Strona 1 z 1

Derby czas zacząć: Warsaw Spartans i Mustangs Płock

Post: wt maja 26, 2009 10:44 pm
autor: Jakub
Warsaw Spartans i Mustangs Płock

W niedzielę 31 maja o godzinie 14:30 nastąpi rozpoczęcie drugoligowych zawodów Derby Mazowsza. W ramach Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego w Warszawie spotkają się Warsaw Spartans i Mustangs Płock. Drużyny walczące o mistrzostwo drugiej ligi rozegrają mecz na stadionie OsiR Bemowo przy ulicy Obrońców Tobruku 11 w Warszawie. Zmagania Spartan z Mustangami komentować będzie Jędrzej Stęszewski, Prezes Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego. Wstęp wolny.

W sezonie 2008 obie drużyny spotkały się dwukrotnie. Za każdym razem minimalnie lepsi okazali się być Spartanie, ale na dzień dzisiejszy Mustangi prowadzą w tabeli drugiej ligi, a Spartanie są drudzy. Obie drużyny wysoko wygrały swoje pierwsze mecze w sezonie, jednak należy podkreślić, że pokonały zespoły debiutujące w drugiej lidze. Spartanie w dwóch tegorocznych spotkaniach osiągnęli dostojny bilans punktowy 109-0, ale wiedzą, że ciężkie mecze dopiero przed nimi.

Drużyna, która wygra niedzielne spotkanie, przez rok będzie najlepszym drugoligowcem na Mazowszu, a przede wszystkim zrobi znaczny krok do awansu, do fazy play-off rozgrywek. Za Warszawiakami przemawia atut własnego boiska, szeroki skład drużyny i znakomici trenerzy, Płocczanie w meczu z Radomiem pokazali twardą i silną obronę oraz trudną do zatrzymania grę biegową.

Miejmy nadzieję, że pogoda nie popsuje futbolowych derbów Mazowsza, a fani obydwu drużyn licznie stawią się na stadionie OsiR Bemowo przy ulicy Obrońców Tobruku 11 w Warszawie. Prócz meczu przewidziane są liczne atrakcje – pokazy cheerleaderek, grill, a dla najmłodszych m.in. malowanie twarzy.

W Polsce Futbol Amerykański pojawił się w 2004 roku kiedy to do życia został powołany Polski Związek Futbolu Amerykańskiego, (zrzeszony z Europejską Federacją Futbolu Amerykańskiego EFAF). Od 2006 roku organizowane są rozgrywki o Mistrzostwo Polski w ramach Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. W pierwszej, historycznej edycji ligi wzięły udział 4 zespoły. W 2008 roku, kiedy to debiutowali Spartanie w lidze, było tyle nowych, chętnych drużyn, że specjalnie dla nich stworzono II ligę, liczącą 9 zespołów, a najlepszą drużynę premiowano awansem do pierwszej ligi. W bieżącym sezonie Spartanie przystąpili do rozgrywek w poszerzonej II lidze liczącej 14 zespołów. Futbol amerykański jest najszybciej rozwijającym się sportem drużynowym w Polsce –w przeciągu 3 lat liga zanotowała ponad 500%wzrost w ilości drużyn i rozegranych spotkań. średnia frekwencja pierwszych dwóch kolejek I i II ligi PLFA w sezonie 2009 to ok. 600 widzów.


Warsaw Spartans- drużyna futbolu amerykańskiego, członek Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego, od sezonu 2008 występuje w II Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego. Zalążki drużyny zaczęły się tworzyć w 2006 roku w Otwocku. Po kilku miesiącach i wspólnym treningu z Warsaw Eagles drużyna liczyła już ok 20 zawodników. Zdecydowano o założeniu drużyny Otwock Hornets. Trener Deacon dołączył do drużyny po przeczytaniu artykułu w lokalnej prasie. Pod koniec 2007 roku zapadła decyzja o przeniesieniu drużyny do Warsawy, zmianie jej nazwy na Warsaw Spartans i zgłoszeniu do struktur Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego. W sezonie 2008 "Spartanie" odnieśli 2 zwycięstwa i ponieśli 4 porażki. W grupie 2. PLFA II zajęli 2 miejsce, za Białystok Lowlanders a przed Mustangs Płock. W marcu 2009 Warsaw Spartans uzyskali patronat medialny Radia Kampus. Warsaw Spartans dysponują trzema wysokiej klasy trenerami. Każdy z trenerów grał w futbol amerykański w Stanach Zjednoczonych. Jest to wyjątkowe zjawisko w skali kraju.

Mustangs Płock- drużyna futbolu amerykańskiego założona 23 sierpnia 2007 roku w Płocku. Od 2008 roku członek Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego i uczestnik II Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. Swój debiutancki sezon Płocczanie zakończyli na ostatnim miejscu grupy drugiej z bilansem 2 zwycięstwa i cztery porażki.

Dodatkowe informacje:
www.warsawspartans.com
www.pzfa.pl


Informację otrzymaliśmy od:
Marcin £ojewski
Rzecznik Prasowy Warsaw Spartans
m.lojewski@plfa.pl