Parlament Europejski bierze się za zmianę czasu

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

Parlament Europejski bierze się za zmianę czasu

Postautor: Kacperek » sob lut 03, 2018 11:25 am

Obrazek

Unia Europejska chce uregulować kwestię zmiany czasu. Parlament Europejski w przyszłym tygodniu będzie głosował nad rezolucją wzywającą Komisję Europejską do nowelizacji dyrektywy ws. czasu letniego.

Dyrektywa UE z 2001 r. reguluje kwestię czasu letniego. Uzasadnieniem jest sprawne funkcjonowanie nie tylko transportu i komunikacji, ale również innych sektorów przemysłu.

Wnioski uregulowanie kwestii zmiany czasu trafiają do Parlamentu Europejskiego co rok. Komisja jednak, nie chce się nimi zajmować. Przyjęcie przez PE odpowiedniej rezolucji, choć nie jest ona wiążąca prawnie, ale byłoby wyraźnym znakiem dla KE do ponownego rozpatrzenia problemu. Pierwsze kroki zostały już w tym kierunku poczynione. Projekt rezolucji został już przyjęty przez komisję transportu europarlamentu.

- To jest wezwanie do komisji, aby zrezygnować z dwukrotnej zmiany czasu w UE, oczywiście bez określania, czy to ma być czas letni i zimowy - powiedział PAP zajmujący się tą sprawa w PE europoseł PSL Andrzej Grzyb.

Koniec ze zmianą czasu

W Parlamencie Europejskim działa grupa robocza ds. zniesienia zmiany czasu, która skupia 70 przedstawicieli różnych grup politycznych. Przewodzi jej czeski europoseł EPL Pavel Svoboda, szef komisji prawnej PE. Nie wszyscy europosłowie są za zniesieniem zmian. Część eurodeputowanych wskazuje, że Parlament powinien zajmować się ważniejszymi kwestiami. Przeciwko ujednoliceniu czasu występują najczęściej politycy z południa Europy. https://businessinsider.com.pl/polityka ... pe/0hkxwfx
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Koniec z przestawianiem zegarków?

Postautor: Kacperek » ndz lut 11, 2018 8:26 pm

Koniec z przestawianiem zegarków? Ważna decyzja Parlamentu Europejskiego ws. zmiany czasu. Parlament Europejski chce skończyć ze zmianą czasu. Europosłowie przegłosowali w czwartek rezolucję w tej sprawie. Wzywają Komisję Europejską do przeanalizowania europejskich przepisów.

Heidi Hautala, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, członkini inicjatywy „Stop zmianie czasu”, uważa, że przestawianie zegarków o godzinę jest zbędnym anachronizmem. Jej zdaniem oszczędność energii jest niezauważalna, a dla ludzi to niepotrzebny stres.

- Doskonale wiemy, że ludzki organizm ma swój wewnętrzny „zegar”. Umyślne zakłócanie go dwa razy w roku można uznać za działanie szkodliwe dla zdrowia - mówiła w Strasburgu.

„Stop zmianie czasu” w UE

Członkowie inicjatywy „Stop zmianie czasu” powołują się na badania, z których wynika że w tygodniu po zmianie czasu rośnie liczba wypadków samochodowych, uczniowie mają gorsze oceny w szkołach a pracownicy są mniej wydajni.

Europosłowie wezwali Komisję Europejską do przeprowadzenia dogłębnych badań nad dyrektywą w sprawie zmiany czasu.

Rezolucję przyjęto 384 głosami za, przy 153 głosach przeciw i 12 wstrzymujących się.

Równolegle podobne inicjatywy powstały też w krajach członkowskich - między innymi we Francji, Niemczech, Danii, Finlandii, Czechach i w Polsce.

Europoseł PSL, Andrzej Grzyb przekonywał w Strasburgu, że Polska na zniesienie zmiany czasu jest już gotowa. - Inicjatywa w sprawie likwidacji zmiany czasu została zaaprobowana przez parlament. Oczywiście prace te zostały wstrzymane ze względu na kwestie proceduralne na poziomie europejskim. Widać jednak wyraźne poparcie społeczne dla tej inicjatywy.

Zmiana czasu w Polsce i UE

W Polsce czas letni po raz pierwszy wprowadzono w dwudziestoleciu międzywojennym. Obecnie zmianę czasu na terenie całej wspólnoty europejskiej reguluje unijna dyrektywa, która weszła w życie w 2001 roku.

Zegarki przestawiamy dwa razy w roku: w ostatni weekend marca i października. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... kiego.html
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Parlament Europejski bierze się za zmianę czasu

Postautor: olek.kowal » wt mar 06, 2018 2:43 pm

Czy ta inicjatywa ma szansę być zrealizowana w najblizszym czasie? Jakie korzyści dla zwykłego człowieka może przynieść taka zmiana?
olek.kowal
 
Posty: 32
Rejestracja: pt lis 10, 2017 7:16 pm

Zbliża się koniec przestawiania zegarów

Postautor: Justi » wt wrz 04, 2018 8:31 am

Obrazek

Zbliża się koniec przestawiania zegarów. Lepiej jednak zostać przy czasie zimowym czy letnim?

Miażdżące zwycięstwo przeciwników okresowej zmiany czasu w przeprowadzonych przez Brukselę konsultacjach wydaje się przesądzać los tej praktyki. Komisja Europejska już zapowiedziała, że przygotuje odpowiednią dyrektywę, ale nie wiadomo, przy którym czasie pozostaniemy - przy letnim czy zimowym.

Kilka dni temu Komisja Europejska opublikowała wstępne wyniki publicznych konsultacji w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego w Europie.

Od 4 lipca do 16 sierpnia 2018 r. wpłynęło przez internet 4,6 mln odpowiedzi od respondentów ze wszystkich 28 państw członkowskich. Okazało się, że aż 84 proc. Europejczyków opowiada się za zlikwidowaniem przeprowadzanej co pół roku zmiany czasu.

Choć konsultacje nie są wiążące, dla urzędników w Brukseli sprawa stała się jasna - obywatele UE nie chcą dwa razy w roku przestawiać zegarów.

Koniec ze zmianą czasu najwcześniej w marcu. Respondenci uznali, że za zniesieniem zmiany czasu przemawiają względy związane z negatywnym wpływem na zdrowie, wypadkami drogowymi lub brakiem oszczędności energii.

"Komisja przedstawi teraz Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek mający na celu zmianę obecnych ustaleń dotyczących zmiany czasu" - podała Bruksela.

Wiadomo już, że rezygnacja z okresowej zmiany czasu jest już właściwie przesądzona, choć nie można spodziewać się, że nastąpi to szybko. Wiadomo, że jednolite zasady muszą zostać wprowadzone w całej Unii Europejskiej.

No dobrze, zmiany czasu nie będzie, ale właściwie nikt jeszcze nie zapytał o sprawę podstawową: przy którym czasie pozostaniemy - przy zimowym czy letnim?

Okazuje się, że nie wie tego jeszcze sama Bruksela. Zapytaliśmy polskie przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce o to, czy są już wstępne założenia dotyczącej tej kwestii.

"Na tym etapie jest zbyt wcześnie, aby spekulować na temat szczegółów przyszłej propozycji" - brzmi krótka odpowiedź.

Warto zaznaczyć, że formalnie termin "czas zimowy" jest błędny, ponieważ w rzeczywistości jest to standardowy czas strefowy, natomiast odstępstwem od niego jest czas letni, wyprzedzający go o godzinę.

Z prawdziwym czasem zimowym mielibyśmy do czynienia wówczas, gdybyśmy zegary przestawiali do przodu względem czasu strefowego. Taką zmianę na bardzo krótko przeprowadzono tylko w Czechosłowacji tuż po II wojnie światowej.

Zmianę czasu na zimowy (zostańmy już przy tej potocznej nazwie) przeprowadzamy każdego roku w ostatnią niedzielę października nad ranem - w tym roku wskazówki przestawiamy z 3 na 2 godzinę 28 października.

Jeśli wściekamy się wtedy, że "dzień nam się skraca o godzinę" i szybciej robi się ciemno, musimy wiedzieć, że to bardziej powrót do normalności niż przejaw złośliwości pomysłodawców okresowej zmiany czasu.

Sprawa oczywiście nie jest taka prosta, bo strefy czasowe w Europie są traktowane bardzo swobodnie. Przecież ten sam czas występuje w tak oddalonych od siebie punktach w linii Wschód-Zachód jak Podkarpacie i Galicja w Hiszpanii.

Czy lepsze byłoby dla nas zostać przy zimowym czy przy letnim czasie, jeśli sprawa będzie otwarta? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Jednym z głównych powodów wprowadzenia okresowej zmiany czasu pracy była oszczędność energii elektrycznej, ale obecnie przyjmuje się, że ma to zupełnie marginalne znaczenie. W krajach, które wycofały się ze zmiany czasu, nie zanotowano wzrostu zużycia energii.

Nie ma także dowodów na to, że zmiana czasu przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

"Uważa się, że wydłużenie czasu dostępności światła dziennego w lecie ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego" - pisze Komisja Europejska, ale zaraz dodaje: "Trudno jest jednak jednoznacznie określić wpływ ustaleń dotyczących czasu letniego na wskaźnik wypadków w porównaniu do innych czynników".

"Trudno powiedzieć, że zmiana czasu na letni ma jakiś wielki pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego - mówi WP Łukasz Zboralski, ekspert tematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego, szef portalu brd24.pl.

"Jedną z poszlak są dane dotyczące wypadków w Polsce - zdecydowanie więcej ich wydarza się właśnie latem. No i u nas najczęściej do wypadków dochodzi w dzień, podczas dobrej pogody i na prostej drodze" - mówi Zboralski.

A co z naszym zdrowiem? Eksperci nie mają wątpliwości, że sama zmiana czasu jest dla nas niekorzystna, a przynajmniej mało komfortowa, ale nie ma jasności, czy lepiej byłoby nam na stałe w czasie zimowym czy letnim. To już bardziej kwestia indywidualna, zależna od trybu życia konkretnej osoby. https://finanse.wp.pl/zbliza-sie-koniec ... 092883073a
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm


Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości