III Letni Festiwal Nowego Miasta

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w Warszawie, oraz o tym co wydarzyć się może. Warto wiedzieć, co dzieje się w pobliskiej Warszawie. Kulturalna Stolica! Rozrywka w Warszawie. Sprawy mieszkańców Warszawy.

Moderator: GTW

III Letni Festiwal Nowego Miasta

Postautor: artdecogroup » pt sie 06, 2010 8:36 pm

***

III LETNI FESTIWAL NOWEGO MIASTA
WARSZAWA, 31 LIPCA - 15 SIERPNIA 2010 R.


W przyjemne letnie - sobotnie i niedzielne popołudnia warto wybrać się na warszawskie Nowe Miasto, żeby posłuchać muzyki polskiej z różnych epok od czasów bitwy pod Grunwaldem aż do romantyzmu oraz wyruszyć na zwiedzanie Stolicy.

III Letni Festiwal Nowego Miasta znakomicie łączy muzykę, historię, edukację artystyczną i rodzinne uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, prezentuje słuchaczom w każdym wieku polską kulturę muzyczną, która w wielu przypadkach pozostaje nieznana oraz przybliża dzieje warszawskiego Nowego Miasta.

Festiwal jest również głosem w obronie muzyki poważnej, coraz częściej spychanej na margines życia kulturalnego i udowadnia, że muzyka ta niesłusznie jest postrzegana jako niepotrzebna lub zbyt trudna dla publiczności nieprofesjonalnej.

Podobnie jak w latach ubiegłych wydarzenie połączy koncerty muzyki polskiej różnych epok i stylów z wykładami o historii i architekturze. Wystąpią wspaniali polscy muzycy, a nowomiejskie spacery poprowadzi Andrzej Kochanowski, uwielbiany przez festiwalową publiczność, jeden z najbardziej znanych i cenionych warszawskich przewodników.

W trzy kolejne soboty wystąpi: duet akordeonowy Harmonium Duo [31.07], kwartet smyczkowy Merlo [07.08] oraz duet perkusyjny Piotr Iwicki i Milo Kurtis [14.08], a po koncertach Andrzej Kochanowski spacerowo zabierze publiczność do miejsc związanych z Anną Radziwiłłówną, Marią Skłodowską-Curie oraz Markiem Edelmanem.

Podczas niedzielnych koncertów Kwartet Camerata [01.08] zagra kwartety St. Moniuszki i F. Dobrzyńskiego, Zespół Ars Nova [08.08] pod kierownictwem artystycznym Jacka Urbaniaka wraz z Weroniką Grozdew-Kołacińską, Robertem Pożarskim i Rafałem Grozdewem przywołają muzykę Grunwaldu, a podczas koncertu finałowego [15.08] skrzypaczka Katarzyna Duda z towarzyszeniem orkiestry Warsaw Camerata pod dyr. Pawła Kosa-Nowickiego, wykona jedno z najpiękniejszych dzieł muzyki polskiej - II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego. Zabrzmi również Symfonia C-dur Józefa Elsnera.
Niedzielnym koncertom tradycyjnie będzie towarzyszyć historia warszawskiego Nowego Miasta, przedstawiana przez Andrzeja Kochanowskiego.

Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się na scenie letniej zlokalizowanej przed kościołem św. Jacka oraz w nowomiejskich kościołach: Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, pw. św. Franciszka Serafickiego oo. franciszkanów, pw. św. Jacka oo. dominikanów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny. Festiwal odbywa się po raz trzeci dzięki dotacji Dzielnicy śródmieście m.st. Warszawy.

Szczegółowych informacji udziela koordynator artystyczny Małgorzata Kołcz - tel. 790 395 228.

Organizator:
Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna
Prezes Richard Berkeley
Kierownik artystyczny: Paweł Kos-Nowicki
Koordynator artystyczny: Małgorzata Kołcz
Współpraca: Art Deco Group, Grupa Strategia
Patroni medialni: TVP Warszawa, Polska Wita, Nasze Miasto, Wawcity, Miasto Dzieci
Awatar użytkownika
artdecogroup
 
Posty: 80
Rejestracja: śr sty 09, 2008 11:31 am

III Letni Festiwal Nowego Miasta / drugi tydzień festiwalu

Postautor: artdecogroup » pt sie 06, 2010 8:41 pm

III Letni Festiwal Nowego Miasta / drugi tydzień festiwalu

Drugi weekend III LFNM z muzyką polską i historią warszawskiego Nowego Miasta upłynie w towarzystwie przewodnika Andrzeja Kochanowskiego, kwartetu Merlo oraz zespołu Ars Nova.

W najbliższą sobotę 7 sierpnia br. o godz. 13:00 na scenie letniej przy kościele pw. św. Jacka oo. dominikanów przy ul. Freta 10, wystąpi warszawski kwartet smyczkowy Merlo. Koncert ten będzie szczególnie dedykowany najmłodszej publiczności i z pewnością wszystkim słuchaczom uprzyjemni sobotni wypad na Starówkę.

Tego samego dnia po koncercie o godz. 13:40 warszawski przewodnik Andrzej Kochanowski zabierze publiczność na drugi festiwalowy spacer, tym razem śladami Marii Skłodowskiej. Opowieść tym bardziej niezwykła, że będzie można poznać polską noblistkę jako młodą osobę i posłuchać o jej ówczesnej warszawskiej codzienności.

W niedzielę 8 sierpnia o godzinie 14:00 w kościele pw. św. Franciszka Serafickiego przy ul. Zakroczymskiej 1, zespół Ars Nova pod kierownictwem Jacka Urbaniaka i soliści: Weronika Grozdew-Kołacińska Robert Pożarski oraz Rafał Grozdew zabiorą w muzyczną podróż w czasy bitwy pod Grunwaldem.

Trzeba posłuchać tego koncertu, bo w programie znajdą się między innymi: archaiczne pieśni litewskie, muzyka, którą ofiarowali Witoldowi Krzyżacy, czyli pieśń o maju meistersingera Oswalada Wolkensteina, który był gościem zakonu krzyżackiego, a także muzyka, którą rozbrzmiewał Kraków za czasów Władysława Jagiełły oraz muzyka rycerska, która mogła rozbrzmiewać na grunwaldzkich polach.

Historię zabytkowego kościoła pw. św. Franciszka Serafickiego opowie ulubieniec publiczności - przewodnik Andrzej Kochanowski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny. Festiwal odbywa się po raz trzeci dzięki dotacji Dzielnicy śródmieście m.st. Warszawy.

Szczegółowych informacji udziela koordynator artystyczny Małgorzata Kołcz - tel. 790 395 228.

Organizator:
Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna
Prezes Richard Berkeley
Kierownik artystyczny: Paweł Kos-Nowicki
Koordynator artystyczny: Małgorzata Kołcz
Współpraca: Art Deco Group, Grupa Strategia
Patroni medialni: TVP Warszawa, Polska Wita, Nasze Miasto, Wawcity, Miasto Dzieci


http://www.artdecogroup.eu
http://www.fnok.pl


HARMONOGRAM:


7 sierpnia 2010 r.

godz. 13:00 - Scena Letnia przed kościołem oo. dominikanów
ul. Freta 10 [Warszawa / Nowe Miasto]

wykonawcy:
Kwartet smyczkowy MERLO:
Dominika Romicka - skrzypce
Monika Kos-Nowicka - skrzypce
Ewa Rybarczyk - altówka
Katarzyna Oczkowska - wiolonczela

godz. 13:40 - spacer śladami Marii Skłodowskiej-Curie
prowadzenie: Andrzej Kochanowski

wstęp wolny


8 sierpnia 2010 r.

godz. 14:00 - Kościół oo. franciszkanów pw. św. Franciszka Serafickiego
ul. Zakroczymska 1 [Warszawa / Nowe Miasto]

wykonawcy:
Zespół muzyki dawnej ARS NOVA
Weronika Grozdew-Kołacińska - śpiew archaiczny
Robert Pożarski - tenor
Rafał Grozdew - tenor
Jacek Urbaniak - kierownik zespołu

w programie:
Muzyka Grunwaldu

słowo o historii: Andrzej Kochanowski

wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy
Awatar użytkownika
artdecogroup
 
Posty: 80
Rejestracja: śr sty 09, 2008 11:31 am

III LETNI FESTIWAL NOWEGO MIASTA - finał festiwalu

Postautor: artdecogroup » czw sie 12, 2010 7:23 am

Nie można opuścić finału tegorocznego warszawskiego III Letniego Festiwalu Nowego Miasta. W sobotę 14 sierpnia Piotr Iwicki i Milo Kurtis oraz ich zajmujące instrumentarium perkusyjne. Później spacer z Andrzejem Kochanowskim śladami Marka Edelmana, a na finał festiwalu 15 sierpnia w 175. rocznicę urodzin kompozytora - II koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego oraz Symfonia C-dur Józefa Elsnera, wykonane przez Katarzynę Dudę i orkiestrę Warsaw Camerata pod dyr. Pawła Kosa-Nowickiego.

Od 31 lipca 2010 r. można było słuchać polskiej muzyki z różnych epok i poznawać historię warszawskiego Nowego Miasta. Zbliżający się weekend to już finał tegorocznego festiwalu.

W sobotę 14 sierpnia br. o godz. 13:00 na scenie letniej przy kościele pw. św. Jacka oo. dominikanów przy ul. Freta 10, wystąpi duet perkusyjny, który tworzą Piotr Iwicki i Milo Kurtis. Swój koncert, dedykowany przede wszystkim najmłodszej publiczności, zatytułowali: Co to tak stuka? - czyli skąd się bierze rytm
Artyści zaprezentują rozmaite instrumenty perkusyjne, zarówno te klasyczne, używane w muzyce poważnej jak i typowe dla jazzu czy rocka. Nie zabraknie też instrumentów etnicznych pochodzących z całego świata. Te zostaną oprawione w konwencję muzyki etnicznej - world music. Opowiedzą również kiedy pierwszy raz stykamy się z rytmem, jak towarzyszy nam on w naszym życiu, jak rytm z otaczającego nas świata przeszedł do muzyki. Nie bez znaczenia jest fakt, że Piotr Iwicki, jako wszechstronnie wykształcony muzyk, absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina, swobodnie porusza się zarówno w rejonach muzyki poważnej co rozrywkowej. Towarzyszący mu Grek - Milo Kurtis to prawdziwa niespokojna dusza, artysta często nazywany "szamanem naszej sceny muzycznej".

Tego samego dnia po koncercie o godz. 13:40 doskonały przewodnik Andrzej Kochanowski zabierze publiczność na finałowy spacer tegorocznego festiwalu. Szlak wędrówki po Nowym Mieście poprowadzi śladami Marka Edelmana. Spacer będzie opowieścią o jego tragicznych losach, ludności żydowskiej i warszawskiego getta, które było zlokalizowane na tym obszarze.


W niedzielę 15 sierpnia br. o godzinie 13:00 w kościele pw. św. Jacka oo. dominikanów przy ul. Freta 10 uroczysty finał tegorocznego III Letniego Festiwalu Nowego Miasta, podczas którego zabrzmi doskonała polska muzyka symfoniczna.
Rok 2010 to szczególna data w historii polskiej muzyki - 175. rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci Henryka Wieniawskiego, dlatego też w programie finału III LFNM znajdzie się jedno z najpiękniejszych dzieł w światowej literaturze skrzypcowej - II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 tego kompozytora. Jako druga zabrzmi Symfonia C-dur op. 11 Józefa Elsnera.
Bohaterami wydarzenia będą: skrzypaczka Katarzyna Duda i orkiestra Warsaw Camerata pod dyr. Pawła Kosa-Nowickiego.
Całość dopełni historia kościoła pw. św. Jacka oo. dominikanów opowiedziana przez przewodniczkę Martę Chodorską.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny.
Festiwal odbywa się po raz trzeci dzięki dotacji Dzielnicy śródmieście m.st. Warszawy.

Szczegółowych informacji udziela koordynator artystyczny Małgorzata Kołcz - tel. 790395228

Organizator:
Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna
Prezes Richard Berkeley
Kierownik artystyczny: Paweł Kos-Nowicki
Koordynator artystyczny: Małgorzata Kołcz
Współpraca: Art Deco Group, Grupa Strategia
Patroni medialni: TVP Warszawa, Polska Wita, Nasze Miasto, Wawcity, Miasto Dzieci

http://www.artdecogroup.eu


HARMONOGRAM:


14 sierpnia 2010 r.

godz. 13:00 - Scena Letnia przed kościołem pw. św. Jacka oo. dominikanów
ul. Freta 10 [Warszawa / Nowe Miasto]

wykonawcy:
Duet perkusyjny: Piotr Iwicki & Milo Kurtis

godz. 13:40 - spacer śladami Marka Edelmana
[/b]prowadzenie:[/b] Andrzej Kochanowski

wstęp wolny


15 sierpnia 2010 r.

godz. 13:00 - Kościół pw. św. Jacka oo. dominikanów
ul. Freta 10 [Warszawa / Nowe Miasto]

wykonawcy:
Katarzyna Duda - skrzypce
Warsaw Camerata
Paweł Kos-Nowicki - dyrygent

w programie:
Henryk Wieniawski - II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
Józef Elsner - Symfonia C-dur op. 11

słowo o historii: Marta Chodorska

wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy
Awatar użytkownika
artdecogroup
 
Posty: 80
Rejestracja: śr sty 09, 2008 11:31 am


Wróć do Warszawa: wydarzenia, informacje i rozrywka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość