Strona 1 z 1

Inwazja kleszczy w Warszawie

Post: sob kwie 16, 2016 5:47 pm
autor: Redakcja
Każdego dnia możemy być narażeni na ukąszenie kleszczy. Zarówno przebywając na spacerze w parku, lesie lub aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu. Rokrocznie obserwowany jest wzrost populacji zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i w woj. mazowieckim - ostrzega Państwowa Inspekcja Sanitarna. W pierwszym kwartale tego roku w Warszawie, odnotowano aż 75 przypadków zachorowań na boreliozę. To o 20 proc. więcej, w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2015. Dwie osoby w stolicy zachorowały także na kleszczowe zapalenie mózgu. W poprzednim roku nie zarejestrowano takich przypadków.

Każdego dnia możemy być narażeni na ukąszenie kleszczy. Zarówno przebywając na spacerze w parku, lesie lub aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu.

Zagrożone tereny

W Warszawie tereny o bardzo wysokim ryzyku to między innymi:
Las Bemowo, Ogród Zoologiczny, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy.

Terenami o niskim i średnio niskim ryzyku są miedzy innymi:
Lasy Wawerskie, Lasy Sulejówek-Grabina, Lasek Bielański-plac zabaw, Las Jana III Sobieskiego, Ogród Łazienki Królewskie, Pole Mokotowskie, Ogród Krasińskich.


Obrazek
Mapa terenów Warszawy zagrożonych występowaniem kleszczy.
(Autorzy mapy: Marta Supergan-Marwicz, Grzegorz Karbowiak)


Jak dochodzi do zakażenia?

Zachorować na kleszczowe zapalenie mózgu oraz inne choroby odkleszczowe może każdy i w każdym wieku. W Polsce najwięcej zachorowań odnotowuje się w północnej części kraju, najczęściej w okresie pomiędzy kwietniem, a listopadem.

Borelioza jest chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterie – "borrelia burgdorferi". Jest to najczęściej występująca choroba przenoszona przez kleszcze w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Do zakażenie człowieka dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza. Jest on przenosicielem (wektorem) zarazków – pobierając krew zakażonego zwierzęcia, głównie drobnych gryzoni, dzikich zwierząt i ptaków, sam ulega zakażeniu, a następnie żerując, przekazuje krętki swojemu żywicielowi – np. człowiekowi.

Obrazek

Źródło: (Państwowa Inspekcja Sanitarna)
http://wawalove.pl/Uwazaj-na-kleszcze-w ... oze-a22395

Sanepid ostrzega przed kleszczami

Post: sob kwie 16, 2016 6:28 pm
autor: Filip
Obrazek

Sanepid ostrzega przed plagą kleszczy. Tylko w tym roku w Warszawie na boreliozę zachorowało 75 osób. Pajęczaki upodobały sobie m.in.: Las Kabacki, Las Bielański, Kawęczyn czy Kampinoski Park Narodowy. "Każdego dnia możemy być narażeni na ukąszenie kleszczy, przebywając na spacerze w parku czy w lesie, aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu" – czytamy w ostrzeżeniu Mazowieckiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 99788.html

Rośliny które odstraszają kleszcze

Post: śr kwie 27, 2016 3:19 pm
autor: Filip
Kleszcze są wszędzie tam, gdzie drzewa, krzewy i trawa. Są więc i w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Najprostszym sposobem, by zmniejszyć ryzyko zetknięcia się z tym groźnym pajęczakiem, jest stworzenie mu nieprzyjaznych warunków do życia. Jak? Sadząc rośliny, których nie cierpią.

Oto cztery z nich:
1. Chryzantema dalmatyńska (inaczej: złocień dalmatyński, moruna szerokolistna)
2. Wrotycz pospolity zwany też mlecznicą
3. Kocimiętka
4. Tatarak

http://kobieta.onet.pl/dom/rosliny-ktor ... -ogrodzie/

Inwazja kleszczy w Warszawie

Post: pn sty 16, 2017 3:00 pm
autor: ruda08
Na szczęście, w sezonie grzybowym nie było tak dużo kleszczy, można było spokojnie chodzić po lasach. Mam nadzieję że za rok też będzie podobnie, i nie trzeba będzie się obawiać kleszczy.

Inwazja kleszczy w Warszawie

Post: wt lut 07, 2017 1:51 pm
autor: lukaszlukasz
Uważam, że przed wejściem do lasu nie zaszkodzi popryskać się preparatom przeciw kleszczom. Są niewielkie butelki, które mieszą się w kieszeni. Druga rzecz to odpowiednie ubranie. Tak samo psu można kupić obrożę przeciwkleszczową. Im mniej karmicieli, tym mniej kleszczy.