KARTA WARSZAWIAKA - taniej dla płacących podatki w Warszawie

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w Warszawie, oraz o tym co wydarzyć się może. Warto wiedzieć, co dzieje się w pobliskiej Warszawie. Kulturalna Stolica! Rozrywka w Warszawie. Sprawy mieszkańców Warszawy.

Moderator: GTW

Hanna Gronkiewicz-Waltz o komunikacji i Kacie Warszawiaka

Postautor: DominikaK » pt wrz 20, 2013 10:11 am

Hanna Gronkiewicz-Waltz o komunikacji i Kacie Warszawiaka w radiu ZET http://www.radiozet.pl/Programy/Gosc-Radia-ZET/Blog/Gosc-Radia-ZET-Hanna-Gronkiewicz-Waltz

(...)

Monika Olejnik: Sześć i pół, nie ma karty warszawiaka.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Karta warszawiaka w pewnej formule tylko tak się nie nazywała, dlatego że od wielu lat osoby, rodziny cztery plus mogą jeździć jeśli chodzi o kartę młodego warszawiaka za darmo. Natomiast ze względu na ubytki w dochodach żeśmy musieli dokładnie policzyć ile potrzeba żeby zaoferować coś na trzy plus itd. Natomiast jeśli chodzi o kartę warszawiaka, sam fakt, że trzydziestodniowe bilety, czyli one z założenia są dla warszawiaków, były zawsze tańsze i 90-dniowe, to pokazuje, że myśmy o tym myśleli żeby ci ludzie, którzy dojeżdżają codziennie do pracy byli uprzywilejowani.

Monika Olejnik: Pani prezydent, za pani czasów jest trzecia podwyżka cen biletów. Ja nie wiem czy to jest tani bilet, jeżeli bilet trzymiesięczny kosztuje...

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Tańszy, ja nie powiedziałam...

Monika Olejnik: ...kosztuje 250 złotych, czy to jest tani bilet?

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Trzymiesięczny?

Monika Olejnik: Tak, 250 złotych.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Jeżeli pani porówna z takimi miastami jak Poznań, Kraków, Szczecin to jest to najtańszy bilet trzymiesięczny i najtańszy miesięczny w porównaniu z tym, bo tam jest na przykład 106, a u nas sto, w Szczecinie jest 160, u nas sto, jednym słowem jeżeli porówna się z innym miastami dużymi, to nie jest to najdroższy bilet. I myślę, że tak myślę, że się w średniej mieści.

Monika Olejnik: No według mnie to są bardzo drogie bilety i dlaczego ja mam porównywać z biletami w Krakowie, czy też w Poznaniu, ja mieszkam w Warszawie.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: No choćby z tego względu, że u nas jest dużo więcej autobusów, dużo więcej się zużywa paliwa, dużo dłuższe trasy, najdłuższa trasa jest 75 minut, czyli ponad godzinę się jedzie z krańca Warszawy na kraniec Warszawy i my właśnie chcemy wprowadzić taki bilet, który, tak jak jednorazowy z 4,40 tylko on będzie też biletem przesiadkowym, to znaczy, że będzie można jechać z nim godzinę i piętnaście minut, czyli na najdłuższej trasie, ewentualnie się w ciągu tego czasu przesiadać.

Monika Olejnik: Słuchaczka pyta: mieszkam kilka kilometrów poza Warszawą, dlatego też kupuję bilet dwustrefowy, ze względu na zasięg terytorialny rozliczam się z podatków w urzędzie skarbowym w Warszawie, czy w związku z tym będę płaciła taniej za bilet miesięczny, dwustrefowy?

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Trzymiesięczny?

Monika Olejnik: Tak, 250 złotych.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Jeżeli pani porówna z takimi miastami jak Poznań, Kraków, Szczecin to jest to najtańszy bilet trzymiesięczny i najtańszy miesięczny w porównaniu z tym, bo tam jest na przykład 106, a u nas sto, w Szczecinie jest 160, u nas sto, jednym słowem jeżeli porówna się z innym miastami dużymi, to nie jest to najdroższy bilet. I myślę, że tak myślę, że się w średniej mieści.

Monika Olejnik: No według mnie to są bardzo drogie bilety i dlaczego ja mam porównywać z biletami w Krakowie, czy też w Poznaniu, ja mieszkam w Warszawie.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: No choćby z tego względu, że u nas jest dużo więcej autobusów, dużo więcej się zużywa paliwa, dużo dłuższe trasy, najdłuższa trasa jest 75 minut, czyli ponad godzinę się jedzie z krańca Warszawy na kraniec Warszawy i my właśnie chcemy wprowadzić taki bilet, który, tak jak jednorazowy z 4,40 tylko on będzie też biletem przesiadkowym, to znaczy, że będzie można jechać z nim godzinę i piętnaście minut, czyli na najdłuższej trasie, ewentualnie się w ciągu tego czasu przesiadać.

Monika Olejnik: Słuchaczka pyta: mieszkam kilka kilometrów poza Warszawą, dlatego też kupuję bilet dwustrefowy, ze względu na zasięg terytorialny rozliczam się z podatków w urzędzie skarbowym w Warszawie, czy w związku z tym będę płaciła taniej za bilet miesięczny, dwustrefowy?

Hanna Gronkiewicz-Waltz: No myślę, że to jest zupełnie zrozumiałe, że mieszkańcy Warszawy, którzy tu płacą podatki mają określone przywileje, tak jak w przypadku zgłaszania się do przedszkoli, do żłobków. Proszę sobie wyobrazić, że po tym, jak żeśmy zaczęli dodatkowe punkty dawać tym, którzy płacą podatki, okazało się, że przybyło nam kilkanaście tysięcy płatników właśnie podatków w Warszawie. W związku z tym, Polska póki co, jest również gminna, poza tym pamiętajmy, że Warszawa za samo janosikowe zapłaciła 9,5 miliarda, odkąd jest instytucja wprowadzona, a odkąd ja jestem prezydentem 6,5 miliarda. Za to moglibyśmy wybudować tę część centralną linii metra oraz most Skłodowskiej-Curie, a żeśmy to przekazali innym gminom.

Monika Olejnik: A jaki jest pani największy sukces, taki namacalny sukces.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: No myślę, że ogromne inwestycje 25 miliardów złotych, czyli dokończenie pierwszej linii metra, wybudowanie mostu, którego nikt nie mógł wybudować Skłodowskiej-Curie, rozpoczęcie drugiej linii metra.

Monika Olejnik: A ile pani obiecywała linii?

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Ja linii więcej nie obiecywałam metra, absolutnie, można to dokładnie sprawdzić, dlatego, że trzecia linia metra dopiero jest w projektowaniu. Jednym słowem tyle, co obiecywałam tyle zrobiłam jeśli chodzi o metro. Natomiast pamiętajmy, że 25 miliardów złotych to jest w ogóle niebotyczna suma, z czego 8,5 miliarda żeśmy zdobyli, można powiedzieć, z Unii Europejskiej. Warszawa nigdy nie miała takich inwestycji, że co roku było około 2 miliardy. Jak ja przyszłam to najwyższa suma była 800 milionów.

Monika Olejnik: Ale co jeszcze konkretnego oprócz metra?

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Myślę, że bardzo dużo, rozwiązanie transportowe na Marsa, węzeł na £opuszańskiej, skrócona droga przez Cybernetyki na lotnisko, no cztery linie SKM, 186 nowych tramwajów, które są niskopodłogowe, klimatyzowane, informacja jest wyświetlana, wymiana większości taboru autobusowego, czyli transport taki rzeczywiście na europejskim poziomie, to nas kosztowało około 5 miliardów złotych, plus Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii żydów Polskich.

(...)

Wywiad do obejrzenia i przeczytania http://www.radiozet.pl/Programy/Gosc-Ra ... wicz-Waltz
DominikaK
 
Posty: 128
Rejestracja: śr cze 19, 2013 7:19 am

Czy pożre nas stolica?

Postautor: Redakcja » śr wrz 25, 2013 5:04 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Z Kartą warszawiaka transport, kultura i sport taniej

Postautor: Justi » czw paź 03, 2013 9:24 am

Obrazek

Obrazek

Karta warszawiaka i Karta młodego warszawiaka to specjalne ulgi na bilety komunikacji miejskiej dla osób mieszkających i płacących podatek PIT w Warszawie, ale nie tylko. Od stycznia 2014 osoby posiadające KW i KMW będą mogły korzystać także ze zniżek do stołecznych instytucji kultury i ośrodków sportu i rekreacji. https://www.facebook.com/media/set/?set ... 259&type=1

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm

Nowe ceny biletów i zniżki. Opozycja: "To ze strachu&qu

Postautor: DominikaK » pt paź 04, 2013 12:29 pm

To już pewne. Od nowego roku płacących podatki w stolicy ominie kolejna podwyżka cen biletów. Będą też zniżki w teatrach i na basenach. żeby dostać uprawniającą do ulg kartę warszawiaka, raczej nie trzeba pokazywać PIT-u.

Choć Rada Warszawa przegłosowała zmiany w taryfie niemal jednogłośne, to opozycyjny PiS nie miał wątpliwości, że ratusz obniża ceny biletów w strachu przed zbliżającym się referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Przed rozpoczęciem obrad prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz próbowała jednak przekonywać dziennikarzy, że prace nad kartą warszawiaka trwały od zimy, kiedy jeszcze nie było wniosku w sprawie referendum.

Na czym polegają przyjęte przez radnych zmiany? Po pierwsze płacących podatki w Warszawie nie dotknie podwyżka cen biletów okresowych. Kwartalny nadal ma kosztować 250 zł, a miesięczny nawet odrobinę mniej niż dotychczas - 98 zł. Po wprowadzeniu zmian powiększą się jednak różnice między biletami dla warszawiaków i dla tych, którzy dojeżdżają spod Warszawy. Tych ostatnich podwyżka nie ominie. Za bilet 30-dniowy ważny w dwóch strefach zapłacą 210 zł, a za 90-dniowy aż 536 zł.

- Wprowadzenie karty warszawiaka nie jest dyskryminacją, co zarzucali nam niektórzy. Jest dokładnie odwrotnie. Teraz kupując bilet - także pod Warszawą - pokrywamy tylko 30 proc. kosztów przejazdu. Resztę dokładają z podatków warszawiacy. Proponując kartę warszawiaka, chcemy, by większa liczba osób współfinansowała komunikację z podatków - mówił radny Michał Bitner (PO). Ratusz liczy, że propozycja tańszych biletów skłoni kilkadziesiąt tysięcy mieszkających w Warszawie osób, by tu zaczęły płacić podatki. Dzięki temu zaś wzrosną wpływy do budżetu.

Korzystną nowością dla rodzin z trójką dzieci będą bilety roczne za 99 zł dla każdego z nich. Oznacza to, że rodzice wydadzą na przejazdy pięć razy mniej niż teraz. Nie przeszła poprawka radnego Michała Dworczyka (PiS), który już od dawna proponował, żeby dzieci w tych rodzinach jeździły za darmo. Ratusz obiecuje za to, że w przyszłości rodzinom będą przysługiwać także inne ulgi. Ma temu służyć przyjęty przez radę program Warszawska Karta Rodziny. Konkretów na razie brak.

Karta warszawiaka osobiście lub przez internet

Duże zmiany dotyczą biletów kartonikowych. Tu ratusz całkiem zrezygnował z podwyżki. Nadal 3 zł 40 groszy będzie kosztował najpopularniejszy bilet 20-minutowy. Zniknie za to bilet jednorazowy. W jego miejsce powstanie 75-minutowy za 4 zł 40 groszy, który będzie umożliwiał wielokrotne przesiadki. Będzie on jednak ważny tylko na terenie Warszawy. Podczas dłuższych wyjazdów poza stolicę trzeba będzie kupić bilet 90-minutowy za 7 zł. Jednocześnie znikną bilety 40- i 60-minutowe oraz trzydniowe. Nowością będą też bilety weekendowe za 24 zł ważne od piątku od godz. 18.

Zmiany wchodzą w życie 1 stycznia 2014 r.

Sama karta warszawiaka ma też uprawniać do zniżek w różnych instytucjach. Wczoraj ratusz przedstawił listę blisko 40 miejsc, w których kupimy tańsze bilety. To przede wszystkim teatry. Np. w Teatrze Ochoty właściciele karty warszawiaka za spektakle zapłacą o połowę mniej. W innych miejscach, np. w Teatrze Małego Widza, zniżki będą niewielkie - zaledwie 10-procentowe. Podobną ulgę warszawiacy otrzymają na miejskich basenach (i to tylko w określonych godzinach, np. w dni powszednie od 15 do 17, a weekendy tak jak określi to każda placówka). Ratusz zapewnia, że ta lista będzie stale rozszerzana. Ponoć zniżki posiadaczom karty warszawiaka oferują też właściciele sklepów.

Sama karta warszawiaka oraz karta młodego warszawiaka (dla dzieci i młodzieży do 20 lat) będą hologramem przyklejanym na kartę miejską. Mieszkańcy będą się mogli o nie starać najwcześniej za kilka tygodni. Ratusz zapewnia, że płacący tu podatki nie będą musieli przynosić do urzędów PIT-u. Ma wystarczyć oświadczenie, że rozliczamy się w Warszawie. Ratusz chce, by informacje te można było automatycznie potwierdzać w systemie informatycznym, w tej sprawie rozmawia z Ministerstwem Finansów.

Według Grzegorza Dziemieszczyka z Zarządu Transportu Miejskiego wnioski w sprawie kart warszawiaka będzie można składać osobiście lub przez internet. Szczegóły mają być znane na początku listopada. http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... achu_.html
DominikaK
 
Posty: 128
Rejestracja: śr cze 19, 2013 7:19 am

Postautor: jolantam » pn paź 07, 2013 1:55 pm

Wygląda na to że opłaca się tą kartę sobie sprawić :)
jolantam
 
Posty: 5
Rejestracja: pn paź 07, 2013 1:52 pm

Od dziś rusza Karta warszawiaka. Jak ją zdobyć?

Postautor: Kacperek » wt gru 03, 2013 3:38 pm

Od dziś Od 3 grudnia 2013r. mieszkańcy płacący podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w stolicy mogą otrzymać Kartę warszawiaka i Kartę młodego warszawiaka. Niedawno pisaliśmy, że trwają przygotowania do wprowadzenia w życie nowej taryfy biletowej. Ma wejśc w życie 1 stycznia 2014 r. Jej największą zaletą będzie wprowadzenie dodatkowej ulgi w opłatach za przejazdy komunikacją miejską dla osób mieszkających w Warszawie i rozliczających się z podatku dochodowego od osób fizycznych w warszawskim urzędzie skarbowym. - Informuje ZTM. Nowością będzie również zastąpienie biletów jednorazowych biletami umożliwiającymi przesiadanie się.

Kto może korzystać z tańszych biletów?

Z tańszych biletów będą mogły korzystać osoby, które mają Kartę Warszawiaka - czyli mieszkają w Warszawie i złożyły w roku podatkowym zeznanie o wysokości dochodu za rok poprzedni w stołecznym urzędzie skarbowym. Będzie to tzw. Karta Warszawiaka. Uprawnienie to ma przysługiwać również dzieciom tych osób do ukończenia 20 roku życia, w ramach Karty Młodego Warszawiaka (w przypadku biletów ważnych wyłącznie w pierwszej strefie biletowej). W przypadku biletów 30-dniowych ważnych tylko w pierwszej strefie osoby te będą miały prawo do zniżki w wysokości – 12 zł (dorośli) i 61 zł (dzieci oraz studenci). Gdy zdecydują się na zakup biletu 90-dniowego ważnego wyłącznie w pierwszej strefie, będzie im przysługiwała zniżka w wysokości 30 zł (dorośli) oraz 155 zł (dzieci i studenci). Przy zakupie biletów długookresowych ważnych w obu strefach biletowych zniżka będzie wynosiła – 14 zł dla biletu 30-dniowego i 54 zł dla biletu 90-dniowego. Uwaga! Wysokość przysługującej zniżki została obliczona na podstawie ceny biletu normalnego zgodnie z nową taryfą - np. 280 zł - 155 zł = 125 zł.

Z Karty Młodego Warszawiaka będą mogli korzystać także mieszkający w stolicy studenci studiów magisterskich, licencjackich i inżynierskich, do ukończenia przez nich 26 roku życia, którzy rozliczają się z podatku w warszawskim urzędzie skarbowym lub są na utrzymaniu rodziców lub opiekunów płacących podatki w stolicy.

To ma być przede wszystkim przywilej dla osób, które płacąc swoje podatki w stolicy współfinansują funkcjonowanie m.in. komunikacji miejskiej. Ma to być również zachęta dla tych, którzy jeszcze tego nie robią.

Dodatkowo wprowadzony zostanie także specjalny bilet, który będzie przysługiwał mieszkającym w Warszawie dzieciom z rodziny posiadającej troje dzieci, do ukończenia przez nie 20 roku życia jeśli ich rodzice, lub opiekunowie rozliczają się w urzędzie skarbowym w stolicy. Będzie kosztował 99 zł dla każdego dziecka, będzie ważny przez rok i będzie uprawniał do nieograniczonej liczby przejazdów – na obszarze obu stref biletowych – w trakcie ważności.

Ułatwione zostanie również korzystanie z komunikacji poprzez likwidację biletu jednorazowego, który trzeba kasować w każdym pojeździe. Bilet jednorazowy ważny tylko w pierwszej strefie zostanie zastąpiony biletem jednorazowym przesiadkowym (ważnym również tylko w pierwszej strefie), który będzie ważny przez 75 minut i będzie umożliwiał, w czasie ważności, korzystanie z kilku środków komunikacji lub będzie uprawniał do dojechania do ostatniego przystanku na trasie danej linii. Bilet jednorazowy ważny w obu strefach zostanie zastąpiony analogicznym biletem ale ważnym przez 90 minut. Dla pasażerów będzie to duża wygoda. Osoby niekorzystające z biletów okresowych lub czasowych nie będą już musiały, po każdej przesiadce kasować oddzielnego biletu. Będzie to nie tylko rozwiązanie znacznie bardziej wygodne, ale również i znacznie tańsze dla osób, które w czasie podróży komunikacją miejską korzystają z różnych linii lub różnych środków transportu.

Bilet 3-dniowy zostanie zaś zastąpiony biletem weekendowym, który będzie ważny od godz. 19.00 w piątek, do godz. 8.00 w poniedziałek w pierwszej i drugiej strefie. Do taryfy wprowadzony zostanie także specjalny bilet weekendowy grupowy, z którego będą mogły korzystać grupy maksymalnie 5 osobowe, które będą chciały np. zwiedzać miasto korzystając z przejazdów komunikacją miejską. Zasady jego ważności będą identyczne jak w przypadku biletu weekendowego dla jednej osoby.

W nowej taryfie zmienią się też opłaty dodatkowe za jazdę bez biletu lub jazdę bez ważnego dokumentu poświadczającego prawo do ulgi oraz za zatrzymanie środka transportu bez przyczyny. Zmienią się również opłaty manipulacyjne, których wartość, dla wygody pasażerów, zostanie zaokrąglona do pełnych złotych.

Jak wyrobić Kartę warszawiaka?

Ten, kto posiada już spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską (WKM) lub inny elektroniczny nośnik biletów (np. Elektroniczna Legitymacja Studencka, Uczniowska), nie musi wyrabiać nowej karty – wnioskuje jedynie o wydanie hologramu.

Po za tym by mieć "Kartę warszawiaka" lub "Kartę młodego warszawiaka" należy:

1. Wypełnić wniosek na stronie www.ztm.waw.pl lub w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM (POP) i Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicach (WOM):
zielony (I) – dla osoby indywidualnej,
niebieski (R) – dla rodziny,
pomarańczowy (3) – dla rodziny z trójką dzieci.

2. Wysłać wniosek poprzez stronę www.ztm.waw.pl, pocztą do ZTM (ul. żelazna 61, 00-848 Warszawa,) lub złożyć osobiście w dowolnym POP lub WOM. Lista punktów dostępna na stronie www.ztm.waw.pl. Jeśli wyrabia się nową kartę, trzeba dołączyć do wniosku aktualne zdjęcie.

3. Odebrać kartę lub hologram w miejscu, które wskazało się we wniosku. O terminie odbioru mieszkaniec zostanie poinformowany mailem. W przypadku, gdy nie poda się we wniosku kontaktu do siebie, może uzyskać informację o terminie odbioru pod numerem 19115.
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

O KARTACH WARSZAWIAKA I KARTY M£ODEGO WARSZAWIAKA

Postautor: Kacperek » wt gru 03, 2013 3:41 pm

Obrazek

Płać PIT w Warszawie i korzystaj z ulg. Od 3 grudnia 2013r. mieszkańcy płacący podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w stolicy mogą otrzymać Kartę warszawiaka i Kartę młodego warszawiaka. Karty zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

Więcej informacji na http://www.ztm.waw.pl/?c=618&l=1
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Mnóstwo pytań w sprawie karty warszawiaka. Odpowiadamy

Postautor: Justi » czw gru 05, 2013 9:00 am

Obrazek

Pasażerowie komunikacji mają dużo pytań w sprawie karty warszawiaka. Dziwią się np., że trzeba przekazywać urzędnikom swoje dane. Dopytują także, czy tańsze bilety będą przysługiwać płacącym w stolicy podatki mieszkańcom okolic Warszawy, a także bezrobotnym . http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... adamy.html
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm

GIODO: ratusz, ZTM i MF złamały prawo ws. Karty Warszawiaka

Postautor: Kacperek » czw lut 20, 2014 12:06 pm

Stołeczny ratusz, Zarząd Transportu Miejskiego oraz Ministerstwo Finansów złamały ustawę o ochronie danych osobowych, wymieniając się danymi obywateli ws. Karty warszawiaka - uznał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, który skontrolował te instytucje.

GIODO rozpocznie niebawem postępowania administracyjne wobec ratusza, ZTM i MF, które zgodnie z ustawą, mogą zakończyć się nakazem przywrócenia stanu zgodnego z prawem. - Efekty postępowania zapewne nie doprowadzą do zablokowania wydawania kart. Mogą jednak uniemożliwić korzystanie przez miasto z danych MF - powiedział pełniący funkcję GIODO Wojciech Wiewiórowski.

więcej http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 14273.html
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Poprzednia

Wróć do Warszawa: wydarzenia, informacje i rozrywka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron