Strona 1 z 1

RALLY PIASECZNO o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno

Post: czw maja 28, 2009 11:04 pm
autor: Jakub

Rally Piaseczno 2009

Post: pt cze 05, 2009 2:01 pm
autor: justynka
W ostatni weekend, w ramach V-tej rundy Samochodowych Mistrzostw Pucharu Polski Centralnej, odbyła się IV edycja Rally Piaseczno 2009 o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno. Zgodnie z przypuszczeniami, była to jedna z bardziej widowiskowych atrakcji tegorocznego Pikniku Rodzinnego

Impreza organizowana przez Automobilklub Centrum jest z założenia ogólnodostępna. Warunkami udziału niezbędnymi do wzięcia w niej były: prawo jazdy, pilot w załodze z ukończonym 18 rokiem życia, zarejestrowany samochód z ważnym przeglądem technicznym, ubezpieczeniem OC i NW oraz dwa kaski. Oprócz sprawdzenia swoich umiejętności w bezpośredniej, sportowej rywalizacji istniała także możliwość zdobycia punktów do licencji PZM sportu samochodowego - 2R.
W sobotę, na około 60-kilometrowej trasie zlokalizowanej w obrębie Piaseczna, Góry Kalwarii, Głoskowa i okolic rozegrano 11 prób sportowych, poprzedzonych punktami kontroli czasu. Odbywały się one na max. dopuszczalnych długościach, na zamkniętych placach o zmiennej nawierzchni (asfalt, beton, bruk) i różnorodnej charakterystyce. W Rally Piaseczno 2009 wystartowały łącznie 44 załogi. Ze względu na wydłużone próby i trudne warunki atmosferyczne dziesięciu z nich przydarzyły się niestety awarie techniczne.

- W tym roku, w ramach nowych przepisów, rozegrano po raz pierwszy dwie nowe próby po dwa kilometry, gdzie w Górze Kalwarii rywalizowano o puchar pani burmistrz - mówi Witold Prószyński, prezes Automo-bilklubu Centrum i główny organizator imprezy.
Najlepsi w klasyfikacji generalnej okazali się być Sławomir Głowala (kierowca) i Krzysztof Głowala (pilot), którzy jechali w kolekcjonerskim egzemplarzu mazdy 323 GTR.
- Pogodę mamy już od kilku wyścigów deszczową. Dla załóg, jadących z przodu było ciężko - ślisko i dużo kałuż - dzieli się swoimi wrażeniami Sławomir Głowala.
- Startujemy od półtora roku, a dziś po raz pierwszy jesteśmy „na pudle” i od razu zajęliśmy pierwsze miejsce. Wiedzieliśmy, że zwycięży konsekwencja. Na czwartym odcinku uzyskaliśmy prowadzenie, którego nie oddaliśmy już do końca. Chciałbym podkreślić, że choć rajd jest trudny, to panuje na nim świetna atmosfera. Chodzi o to, by przede wszystkim spotkać się z ludźmi, którzy dzielą wspólną pasję. Organizacja imprezy jest naprawdę na bardzo wysokim, stale rosnącym poziomie. Osobiste podziękowania kieruję również w stronę pilota i sponsora.
W niedzielę, na parkingu przy ulicy Sierakowskiego rozegrano z kolei widowiskową „Super Próbę”, która poprzedzona została paradą samochodów.

- Przejazd wszystkich uczestników imprezy zorganizowaliśmy po raz pierwszy - mówi Witold Prószyński.
- Jego zwieńczeniem było uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dodatkowe atrakcje stanowiły pokazy najnowszych modeli wiodących firm motoryzacyjnych oraz ekspozycje firm wspierających i sponsorujących imprezę. Dzieci i młodzież mogli się z kolei sprawdzić w konkursie z nagrodami ze znajomości przepisów prawa ruchu drogowego oraz wziąć udział w egzaminach na kartę rowerową i motorowerową, organizowanych przez policję w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”.
- Była bardzo dobra frekwencja - podsumowuje Witold Prószyński. - Nie spodziewaliśmy się, że niektórzy 9-latkowie tak znakomicie orientują się już w przepisach ruchu drogowego. Na koniec zaplanowano pokazowe przejazdy mistrzów Polski, które zepsuł jednak nieco nagły i obficie padający deszcz.
Specjalnie dla mieszkańców gminy, którzy zdecydowali się na start w Rally Piaseczno, przygotowano osobny puchar, który trafił w ręce Wiktora Matuszewskiego, jadącego fiatem CC. Tego samego dnia odbył się również „GRAND PRIX” o Puchar Prezesa Automobilklubu Centrum, nie wliczający się jednak do klasyfikacji.
Wszystkie nagrody wręczone zostały osobiście przez organizatora na scenie w parku.

autor: Grzegorz Tylec
źródło: Kurier Południowy wydanie nr 296, 2009-06-05