy i Chorągwi Stołecznej ZHP listu intencyjnego w sprawie wykupienia zabytkowego domu z rąk prywatnych, mieszkańcom wydawało się, że sprawa jest już „załatwiona”.

Rozmów było wiele

Podpisanie listu intencyjnego wieńczyło rozmowy między reprezentacją gminy Piaseczno oraz ZHP, a także negocjacji z właścicielem Domu „Zośki”. Cena zabytkowego drewnianego domu z ogrodem w Zalesiu Dolnym nie należy do niskich, więc samorząd, mimo nacisków części mieszkańców, nie był gotów do samodzielnego zakupu, zwłaszcza, że urzędnicy mieli świadomość tego, że nakłady, które będzie trzeba ponieść na remont budynku znacznie przewyższą kwotę, którą trzeba wydać na zakup. Radni, którym w ubiegłym roku przedstawiano pomysł zainwestowania w jeden z ważniejszych historycznie zabytków na naszym terenie, oczekiwali najpierw informacji o tym, w jaki sposób nieruchomość miałaby być wykorzystywana i skąd mają pochodzić pieniądze na remont, a następnie utrzymanie budynku. Rozmowy były prowadzone z ZHP, Ministerstwem Kultury czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Kiedy Ministerstwo zadeklarowało przyznanie dotacji na remont drewnianego budynku, a ZHP gotowość współudziału w zakupie, radni wyrazili zgodę na nabycie zabytku. Odpowiednia uchwała została przyjęta pod koniec marca. Komenda Chorągwi Stołecznej ZHP z kolei wyraziła zgodę na zakup w połowie czerwca a tydzień później dokument o współpracy został uroczyście podpisany na terenie nieruchomości przy ul. Królowej Jadwigi 11 w Piasecznie.

Nowe rozwiązanie?

Kilka dni temu do radnych trafiła uchwała, w której burmistrz Zdzisław Lis proponuje radnym samodzielny zakup nieruchomości. Tym samym wcześniejszy list intencyjny przestałby obowiązywać. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na sesji Rady Gminy 18 października. Skąd ta zmiana? Burmistrz w uzasadnieniu uchwały pisze o przedłużających się negocjacjach dotyczących nabycia Domu „Zośki” przez oba podmioty.

– Naszym zdaniem, dla Chorągwi Stołecznej jako organizacji społecznej, partycypowanie w zakupie jest ogromnym wysiłkiem finansowym. Stąd wiele pytań i wątpliwości z ich strony. Rozumiemy wszystkie te obawy i rozterki – wyjaśnia radna z Zalesia Dolnego, Magdalena Woźniak. – Ale jednocześnie czas nas goni, bo ze względu na słaby stan techniczny budynek wymaga jak najszybszego zabezpieczenia – podkreśla. Burmistrz uznał więc, że korzystniej dla sprawy i dla obu stron będzie, jeśli gmina nabędzie ten obiekt samodzielnie, co również ułatwi nam dalsze działania, począwszy od zabezpieczenia budynku, a następnie jego remontu, jak również procedur związanych z pozyskiwaniem środków zewnętrznych.

– Od samego początku naszym podstawowym oczekiwaniem wobec ZHP było nie tyle współfinansowanie zakupu, remontu i utrzymania obiektu, ale wypełnienie Domu „Zośki” „treścią”, zgodną z piękną historią i tradycją tego miejsca. I ten cel nadal pozostaje aktualny i nadrzędny – zaznacza Woźniak i zapewnia, że burmistrz przedstawił ZHP projekt porozumienia w sprawie dalszej współpracy i wspólnego działania. Czy radnych te argumenty przekonają do wyłożenia całej kwoty 750 tys. złotych i przejęcia nieruchomości jako jedyny właściciel, przekonamy się już podczas środowej sesji. http://www.przegladpiaseczynski.pl/aktu ... -dom-zoski
weronika
 
Posty: 750
Rejestracja: pn lut 11, 2008 10:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno

DOM ZOŚKI kupiony przez Gminę Piaseczno

Postautor: Kacperek » czw paź 26, 2017 7:01 pm

DOM ZOŚKI KUPIONY! Podpisano akt notarialny! Od dziś Gmina Piaseczno jest właścicielem Domu "Zośki"!

Teraz zabezpieczenie, monitoring, ekspertyza, projekt remontu - we współpracy z konserwatorem zabytków- no i sam remont. " W "międzyczasie" zmiana planu zagospodarowania z mieszkaniówki na oświatę i kulturę oraz ustalenie - wspólnego z harcerzami- dalszego planu działania... https://www.facebook.com/magdalena.wozn ... 6915042971
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

DOM ZOŚKI - akcja rusza

Postautor: weronika » czw lis 23, 2017 10:23 am

Magdalena Wozniak https://www.facebook.com/magdalena.wozn ... nref=story pisze:Dom Zośki - akcja rusza

Na wczorajszej sesji otwarty został miejscowy plan zagospodarowania dla działki w Zalesiu Dolnym przy Królowej Jadwigi 11, czyli dla Domu Zośki.

Obecnie obowiązują tu zapisy o zabudowie mieszkaniowej, które są nieadekwatne do przyszłego przeznaczenia tego obiektu. Choć nie ma jeszcze wypracowanych dokładnych wytycznych co do funkcji jakie Dom Zośki będzie pełnił po remoncie (tym zajmie się Rada Programowa*, która powstanie za chwilę), to jednak wiadomo na pewno, że nieruchomość będzie pełniła funkcję kulturalno-oświatowo-muzealne. I takie też zapisy muszą się znaleźć w nowym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tej działki.

Co do pozostałych działań związanych z Domem Zośki to: po pierwsze - budynek został ubezpieczony, po drugie - zabezpieczono wszystkie instalacje wewnętrzne, po to by nie powtórzyła się sytuacja z zimy, kiedy piwnica domu i pół działki zostały zalane wodą z pękniętej rury, po trzecie - zainstalowany został alarm i monitoring, po czwarte -wyznaczono zagrażające budynkowi suche drzewa do wycinki (którą - jak każde działanie na nieruchomości objętej rejestrem zabytków- musi teraz zatwierdzić konserwator zabytków). Planowane jest też doraźne zabezpieczenie nieszczelnego dachu plandeką. Tyle ruchy na cito. Równolegle gmina przystępuje do sporządzenia ekspertyzy budynku, która pozwoli określić jego stan techniczny oraz do zlecenia prac nad projektem remontu, który oczywiście musi się odbyć w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Tak więc AKCJA RUSZA.

*Rada Programowa Domu Zośki - założeniem jest, że skupi przedstawicieli Gminy, Chorągwi Stołecznej i piaseczyńskiego hufca czyli harcerzy oraz Fundacji Domu Zośki. Do współpracy zaproszeni byliby także wszyscy chętni np. Muzeum Szarych Szeregów, Muzeum Powstania Warszawskiego itp. Pierwszym i najpilniejszym zadaniem RP będzie ustalenie przyszłych funkcji obiektu, gdyż to z nich wynikać będzie program funkcjonalno-użytkowy, a co za tym idzie sposób zagospodarowania działki. Być może pojawi się potrzeba budowy dodatkowych budynków? - sam Dom Zośki jako budynek 120-metrowy nie daje dużych możliwości działania. Wszystkie wypracowane przez RP propozycje muszą następnie zostać przekazane na ręce projektanta a także wprowadzone do mpzp.

Cdn.
weronika
 
Posty: 750
Rejestracja: pn lut 11, 2008 10:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Całym życiem harcerski wieczór wspomnień o Zośce

Postautor: Redakcja » wt mar 20, 2018 10:04 pm

Obrazek

23 marca 2018 roku w ramach obchodów 75. rocznicy Akcji pod Arsenałem Fundacja Dom "Zośki" zaprasza na świeczowisko pt: Całym życiem... - harcerski wieczór wspomnień o Zośce i innych
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... e-i-innych
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Następna

Wróć do Piaseczno: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron