Punkty karne dostępne w internecie

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

Punkty karne dostępne w internecie

Postautor: Filip » pn maja 01, 2017 5:34 pm

Obrazek

Od 24 kwietnia 2017 roku można sprawdzić przez internet liczbę punktów karnych za przewinienia na drodze. Jakie formalności trzeba spełnić? Do tej pory, aby sprawdzić stan swojego konta punktów karnych, kierowca musiał iść do komendy policji.

Teraz można to zrobić przez internet. Warunek? Jak tłumaczy Igor Ryciak z Centralnego Ośrodka Informatyki, który jest odpowiedzialny za te rozwiązania, trzeba mieć tzw. profil zaufany. Nazwa brzmi brzmi nieco pokrętnie, ale taki profil ma już ok. 800 tys. osób, więc można go, jak widać, założyć bez większego problemu.

Czym jest profil zaufany i w jaki sposób go założyć?

Profil zaufany (eGO) służy do potwierdzenia naszej tożsamości w sieci podczas załatwiania przez internet różnych spraw urzędowych. Nic się za to nie płaci, trzeba mieć tylko numer PESEL. Profil jest ważny przez trzy lata z możliwością przedłużenia o kolejne trzy.

Można go założyć przez internet – i jest to najłatwiejsza opcja. Jak? Przez swój bank (niestety nie każdy). Taki myk jest możliwy przez konto internetowe PKO Banku Polskiego, ING, Millenium, Inteligo oraz platformę usług internetowych Poczty Polskiej Envelo. Trzeba po prostu zalogować się na swoje konto, a następnie należy wyszukać formularz, wypełnić go i zatwierdzić. Z uwagi na to, że każdy bank ma inny układ panelu użytkownika konta, formularz musimy zlokalizować samodzielnie. Nie będzie to trudne – kwestionariusz znajduje się w miejscu, które bank przeznaczył do załatwiania tego typu spraw urzędowych (analogicznie jak w przypadku np. formularza 500 plus). Trzeba tylko pamiętać, aby logując się na swój profil zaufany, robić to za pomocą opcji „Zaloguj przez bankowość elektroniczną”.

Jak założyć profil zaufany osobiście

Pierwsze kroki są podobne jak w przypadku zakładania konta przez internet: należy wejść na stronę profilu zaufanego (Pz.gov.pl), kliknąć „zarejestruj się”, a następnie wypełnić formularz, po czym zatwierdzić go, klikając „zarejestruj się”. Oznacza to złożenie wniosku o założenie profilu zaufanego.

Wypełniając formularz, ustalamy sobie również login i hasło, za pomocą których będziemy się później logować. Od tego momentu w ciągu 14 dni trzeba odwiedzić „punkt potwierdzający”, w którym na podstawie dokumentów (dowodu osobistego lub paszportu) zostaną potwierdzone podane przez nas dane, a profil zostanie aktywowany. „Punktem potwierdzającym” są urzędy: może nim być urząd wojewódzki, miasta lub gminy, starostwo powiatowe ale także urząd skarbowy lub ZUS. Można to zrobić również poza granicami kraju w placówkach dyplomatycznych. Dokładna wyszukiwarka „punktów potwierdzających” znajduje się na stronie profilu zaufanego (Pz.gov.pl).

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Mając już profil zaufany, możemy sprawdzić ilość punktów karnych na naszym koncie. Jak to zrobić?

Pierwszym krokiem jest wejście na stronę internetową Obywatel.gov.pl. Tutaj już od dawna możemy załatwić część urzędowych formalności (np. złożyć wniosek o dowód osobisty), ale od poniedziałku 24 kwietnia pojawiła się niej specjalna zakładka „Sprawdź punkty karne”. Klikamy znajdujące się poniżej niebieskie pole „Zobacz teraz”. Otwiera nam się strona „Sprawdź swoje punkty karne”, gdzie na samym dole widnieją niebieskie komunikaty: „Przez internet” oraz „W komisariacie policji”. Wchodzimy oczywiście na napis „Przez internet”, co powoduje dalsze rozwinięcie tej strony u dołu. Klikamy na niebieskie pole „Sprawdź swoje punkty karne”. W tym momencie otwiera nam się na środku ekranu okno: „Przekierowanie na stronę profilu zaufanego”, gdzie mamy dwa przyciski: „Zaloguj się” oraz „Zamknij” (powoduje to po prostu zamknięcie tego okna). Wybieramy „Zaloguj się” i jesteśmy automatycznie przekierowywani na stronę profilu zaufanego, gdzie musimy się zalogować.

Uwaga: zgodnie z tym, co napisaliśmy wyżej, należy zrobić to w taki sposób, w jaki go zakładaliśmy. Na stronie znajdziemy wyraźne komunikaty: „Logowanie za pomocą hasła” (a wiec logujemy się za pomocą loginu i hasła, jeśli byliśmy w punkcie potwierdzającym) lub „Wybierz inny sposób logowania”, gdzie mamy do wyboru opcję „Zaloguj przez bankowość elektroniczną”.

W przypadku logowania się przez konto internetowe na stronie są wyświetlone ikony poszczególnych banków oraz platformy Envelo, na które klikamy, logujemy się danymi, za pomocą których wchodzimy na nasze konto internetowe.

Po zalogowaniu znajdziemy się na stronie swojego profilu zaufanego. W prawym górnym roku będzie niebieskie pole „Podpisz profilem zaufanym”, które wybieramy, i wówczas otwiera się nam okno „Autoryzacja podpisania dokumentu profilem zaufanym”. Znajduje się tam okienko do wpisania kodu SMS-owego, który dostaniesz na swoją komórkę. Trzeba ten kod wpisać, a potem zatwierdzić przyciskiem znajdującym się poniżej „Autoryzuj i podpisz dokument”.

Bingo! Po zalogowaniu się na monitorze pojawią się informacje na temat zgromadzonych przez nas punktów karnych. Na samej górze będzie podana liczba punktów aktywnych, a poniżej liczba punktów tymczasowych (a więc takich, gdy zostaliśmy zatrzymani do kontroli drogowej, mieliśmy dostać mandat z określoną liczbą punktów, ale odmówiliśmy jego przyjęcia i sprawa została skierowana do sądu). Poniżej będzie data z dniem na jaki aktualna jest ta informacja oraz nasze dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL). Jeszcze niżej będzie lista wszystkich naszych wykroczeń drogowych. Jest to nagłówek „Naruszenie z dnia..”, po kliknięciu którego (komenda „rozwiń”) ukażą się szczegóły tego wykroczenia drogowego, m.in.: jakie to było wykroczenie, czas i miejsce, pojazd, który wówczas prowadziliśmy, i oczywiście liczba punktów karnych.

Będzie też możliwość wygenerowania dokumentu z tymi danymi (w formie pliku pdf). Potwierdzenie to jednak nie ma mocy urzędowej, a jedynie charakter informacyjny. Dane o naszych punktach karnych powinny być na bieżąco uzupełniane: nasze konto będzie aktualizowane w cyklu dobowym, zaś policjanci informacje o naszych punktach karnych zwykle wprowadzają od razu po służbie (choć formalnie mają na to pięć dni). Na razie nie ma możliwości, żeby system automatycznie informował nas o przekroczonej liczbie punktów karnych (np. SMS-em czy mailem). http://wyborcza.biz/pieniadzeekstra/7,1 ... rects=true

Centralny Ośrodek Informatyki zamieścił prosty, około dwuipółminowy instruktażowy filmik na YouTubie, gdzie można i warto zobaczyć całą tę procedurę.

Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Re: Punkty karne dostępne w internecie

Postautor: zuzia.gola » pt maja 07, 2021 10:57 am

Ja zostawiam też namiar na ten artykuł https://unilink.pl/porady/jak-sprawdzic ... z-internet . Bardzo przydatny poradnik na temat tego, jak sprawdzić ilość punktów karnych przez internet. Specjaliści z Unilink zebrali w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje i warto z tego skorzystać. Wiele osób dowiaduje się o punktach karnych dopiero podczas kontroli, a wówczas, jeśli dopuszczalna ich liczba będzie przekroczona, będzie trzeba ponieść poważne konsekwencje.
zuzia.gola
 
Posty: 128
Rejestracja: ndz kwie 27, 2014 6:00 pm


Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 4 gości