Uchwała antysmogowa dla woj. mazowieckiego

W tej części forum umieszczajcie informacje dotyczące ogólnych spraw całego powiatu piaseczyńskiego. Jeżeli temat jest zbyt ogólny, aby opisać go na podforach poszczególnych gmin, to umieść go tutaj.

Moderator: GTW

Uchwała antysmogowa dla woj. mazowieckiego

Postautor: Beata » ndz paź 29, 2017 2:50 pm

Uchwałą w smog. Zakończyły się konsultacje społeczne projektu uchwały antysmogowej dla woj. mazowieckiego.

Część podwarszawskich gmin chce, aby nowa uchwała antysmogowa zakazała stosowania paliw stałych na Mazowszu - poinformował Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

W piątek, 18 sierpnia zakończyły się konsultacje społeczne projektu uchwały antysmogowej dla województwa mazowieckiego. Jak poinformował Marcin Podgórski z urzędu marszałkowskiego, najwięcej uwag i postulatów, które mogli składać także mieszkańcy regionu, dotyczyło okresów przejściowych dla wymiany kotłów, zakazu stosowania poszczególnych rodzajów paliw oraz samych urządzeń grzewczych.

„Z jednej strony mamy dużo głosów, żeby terminy przejściowe skrócić, czyli żeby mieszkańcy korzystający z urządzeń grzewczych nisko sprawnych musieli je szybciej wymieniać. A z drugiej strony mamy głosy przeciwne, żeby te urządzenia funkcjonowały jeszcze dłużej niż to zaproponowaliśmy w projekcie. Oczywiście wiąże się to z kosztami, bo nie wszystkich będzie stać żeby ten wysiłek inwestycyjny ponieść w krótkim czasie" - zaznaczył Podgórki.

Zgodnie z pierwszą wersją projektu uchwały antysmogowej właściciele urządzeń zainstalowanych przed 1 listopada 2017 r. będą mieli czas na dostosowanie ich do nowych wymogów. Kotły, które nie spełniają wymogów w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012 (tzw. kopciuchy) będą mogły być eksploatowane do 31 grudnia 2022 r. Natomiast kotły, które spełniają wymagania w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według tej normy, będą mogły funkcjonować do 31 grudnia 2027 r. Użytkownicy kominków, pieców, nagrzewnic będą je mogli eksploatować do 31 grudnia 2022 r., chyba, że osiągają one sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. lub zostaną wyposażone w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu.

Podgórski zwrócił uwagę, że duża część uwag dotyczyła samych urządzeń grzewczych, czyli tego jak one są klasyfikowane i czy faktycznie należy narzucać okresy przejściowe dla kotłów klasyfikowanych w III i IV klasie polskiej normy. „Pochylamy się nad tymi aspektami, widzimy, że zapisy zawarte w projekcie budzą pewnego rodzaju wątpliwości interpretacyjne. Dlatego staramy się je zmodyfikować tak, żeby były bardziej czytelne, ale też żeby odzwierciedlały kwestie faktycznego problemu, a przede wszystkim, aby przyczyniły się do osiągnięcia efektu ekologicznego" - zaznaczył Podgórski.

Projekt uchwały dopuszcza do eksploatacji instalacje, w których możliwie jest wyłącznie automatyczne podawanie paliwa, za wyjątkiem instalacji zgazowujących paliwo. Uchwała dopuszcza także eksploatację instalacji dostarczających ciepło do systemu centralnego ogrzewania (w szczególności kotłów) pod warunkiem braku technicznych lub ekonomicznych możliwości podłączenia obiektu budowlanego do sieci ciepłowniczej centralnej lub sieci gazowej.

Podgórski wskazał też, że jedną z najmocniejszych uwag zgłosiły samorządy Warszawy i okolicznych gmin postulując wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania paliw stałych. „Nad tą uwagą bardzo się pochylamy. [...] Natomiast wiadomo, że nie da się wprowadzić całkowitego zakazu używania paliw stałych z dnia na dzień. Potrzebny jest do tego pewien proces inwestycyjny, który w 100 proc. zabezpieczy wszystkich mieszkańców w inne nośniki energii" - ocenił dyrektor.

Według Podgórskiego okres przejściowy na wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania paliw stałych musiałby być odpowiednio długi, dlatego w jego ocenie lepsze są rozwiązania zastosowane w projekcie, które już w momencie wejścia w życie uchwały powodują, że efekt ekologiczny jest realizowany.

Planuje się, że uchwała antysmogowa dla woj. mazowieckiego wejdzie w życie 1 listopada 2017 r. Od tego czasu na Mazowszu ma obowiązywać zakazać spalania: mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu 0-3 mm wynosi powyżej 15 proc. oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomos ... owieckiego
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Konferencja dotycząca polityki antysmogowej

Postautor: iTV Piaseczno News » sob gru 02, 2017 11:13 am

Obrazek

Dziś w Sejmie RP odbyła się konferencja dotycząca polityki antysmogowej zorganizowana przy współudziale wicemarszałka Sejmu RP Stanisława Tyszki. Oto jeden z tematów tej, jakże na czasie konferencji. Ta sprawa dotyczy także Piaseczna. Czy gminni planiści mają na uwadze ten problem? Które korytarze już zostały zabudowane w Piasecznie, a która zabudują za chwilę? Ciekawe jak to wygląda w Józefosławiu i Julianowie. https://www.facebook.com/itvpiaseczno/v ... 864502659/
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Stanisław Tyszka na konferencji o smogu

Postautor: iTV Piaseczno News » ndz gru 03, 2017 1:50 pm

Obrazek

Wicemarszałek Sejmu RP Stanisław Tyszka na konferencji o smogu https://itvpiaseczno.pl/artykul/wicemar ... jmu/349649

W dniu 1 grudnia br wicemarszałek Sejmu RP, Stanisław Tyszka z KUKIZ15 zorganizował konferencję w Sejmie na temat polityki antysmogowej w Polsce. Na konferencji przybyło wiele osób zainteresowanych tym tematem, m.in dziennikarze z różnych redakcji a także pracownicy samorządowi. Piaseczno także miało swojego reprezentanta. W czasie tej konferencji wicemarszałek Tyszka udzielił krótkiego wywiadu reporterowi iTV Piaseczno.
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Mazowsze wprowadza uchwałę antysmogową

Postautor: Redakcja » czw lut 15, 2018 9:55 am

Informacja prasowa - Mazowsze wprowadza uchwałę antysmogową. Spotkanie z samorządowcami w Warszawie

Obrazek

Przyjęta przez Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwała antysmogowa dla Mazowsza obowiązuje od 11 listopada 2017 r. O głównych jej założeniach, a także możliwych źródłach dofinansowania do wymiany np. pieców można się dowiedzieć podczas cyklu spotkań informacyjnych organizowanych przez urząd marszałkowski województwa mazowieckiego. Dziś w Warszawie o nowych przepisach z samorządowcami rozmawiał wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz przedstawiciele urzędu marszałkowskiego.

– Uchwała obowiązuje od października ubiegłego roku i od tej pory bije „zegar prawny” – m.in. od lipca tego roku nie będzie można stosować szkodliwych paliw – pochodzących np. z węgla brunatnego – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Ważne są działania edukacyjne. Rozmawialiśmy dziś z przedstawicielami gmin okołowarszawskich o tym, co mieszkańcy ich wspólnot mogą zrobić, czego nie powinni, jak edukować mieszkańców, a przede wszystkim pokazaliśmy, gdzie szukać wsparcia np. na wymianę kotłów.

Szerokie konsultacje

Przyjęcie uchwały poprzedziły szerokie konsultacje eksperckie i społeczne. Mieszkańcy swoje uwagi mogli zgłaszać zarówno pisemnie, jak i ustnie, a spotkania informacyjne odbyły się we wszystkich miastach subregionalnych – Warszawie, Płocku, Radomiu, Ciechanowie, Siedlcach i Ostrołęce. Do projektu uchwały zgłoszono ponad 2,2 tys. uwag, wniosków i opinii, w większości pozytywnych. Wszystkie wnioski zostały wnikliwie przeanalizowane, a zasadne uwzględnione w projekcie uchwały. Finalny projekt uchwały stanowi konsensus rozbieżnych oczekiwań dotyczących jej zakresu.
Również ze strony gmin płynęły często przeciwstawne wnioski. Niektóre samorządy apelowały o wprowadzenie bardziej restrykcyjnych rozwiązań, czyli np. całkowitego zakazu spalania węgla czy skrócenie terminów przejściowych na wymianę pieców. Inne sugerowały odroczenie zmian. Rozpatrując sprzeczne opinie i formułując przepisy uchwały konieczne było znalezienie wyważonego konsensusu. W toku prac brano pod uwagę przede wszystkim cel, jakim jest poprawa jakości powietrza na Mazowszu i związana z tym poprawa zdrowia mieszkańców. Kierowano się przy tym również zasadą proporcjonalności, polegającą na tym, że wdrożone uchwałą przepisy pozwolą na osiągnięcie oczekiwanego efektu ekologicznego przy proporcjonalnie najniższych kosztach i w najszybszym terminie.

Obrazek

– Mieliśmy bardzo dużo głosów poparcia dla samej idei wprowadzenia regulacji prawnych. Wpłynęło do nas ponad 2,2 tys. uwag, wiele z nich uwzględniliśmy. Z kolei spośród 314 mazowieckich samorządów, którym projekt uchwały został przekazany do zaopiniowania, jedynie 16 zaopiniowało go negatywnie. Oznacza to, że 95 proc. wszystkich gmin dostrzega problem złej jakości powietrza na terenie województwa i akceptuje wprowadzane regulacje – podkreśla Marcin Podgórski, dyrektor Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w UMWM. – Działania przewidziane w uchwale są tak zaplanowane, żeby były realnie do wprowadzenia. Co ważne, uchwała antysmogowa to jedno, ale obowiązują od lat programy ochrony powietrza, które również wskazują działania naprawcze. To musi być wdrażane równolegle.

Piece zgodne z ekoprojektem

Podjęta uchwała antysmogowa ogranicza m.in. używanie pieców, kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu. Są to normy jednolicie określone dla całej Unii Europejskiej. Zawierają one minimalne wartości emisji zanieczyszczeń do powietrza dla kotłów oraz ogrzewaczy pomieszczeń (m.in. kominków). Wszystko po to, aby zmniejszyć zużycie paliwa i zredukować zanieczyszczenia emitowane przez przestarzałe urządzenia. Przed zakupem pieca, warto upewnić się u sprzedawcy bądź producenta, czy posiada on certyfikat i jest zgodny z wymaganiami ekoprojektu. Należy też przy tym pamiętać, że rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, zakazuje wprowadzania do sprzedaży i użytkowania kotłów z rusztem awaryjnym. Ponadto uchwała zakazuje także palenia kiepskiej jakości opałem.


Jakie zmiany wprowadza uchwała antysmogowa?

Uchwała antysmogowa dla Mazowsza weszła w życie 11 listopada 2017 r. Wprowadza ograniczenia i zakazy, co do używanych urządzeń i paliw:
od dnia wejścia w życie uchwały wszystkie nowe instalacje (piece, kominki i kotły) muszą spełniać wymagania ekoprojektu;

< > 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna);

użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno, czyli tzw. kopciuchów, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5 wg normy PN-EN 303-5:2012, muszą wymienić je do końca 2022 r. na kocioł zgodny z wymogami ekoprojektu;

użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 wg normy PN-EN 303-5:2012, muszą wymienić je do końca 2027 r., na kotły zgodne z wymogami ekoprojektu;

użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności;

posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.

Obrazek

Co z przestrzeganiem przepisów uchwały antysmogowej?

Uchwała antysmogowa przewiduje możliwość skontrolowania stosowanych urządzeń grzewczych. Kontrolę w tym zakresie mogą przeprowadzać straże miejskie i gminne, wójt, burmistrz i prezydent miasta oraz upoważnieni pracownicy urzędów miejskich i gminnych, a także policja oraz Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, a naruszający te przepisy muszą liczyć się z mandatem do 500 zł lub grzywną do 5000 zł. Na żądanie kontrolującego każdy użytkownik kotła, pieca lub kominka, zobowiązany jest do przedstawienia dokumentów potwierdzających, że stosowane przez niego urządzenie grzewcze spełnia wymagania uchwały. Dokumentem takim może być instrukcja użytkowania, dokumentacja techniczna lub inny dokument. Wymóg ten dotyczy także stosowanego paliwa. Aby potwierdzić jego jakość użytkownik instalacji powinien posiadać odpowiedni dokument, np. fakturę zakupu paliwa lub świadectwo jakości. Dostawca węgla powinien na żądanie klienta przekazać mu świadectwo jakości, a klient ma prawo do informacji o sprzedawanym towarze, tj. o jego cenie, pochodzeniu czy parametrach i składzie.

Wsparcie samorządowe i unijne

Mieszkańcy Mazowsza będą mogli liczyć na wsparcie samorządu województwa i Unii Europejskiej. Tylko w ramach RPO WM 2014-2020 na działania związane z ograniczaniem zanieczyszczenia powietrza, a także rozwój mobilności miejskiej zaplanowano ok. 111 mln euro. W 2018 r. planowane są dwa nabory wniosków w ramach RPO WM 2014-2020, które umożliwią gminom pozyskanie funduszy na wymianę starych, nieekologicznych pieców w budynkach użyteczności publicznej i w gospodarstwach domowych. W poprzedniej perspektywie zrealizowano 66 projektów o wartości 325,2 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 164,6 mln zł. Udało się m.in.: przeprowadzić termomodernizacje kilkudziesięciu budynków publicznych. Powstały liczne instalacje solarne, zamontowano pompy ciepła, wybudowano również 6 elektrowni wiatrowych. Kolejnym źródłem wsparcia jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tylko w latach 2007-2016 na zadania poprawiające jakość powietrza WFOŚiGW w Warszawie przeznaczył ponad 385 mln zł, dofinansowując tymi środkami blisko 3 tys. zadań. Dzięki tej pomocy samorządy, instytucje oraz mieszkańcy Mazowsza wykonali szereg inwestycji ograniczających emisję zanieczyszczeń do powietrza, takich jak modernizacje kotłowni czy montaż pomp ciepła. Powstały również instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii m.in. kolektory słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne.


Więcej na temat uchwały antysmogowej można znaleźć na stronie internetowej http://www.mazovia.pl
Wszelkie pytania należy kierować na adres: antysmog@mazovia.pl

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
https://www.mazovia.pl/dla-mediow/infor ... zawie.html
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Uchwała antysmogowa dla woj. mazowieckiego

Postautor: pelek » sob lut 09, 2019 10:24 am

Coś ta uchwała niewiele pomogła, bo na czujnikach widać, że normy w okresie zimowym są praktycznie codziennie przekraczane.
pelek
 
Posty: 316
Rejestracja: pn sie 31, 2015 9:13 am

Uchwała antysmogowa dla woj. mazowieckiego

Postautor: dzessie » pn lut 11, 2019 11:13 am

pelek pisze:Coś ta uchwała niewiele pomogła, bo na czujnikach widać, że normy w okresie zimowym są praktycznie codziennie przekraczane.

Problemu smogu nie da się w prosty sposób wyeliminować. Można byłoby to zrobić, ale trzeba by było wprowadzić zakaz palenia w piecach typu śmieciuchy. Po prostu wyeliminować je z użytkowania.
Optymalnie, gdyby domy były ogrzewane gazem lub pelletem, który jest stosunkowo czystym paliwem. Dobre efekty daje również pompa ciepła.
Awatar użytkownika
dzessie
 
Posty: 688
Rejestracja: pt lut 20, 2015 9:47 am

Uchwała antysmogowa dla woj. mazowieckiego

Postautor: GMak » pn mar 04, 2019 12:25 pm

Wiadomo, może jak te dopłaty wyglądają dla zwykłego domu jednorodzinnego? Ile można doznać dotacji na kocioł z pompą ciepła? Wiecie może czy gdzieś jest jakaś informacja na ten temat?
GMak
 
Posty: 11
Rejestracja: pt mar 01, 2019 1:57 pm


Wróć do Sprawy ogólne powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron