[żW] "Dworzec na dziko"

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w Warszawie, oraz o tym co wydarzyć się może. Warto wiedzieć, co dzieje się w pobliskiej Warszawie. Kulturalna Stolica! Rozrywka w Warszawie. Sprawy mieszkańców Warszawy.

Moderator: GTW

[żW] "Dworzec na dziko"

Postautor: Goszczyn » śr sie 27, 2008 2:43 pm

"Dworzec na dziko"

Prywatni przewoźnicy zajęli nielegalnie jeden z pasów al. Jana Pawła II, stwarzając zagrożenie dla ruchu. Sytuację rozwiązałaby zatoka dla mikrobusów. Urzędnicy od czterech lat zastanawiają się, kto ma za nią zapłacić.

Aleja Jana Pawła II, tuż obok Złotych Tarasów, hotelu Holiday Inn i drapacza chmur Rondo 1 – ścisłe centrum miasta. Na jezdni w stronę ronda ONZ cały prawy pas zajmują mikrobusy prywatnych firm, m.in. Contbusu, Klanu, Antransu, Halo Busu i Misury.

Atmosfera jak na rynku w powiatowym miasteczku: kierowcy leniwie palą papierosy, pasażerowie krzątają się z walizkami. Potrzeba matką wynalazków: na słupku jednego z drogowych znaków przewoźnicy wieszają... wyciągnięte z autobusów worki pełne śmieci.

Z hotelu w mikrobus
Sytuacja w al. Jana Pawła II irytuje dyrektora hotelu Holiday Inn Marka Rajskiego.

– Na ten „dworzec” nasi goście skarżą się praktycznie codziennie – wzdycha Rajski.

– Mikrobusy zastawiają jeden pas przy jedynym wyjeździe z parkingu pod hotelem, niebezpiecznie ograniczając widoczność. Wyjazd z hotelu to czasami ruletka: będzie stłuczka czy nie – twierdzi dyrektor.

Opowiada też, że kierowcy mikrobusów po długiej drodze z Lublina czasami załatwiają się na środku ulicy – na oczach wyglądających przez okna hotelowych gości.

– Mikrobusy utrudniają naszym klientom wjazd w ul. Złotą, którą dojeżdżają do parkingu centrum handlowego. Ale nic nie możemy zrobić. To teren miasta – narzeka menedżer ze Złotych Tarasów Marcin Berent.

Kiedy przygotowywaliśmy ten tekst, ze zdziwieniem zauważyliśmy, że przewoźnicy traktują superatrakcyjny miejski grunt w al. Jana Pawła II jak prywatną działkę. Fotoreporter „żW” zrobił zdjęcie pracownikowi jednej z firm, kiedy przykręcał rozkład jazdy, który... zasłania znak informacyjny. Chwilę później jego znajomy namawiał naszego fotoreportera do skasowania tej fotografii, proponując w zamian pieniądze.

Al. Jana Pawła II to jeden z wielu przykładów. Zarząd Transportu Miejskiego podpisał łącznie ponad 250 umów z prywatnymi przewoźnikami. W sumie daje to ponad tysiąc prywatnych autobusów wjeżdżających codziennie do śródmieścia. Prywaciarze parkują m.in. przy rondzie Dmowskiego, ul. Emilii Plater i Marszałkowskiej, blokując ruch.

ZTM zapowiedział, że spróbuje ograniczyć wjazd prywatnych przewoźników do ścisłego centrum. Urzędnicy obiecali nie przedłużać starych umów, żeby zmusić ich do zatrzymywania się na obrzeżach. Dlaczego nie stało się tak w al. Jana Pawła II?

– To jeden z kilku przystanków, na które nie mamy wpływu. Zgodził się na nie Zarząd Dróg Miejskich. Tak samo jest przy Galerii Centrum i Dworcu Wileńskim – mówi rzecznik ZTM Marek Sieczkowski.

Drogowcy: "nie" dla pętli
Zarząd Dróg Miejskich wydaje zgodę na zajęcie tzw. pasa drogi. Od decyzji urzędnika tej instytucji zależy, czy przewoźnik zatrzyma się w danym miejscu. Większość umów z prywaciarzami została zawarta w 1998 roku – i to bezterminowo. Dopiero w 2006 roku ZDM zaczął zmieniać warunki umów. Teraz są podpisywane na rok.

Drogowcy twierdzą, że pozwolili tylko na krótkotrwałe zatrzymywanie się busów – żeby wysadzić pasażerów i zabrać nowych.

– To miejsce nie może być wykorzystywane jako pętla autobusowa – mówi kategorycznie Adam Sobieraj z ZDM.

Dorota Tietz z Komendy Stołecznej Policji stwierdziła, że mundurowi przyjrzą się postojowi. Mogą więc posypać się mandaty.

Największym przewoźnikiem korzystającym z „dworca” w al. Jana Pawła II jest Contbus, którego pojazdy kursują między Warszawą a Lublinem. – Od czterech lat proponuję urzędnikom, żeby zbudować dla mikrobusów zatokę w al. Jana Pawła II. Mam już zgodę inżyniera ruchu i policji, przygotowałem projekt – mówi szef firmy Contbus Stanisław Olszak.

Jak usłyszeliśmy, Contbus ma zamiar wyłożyć 130 tys. zł na budowę, ale chce w zamian zgody na wydzierżawienie zatoki. ZDM odpowiada, że w tej sytuacji woli zatokę wybudować. Obiecał to zrobić w latach 2005 – 2008. Zatoki wciąż nie ma.
Goszczyn
 
Posty: 230
Rejestracja: wt lip 24, 2007 12:12 am
Lokalizacja: Warszawa

Wróć do Warszawa: wydarzenia, informacje i rozrywka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości