Strona 1 z 1

Niebezpieczne ogrodzenia przy ul. Ptaków Leśnych, Jastrzębie

Post: pt sie 15, 2008 11:06 am
autor: jarema
Prace związane z budową instalacji kanalizacyjnej idą pełną para, są pewne utrudnienia w ruch naszą główna ulicą (Ptaków Leśnych), ale prawdziwą zmorą są niebezpieczne OGRODZENIA tuż przy ulicy. .

Położenie niektórych ogrodzeń zbudowanych tuz przy ulicy (kilkadziesiąt centymetrów od ulicy !) sprawia, że widoczność jest praktycznie zerowa i może to być przyczyną kolizji, wypadku, potrącenia pieszego. Prawdopodobieństwo "przykrego zdarzenia" wzrasta zwłaszcza w sytuacji ruchu " wahadłowego" na ulicy Ptaków Leśnych - przyp. murowanego ogrodzeniu zbudowanego tuż na granicy ulicy, tam w ogóle nie można spokojne przejść.

Przepisy budowlane mówią o konieczności zachowania odpowiedniej odległości ogrodzenia od jezdni, W przypadku dróg gminnych 6 m od osi jezdni. Kilka posesji przy ul. Patków Leśnych ma ogrodzenia niezgodne z prawem budowlanym oraz uniemożliwiają w przyszłości budowę chodnika.

Wasze pomysły na rozwiązanie problemu....?

---------------------------------------------------------------------------------
Jaka powinna być odległość ogrodzenia od drogi?

Ogrodzenie od drogi publicznej powinno nie przekraczać granicy działki, ale jest jeszcze mnóstwo innych przepisów, które np. mówią, że jeżeli zlokalizowany obiekt lub urządzenie nie związane z obsługą komunikacyjną ( np. ogrodzenie) od strony dróg publicznych w liniach rozgraniczających dróg grozi:
- np. w związku z funkcją zapisaną w planie zagospodarowania gminy wydział urbanistyczno-architektoniczny powinien nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę dla np. ogrodzeń, które nie mają tymczasowego charakteru.
Charakter tymczasowy musi wynikać nie z oświadczenia właściciela, ale z konstrukcji urządzenia. Pozwolenie to jest tylko po to aby przechować w archiwum informację, że ogrodzenie jest tymczasowe i musi być rozebrane w przypadku jak niżej
- np. w przypadku przebudowy drogi jesteś zobowiązany usunąć wszystkie wykonane obiekty i urządzenia bez żadnego odszkodowania.
Linie rozgraniczające nie wynikają z kategorii drogi, ale jej klasy zapisanej w planie zagospodarowania gminy.

Droga może być gminna lub powiatowa, wojewódzka lub krajowa - to są kategorie dróg. Natomiast klasą dróg jest jej funkcja tzn D ( dojazdowa) L (lokalna) Z (zbiorcza) G(główna), A(autostrada) i pod klasy.

W przypadku dróg gminnych ( przeważnie klasy L lokalnej) minimalne linie rozgraniczające powinny wynosić co najmniej 12m (6m od osi jezdni) Odległość ta wynika że droga publiczna powinna mieć szerokość co jamniej 5,50-6,00m, a teren umożliwiający widoczność to pozostałe 3m od krawędzi drogi. Dla 3m sprawdza się warunki widoczności na wjazdach i skrzyżowaniach. Dla wjazdów nie ma to aż takiego znaczenia, inaczej jest w przypadku skrzyżowań z drogami prywatnymi ( wewnętrznymi), które taki warunek muszą spełniać.

Post: czw wrz 18, 2008 6:09 am
autor: nowa_mieszkanka
Właściciele płotów graniczących z drogą nie rozumieją problemu! Co więcej, czują się mocno dotknięci ew. prośbą o spojrzenie na problem z szerszej perspektywy. Mam jedno rozwiązanie: składam pismo/ skargę do gminy!

bardzo niebezpieczne ogrodzenia

Post: czw wrz 18, 2008 10:04 am
autor: jarema
.
Sądze, że każdy kto budował dom lub ogrodzenie musiał składać dokumenty związane z pozwoleniem na budowę i ma świadomość konsekwencji postawienia ogrodzenia niezgodnie z prawem. W Polsce tej materii obowiązauje PRAWO BUDOWLANE. Nie znajmość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności za jaego łamanie. Tutaj szersza perspektywa nic nie zmienia, albo się szanuje prawo albo nie.

Ja proponuję spojrzeć na potrzeby i bezpieczeństwo mieszkancow naszej wsi, jak te ogrodzenia wpływają na przechodniów i mijajace sie pojazdy.
Nie wspomne o perspektywie budowy, tak długo czekiwanego chodnika w przy ul. Ptaków Leśnych. Nie trudno sobie wyborazić nieszczęśliwy wypadek dziecka np. nie mogącego odskooczyć od mijających się z naprzeciwka samochodów.

