Podział województwa mazowieckiego

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

Podział województwa mazowieckiego

Postautor: Redakcja » czw sty 14, 2016 7:56 pm

Obrazek

Statystyczny podział województwa mazowieckiego na dwie odrębne jednostki ze względu na poziom zamożności, po to by można było lepiej planować ich rozwój i wsparcie - taki ma być skutek propozycji, której założenia przyjął rząd. Co na to marszałek Struzik?

"Wstępnie zaproponowano podział województwa mazowieckiego na dwa regiony NUTS 2: miasto Warszawa wraz z otaczającymi powiatami i pozostałą część województwa. NUTS to unijna Klasyfikacja Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych służąca m.in. do określania regionów kwalifikujących się do korzystania ze wsparcia unijnego. Obecnie całe województwo mazowieckie stanowi jedną jednostkę poziomu NUTS 2 (NUTS 0 to cała Polska, NUTS 1 to makroregiony statystyczne, NUTS 2 to województwa)" - głosi komunikat po wtorkowym (3 listopada) posiedzeniu rządu.

Reszta Mazowsze traci przez bogatą Warszawę

Propozycja podziału województwa mazowieckiego na dwie jednostki NUTS 2 wynika z jego znacznego zróżnicowania – w porównaniu do innych regionów – pod względem poziomu rozwoju gospodarczego (mierzonego wielkością PKB na mieszkańca), stopy bezrobocia, sposobu zagospodarowania terenu, kwestii społecznych i infrastruktury transportowej.

Czytaj też: "Wyjście poza PKB". Potrzebny nowy podział funduszy unijnych po 2020 r.

Statystyczny podział województwa mazowieckiego na dwie odrębne jednostki na poziomie NUTS 2 ma pozwolić zakwalifikować je do dwóch różnych kategorii zamożności: obszar lepiej rozwinięty (Warszawa z otoczeniem) i obszar słabiej rozwinięty (pozostała część województwa mazowieckiego).

"Rozwiązanie takie umożliwi lepsze planowanie rozwoju tych obszarów, a także bardziej precyzyjne dopasowanie wsparcia publicznego do ich potrzeb" - wskazuje rząd. Propozycje te mają być skonsultowane z Komisją Europejską.

Przyjęte przez Radę Ministrów założenia propozycji modyfikacji podziału statystycznego województwa mazowieckiego na dwie jednostki terytorialne poziomu NUTS 2, przedłożył minister infrastruktury i rozwoju.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wyjaśniał wcześniej, że jednostka NUTS2 nie powinna przekraczać 3 mln obywateli, tymczasem woj. mazowieckie liczy ok. 5,2 mln obywateli. Po nowym podziale jednostka statystyczna obejmująca Warszawę i otaczające ją powiaty liczyłaby ok. 2,6 mln osób.

"Jesteśmy o krok od racjonalnego rozwiązania, o które walczyliśmy od kilku lat. Ta decyzja zamyka dyskusję o konieczności administracyjnego podziału województwa. To statystyczne, a nie administracyjne zmiany pozwolą w przyszłości skorzystać Mazowszu z funduszu spójności. Ważne, że rząd przyjął takie stanowisko, bo w 2016 r. będą miały miejsce decydujące obrady Eurostatu. To ma ogromne znaczenie przy planowaniu przyszłego podziału środków unijnych. Dzięki temu po 2020 r. obszary Mazowsza poza Warszawą mogłyby liczyć na unijne wsparcie" - skomentował cytowany w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego marszałek Adam Struzik.

Jego zdaniem podział statystyczny, a nie administracyjny województwa to dla Mazowsza "jedyne rozsądne rozwiązanie". "Wydzielenie statystyczne zachowuje dochody Mazowsza i pozwala uwzględnić jego zróżnicowanie gospodarcze. Różnice w poziomie PKB (produktu krajowego brutto) w przeliczeniu na jednego mieszkańca pomiędzy Warszawą a najbiedniejszymi podregionami województwa wynoszą obecnie ponad 4:1. NUTS-2 obejmujący region poza metropolią warszawską mógłby liczyć na unijne wsparcie w ramach polityki spójności jako region słabo rozwinięty" - tłumaczy marszałek.

Za nowym województwem warszawskim optuje Prawo i Sprawiedliwość.
http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i ... 74763.html
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Administracyjny podział Mazowsza

Postautor: Redakcja » czw sty 14, 2016 7:57 pm

Komentarz marszałka Adama Struzika na temat pomysłu administracyjnego podziału województwa mazowieckiego

– Administracyjny podział Mazowsza nie ma najmniejszego sensu. Region w obecnym kształcie tworzy dobrze funkcjonującą jedność. Jesteśmy zdecydowanym liderem rozwoju, co pokazują dane GUS-u i Eurostatu. Mazowsze wytwarza blisko 23 proc. polskiego PKB. Musimy jednak pamiętać, że zdecydowana większość dochodów (blisko 90 proc.) wytwarzana jest przez Warszawę i powiaty ją okalające. Tu znajduje się najwięcej firm, przedsiębiorstw, a duża liczba osób, które pracują w Warszawie mieszka w różnych częściach Mazowsza. Dzięki redystrybucji wypracowywanych przez Warszawę dochodów na całe Mazowsze możliwy jest równomierny rozwój całego regionu. Dzielenie województwa nadwa – jedno superbogatez Warszawą i okolicznymi powiatami oraz resztę zniszczy wypracowaną przez lata symbiozę i doprowadzi do niebezpiecznych skutków. Z jednej strony to superbogate województwo będzie musiało płacić ogromne janosikowe, z drugiej – pozostała część województwa stanie się najbiedniejszym regionem w kraju. To jest absurd, który wraca zwłaszcza w dyskusjach przedwyborczych – podkreśla marszałek Adam Struzik

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Warszawa będzie województwem?

Postautor: Beata » czw sty 14, 2016 8:24 pm

Obrazek

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS) zapowiedział podział Mazowsza z Warszawą jako odrębnym województwem. - Stolica straci. Czy to ma być kara za to, że nie głosuje na PiS? - pyta wiceprezydent miasta. "Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza - z odrębną Warszawą" - zapowiedział marszałek Kuchciński na Twitterze godzinę przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu. Dalej napisał: "Pasy zapięte, batoniki są? Za chwilę rozpoczynamy 8. posiedzenie Sejmu". Sejm ma obradować trzy dni. Reformy administracyjnej nie ma w programie obrad. http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, ... etniu.html
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Będzie województwo warszawskie?

Postautor: Filip » wt sty 19, 2016 10:44 am

Warszawa bez prezydenta, Mazowsze z przyspieszonymi wyborami samorządowymi - to możliwy scenariusz, bo politycy PiS od dawna mówią o potrzebie oddzielenia stolicy od reszty województwa. Teoretycznie chodzi o pieniądze, a praktycznie? Materiał magazynu "Polska i świat".

Coraz więcej wskazuje na to, że wybory samorządowe w woj. mazowieckim odbędą się wcześniej niż w planowanym 2018 roku. Może do tego doprowadzić reforma administracyjna, o której coraz częściej mówią politycy PiS. - Prace koncepcyjne się rozpoczęły - potwierdził w rozmowie z Radiem Plus Radom Marek Suski (PiS). Prawo i Sprawiedliwość chce z woj. mazowieckiego wydzielić stolicę i stworzyć woj. warszawskie. Argumentuje, że dzięki takim zmianom znacznie uboższe od Warszawy Mazowsze dostawałoby więcej pieniędzy, np. z Unii Europejskiej.

Gronkiewicz-Waltz ostatnim prezydentem Warszawy?

Zdaniem obecnych władz Warszawy, na takich zmianach nie zyska nikt. - Aby skorzystać z pieniędzy unijnych, trzeba mieć wkład własny. To nowe województwo byłoby najsłabszym ekonomicznie województwem w kraju, natomiast Warszawa nie mogłaby korzystać z funduszy unijnych - stwierdził wiceprezydent stolicy, Jarosław Jóźwiak. Zdaniem polityków opozycji, wcale nie poprawa sytuacji Mazowsza, a przyspieszone wybory są celem PiS. Zmiany bowiem pociągnęłyby za sobą wybory przedterminowe w nowych województwach. - Chcą obalić panią Gronkiewicz-Waltz - uważa Stefan Niesiołowski (PO). Wyjaśnia, że PiS może np. zdecydować, że w Warszawie nie będzie prezydenta. Jedna z rozważanych przez PiS propozycji zakłada zmianę Warszawy w miasto na prawach województwa. W takim wypadku stolicą rządziłby wojewoda i marszałek województwa. Żadne z tych stanowisk nie jest obsadzane w wyborach powszechnych.

Autor: pk//kk / Źródło: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju, ... 11842.html
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

NIE DLA PODZIAŁU MAZOWSZA

Postautor: Redakcja » czw sty 21, 2016 8:28 pm

Obrazek

JEDNOGŁOŚNE „NIE” DLA PODZIAŁU MAZOWSZA

Dziś w Sejmie odbyła się merytoryczna konferencja dotycząca skutków administracyjnego podziału Mazowsza. Jej uczestnicy zgodnie przyjęli wspólny apel o nieodbieranie Mazowszu możliwości rozwoju. Zwracano uwagę na to, że wprowadzanie dziś zmian pod pretekstem większego skorzystania ze środków unijnych po 2020 r. jest nierozsądne. Podzielenie teraz Mazowsza oznaczałoby utratę dotacji, z których mieszkańcy właśnie mogą korzystać (np. RPO WM 2014-2020). Poza wystąpieniami ekspertów głos zabrali również marszałek województwa Adam Struzik oraz prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W związku z coraz częstszymi głosami o chęci szybkiego podzielenia administracyjnego województwa mazowieckiego na dwa nowe województwa w sejmie została zorganizowana konferencja połączona z debatą na ten temat. Eksperci – prof. Paweł Swianiewicz z UW, dr Marcin Wajda (SGH) oraz dr Bartłomiej Opaliński (Uczelnia Łazarskiego) wypowiadali się na temat konsekwencji takich działań. Wskazywali m.in. na zagrożenie dla obecnych środków unijnych i zaburzenie porządku prawno-gospodarczego – nie tylko obszaru Mazowsza, ale też porządku całego kraju. Zmiany administracyjne oznaczałyby demontaż działających już programów unijnych (RPO WM 2014-2020 i PROW 2014-2020) i wiązałyby się z potrzebą negocjowania na nowo całej Umowy Partnerstwa między Polską a UE.

Obrazek

– W moim odczuciu to nosi charakter wyłącznie polityczny. Chodzi być może o przejęcie władzy, o przedterminowe wybory – skomentował marszałek Adam Struzik. – Natomiast nie ma żadnych racjonalnych uzasadnień do tego – ani ekonomicznych przesłanek, ani społecznych, ani historycznych, ani kulturowych. Mazowsze jako województwo jest dziś liderem rozwoju nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wytwarza 22 proc. PKB, czyli prawie 100 mld dolarów. Jako całość ma głęboki sens, bo przecież codziennie do Warszawy Koleje Mazowieckie przywożą 170 tys. ludzi z Mazowsza, z wszystkich jego punktów. Główne ośrodki badawcze, uczelnie są w Warszawie, więc dzielenie tego województwa jest nieracjonalne. Jest pomysłem wręcz surrealistycznym. Pomysłodawcy twierdzą, że ta wydzielona, biedniejsza część województwa będzie miała szansę na pieniądze unijne po 2020 r. To też jest nieprawda, dlatego że po pierwsze to będą pieniądze na znacznie mniejszą liczbę ludności, po drugie nie wiemy dzisiaj, jaka będzie polityka Unii, polityka spójności po 2020 r. Wystarczy to, co już zaproponowaliśmy i co poprzedni rząd wysłał już do Eurostatu – podzielić województwo statystycznie. I to jest jedyny sensowny pomysł na to, by - mówiąc obrazowo – wysłać kupon, czyli zabezpieczyć się na taką ewentualność, że dalej pieniądze z UE będą wspierały rozwój regionów, a dokładniej jednostek statystycznych – tych, których dochód na głowę mieszkańca jest poniżej 75 proc. średniej unijnej, bo dzisiaj są takie warunki – wyjaśniał dalej marszałek.

Mówiono też o tym, że wyjątkowo niebezpieczne jest tworzenie dwóch nowych województw bez przemyślenia kwestii ich budżetów, podziału majątku, ale też zobowiązań, to skazywanie jednego z nich na wegetację.

– Nie tworzyliśmy województw tylko po to żeby wykorzystywały fundusze unijne, ale przede wszystkim po to, aby wykonywały ważne zadania publiczne w Polsce. I jeśli chodzi o zadania własne samorządu Mazowsza przy ewentualnym podziale można się spodziewać negatywnych konsekwencji, tak dla możliwości prowadzenie spójnych polityk transportu, służby zdrowia czy kultury jak i konsekwencji finansowych. Ujmując to w jednym zdaniu – finansowo to województwo zewnętrzne pozbawione Warszawy bardzo wiele straci. Większość kosztów utrzymania infrastruktury drogowej czy kolejowej spadnie na to zewnętrzne województwo natomiast jego dochody będą dużo niższe, bo jednak większość dochodów skupia się w stolicy. System wyrównawczy tego nie zrekompensuje – mówi prof. Paweł Swianiewicz UW

Wszyscy uczestniczyli spotkania przyjęli przez aklamację apel do najwyższych osób w państwie o zweryfikowanie pomysłu, a przede wszystkim o poparcie starań Mazowsza, by w statystykach unijnych było traktowane jako dwie jednostki (bez podziału administracyjnego), bo tylko to pozwoli korzystać z ewentualnych środków unijnych po 2020 r.

Obrazek

– Pomysł podziału Mazowsza na jednostki statystyczne NUTS jest pomysłem optymalnym i korzystnym dla obu stron. Musimy pamiętać, że podział administracyjny dla Warszawy wiąże się z ogromnym bałaganem organizacyjnym, bo każda dzielnica będzie oddzielną gminą. Pojawi się problem z wypłacaniem odszkodowań oraz problem ze szkołami i przedszkolami. Z kolei pozostała część regionu straci większą część dochodów i środków unijnych, co przełoży się na ograniczenie inwestycji i pewnego rodzaju stagnację – podkreśliła prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Obrazek

TREŚĆ PRZYJĘTEGO APELU

W obliczu planów podziału – a wręcz rozbioru Mazowsza – mówimy głośne „NIE”. Wyrażany przez nas sprzeciw jest o tyle zasadny, że dotychczas wśród pomysłów na administracyjny podział obecnego województwa mazowieckiego nie pojawiły się żadne konkretne, a tym bardziej żadne rozsądne i uzasadnione argumenty. Plany zmian administracyjnych ograniczają się jedynie do informacji, że region najdynamiczniej rozwijający się w kraju, a także w Unii Europejskiej należy podzielić, okradając go z jego serca – ze stolicy, która historycznie, geograficznie, kulturowo, ale też gospodarczo jest jego ważną częścią. Oczekujemy przede wszystkim merytorycznej, publicznej debaty, która pozwoli wskazać najlepsze dla województwa rozwiązania.

Zamiast lidera rozwoju – silnego regionu, proponuje się dwa nienaturalne województwa. Pomysłodawcy tej destrukcji niosą na ustach dobro terenów poza metropolią warszawską, twierdząc, że podział administracyjny ma dać nowemu „obrzeżnemu” województwu możliwość korzystania z przyszłych środków unijnych (po 2020 r.). To stoi w całkowitej sprzeczności do faktów. Mazowsze – jak każde województwo – ma różnorodne gospodarczo obszary. Największe wpływy – bo aż 88 proc. – z podatku CIT pochodzą z Warszawy i części otaczających ją powiatów. To właśnie te pieniądze pozwalają inwestować i rozwijać cały region. Bez tej części dochodów nie ma mowy m.in. o tzw. wkładzie własnym, by sięgać po jakiekolwiek dotacje.

Administracyjne zmiany stworzą mocno rozwarstwione województwa – nadmiernie bogate województwo z Warszawą, które będzie musiało płacić kolosalne „janosikowe”, oraz pozbawione własnych dochodów województwo „obrzeżne”, które skazane byłoby na wegetację jedynie w oparciu o różnego typu subwencje. Jak bowiem mówić o rozwoju tego województwa, skoro korzystałoby jedynie z 11 proc. tego, co teraz przypada na cały region, a jednocześnie zajmowałoby podobnie wielką powierzchnię?

Usilne i tak pochopne wprowadzanie nowego ładu administracyjnego oficjalnie uzasadnia się chęcią wykorzystania środków unijnych po 2020 r., o których przecież dziś jeszcze nic nie wiadomo. Jednocześnie nie ma w tym żadnej troski o wsparcie, z którego w tym momencie całe Mazowsze korzysta. Trwa właśnie perspektywa unijna 2014-2020, w ramach której został stworzony regionalny program operacyjny dla Mazowsza. Ruszyły pierwsze konkursy. Samorządowcy, przedsiębiorcy, ośrodki naukowe z całego województwa są przygotowani na wykorzystanie tych środków, które mamy teraz do dyspozycji. Podział administracyjny to olbrzymie zagrożenie dla korzystania z tych pieniędzy. Brak w regulacjach krajowych, a tym bardziej unijnych trybu podziału jednostki administracyjnej w trakcie trwania perspektywy finansowej po prostu grozi utratą przyznanych już pieniędzy. Wynegocjowane kwoty i warunki przepadłyby, a ponowne ich negocjowanie to lata opóźnień. Czy faktycznie takie działania przysłużą się mieszkańcom Warszawy i Mazowsza?

Wnosimy nie tylko sprzeciw, ale przede wszystkim proponujemy proste rozwiązanie – inne ujęcie statystyczne dla województwa. Jest już przyjęta przez Rząd poprzedniej kadencji koncepcja wyznaczenia dla Mazowsza dwóch jednostek statystycznych NUTS 2. To rozwiązanie należałoby silnie popierać w Unii Europejskiej, bo od tego zależy sposób przyznawania środków z UE. Właśnie takie ujęcie pozwoliłoby nadal przeprowadzać inwestycje w mniej zamożnych częściach województwa, a jednocześnie czerpać z pełni dochodów regionu.

Apelujemy zatem o poparcie zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej inicjatywy dotyczącej nowego układu NUTS 2 – bez burzenia porządku administracyjnego i generowania dodatkowych kosztów, jakie przyniosłaby rewolucja administracyjna. Właśnie takich rozsądnych postaw oczekujemy teraz od Rządu RP.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

-> marszalek_adam_struzik_o_konsekwencjach_podzialu_wojewodztwa.mp3
-> hanna_gronkiewicz-waltz_o_skutkach_podzialu_mazowsza.mp3
-> prof_pawel_swianiewicz_o_skutkach_ewentualnego_podzialu_wojewodztwa.mp3
-> marszalek_adam_struzik_podzial_mazowsza.pdf
-> swianiewicz_potencjalne_konsekwencje_wydzielenia_regionu_stolecznego_mazowsza dla_wykonywania_zadan_samorzadow_wojewodzkich.pdf
-> wajda_konsekwencje_zaburzenia_logiki_interwencji_opartej_o_fundusze_europejskie.pdf
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

NIE dla podziału województwa mazowieckiego

Postautor: iTV Piaseczno News » czw sty 21, 2016 10:34 pm

Obrazek

Dziś w Sejmie odbyła się merytoryczna konferencja dotycząca skutków administracyjnego podziału Mazowsza. Jej uczestnicy zgodnie przyjęli wspólny apel o nieodbieranie Mazowszu możliwości rozwoju. Zwracano uwagę na to, że wprowadzanie dziś zmian pod pretekstem większego skorzystania ze środków unijnych po 2020 r. jest nierozsądne. Podzielenie teraz Mazowsza oznaczałoby utratę dotacji, z których mieszkańcy właśnie mogą korzystać (np. RPO WM 2014-2020). Poza wystąpieniami ekspertów głos zabrali również marszałek województwa Adam Struzik oraz prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Co ma do powiedzenia poseł z PiS? Co jest powodem koalicji PO-PiS w Starostwie w Piasecznie, odpowiedź w wywiadzie. https://www.facebook.com/itvpiaseczno/v ... 624808289/
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Marek Borowski o podziale woj. mazowieckiego

Postautor: iTV Piaseczno News » czw sty 21, 2016 11:08 pm

Obrazek

Marek Borowski, były marszałek Sejmu RP, obecnie senator o pomyśle PiSu w temacie podziału woj. mazowieckiego i nie tylko, w wywiadzie udzielonym iTV Piaseczno https://www.facebook.com/itvpiaseczno/v ... 458139439/
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

NIE dla podziału województwa mazowieckiego

Postautor: iTV Piaseczno News » pt sty 22, 2016 8:24 pm

W Sejmie odbyła się merytoryczna konferencja dotycząca skutków administracyjnego podziału Mazowsza. Jej uczestnicy zgodnie przyjęli wspólny apel o nieodbieranie Mazowszu możliwości rozwoju. Zwracano uwagę na to, że wprowadzanie dziś zmian pod pretekstem większego skorzystania ze środków unijnych po 2020 r. jest nierozsądne. Podzielenie teraz Mazowsza oznaczałoby utratę dotacji, z których mieszkańcy właśnie mogą korzystać (np. RPO WM 2014-2020). Poza wystąpieniami ekspertów głos zabrali również marszałek województwa Adam Struzik oraz prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Obrazek

Wypowiedzi polityków opozycji. Nas zastanawia jedno, czy to jest złośliwość czy brak wiedzy? A może jeszcze coś innego? Ze słów posła PiS wynika, że wszyscy mówią o tym samym, a opozycja bije pianę. https://www.facebook.com/itvpiaseczno/v ... 791437539/
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

PODZIAŁ MAZOWSZA

Postautor: Filip » śr sty 27, 2016 11:33 am

Obrazek

Rząd złoży w Brukseli wniosek o podział Mazowsza na dwa obszary statystyczne. Ale czy to koniec planów PiS dzielenia regionu na dwa województwa? Koncepcję podziału statystycznego Mazowsza opracował jeszcze rząd Ewy Kopacz. Intencją było zapewnienie biedniejszej części Mazowsza dostępu do unijnych dotacji. Dziś Mazowsze ich nie dostaje, bo liczone wraz z bogatą Warszawą przekroczyło już 106 proc. średniej dochodu w przeliczeniu na mieszkańca. Gdyby Warszawę potraktować jako osobny rejon statystyczny, to reszta Mazowsza mogłaby liczyć na dotacje. Taki podział jest wprowadzany wyłącznie w unijnych dokumentach.

Jednak politycy PiS zapowiadali w ostatnich tygodniach podział Mazowsza na dwa województwa - to z Warszawą i resztę. Tłumaczyli, że chcą tak zrobić właśnie po to, by ocalić unijne dotacje dla biedniejszej części Mazowsza. Podział na dwa województwa zapowiadali m.in. Jacek Sasin, Jarosław Gowin, Marek Suski. Przeciwnicy takiego rozwiązania twierdzili zaś, że prawdziwym celem takiej operacji są nowe wybory w nowych województwach. Dziś PiS miałby szansę je wygrać.

więcej http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, ... -do-1.html
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Zgoda Eurostatu na podział statystyczny Mazowsza

Postautor: Redakcja » śr lis 09, 2016 4:51 pm

Obrazek

Eurostat potwierdza, że decyzja o podziale statystycznym województwa mazowieckiego jest prawie sfinalizowana. Teraz potrzebna jest tylko zgoda Komisji Europejskiej.

Podział dobry, zamiast złego

Jak potwierdziła rzeczniczka Eurostatu Tiny Vandewiele procedura prawna dotycząca podziału statystycznego województwa jest prawie sfinalizowana. Ostateczną decyzję musi jeszcze podjąć Komisja Europejska. Zgodnie z decyzją Eurostatu, Mazowsze będzie statystycznie podzielone na Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami oraz resztę województwa, czyli tzw. NUTS 2. Oznacza to, że jest szansa na dotacje unijne z funduszy europejskich po 2020 r. O taki podział zabiegał marszałek Adam Struzik oraz Sejmik Województwa Mazowieckiego.

– Znakomita informacja. Eurostat przychyla się do naszych starań o podział statystyczny. Jeśli nie zostałby zmodyfikowany polski podział na regiony statystyczne, tzw. NUTS 2 (Warszawa plus 9 powiatów i reszta województwa), Mazowsze po 2020 r. byłoby statystycznie zbyt bogate, aby móc liczyć na poważne wsparcie z UE. Nie ma już żadnego racjonalnego powodu, aby wracać do absurdalnych pomysłów podziału administracyjnego Mazowsza! – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Dwa regiony

Mazowsze w 2015 r. wytworzyło jedną piątą polskiego PKB. W 2013 r. w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło ono ponad 107 proc. unijnej średniej. Po przekroczeniu tego wskaźnika Mazowsze nie mogłoby już sięgać po pieniądze z unijnych funduszy na rozwój infrastruktury.

O statystyczny podział województwa mazowieckiego na dwa regiony samorząd Mazowsza zabiegał już od kilku lat. Wniosek o uruchomienie procedury został opracowany pod koniec 2015 r. przez rząd Ewy Kopacz. Ostatecznie został złożony w lutym 2016 r.

W ramach podziału statystycznego Mazowsze zostanie podzielone na dwa regiony. Pierwszy obejmował będzie Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: pruszkowskim, grodziskim, warszawskim zachodnim, nowodworskim, legionowskim, wołomińskim, mińskim, otwockim i piaseczyńskim; drugi – resztę Mazowsza. http://www.mazovia.pl/aktualnosci/art,5 ... odzil.html
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Mazowsze zostanie podzielone na dwa obszary

Postautor: Ireneusz » czw lis 10, 2016 3:17 pm

Unia Europejska na Mazowsze spojrzy jak na dwa odrębne rejony - rdzeń z Warszawą i dziewięcioma sąsiednimi powiatami oraz pozostałą część województwa. Dzięki temu obrzeża dostaną dotacje unijne na infrastrukturę.

Zgodnie z decyzją Eurostatu, Mazowsze będzie statystycznie podzielone na Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami oraz resztę województwa, czyli tzw. NUTS 2. Oznacza to, że jest szansa na dotacje unijne z funduszy europejskich po 2020 r. O taki podział zabiegał marszałek Adam Struzik oraz Sejmik Województwa Mazowieckiego. Jak potwierdziła rzeczniczka Eurostatu Tiny Vandewiele procedura prawna dotycząca podziału statystycznego województwa jest prawie sfinalizowana. Ostateczną decyzję musi jeszcze podjąć Komisja Europejska.

Marszałek się cieszy

Po podziale Mazowsza, jeden obszar będzie obejmować Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: pruszkowskim, grodziskim, warszawskim zachodnim, nowodworskim, legionowskim, wołomińskim, mińskim, otwockim i piaseczyńskim. Drugi obejmie resztę województwa.
– Znakomita informacja. Eurostat przychyla się do naszych starań o podział statystyczny. Nie ma już żadnego racjonalnego powodu, aby wracać do absurdalnych pomysłów podziału administracyjnego Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Jak już informowaliśmy, Mazowsze było w latach 2008-2014 najszybciej rozwijającym się regionem Unii Europejskiej pod względem PKB na głowę mieszkańca. Sześć lat temu wynosiło ono niecałe 83 proc. średniej unijnej. Natomiast w 2014 roku – aż 108 proc. To wzrost o ponad 25 punktów procentowych i najlepszy wynik spośród 275 unijnych regionów.

Po statystycznym podziale województwa, po 2020 r. nasz kraj miałby 17 regionalnych programów operacyjnych, a nie jak teraz 16.

Eurostat poinformował, że nowe jednostki NUTS wejdą w życie jeszcze przed końcem roku. Pierwszy zestaw danych będzie dostępny na początku 2018 r., co pozwoli wziąć je pod uwagę konstruując nowy wieloletni budżet UE po 2020 r.

Podział statystyczny to co innego niż administracyjny. Nie oznacza zatem administracyjnego podziału województwa mazowieckiego na dwie części.

Obrazek

Propozycja PiS

Na początku roku politycy odbyli ostrą debatę na temat administracyjnego podziału Mazowsza. Warszawa lub Warszawa z okolicznymi gminami miała być województwem warszawskim. Reszta – pozostać w mazowieckim ze stolicą w Płocku, Radomiu, lub w dwóch miastach.

Propozycję taką złożyło Prawo i Sprawiedliwość przekonując, że biedniejsze regiony Mazowsza otrzymywałyby wówczas więcej środków unijnych (które teraz pochłania głównie Warszawa).

Przeciwnego zdania byli politycy opozycji. Wsparła ich m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i marszałek Adam Struzik. Twierdzili, że bez stolicy reszta Mazowsza zbankrutuje.

Ostatecznie politycy PiS odstąpili od tworzenia nowego województwa warszawskiego.
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 16821.html
Awatar użytkownika
Ireneusz
 
Posty: 1161
Rejestracja: pt cze 04, 2010 1:36 pm

Podział województwa mazowieckiego - jest zgoda KE

Postautor: Redakcja » śr lis 30, 2016 7:18 pm

JEST ZGODA KOMISJI EUROPEJSKIEJ NA PODZIAŁ STATYSTYCZNY MAZOWSZA!

Olbrzymi sukces Mazowsza. Jest zgoda Komisji Europejskiej na podział statystyczny regionu. Od 2018 r. UE będzie traktować Mazowsze nie jako jeden szybko bogacący się region, ale dwie odrębne jednostki statystyczne. Decyzja ta pozwoli Mazowszu korzystać po 2020 r. z funduszy unijnych.

Od 2018 r. Mazowsze będzie statystycznie podzielone na Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami oraz resztę województwa, czyli tzw. NUTS 2. Oznacza to, że jest szansa na dotacje unijne z funduszy europejskich po 2020 r. O taki podział zabiegał marszałek Adam Struzik, Sejmik Województwa Mazowieckiego oraz posłowie i samorządowcy z regionu.

– To nasz wielki wspólny sukces. Udało się nam przekonać KE do podziału statystycznego Mazowsza. Starania o to prowadziliśmy od 2011 r. Dzięki tej decyzji nasz region po 2020 r. może liczyć na poważne wsparcie z UE. Nie ma więc już żadnego racjonalnego powodu, aby wracać do absurdalnych pomysłów podziału administracyjnego. Cóż, jak widać ciężka praca, determinacja i solidne argumenty wygrywają ze szkodliwym populizmem. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę sprawę – posłom, radnym województwa, samorządowcom, ekspertom, ale i mediom, które w rzetelny sposób przedstawiały ten dość trudny temat. Dziękuję też mieszkańcom Mazowsza, od których wielokrotnie słyszałem słowa wsparcia w tej sprawie – podkreśla marszałek Adam Struzik.

29 listopada w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane Rozporządzenie Komisji (UE) w sprawie ustalenia wspólnej klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS). Rozporządzenie to jest rezultatem rewizji wspólnej Klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS).

Na poziomie NUTS 2 województwo mazowieckie, stanowiące dotychczas jedną jednostkę statystyczną tego poziomu, zostało podzielone na dwie jednostki statystyczne: region Warszawski stołeczny – obejmujący Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, wołomińskim, grodziskim, piaseczyńskim, pruszkowskim i warszawskim zachodnim oraz region Mazowiecki regionalny – obejmujący pozostałą część województwa mazowieckiego. W efekcie liczba jednostek tego poziomu wzrasta w Polsce z 16 do 17.
O statystyczny podział województwa mazowieckiego na dwa regiony samorząd Mazowsza zabiegał już od kilku lat. Wniosek o uruchomienie procedury został opracowany pod koniec 2015 r. przez rząd Ewy Kopacz. Ostatecznie został złożony w lutym 2016 r.

Mazowsze w 2015 r. wytworzyło jedną piątą polskiego PKB. W 2013 r. w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło ono ponad 107 proc. unijnej średniej. Po przekroczeniu tego wskaźnika Mazowsze nie mogłoby już sięgać po pieniądze z unijnych funduszy na rozwój infrastruktury.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

więcej informacji: http://www.mazovia.pl/aktualnosci/art,5 ... owsza.html
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński


Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron