Ksawery Gut - Starosta Powiatu Piaseczyńskiego

W tej części forum umieszczajcie informacje dotyczące ogólnych spraw całego powiatu piaseczyńskiego. Jeżeli temat jest zbyt ogólny, aby opisać go na podforach poszczególnych gmin, to umieść go tutaj.

Moderator: GTW

Ksawery Gut - Liczę na brak totalnej opozycji

Postautor: lucja » pn gru 10, 2018 9:59 am

Obrazek

Z Ksawerym Gutem, nowym starostą piaseczyńskim rozmawia Piotr Chmielewski
Poda się pan do dymisji, tak jak chce klub radnych powiatowych PiS w związku z lokalną „aferą podsłuchową”?

Nie, gdyż nie mam sobie nic do zarzucenia. Uważam całą tę sytuację za prowokację, dosyć dobrze przygotowaną w szczegółach. Miała ona na celu złamanie mojej osoby bądź kogoś z Koalicji Obywatelskiej, żeby wybory starosty i zarządu powiatu się nie udały.

No właśnie, do tej „afery” doszło ponieważ większość rządząca w samorządzie powiatu jest delikatna, łatwo ja stracić. Dlaczego dla stabilizacji nie zdecydowaliście się na zawarcie szerszej koalicji w radzie?

Nasza grupa nie jest bardzo liczna, ale silna, co pokazało właśnie głosowanie nad nowym zarządem powiatu. Myśląc o przyszłej kadencji oraz czy będę starostą zakładałem, że mimo wszystko podejmę współpracę z całą radą. Nie wyobrażam sobie, że ktoś otrzymał mandat radnego od mieszkańców i teraz będzie siedział w opozycji i bombardował wszystko, co będzie robiła nasza grupa radnych. To działanie absurdalne, wbrew mieszkańcom. Jestem otwarty na wszystkie propozycje i fajne pomysły, bo jest dużo do zrobienia. Mam nadzieję, że w radzie powiatu nie będzie totalnej opozycji, tylko będziemy mogli wspólnie jak najwięcej zrobić, bo mieszkańcy oczekują, abyśmy pozostawili po sobie jak najwięcej, a nie uprawiali politykę.

W poprzedniej kadencji to pan w zarządzie nadzorował realizację inwestycji, a także tak duże działy jak edukacja czy wydział architektoniczno-budowlany. Skoro pan został starostą, to kto będzie Ksawerym Gutem w nowym zarządzie?

(Śmiech) Pozostanę sobą i będę robił to, co robiłem dotychczas plus obejmę dodatkowe obowiązki. Nadal będę zajmował się inwestycjami, bo dobrze w tym się czuje i myślę, że dobrze mi to idzie.

Przed wami ciężki rok, szczególnie jeśli chodzi o oświatę. Do szkół średnich trafi podwójny rocznik. Rodzice ośmioklasistów i uczniów kończących gimnazja oczekują, że ich dzieci znajdą miejsca w wymarzonych placówkach. Czy jesteście na to przygotowani?

Przygotowania do wprowadzenia skutków reformy oświaty zaczęliśmy prawie dwa lata temu. Niestety, w tej kwestii decyzję podjął rząd, a realizacja spadła na samorządy. Nie mamy wsparcia od strony rządowej i o wszystko musimy się martwić sami. Chcę oświadczyć, że robimy wszystko, aby uczniowie znaleźli miejsce w wymarzonych szkołach. Jednak na pewno nie będzie tak, że wszyscy chętni dostaną się do naszego najlepszego liceum przy Chyliczkowskiej w Piasecznie. Mamy dużo innych miejsc. Mam również nadzieję, że dużo młodych osób wybierze technika, które są mniej popularne, ale dają w zasadzie pewną pracę. Obecnie rozbudowujemy kilka szkół, finansowo na podwójny rocznik też jesteśmy przygotowani.

Niebawem rada powiatu przyjmie budżet na przyszły rok, ale i zaplanuje przedsięwzięcia na kolejne lata. Co zamierzacie w tej kadencji, jeśli chodzi o inwestycje?

Na początku, w przyszłym roku, będziemy kontynuowali przedsięwzięcia rozpoczęte przez poprzedni samorząd. Z 32 mln zł na inwestycje trzy czwarte to pieniądze głównie na zakończenie prac w szkołach, czyli budowy hali sportowej przy „Jedynce” na Szpitalnej w Piasecznie, przebudowy dwóch internatów – w Górze Kalwarii i przy RCKU w Piasecznie oraz remontu szkoły im. Reymonta w Konstancinie-Jeziornie. Mamy też przygotowaną dokumentację na remont wnętrz liceum przy Chyliczkowskiej i „Jedynki” na Szpitalne, ale myślę, że poczekamy z ich wykonaniem aż przeminie rekrutacja podwójnego rocznika. W przyszłym roku będziemy też kończyli budowę nowej siedziby Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Czajewicza.

Obrazek

Zatem w ciągu roku-dwóch zakończą się prace w szkołach. Co potem?

Wtedy będziemy mogli skupić się na innych przedsięwzięciach, głównie drogach. Mamy świadomość, że będzie budowana trasa S7 z Okęcia do Grójca i naszym zadaniem będzie powiązanie węzłów na nowej szosie z lokalna siecią dróg. To będzie priorytet tej kadencji – bo węzły na S7 powstaną zarówno w gminach Lesznowola, Piaseczno jak i Tarczyn. Niebawem zaczniemy przygotowania do tych prac.

Czyli po roku 2020 rzucicie większość funduszy na poprawę sieci dróg?

Tak można powiedzieć. Jestem otwarty na propozycje państwa radnych. Musimy też przyjąć kryteria wyboru, które drogi zrobimy w pierwszej kolejności i w jakim zakresie. Moim zdaniem powinniśmy też pomyśleć, jak alternatywną drogą połączyć Konstancin z Warszawą. Duża grupa mieszkańców Piaseczna czy Góry Kalwarii jeździ do stolicy przez Konstancin i blokuje centrum miasta uzdrowiskowego. To można i trzeba zmienić. Do swoich pomysłów będę przekonywał burmistrzów Konstancina i Piaseczna.

Rozumiem, że zamierza wrócić pan do silniejszej współpracy starostwa z gminami?

Chciałbym, żeby tak się stało. Zamierzam zapraszać wójtów i burmistrzów z wszystkich gmin powiatu na spotkania, na których będziemy rozmawiali o ich lokalnych bolączkach i wzajemnie zarażali się pomysłami. Na pewno zacznę od tematu udrożnienia dróg i budowy nowych, przede wszystkim w właśnie w powiązaniu z nowymi odcinkami tras S7 i S2. https://piasecznonews.pl/licze-na-brak- ... -opozycji/
Pozdrawiam serdecznie
Łucja
Awatar użytkownika
lucja
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 08, 2007 3:50 pm
Lokalizacja: Piaseczno

W starostwie teraz wojna na stanowiska

Postautor: Kacperek » ndz gru 16, 2018 1:37 pm

Obrazek

W starostwie teraz wojna na stanowiska. „Zrezygnuj” kontra „zrezygnuj ty”. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości przygotował na czwartkową sesję stanowisko rady powiaty, w którym „wzywa skompromitowanego starostę do rezygnacji”. Rządząca Koalicja Obywatelska nie pozostaje dłużna i przygotowała stanowisko nakłaniające Grzegorza Pruszczyka, radnego PiS, do zrzeczenia się mandatu. Podejrzewają bowiem, że może łamać zapisy ustawy antykorupcyjnej

Stanowisko opozycyjnego klubu PiS to pokłosie afery, która wybuchła podczas pierwszej sesji rady powiatru (pisaliśmy o niej tu). Tuż przed nią Grzegorz Pruszczyk ujawnił nagranie, które zarejestrował podczas rozmowy z Ksawerym Gutem, wówczas jeszcze kandydatem na starostę piaseczyńskiego. Gut miał sugerować Pruszczykowi, że jeśli nie odda na niego głosu, może się liczyć z utratą pracy w podległym starostwu Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii. Nowy starosta mówi, że nie ma sobie nic do zarzucenia i tłumaczy, że padł ofiarą żmudnie przygotowanej prowokacji. Inne zdanie ma na ten temat radny PiS. Złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury, a ta wszczęła śledztwo (więcej tu).

Młyny sprawiedliwości mielą jednak powoli i prawdopodobnie minie kilka miesięcy, zanim dowiemy się, czy Ksaweremu Gutowi zostanie przedstawiony jakikolwiek zarzut. Stronnictwa polityczne w radzie powiatu nie zamierzają czekać na ten moment. Dlatego klub PiS już teraz apeluje do starosty, aby „znalazł w sobie wystarczająco dużo przyzwoitości, aby wycofać się z życia publicznego przynajmniej do czasu wyjaśnienia sprawy” zamiast „narażać dobre imię powiatu, zapewniając naszej małej Ojczyźnie wstyd na całą Polskę.” Sergiusz Muszyński, szef klubu PiS zaapelował także do 15 radnych Koalicji Obywatelskiej w radzie powiatu o odwagę i „odrzucenie źle pojmowanej solidarność” z członkiem klubu KO. – Pokażcie, że jesteście przyzwoitymi ludźmi – wzywa. W uzasadnieniu wniesionego stanowiska rada powiatu miałaby zauważyć m.in., że „zdecydowanie potępia praktyki podejmowane przez Pana Ksawerego Guta względem Pana Grzegorza Pruszczyka (…). Zachowanie Pana Ksawerego Guta może nosić znamiona szantażu i groźby (…)”.

W odpowiedzi na apel PiS, pięcioro radnych Koalicji Obywatelskiej proponuje swoje stanowisko rady powiatu, w którym wzywają Grzegorza Pruszczyka do zrzeczenia się mandatu radnego, „a jeśli to nie nastąpi, do natychmiastowego wyjaśnienia kwestii łączenia mandatu radnego z funkcją zastępcy kierownika powiatowej jednostki organizacyjnej i ewentualnego wygaśnięcia mandatu radnego”. Radni KO wytykają koledze z PiS, że tuż po wyborach, w DPS przestał być zastępcą kierownika tej placówki, a zaczął głównym specjalistą, aby zachować mandat radnego powiatowego i nie naruszać tzw. przepisów antykorupcyjnych. Autorzy stanowiska zauważają jednak, że specjalista w porównaniu z kierownikiem zarabia zaledwie o 100 zł mniej, a jego zakres obowiązków zmieniono z „nadzoru” pracy działu administracyjno-gospodarczego na „koordynowanie” pracy tego wydziału. Radni koalicji proponują, by komisja rewizyjna albo niezależny zespół kontrolny sprawdził, czy w DPS nie doszło do „pozorności” zmiany funkcji pełnionej przez Grzegorza Pruszczyka. Przestrzegają przy tym, że jeśli był to pozór, może to spowodować uchylenie mandatu radnego PiS oraz nieważność uchwał rady powiatu podjętych z jego udziałem. https://piasecznonews.pl/w-starostwie-t ... zygnuj-ty/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

G. Pruszczyk - zastrzeżenia są nieprawdziwe i zmanipulowane

Postautor: lucja » pn gru 17, 2018 5:40 pm

Obrazek

Projekt uchwały w sprawie wezwania mnie do zrzeczenia się mandatu radnego informuję, że przedłożona uchwała jak i uzasadniające uchwałę stanowisko oparte są na nieprawdziwych i zmanipulowanych przesłankach – pisze w oświadczeniu Grzegorz Pruszczyk.

Wczoraj napisaliśmy, że na czwartkową sesję radę powiatu klub radnych Prawa i Sprawiedliwości przygotował projekt stanowiska, w którym wzywa starostę Ksawerego Guta do rezygnacji z zajmowanego stanowiska, i że w odpowiedzi grupa radnych Koalicji Obywatelskiej (KO) wniesie swoje stanowisko wzywające do rezygnacji z mandatu radnego Grzegorza Pruszczyka.

Grzegorz Pruszczyk odniósł się do treści uzasadnienia uchwały radnych KO. Oto treść jego oświadczenia, które przedstawi na czwartkowej sesji rady powiatu:

W związku z przedłożeniem projektu uchwały podpisanej przez pięcioro radnych w sprawie wezwania mnie do zrzeczenia się mandatu radnego informuję, że przedłożona uchwała jak i uzasadniające uchwałę stanowisko oparte są na nieprawdziwych przesłankach.

W związku z wynikiem wyborów samorządowych przeprowadzonych dniu 21 października 2018 r. i uzyskaniem przeze mnie mandatu radnego powiatu poinformowałem swojego pracodawcę Panią Dorotę Pyszyńską – Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii jak i nadzorującego z ramienia zarządu powiatu pomoc społeczną ówczesnego wicestarostę Pana Arkadiusza Strzyżewskiego o niemożności przeze mnie łączenia funkcji radnego z pracą na stanowisku zastępcy kierownika jednostki podległej powiatowi. Rozmowę z Panem Strzyżewskim odbyłem w dzień po wyborach (22 października), a z Panią Pyszyńską dzień później, informując ją o mojej rozmowie z Panem wicestarostą. Obydwoje przychylili się do pomysłu, aby moją wiedzę, kompetencje i dotychczasowe doświadczenie choć już nie stanowisku kierowniczym, ale dalej na stanowisku eksperckim wykorzystać dla realizacji zadań Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii.

W dniu 24 października Pani Dorota Pyszyńska przy udziale Pani Klaudii Wojnarowskiej Dyrektora PCPR, przeprowadziła konsultacje z biurem prawnym obsługującym Starostwo Powiatowe reprezentowanym przez Panią mecenas Monikę Prajsnar w celu zgodnego pod względem formalno-prawnym przeszeregowania mnie ze stanowiska kierowniczego na stanowisko eksperckie.

W dniu 25 października (w dniu ogłoszenia oficjalnych wyników samorządowych 2018) Pani Pyszyńska poinformowała mnie o przychyleniu się do mojej prośby, jednocześnie informując: o powierzeniu mi z dniem 26 października br. stanowiska Głównego Specjalisty, zakresie moich nowych obowiązków, cofnięciu uprawnień przysługujących mi na wcześniejszym stanowisku kierowniczym i obniżeniu mojego dotychczasowego wynagrodzenia o 820 zł. brutto.

W moim osobistym odczuciu przedłożenie niniejszego projektu uchwały jest krokiem w kierunku realizacji szantażu i groźby, jaką usłyszałem w rozmowie z Panem Ksawerym Gutem w dniu 20 listopada br. Poświęcenie szczególnej uwagi mnie – jednemu z 29 radnych powiatowych – a zarazem osobie, która ma status pokrzywdzonego w postępowaniu prokuratorskim, budzi mój niepokój i przekonanie, że działania te mają na celu szykanowanie mnie w związku z powiadomieniem przeze mnie prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Pana Ksawerego Guta.
https://piasecznonews.pl/grzegorz-prusz ... ipulowane/
Pozdrawiam serdecznie
Łucja
Awatar użytkownika
lucja
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 08, 2007 3:50 pm
Lokalizacja: Piaseczno

TVP 1 o głośnym konflikcie radnego ze starostą

Postautor: iza » pn kwie 15, 2019 7:58 pm

Obrazek

Dziś, program Alarm emitowany od godziny 20.10 w TVP1 zostanie poświęcony sprawie, która wstrząsnęła piaseczyńskim samorządem powiatowym na początku kadencji.

Przypomnijmy: radny PiS Grzegorz Pruszczyk w listopadzie ubiegłego roku złożył do prokuratury krajowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Ksawerego Guta (PO), aktualnego starostę powiatu piaseczyńskiego.
Radny Grzegorz Pruszczyk uznał, że Kswery Gut groził mu utratą pracy jeśli nie poprze jego kandydatury na starostę piaseczyńskiego (starostę wybierają radni – przyp. red). Radny Grzegorz Pruszczyk jest zatrudniony w Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii podlegającemu powiatowi.

Na sesji rady powiatu radny wyznał, że to nie pierwsza rozmowa, w której próbowano wywrzeć wpływ, by poparł na starostę Ksawerego Guta. Rozmowę z Gutem nagrał a jej treść przekazał mediom i prokuraturze.
– Nie można ludzi łamać w ten sposób – powiedział Grzegorz Pruszczyk podczas sesji licznie zgromadzonym dziennikarzom.
– To pan Grzegorz Pruszczyk, jako pierwszy, poruszył temat swojego zatrudnienia w DPS – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Ksawerego Guta. – Moja reakcja w tym zakresie była wyłącznie życzliwą diagnozą mojej i jego sytuacji politycznej polegającej na tym, iż łączy on funkcję radnego i jednocześnie jest zatrudniony w samorządowym Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii. Jednocześnie Pan Grzegorz Pruszczyk tak moderował nagrywaną przez siebie rozmową, aby sprowokować mnie do określonej odpowiedzi. Z tych też względów całą sytuację oceniam, jako próbę nacisku oraz próbę zastraszenia mnie (grożenie odpowiedzialnością karną) tuż przed głosowaniem w sprawie wyboru mojej kandydatury na Starostę Piaseczyńskiego. https://piasecznonews.pl/tvp-1-o-glosny ... -starosta/

Do obejrzenia ALARM https://vod.tvp.pl/video/alarm,15042019-2010,41910674
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Poprzednia

Wróć do Sprawy ogólne powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron