Tramwaj wodny na Białołęce

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w Warszawie, oraz o tym co wydarzyć się może. Warto wiedzieć, co dzieje się w pobliskiej Warszawie. Kulturalna Stolica! Rozrywka w Warszawie. Sprawy mieszkańców Warszawy.

Moderator: GTW

Tramwaj wodny na Białołęce

Postautor: Tomasz » pn maja 25, 2009 5:52 pm

Tramwaj wodny na Białołęce w Warszawie

Już w przyszłym roku na Kanale żerańskim mogą pojawić się tramwaje wodne. Władze dzielnicy czekają tylko na zgodę Urzędu żeglugi Lądowej - pisze "życie Warszawy".

Obrazek

We współpracy z firmą Dom Development, budującą na Kobiałce duże osiedle, tworzony jest projekt zagospodarowania kanału do celów rekreacyjnych oraz przystosowania go do kursów tramwaju wodnego, który miałby połączyć Kobiałkę i Nieporęt z lewobrzeżną Warszawą. Projekt wykonany przez Dom Development został nieodpłatnie przekazany dzielnicy.

Statkiem z przesiadką. Tramwaj wodny kursowałby ze śluzy żerań do osiedla Regaty. Zatrzymywałby się przy dworcu PKP Warszawa-żerań. Na pokład jednorazowo zabierałby ok. 110 osób. Podróż "od brzegu do brzegu" trwałaby około pół godziny.

W tej chwili kanał jest chyba jedyną niezakorkowaną drogą na Białołęce. Mieszkańcy osiedla Regaty mogliby szybko dopłynąć tramwajem do dworca PKP, a stamtąd pociągiem dostać się do Dworca Gdańskiego. Czy to ułatwi życie mieszkańcom? Z opinii, jakie wygłaszają na forach internetowych wynika, że tramwaj to wabik dla przyszłych właścicieli mieszkań budowanych przez dewelopera - pisze gazeta "Echo Białołęckie". Tramwaj na Wiśle pozostaje nadal w sferze marzeń.

Czekają na decyzję. Leszek Ruta, szef Zarządu Transportu Miejskiego, wyraził zgodę na uruchomienie wodnych linii pod warunkiem, że statki będą pływać z prędkością co najmniej 14 km/h. Jeśli będą kursować wolniej, ludziom nie opłaci się przesiadać z samochodu na statek. Jednak zgodę na pływanie z taką prędkością musi wydać Urząd żeglugi Lądowej. Dzielnica ciągle czeka.

Dzielnica planuje kursowanie statków przez osiem godzin dziennie. Przez cztery w porannym szczycie i cztery w popołudniowym.
– Musimy zrobić jeszcze kilka prób, by sprawdzić, jak takie kursy wpłyną na środowisko. Chodzi o falę, którą tworzy płynący statek. Podmywa ona brzegi, które na Kanale żerańskim nie są w najlepszym stanie - tłumaczy Bogdan Maślanka, dyrektor Urzędu żeglugi Lądowej. Oprócz systemu komunikacyjnego, na kanale i w jego pobliżu ma powstać cała infrastruktura turystyczno-rekreacyjna.

TRASA TRAMWAJU WODNEGO NA BIA£O£ęCE:

Obrazek

źródło: www.tvnwarszawa.pl/-1,1601868,0,,,wiadomosc.html
Tomasz z Henrykowa
Awatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 451
Rejestracja: ndz sie 10, 2008 8:59 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna

Wróć do Warszawa: wydarzenia, informacje i rozrywka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron