Mieszkanie plus Narodowy Program Mieszkaniowy

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

Mieszkanie plus Narodowy Program Mieszkaniowy

Postautor: Ireneusz » pt cze 03, 2016 12:56 pm

Obrazek

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Beata Szydło wraz z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem i wiceministrem Kazimierzem Smolińskim zaprezentowali Narodowy Program Mieszkaniowy "Mieszkanie plus". Rząd stawia na zwiększenie dostępności tanich mieszkań na wynajem. Chce też zachęcać do systematycznego oszczędzania na mieszkanie.

"To pierwszy kompleksowy program rozwiązujący problemy mieszkaniowe Polaków" - powiedziała Szydło na konferencji. "To nie jest teoretyczny zapis, tylko realny projekt, który będziemy już rozpoczynać w tym roku i na końcu tego projektu są mieszkania, w których zamieszkają Polacy" - dodała.

Najważniejszym filarem programu ma być utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego. "To będzie fundusz, który będzie przekazywał grunty skarbu państwa, dzięki temu mieszkania budowane na tych gruntach będą tańsze" - mówiła Szydło. "Preferowane będą rodziny wielodzietne, jaka będzie liczba dzieci, taka będzie przyznawana punktacja. Będą brane oczywiście pod uwagę dochody, ale to będzie tylko i wyłącznie wpływało na okres oczekiwania na mieszkanie".

Ze statystyk Eurostatu wynika, że pod względem warunków mieszkaniowych Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej. Co gorsza, bardzo niska jest w naszym kraju dostępność mieszkań. Są one po prostu zbyt drogie dla większości polskich rodzin. Nowy program adresowany ma więc być przede wszystkim do tych, którzy zarabiają za mało, by kupić lokum za kredyt albo nająć na zasadach rynkowych, i jednocześnie za dużo, aby dostać mieszkanie od gminy. Rząd ocenia, że w takiej sytuacji może być nawet 40 proc. Polaków. Na papierze plan wygląda bardzo atrakcyjnie .

"Mieszkanie plus" bez wielkich nakładów z budżetu

W "Wyborczej" pisaliśmy już o głównych założeniach ustawy "o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym", której projekt rząd ma skierować do Sejmu jeszcze w tym roku. Fundusz powstanie najprawdopodobniej na fundamencie Funduszu Mieszkań na Wynajem, który od ponad dwóch lat działa na zasadach komercyjnych w ramach TFI BGK, powołanego przez państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Co istotne, również nowy Fundusz ma być rynkowym przedsięwzięciem, które nie będzie wymagało wielkich nakładów budżetowych.

Państwowe grunty zasilą program

Pieniądze ma dostarczyć w pierwszej kolejności BGK. Chodzi o 5 mld zł na Fundusz Mieszkań na Wynajem, który do tej pory wykorzystał z tej puli 1 mld na zakup czynszówek. Ponadto Fundusz mógłby emitować obligacje i zaciągać kredyty. Ich zabezpieczeniem byłyby grunty, które przekażą do niego aportem nie tylko państwowe instytucje, spółki (np. PKP) i agencje. Mogłyby to robić także samorządy, spółdzielnie, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), a nawet prywatne firmy, w tym deweloperskie i budowlane. Ci, którzy przekazaliby Funduszowi grunty, dostaliby w zamian certyfikaty inwestycyjne, które zapewniałyby kilkuprocentowy zysk.

3 tys. zł za m kw., ale "Mieszkanie plus" nie dla każdego

Rząd liczy na rozkręcenie inwestycji o wartości nawet 50 mld zł! Oznaczałoby to budowę nawet kilkudziesięciu tysięcy mieszkań rocznie. Ze względu na skalę tego przedsięwzięcia, a także to, że Fundusz wziąłby na siebie wiele ryzyk, koszty budowy, w tym finansowe (kredytu), miałyby być dużo niższe niż w przypadku zwykłych przedsięwzięć komercyjnych. I to właśnie dlatego rząd liczy, że mieszkania pod klucz będą kosztowały nie więcej niż 3 tys. zł za m kw. (tylko w największych aglomeracjach mogą być wyższe o góra dwa tysiące złotych na metrze). Od tych kosztów zaś zależą stawki czynszów. Założeniem "Mieszkania plus" jest, żeby były one nawet o połowę niższe od rynkowych, a równocześnie zawierały marżę dla uczestników danego przedsięwzięcia. Np. w Warszawie czynsz miałby nie przekraczać 20 zł za m kw. Oczywiście dojdą do tego rachunki za energię, wodę i ścieki.

Nie każdy będzie mógł zapewne otrzymać taki lokal. Ustawa określi m.in. kryteria dochodowe. Ponadto "Mieszkanie plus" ma umożliwić spłatę kosztów budowy (nawet przez 25 lat), a w konsekwencji przejęcie mieszkania na własność. Taki wynajem z opcją dojścia do własności byłby czymś w rodzaju leasingu. Gdyby lokator przestał płacić raty, nie podlegałby ochronie lokatorskiej (np. nie miałby co liczyć na lokal socjalny od gminy). Fundusz oddałby mu tylko jego wcześniejsze wpłaty w nominalnej kwocie, czyli bez waloryzacji.

więcej: http://wyborcza.biz/biznes/1,147759,201 ... -plus.html
Awatar użytkownika
Ireneusz
 
Posty: 1161
Rejestracja: pt cze 04, 2010 1:36 pm

Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron