Strona 1 z 1

Zmiany w ulgach na przejazdy komunikacją ZTM

Post: śr sty 29, 2014 8:03 pm
autor: Redakcja
Obrazek

Rada Warszawy podjęła uchwałę o zmianach w ulgach w opłatach za przejazdy komunikacją miejską. Zmiany, które obejmą m.in. osoby z niepełnosprawnością z powodu choroby narządu wzroku i dysfunkcją intelektualną. Zmiany wejdą w życie 1 lutego br.

1. Według dotychczasowych przepisów – uprawnienia do bezpłatnych przejazdów przysługują osobom ociemniałym ze wskazanym przez nich przewodnikiem. Poświadczeniem uprawnień jest Legitymacja Polskiego Związku Niewidomych. Kategoria ta została zmieniona. Prawo do bezpłatnych przejazdów będą miały osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z powodu choroby narządu wzroku. Dokumentem poświadczającym uprawnienie będzie orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność wydane przez uprawniony organ lub legitymacja osoby niepełnosprawnej.

2. Katalog osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów został rozszerzony o osoby z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji lub całkowitą niezdolnością do pracy z powodu choroby narządu wzroku. Uprawnienie będzie przysługiwało po okazaniu jednego z dokumentów wskazanych w § 8 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 października 2002 roku w sprawie rodzaju dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 179, poz. 1495 ze zm.) stwierdzających niezdolność do pracy, inwalidztwo albo niepełnosprawność z powodu stanu narządu wzroku. Uprawnienia uzyskali także przewodnicy podróżujący w wyżej wymienionymi kategoriami pasażerów.

3. Uprawnienie do bezpłatnych przejazdów obecnie mają osoby upośledzone umysłowo wraz ze swoim opiekunem, które mogą podróżować na podstawie Legitymacji Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Po zmianie uprawnienie będzie przysługiwało osobom z dysfunkcją intelektualną ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub osobom posiadającym I lub II grupę inwalidzką wraz z opiekunem. Udokumentować uprawnienia będą te osoby mogły orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność wydanym przez zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem wydanym przez Komisję ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia wraz z dokumentem poświadczającym, że niepełnosprawność spowodowana jest niepełnosprawnością intelektualną.

4. Zostały wprowadzone również zmiany dotyczące dzieci. Obecnie bezpłatnie podróżować mogą – na podstawie spersonalizowanej karty wydawanej przez ZTM – m.in. dzieci z rodzinnych domów dziecka oraz rodzin zastępczych, które mieszkają na stałe w Warszawie, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Ta kategoria została rozszerzona. Oprócz wyżej wymienionych dzieci bezpłatnie podróżować komunikacją miejską będą również mogły dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, które oczywiście również na stałe mieszkają w Warszawie i mają mniej niż 20 lat.

Zmiany są wyjściem naprzeciw oczekiwaniom środowiska osób niepełnosprawnych. Osoby posiadające orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli został orzeczony w związku z dysfunkcją intelektualną lub dysfunkcją narządu wzroku, będą mogły korzystać z bezpłatnych przejazdów na podstawie orzeczeń a nie legitymacji Polskiego Związku Niewidomych lub Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, co obligowało do przynależności do jednej z tych organizacji.

Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu 19115, na stronie internetowej ZTM oraz w organizacjach wydających dotychczas legitymacje uprawniające do bezpłatnych przejazdów tj. Warszawskim Kole Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz Polskim Związku Niewidomych.

Uchwała wejdzie w życie 1 lutego.

Dotychczasowe zasady legitymowania posiadanych uprawnień przez osoby wskazane w pkt 1-3 pozostają w mocy do 31 marca br. http://ztm.waw.pl/aktualnosci.php?i=1116&c=100&l=1

Do odsłuchania: http://ztm.waw.pl/download/komunikatSch ... taryfy.mp3

Post: śr lut 05, 2014 9:23 am
autor: anuleksa
Po płacących podatki w stolicy także pasażerowie rozliczający PIT w gminach podwarszawskich zyskają zniżki na pociągi i autobusy. Oprócz tego ZTM planuje tańsze bilety wyłącznie na drugą strefę podmiejską, ma też nowe propozycje taryfowe dla emerytów i pracowników komunikacji miejskiej


http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... LokWarsTxt