Jedno z ogrodzeń (tuz przy zbiegu ulic: Granicznej i Ptaków Leśnych, nie dość, że jest nafaszerowane odłamkami szkła na grzbiecie, to położone jest KILKANAśCIE CENTYMETRÓW od drogi !.

Post: ndz cze 28, 2009 6:20 am
autor: jarema
Po wstępnym remoncie ul. Ptaków Leśnych droga jest przejezdna, samochody jeżdzą coraz szybciej, a piesi nie mają łatwego życia.
Ogrodzenia położone tuż przy ulicy stwarzają duże niebezpieczeństwo .

Do rekordzistów i najbardziej niebezpiecznych ogrodzeń przy naszje ulicy jest mur przy posesji nr 122 - ogrodzenie jest nafasezrowane odłamkami szkła, wbitymi na sztorc!. Odległość ogrodzenia od ulica to kilka centymetrów. Od strony ulicy Granicznej budynek wychodzi poza ogrodzenie. Ciekawe kiedy zainteresuje się tym przypadkiem nadzór budowlany?

MUR - OGRODZENIE

Post: pn paź 05, 2009 11:50 am
autor: jarema
Właśnie dochodzą końca prace przy budowie kolejnego, niebezpiecznego ogrodzenia - MURU przy Ptaków Leśnych

Odległość ogrodzenia od jezdni ok.1 metra, a wysokość muru ponad 2,2 m. Ciekawe, kto wydał pozwolenie na budowę, i co na to urzędnicy z Nadzoru Budowlanego Starostwa?

Niebezpieczne ogrodzenia przy ul. Ptaków Leśnych, Jastrzębie

Post: śr paź 07, 2009 12:35 pm
autor: mag
Jest wiele takich ogrodzeń i rzeczywiście jest to zagrożenie.Ale te ogrodzenia były budowane bardzo dawno temu, kiedy ulica nie była asfaltowa ,a numerów posesyjnych było 32.To nie ich wina,że Jastrzębie się rozbudowało i jest duże natężenie ruch.Jak Gmina zapłaci im za cofnięcie ogrodzenia to na pewno się odsuną.A nowi mieszkańcy budują się zgodnie z nowymi zarządzeniami

Re: Niebezpieczne ogrodzenia przy ul. Ptaków Leśnych, Jastrz

Post: śr paź 07, 2009 1:57 pm
autor: jarema
mag pisze:Jest wiele takich ogrodzeń i rzeczywiście jest to zagrożenie.Ale te ogrodzenia były budowane bardzo dawno temu, kiedy ulica nie była asfaltowa ,a numerów posesyjnych było 32.To nie ich wina,że Jastrzębie się rozbudowało i jest duże natężenie ruch.Jak Gmina zapłaci im za cofnięcie ogrodzenia to na pewno się odsuną.A nowi mieszkańcy budują się zgodnie z nowymi zarządzeniami


Tak, to było kiedyś..., ale wtedy też obowiązywało PRAWO BUDOWLANE. W tym roku zostały zbudowane co najmniej 2 ogrodzenia MURY. Nadzór budowlany, przy okazji przegladu po wykonaniu kanalizacji w Jastrzebiu, z pewnościa sie tym zajmie.

Niebezpieczne ogrodzenia przy ul. Ptaków Leśnych, Jastrzębie

Post: śr wrz 12, 2012 3:37 pm
autor: piaskowy
Przepraszam, czy ogrodzenie na głównej zostało już wymienione czy nadal nie ?

Niebezpieczne ogrodzenia przy ul. Ptaków Leśnych, Jastrzębie

Post: śr paź 03, 2012 9:28 pm
autor: arathlo
Co do szybkich samochodów ja proponuję fotokomórkę, która gdy zarejestruje prędkość większą niż, automatycznie odpala gwoździe na najbliższym garbie. Dodam, że sama jeżdżę autem, przyznaję że nieco szybciej, niż ograniczenia, ale jak nieraz mnie wymija jakieś auto to mam wiatr we włosach mimo zamkniętych szyb:/

Niebezpieczne ogrodzenia przy ul. Ptaków Leśnych, Jastrzębie

Post: pn sty 14, 2013 1:14 pm
autor: jarema
Duża część "złych" ogrodzeń zniknęła, lub zostały przesunięte i oddalone od ulicy. Mieszkańcy zrozumieli lub zdali sobie sprawę z konsekwencji. Zostało tylko kilka takich ogrodzeń.
Od 2013 roku obowiązuje nowy plan zagospodarowania i budowa nowej drogi jest nieunikniona, tak wiec te ostatnie ogrodzenia zostaną przesunięte, to kwestia 3-4 lat.

Niebezpieczne ogrodzenia przy ul. Ptaków Leśnych, Jastrzębie

Post: ndz lut 03, 2013 6:06 pm
autor: kajtek_p
Litości, 3-4 lata? Może doczekamy chociaż chodnika, zanim pojawi się temat nowej drogi?

Post: pn maja 12, 2014 1:36 pm
autor: robert1987
w Polsce raczej nie ma takiej opcji aby coś było szybciej niestety ale takie są realia nie oszukujmy się