Referendum ws. odwołania prezydent Warszawy

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w Warszawie, oraz o tym co wydarzyć się może. Warto wiedzieć, co dzieje się w pobliskiej Warszawie. Kulturalna Stolica! Rozrywka w Warszawie. Sprawy mieszkańców Warszawy.

Moderator: GTW

Referendum ws. odwołania prezydent Warszawy

Postautor: Kacperek » wt sie 20, 2013 10:17 am

Komisja doliczyła się wymaganej liczby głosów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy - dowiedziała się nieoficjalnie TVN 24. Oficjalne ogłoszenie terminu referendum powinno nastąpić w ciągu 24 godzin. Ważnych podpisów jest już ponad 140 tysięcy - dowiedziała się TVN 24 ze źródeł zbliżonych do Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej.

"Mamy czas do jutra"

- Czynności dotyczące arkuszy z podpisami zostały zakończone - potwierdziła w rozmowie z tvnwarszawa.pl Anna Lubaczewska z delegatury biura komisarza wyborczego. Oficjalnie jednak nie potwierdza, że liczący osiągnęli wymaganą liczbę 133 576 ważnych podpisów. Zgodnie z przyjętą procedurą, nie są bowiem liczone wszystkie głosy - odbywa się to tylko do momentu, w którym liczba jest już wystarczająca (10 proc. uprawnionych do głosowania). - Trwają jeszcze czynności dotyczące całego wniosku - zastrzegła Lubaczewska. I dodała: - Komisarz wybroczy ma według ustawy czas do jutra na wydanie postanowienia o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku o referendum.

Najpóźniej po 50 dniach

To oznacza, że w ciągu 24 godzin powinna zostać podana oficjalna informacja zarówno o liczbie podpisów, jak i o tym, czy cały wniosek spełnił wymogi formalne. Jeśli tak, ogłoszony zostanie termin referendum, które musi się odbyć w ciągu 50 dni. Najprawdopodobniej będzie to początek października. Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach na prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób. Wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów. Jeśli większość opowiedziałaby się za odwołaniem Gronkiewicz-Waltz, jej mandat wygasłby wraz z ogłoszeniem wyniku referendum w dzienniku urzędowym województwa.

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 95890.html
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Referendum ws. odwołania prezydent Warszawy

Postautor: Justi » wt sie 20, 2013 4:48 pm

Referendum rok przed wyborami, to marnowanie naszych pieniędzy. Pieniądze, które pójdą na głosowanie, na pewno przydałyby się do zrobienia czegoś pożytecznego dla miasta i mieszkańców.
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm

referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy

Postautor: Majkel » śr sie 21, 2013 10:45 am

Głosowanie odbędzie się 13 października 2013 roku.
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Re: Referendum ws. odwołania prezydent Warszawy

Postautor: wdolinski » śr sie 21, 2013 11:48 am

Justi pisze:Referendum rok przed wyborami, to marnowanie naszych pieniędzy. Pieniądze, które pójdą na głosowanie, na pewno przydałyby się do zrobienia czegoś pożytecznego dla miasta i mieszkańców.


Czymś pożytecznym dla władz Warszawy na pewno byłyby kolejne nagrody i premie. Referendum to symbol demokracji jak wybory więc można się przekonać dziś jak parszywie fałszywi są niektórzy politycy PO łącznie z prezydentem Rzeczpospolitej próbujący ten przywilej obywatelski marginalizować lub wręcz namawiać do nie brania udziału w referendum. Tylko dlatego warto zagłosować za odwołaniem pani prezydent a w przyszłości pozostałości tego całego aparatu.
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Re: Referendum ws. odwołania prezydent Warszawy

Postautor: Artur N. » śr sie 21, 2013 1:18 pm

Warszawska Wspólnota Samorządowa zorganizowała specjalną konferencję prasową dot. referendum w stolicy, które ma się odbyć 13 października. - Pani prezydent nie ma wizji i pomysłu na Warszawę - mówił Piotr Guział, burmistrz Ursynowa.

Przedstawiciele Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, która złożyła wniosek o odwołanie ze stanowiska prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, spotkali się z mediami w związku z wydaniem przez Komisarza Wyborczego postanowienia o przeprowadzeniu w dniu 13 października referendum w sprawie odwołania prezydenta m.st. Warszawy. Burmistrz Ursynowa Piotr Guział podziękował mieszkańcom Warszawy za wszystkie podpisy złożone pod wnioskiem o referendum.

Skomentował też coraz liczniejsze głosy namawiające do bojkotu referendum. - Tadeusz Mazowiecki i Jan Lityński zdradzili swoje ideały w imię partyjnej koleżanki. A to, że wczoraj były nuncjusz apostolski powiedział, że absencja w referendum nie jest grzechem [chodziło o arcybiskupa Józefa Kowalczyka, który tak wypowiedział się w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" - red.], jest rzeczą niebywałą. Przecież to jest przedstawiciel obcego państwa - powiedział Piotr Guział.

Odniósł się także do wczorajszych słów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, która powiedziała, że nie weźmie udziału w referendum, bo w przyszłym roku odbędą się wybory samorządowe, w których warszawiacy będą mogli wybrać nowego prezydenta stolicy. - Skoro prawo przewiduje taką możliwość, to znaczy, że obywatele mają prawo z niej skorzystać - mówił burmistrz Ursynowa. Zarzucił pani prezydent złe zarządzanie finansami publicznymi. - Nie jest sztuką wydać 25 mld zł. Kto nie byłby tym prezydentem, to i tak te pieniądze by wydano. Dziś trzeba zadać pytanie, jak te pieniądze zostały wydane. Naszym zdaniem - źle - powiedział Piotr Guział. - Takiego prezydenta, któremu zależy tylko na trwaniu, nam nie potrzeba - dodał. Przekonywał, że sztandarowe inwestycje zrealizowane przez ekipę Hanny Gronkiewicz-Waltz - most Północny i Centrum Nauki Kopernik - zostały w całości przygotowane przez jej poprzedników. Choć to Hanna Gronkiewicz-Waltz odwołała przetarg na projektowanie i budowę mostu Północnego i zleciła dwa oddzielne przetargi, co dało spore oszczędności. A na Kopernika zdobyła potężne fundusze z Unii Europejskiej, choć jej poprzednicy planowali, że będzie to inwestycja realizowana z miejskiego budżetu.

Burmistrz Ursynowa zapowiedział, że chce we wrześniu spotkać się z prezydent w debacie o Warszawie, bo jak powiedział na konferencji, "pani prezydent nie ma wizji i pomysłu na Warszawę". Ale dodał, że nie zamierza kandydować na stanowisko prezydenta Warszawy.

Guział powiedział także, że wczorajsze zamieszanie ws. dymisji ministra finansów Jacka Rostowskiego było spreparowane przez otoczenie premiera Donalda Tuska, żeby "przykryć referendum". - Co za nieodpowiedzialność, żeby decydować się na taki krok w imię obrony partyjnej koleżanki. To przecież osłabia naszą walutę. A swoją drogą wiem, że jest taka koncepcja, żeby Hanna Gronkiewicz-Waltz została nowym ministrem finansów, by uciec przed referendum i odpowiedzialnością za rządy w Warszawie - mówił tajemniczo, nie zdradzając źródeł swojej wiedzy.

Dostało się także głowie państwa. Piotr Guział powiedział, że prezydent Bronisław Komorowski, zapowiadając, że nie weźmie udziału w referendum, staje się "politycznym trybikiem". Zaatakował też m.in. Tadeusza Mazowieckiego i Jana Lityńskiego, doradców prezydenta i byłych działaczy opozycji demokratycznej w czasach PRL, którym zarzucił, że milcząc w sprawie udziału w referendum, wspierają partyjną koleżankę i zdradzają dawne ideały.

Burmistrz Ursynowa zapewniał, że inicjatywa referendalna, choć poparta m.in. przez PiS i Ruch Palikota, jest ruchem oddolnym, apolitycznym. Na potwierdzenie tych słów przedstawiał działaczy inicjatywy, m.in. Barbarę Jezierską, byłą mazowiecką wojewódzką konserwator zabytków. Ta w bardzo ostrych słowach zaatakowała Hannę Gronkiewicz-Waltz. - Przez cztery lata mojej pracy jako konserwatora nie udało mi się z nią ani razu spotkać, żeby poznać jej stanowisko w sprawie polityki przestrzennej i ochrony zabytków. Hanna Gronkiewicz-Waltz po prostu nie ma żadnej wizji, żadnej polityki w tych sprawach - stwierdziła.

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... denta.html
Awatar użytkownika
Artur N.
 
Posty: 852
Rejestracja: sob lut 28, 2009 11:43 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Referendum ws. odwołania prezydent Warszawy

Postautor: wdolinski » śr sie 21, 2013 4:09 pm

Burmistrz Guział zaprasza panią prezytent do debaty. Ciekaw jestem jej odpowiedzi.
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 95992.html
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Bukmacherzy: referendum w Warszawie się nie uda

Postautor: DominikaK » czw sie 22, 2013 7:07 pm

Bukmacherzy: referendum w Warszawie się nie uda. 1,45 zł za każdą postawioną złotówkę można wygrać u bukmachera, jeśli referendum w Warszawie będzie nieważne. Według analityków firmy bukmacherskiej Star-Typ Sport osiągnięcie wymaganej frekwencji jest mało prawdopodobne http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... LokWarsTxt
DominikaK
 
Posty: 128
Rejestracja: śr cze 19, 2013 7:19 am

premier chce powołać Gronkiewicz-Waltz na komisarza

Postautor: DominikaK » czw sie 29, 2013 7:27 am

Obrazek

Premier Donald Tusk powiedział na posiedzeniu zarządu PO, że jeśli w referendum zostanie odwołana Hanna Groniewicz-Waltz, to zamierza właśnie ją powołać na komisarza stolicy - poinformowały PAP trzy niezależne źródła we władzach partii.

Wczoraj wieczorem obradował zarząd krajowy PO, rozmowy dotyczyły m.in. referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Premier ocenił, że referendum ma niewielkie szanse powodzenia, ze względu na próg frekwencyjny. Poinformował jednocześnie, że jeśli doszłoby do odwołania Gronkiewicz-Waltz, to zamierza właśnie jej powierzyć funkcję komisarza stolicy - poinformowali rozmówcy PAP z władz partii.

Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Jeśli prezydent zostanie odwołana, stolicą będzie zarządzać tzw. komisarz, tj. osoba wskazana przez premiera.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 tys. 430 osób. Koszty przeprowadzenia referendum pokryje miasto.

Inicjatorem akcji referendalnej jest Warszawska Wspólnota Samorządowa. Podpisy pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zbierały też m.in. PiS i Ruch Palikota. Organizatorzy referendum zarzucają Gronkiewicz-Waltz m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca br., źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji miejskiej.

Gronkiewicz-Waltz zapowiada, że czas do referendum wykorzysta na pokazanie działań zrealizowanych przez ostatnie siedem lat, kiedy rządziła w stolicy. http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/po-p ... lano/mrm34
DominikaK
 
Posty: 128
Rejestracja: śr cze 19, 2013 7:19 am

Chcesz głosować w referendum? Sprawdź, co musisz zrobić

Postautor: Justi » pt sie 30, 2013 9:33 am

Nie tylko zameldowani mieszkańcy będą mogli głosować ws. odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Kto może wziąć udział w referendum i jakie formalności musi załatwić? Sprawdziliśmy. Większość formalności i zasad jest jasna. Wątpliwości budzi jedynie tryb weryfikacji oświadczeń o zamieszkaniu w Warszawie - nie reguluje go prawo wyborcze, a pracownicy urzędów wypowiadają się w tej sprawie niechętnie.

Kto może głosować?
1. Zameldowani w Warszawie na pobyt stały
2. Niezameldowani mieszkańcy Warszawy
3. Zameldowani w Warszawie na pobyt czasowy

Osoby z pierwszej grupy, jeśli będą chciały zagłosować w referendum, nie muszą niczego załatwiać. W dniu referendum (13 paździenika, w godzinach 7.00 - 21.00) przychodzą po prostu z dokumentem tożsamości do swojej obwodowej komisji wyborczej. Druga grupa musi złożyć wniosek o wpis do rejestru wyborców. Osoby z trzeciej grupy również muszą złożyć taki wniosek.

Zainteresowanych po więcej informacji odsyłam do strony http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 96555.html
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm

Iść czy nie iść na referendum?

Postautor: Filip » śr paź 02, 2013 2:43 pm

Czy zwolennicy Hanny Gronkiewicz-Waltz powinni zostać w domu w dniu referendum? Czy zgrzeszą wtedy nieobywatelską postawą? - W żadnym wypadku - przekonuje Michał Wojtczuk. - Głosować trzeba zawsze - odpowiada mu Wojciech Karpieszuk.

Referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz już 13 października. Politycy Platformy Obywatelskiej nawołują, by na głosowanie nie iść. Doświadczenie z referendów pokazuje bowiem, że idą na nie głównie niezadowoleni, chcący odwołać niechcianą władzę. I to oni wygrywają, jeśli frekwencja jest wysoka. Dlatego politycy PO z premierem włącznie przekonują: jeśli jesteście zwolennikami Hanny Gronkiewicz-Waltz, nie głosujcie, zostańcie w domu.

Takie apele wywołują sprzeciw nie tylko przeciwników obecnej prezydent Warszawy. Przeciwko nim na forach, blogach protestują nawet zwolennicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zarzucają Platformie instrumentalne traktowanie tego głosowania, twierdząc, że partia, która nazywa się Obywatelska, nie powinna nikogo zniechęcać do obywatelskiej aktywności. I ostrzegają, że to się zemści przy okazji innego głosowania w przyszłości.

Zapraszamy na debatę

Czy zwolennik prezydent Warszawy ma iść na referendum, mimo że wie, iż pomaga w ten sposób tym, którzy chcą ją odwołać? A ten, kto uważa, że nie ma sensu referendum na rok przed wyborami? Czy rację mają ci, którzy przekonują, że głosować po prostu trzeba? Zapraszamy na otwartą debatę. Tym razem nie do redakcji. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek w barze Studio na pl. Defilad. Zaczynamy o godz. 19. http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... iedzi.html
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Referendum ws. odwołania prezydent Warszawy

Postautor: adamiakmatinka » pt paź 04, 2013 1:22 pm

Zbijanie kapitału politycznego i tyle! Chciałoby się powiedzieć, że dobrze jak nad rządzącymi wisi referendum. Mobilizuje to ich.
Awatar użytkownika
adamiakmatinka
 
Posty: 3
Rejestracja: pt paź 04, 2013 1:17 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Referendum ws. odwołania prezydent Warszawy

Postautor: terra33 » śr paź 09, 2013 12:03 pm

Ja tam nie jestem zwolennikiem żeby kogoś gnębić, ale jeśli ktoś coś obiecuje, to powinien się z tych obietnic wywiązać.
Nigdy nie wolno się poddawać.
terra33
 
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 09, 2013 11:59 am
Lokalizacja: Bydgoszcz

Referendum ws. odwołania prezydent Warszawy

Postautor: klebus » czw paź 10, 2013 6:43 am

Właśnie przeczytałem że Guział wybuduje pomnik Lechowi Kaczyńskiemu (w domyśle gdy odwołają HGW) Niestety potwierdza się polityczność całej awantury referendalnej.
Co nie zabija to wzmacnia!
Awatar użytkownika
klebus
 
Posty: 138
Rejestracja: czw mar 06, 2008 2:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Sondaż: Prezydent Warszawy zostaje

Postautor: Filip » ndz paź 13, 2013 8:06 pm

Hanna Gronkiewicz-Waltz pozostaje na stanowisku prezydent Warszawy - wynika z sondażu TNS Polska dla TVN24. Choć, według wstępnych wyników, za jej odwołaniem było aż 93,8 proc. osób biorących udział w głosowaniu, to frekwencja okazała się być zbyt niska - dane z godz. 20.30 mówią, że wyniosła 27,2 proc. http://www.tvn24.pl/sondaz-prezydent-wa ... 644,s.html
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Referendum ws. odwołania prezydent Warszawy

Postautor: wdolinski » ndz paź 13, 2013 9:16 pm

Czyli wygrała frekwencja przy porażającej porażce HGW. Wygrali też warszawiacy bo partia już sobie chyba nie pozwoli przez dłuższy czas na arogancję wobec obywateli jak ostatnio.
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Następna

Wróć do Warszawa: wydarzenia, informacje i rozrywka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron