Nie uciekniesz przed płaceniem za abonament RTV

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

Opłata audiowizualna w kwocie 6,33 zł miesięcznie

Postautor: Filip » wt sty 31, 2017 10:16 am

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce, by zamiast obecnego abonamentu pobierać miesięcznie tylko 6,33 zł od każdego podatnika - dowiedział się WP money. Opłatę najprawdopodobniej musiałyby płacić także firmy i przedsiębiorcy. Taka propozycja ma zostać przesłana do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki nowej opłacie Telewizja Polska i Polskie Radio będą mogły liczyć na kwotę ok. 2,7 mld zł rocznie.

Opłata audiowizualna maleje w oczach. Jeszcze rok temu miała być naliczana razem z prądem. W marcu 2016 r. ówczesny wiceminister kultury Krzysztof Czabański mówił, że powinna ona wynosić 12-15 zł miesięcznie. Pomysł jednak zarzucono, podobno nie zgodziły się koncerny energetyczne.

Później pojawiła się propozycja prezesa TVP Jacka Kurskiego. W jego wersji wszystkie gospodarstwa domowe mają domyślnie telewizor. A w związku z tym, każde powinno płacić 10-12 zł. Ta propozycja również przepadła, bo miała za dużo wad prawnych.

Teraz nadszedł czas na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT proponuje, by każdy Polak płacił 80 zł rocznie. Opłata miałaby być doliczana do PIT. Dziś teoretycznie każde gospodarstwo posiadające telewizor powinno płacić 22,70 zł miesięcznie, czyli 272 zł rocznie.

- Wysokość takiej opłaty audiowizualnej została przez naszych ekspertów wstępnie oszacowana na kwotę 6,33 zł miesięcznie - przekazał WP money KRRiT.

Nie wiadomo jeszcze, jak duża ma być liczba płatników. KRRiT wystąpiła do Ministerstwa Finansów z prośbą o informacje o liczbie osób prowadzących działalność gospodarczą, a to dlatego, że przedsiębiorcy też mają płacić nową składkę.

Nie wiadomo też, jak dokładnie miałoby wyglądać naliczanie opłaty. Na przykład w jaki sposób traktować małżeństwa, które rozliczają się wspólnie? Powinny płacić tylko jedną opłatę czy dwie? Co z osobami niewykazującymi dochodu? Pytań jest sporo. Te jednak Rada zostawia już ustawodawcom.

- Opracowanie KRRiT może teraz zostać wykorzystane przez inne instytucje odpowiedzialne za stan finansowania mediów publicznych jako podstawa do opracowania projektu ustawy - informuje WP money Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Rada nie ma inicjatywy ustawodawczej, ale przygotowuje koncepcję zmian w prawie na zlecenie rządu. W ramach KRRiT powstał specjalny zespół odpowiedzialny za opłatę audiowizualną. Już na początku stycznia wiceminister kultury Jarosław Sellin przyznawał, że czeka na opracowanie ustawy.

- Konsultujemy i analizujemy przekazywane do nas projekty i koncepcje. Nasze departamenty strategii oraz budżetu i finansów, razem z prawnikami opiniują przedstawiane przez właściwe instytucje propozycje zmiany przepisów w zakresie ustawy abonamentowej - informuje rzeczniczka KRRiT.

Polacy nawet nie zauważą nowej opłaty

Najnowsze oparte są głównie o dokument "Nowy model funkcjonowania mediów publicznych", który powstał, gdy szefem Rady był jeszcze Jan Dworak. Obecny przewodniczący Witold Kołodziejski już kilka miesięcy temu informował WP money, że w jego opinii najlepiej zdecydować się na naliczanie opłaty razem z PIT-em. Stwierdził wtedy, że to "najszybsza i najbardziej elegancka metoda".

- Rzeczywiście (statystyczny Polak - przyp.red.), nie będzie jej widział w stosunku do innych. Jest tak mała, że nikt tego podatku nie odczuje - argumentował Kołodziejski.

W dokumencie z grudnia 2015 roku padała propozycja, by opłata audiowizualna wynosiła 8,33 zł. W nowej wersji Rada zmniejszyła ją o 2 zł miesięcznie.

Licząc, że każdy podatnik płaciłby osobną opłatę, rocznie na media publiczne zebrano by ok. 2,1 mld zł. Kolejne 100 mln zł dorzuciliby rolnicy. Zeszłoroczna propozycja nakazywała też płacić na TVP płatnikom CIT. Ci mieli uiszczać 20-krotność opłaty zwykłego Kowalskiego. To kolejne 600 mln zł. Około 1,5 mln zł dorzuciłyby jeszcze organizacje pozarządowe.

W sumie media publiczne otrzymywałyby rocznie kwotę około 2,8 mld zł. To dużo więcej niż wynosi teraz budżet TVP. I kilka razy więcej niż obecne wpływy abonamentowe. Na przykład na 2016 r. planowano, że będzie to 661 mln zł rozdzielone pomiędzy publiczną telewizję, Polskie Radio oraz rozgłośnie regionalne.

Nie wiadomo, jak na propozycję zmian zareaguje Mateusz Morawiecki. Minister finansów zapewne miałby z tym problem, bo opłata byłaby de facto nowym podatkiem. Urzędnicy podlegli pod Morawieckiego nie pomagają mediom publicznym i teraz, bo nie zmienili niekorzystnych dla TVP i Polskiego Radia interpretacji podatkowych. Od roku zakazują one odliczania podatku VAT. Telewizja Polska traci z tego tytułu kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

TVP się zadłuża, prezes chce zmian

W ostatnich tygodniach prezes PiS w w wywiadach dla rozgłośni regionalnych Polskiego Radia oraz oddziałów terenowych TVP, kilkukrotnie mówił, że "w ciągu kilku tygodni" powinien pojawić się pomysł na zmiany w abonamencie.

- Ustawa już jest gotowa. Mam nadzieję, że niedługo, chociaż oczywiście pewnie znów będą jakieś protesty i próby uniemożliwienia jej uchwalenia i wtedy telewizja publiczna i radio publiczne będą względnie dobrze zaopatrzona - mówił w TVP Rzeszów Jarosław Kaczyński. Zasugerował też, że odpowiednie przepisy mogą zostać uchwalone w ciągu 2-3 miesięcy.

PiS musi reagować szybko, bo mediom publicznym kończą się pieniądze. W zeszłym roku TVP wyemitowało obligacje na kwotę 300 mln zł. Pieniędzy nie przeznaczono na inwestycje, a na bieżące utrzymanie.

Kilkanaście dni temu rok swoich rządów w fotelu prezesa Telewizji Polskiej podsumowywał Jacek Kurski. Na konferencji prasowej narzekał, że od miesięcy nie ma zapowiadanych zmian w abonamencie RTV. Twierdził, że brak pieniędzy oznaczać będzie poważne kłopoty TVP.

- W warunkach, kiedy nie ma realnego wsparcia abonamentowego, budżet realny oznacza "budżet śmierci", tj. skasowanie wydatków na misję o 30 proc., śmierć ośrodków terenowych, odejście od koniecznych inwestycji, jak choćby upgrade do Full HD. De facto oznacza to zwijanie tej firmy - cytował Kurskiego portal Wirtualne Media. http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 46363.html
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1713
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Abonament RTV będą płacić klienci kablówek

Postautor: Ireneusz » ndz lut 19, 2017 7:46 pm

To już przestaje być śmieszne, a pomysły na poprawę ściągalności abonamentu RTV mnożą się w nieskończoność. Kilka dni temu Krzysztof Czabański potwierdził, że trwają już zaawansowane prace nad ustawą wprowadzającą obowiązek przekazywania przez operatorów kablowych danych swoich klientów, którzy będą musieli regulować również abonament na telewizje publiczną. Operatorzy się sprzeciwiają. http://antyweb.pl/abonament-rtv-beda-pl ... -kablowek/
Awatar użytkownika
Ireneusz
 
Posty: 1161
Rejestracja: pt cze 04, 2010 1:36 pm

Nie uciekniesz przed płaceniem za abonament RTV

Postautor: lukaszlukasz » pn lut 20, 2017 2:56 pm

Czyli wszystkimi dostępnymi metodami próbują wyśledzić kto ma dostęp do odbiorników. Sporo osób wyrejestrowało sprzęt i płaci tylko dla kablówki, a nie abonament. Jak przejdzie "ustawa" dotycząca pobierania bazy od operatorów, ukróci się oszukiwanie i zacznie zwiększy ściągalność.
lukaszlukasz
 
Posty: 12
Rejestracja: wt sty 24, 2017 9:22 am

Abonament RTV - poczta przejmie nasze dane od operatorów

Postautor: Filip » śr mar 08, 2017 1:18 pm

Obrazek

Państwo nakaże operatorom platform cyfrowych i kablówek dostarczyć Poczcie Polskiej bazy danych klientów. W ten sposób Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce podnieść ściągalność abonamentu i ratować budżet mediów publicznych. - Nie ma na to naszej zgody - protestuje Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej. Wszystko wskazuje, że na próżno. Prawnicy są przekonani, że PiS dopnie swego.

Nowy abonament miesięczny ma wynieść 6 zł miesięcznie. W myśl nowej ustawy, która trafiła we wtorek pod obrady rządu, wszyscy abonenci usług płatnej telewizji (kablówki, telewizje satelitarne i IPTV) zostaną automatycznie uznani za posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych. Operatorzy zostaną zobowiązani do przekazywania ich danych (imię i nazwisko lub nazwa firmy, adres zamieszkania, rodzaj i numer dokumentu tożsamości) w ciągu 7 dni od zawarcia umowy do specjalnego systemu teleinformatycznego, który ma stworzyć Poczta Polska.

Osoby, które w dniu wejścia ustawy będą miały podpisane umowy z operatorami płatnej telewizji, zostaną potraktowane tak, jakby je dopiero podpisały. W ciągu 30 dni od wejścia w życie nowych przepisów dostawcy usług będą musieli poinformować klientów, że zostali domyślnie uznani za posiadaczy odbiorników telewizyjnych, a ich dane w ciągu 60 dni od wejścia w życie nowelizacji zostaną przekazane Poczcie Polskiej. To nie koniec, poczta będzie mogła żądać od operatorów (np. w celu egzekucji zaległych opłat) przekazania w ciągu 14 dni danych wskazanych klientów.

Poczta Polska zapłaci operatorom za przekazywanie informacji. Będzie to zwrot kosztów plus 6-10 proc. Stawki, sposób ich wyliczenia i przekazania operatorom ustali Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wspólnie z ministrem infrastruktury.

W projekcie zapisano, że umorzone zostaną postępowania egzekucyjne dotyczące zaległości w abonamencie RTV. Nie będą też wszczynane takie postępowania dotyczące ewentualnego niepłacenia wcześniej abonamentu przez użytkowników płatnej telewizji, których dane trafią do systemu Poczty Polskiej.

Nowelizacja wejdzie w życie pół roku od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Po zakończeniu konsultacji społecznych projekt trafi do Sejmu w kwietniu.

- Dlaczego mamy przekazywać dane, które zostały nam powierzone i których zobowiązaliśmy się strzec, innemu operatorowi? Sprawa jest poważna. Chodzi między innymi o lojalność wobec klienta i płatnika oraz wywiązywanie się z umów - przekonuje w rozmowie WP money Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Jego zdaniem co innego umowa społeczna, która zobowiązuje wszystkich obywateli jako właścicieli mediów publicznych do ich utrzymania przez włącznie opłaty do podatku CIT, PIT czy KRUS, a co innego wymuszanie od operatorów przekazywania danych osobowych bez zgody ich właścicieli w celu egzekwowania płatności. - Nie ma na to naszej zgody - protestuje prezes Straszewski.

Jednak wiceminister kultury Paweł Lewandowski i tak zapowiedział włączenie dostawców telewizji płatnej do procesu rejestracji odbiorników. - Regulacja przejściowa przewiduje jednokrotne przekazanie Poczcie Polskiej informacji o abonentach telewizji płatnej i przekazanie im komunikatu o obowiązku rejestracji odbiornika i uiszczania opłat abonamentowych - wyjaśnia.

Czy to zgodne z prawem?

Zapytaliśmy prawników o legalność takich działań. Przypominają oni, że każdy podmiot, niezależnie od tego, czy jest to podmiot prywatny, czy publiczny, jest zobowiązany do przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych. Poczta Polska, pozyskując nawet jednorazowo informacje od dostawców o abonentach, będzie przetwarzała dane osobowe tych osób w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych. Stanie się więc administratorem tych danych.

- Jednocześnie przetwarzanie danych osobowych jest dopuszczalne wyłącznie, gdy zostanie spełniona którakolwiek przesłanka legalizująca takie przetwarzanie danych. W praktyce często podstawą przetwarzania jest zgoda osoby, której dane dotyczą - tłumaczy WP money Miłosz Mazewski, radca prawny w departamencie ochrony własności intelektualnej i danych osobowych krakowskiego oddziału Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Poczta będzie mogła przetwarzać dane także w sytuacji, kiedy wymagać będzie tego prawo i dobro publiczne. Na tej też podstawie będzie mogła żądać udostępnienia danych osobowych od operatorów.

- Z tego też względu dopuszczalnym jest w świetle przepisów żądanie Poczty Polskiej udostępnienia przez poszczególnych dostawców telewizji, danych osobowych abonentów, w celu pobrania opłaty abonamentowej - zaznacza Miłosz Mazewski z Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Nie będzie wyjścia

- Diabeł tkwi w szczegółach - uważa prezes PIKE, który powołuje się na Prawo telekomunikacyjne oraz opinie GIODO. - Konieczna będzie zmiana wielu innych przepisów. W projektowanej ustawie będzie musiał znaleźć się też konkretny przepis, który da nam podstawę do tego byśmy mieli przekazywać te dane Poczcie - mówi Jerzy Straszewski.

Potwierdza to opinia Kancelarii Chałas i Wspólnicy. - Podstawą takiego udostępnienia i przetwarzania danych osobowych musi być konkretny przepis, w tym przypadku regulacja znajdująca się w ustawie zmieniającej prawo o opłatach abonamentowych - wskazuje radca prawny.

Co to oznacza? Właściwie tyle, że w przypadku, gdy taki przepis będzie przewidywał przekazanie danych osobowych Poczcie Polskiej, będzie to obowiązkiem dostawców telewizji, z którym nie będą mogli dyskutować.

A czy my - klienci - będziemy coś w tej sprawie do powiedzenia? Okazuje się, że niewiele. - Abonenci, którzy zawarli umowy nie będą mogli sprzeciwić się takiemu udostępnieniu danych osobowych Poczcie Polskiej, jak również przetwarzaniu tych danych przez Pocztę Polską - rozwiewa wątpliwości Miłosz Mazewski. - Natomiast okoliczność, że przetwarzanie danych przez Pocztę Polską będzie odbywało się w oparciu o wyraźną podstawę prawną zawartą w ustawie, zgoda abonentów na takie przetwarzanie nie będzie potrzebna, brak też będzie konieczności renegocjacji umów abonenckich.

Abolicja

Propozycja MKiDN zakłada jednak pewną formę abolicji dla tych, którzy uchylali się przez lata uiszczaniu opłaty na media narodowe. Resort podkreślił, że przekazanie danych klientów, którzy zawarli umowy z dostawcami telewizji płatnej przed wejściem w życie ustawy, nie znaczy że Poczta będzie mogła egzekwować opłaty za ten okres.

Zgodnie z ustawą, Poczta Polska będzie mogła egzekwować opłaty abonamentowe wobec takich osób jedynie od dnia wejścia ustawy w życie. Jeżeli dokonają one rejestracji w miesiącu, w którym ustawa wejdzie w życie, nie poniosą żadnych konsekwencji dotychczasowego nieuiszczania opłat.

- Ustawa wprowadzi abolicję dla osób, które posiadają zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych. Abolicją zostanie objętych ponad 2 mln gospodarstw domowych - zaznaczył wiceminister kultury - zaznacza wiceminister kultury Paweł Lewandowski. http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 75225.html
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1713
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Będzie abolicja dla niepłacących abonamentu rtv

Postautor: Filip » pn maja 22, 2017 10:46 am

Obrazek

Dla osób, które zapłacą abonament radiowo-telewizyjny za pół roku z góry po wejściu ustawy w życie, będzie abolicja jeśli wcześniej go nie płaciły - zapowiedział w niedzielę w radiu Zet i Polsat News wiceminister kultury Jarosław Sellin.

- Chcemy wyjść z taką propozycją, która spowoduje, że naprawimy sytuację na przyszłość. Ściągalność abonamentu będzie lepsza, a jednocześnie ogłosić pewną abolicję jeżeli chodzi o tych, którzy tego nie robili przez całe lata - zapowiedział wiceminister.

Dodał, że "jeżeli już ktoś zapłaci z góry za 6 miesięcy, to to czego nie robił przez całe lata będzie zapomniane". Od wejścia ustawy abonamentowej w życie będzie na to pół roku - zadeklarował.

Sellin wyjaśnił, że w Polsce jest 19 mediów publicznych, nie tylko telewizja publiczna. Przekonywał, że media te są dobrem narodowym. Podkreślił, że od kilkudziesięciu lat obowiązuje zasada, że za posiadanie radioodbiornika radiowego lub telewizyjnego trzeba płacić abonament na utrzymanie mediów publicznych. Jak zauważył wiceminister, robi to zaledwie 13 proc. gospodarstw domowych. - Trzeba to naprawić, bo jest to permanentne łamanie prawa niepłacenie tego abonamentu - oświadczył.

Według wiceministra, jeśli ustawa abonamentowa wejdzie w życie, to pozyskując informację od operatorów telewizji kablowych czy operatorów naziemnej telewizji cyfrowej, "poinformujemy te osoby, że skoro mają odbiornik, to powinni płacić abonament".

Zaznaczył, że jeżeli taka osoba zacznie płacić abonament od momentu wejścia ustawy do przodu, to "nic złego jej nie spotka", z powodu wcześniejszego niepłacenia abonamentu. - Chcemy nie rozliczać, a naprawić sytuację do przodu - zapewnił Sellin.

Przygotowany przez resort kultury projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych trafi prawdopodobnie w przyszłym tygodniu pod obrady Rady Ministrów. Jak poinformował w ubiegłym tygodniu Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Komitet wprowadził jedną istotną zmianę wydłużenia vacatio legis do 3 miesięcy. W pierwotnym projekcie był to miesiąc.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską.

Poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Zgłoszenia te będą przekazywać Poczcie, co spowoduje, że osoby zawierające umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będą musiały osobno dokonywać rejestracji odbiornika.

Projekt zakłada, że Poczta Polska będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika.

Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnie pięć lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja, przekraczała 3 mld zł. http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 22673.html
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1713
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Nie uciekniesz przed płaceniem za abonament RTV

Postautor: Filip » czw maja 25, 2017 7:31 am

Pominięty wątek nowej ustawy o abonamencie RTV. Możliwe, że będziesz musiał za karę płacić kilka lat wstecz (...) http://natemat.pl/208819,prawo-nie-dzia ... -abonament
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1713
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Rewolucja abonamentowa gotowa - wszyscy będą opłacać aboname

Postautor: Filip » czw maja 25, 2017 6:58 pm

Rząd na środowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy o abonamencie RTV. Ma on zwiększyć skuteczność pobierania opłat.

"Aby poprawić pobór abonamentu zaproponowano włączenie dostawców usług płatnej telewizji do procesów rejestracji odbiorników oraz identyfikacji podmiotów, które muszą płacić abonament" - wskazało Centrum Informacyjne Rządu.

Zgodnie z projektem dostawcy tych usług będą mogli odbierać od swoich klientów zgłoszenia rejestracyjne odbiorników oraz przekazywać je operatorowi wyznaczonemu, pobierającemu opłaty abonamentowe, czyli Poczcie Polskiej.

Płatne telewizje będą przekazywać dane o swoich klientach

"Dostawcy tych usług będą także musieli przekazywać Poczcie Polskiej informacje o wszystkich zawieranych umowach. Poczta Polska miałaby przy tym prawo żądania informacji od dostawców usług telewizji płatnej o poszczególnych klientach korzystających z tych usług" - czytamy w komunikacie CIR. Jak zapewniono, dane osobowe podmiotów, które muszą płacić abonament, byłyby odpowiednio zabezpieczone, zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych.

CIR zaznaczył, że w proponowanych przepisach zaproponowano także łatwiejszą rejestrację odbiorników przez osoby korzystające z usług płatnej telewizji. Odbiorcy tych usług będą mieli możliwość zarejestrowania odbiornika za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji. "Przy zawarciu umowy dostawca usług telewizji płatnej musiałby przekazać klientowi informację o obowiązku zarejestrowania odbiornika oraz uregulowania opłat abonamentowych" - wskazano.

"Klient byłby też poinformowany, że niektóre jego dane osobowe zostaną przekazane Poczcie Polskiej" - dodano.

CIR poinformował, że zgodnie z propozycją dostawcy płatnej telewizji przekażą także jednorazowo Poczcie Polskiej informację o dotychczasowych swoich odbiorcach oraz podadzą swoim klientom komunikat, że umowa o dostarczenie płatnej telewizji łączy się z posiadaniem odbiornika telewizyjnego, który podlega obowiązkowej rejestracji. "Dostawcy usług telewizji płatnej będą musieli również poinformować swoich klientów w komunikacie, że przekażą ich niektóre dane osobowe Poczcie Polskiej" - doprecyzowano.

Poczta Polska zajmie się abonamentem RTV

Projekt zakłada ponadto, że wszystkie czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień będą nadal realizowane przez Pocztę Polską. "Dostawca płatnej telewizji będzie jedynie pośredniczył, o ile tak zdecyduje klient, w procedurze zgłoszenia odbiornika do rejestracji oraz udzielał informacji niezbędnych do identyfikacji podmiotu obowiązanego do wnoszenia opłat abonamentowych" - napisano w komunikacie CIR.

"Brak dokonania rejestracji za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji nie będzie wpływał na ważność umowy o dostarczanie tej telewizji, ani na sposób świadczenia usług przez dostawcę. Osoba, która nie zarejestruje odbiornika (w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem dostawcy) będzie – tak jak dotychczas – podlegała opłacie za używanie niezarejestrowanego odbiornika w wysokości 30-krotności opłaty abonamentowej" - czytamy w komunikacie.

Zapłacą dostawcy płatnej telewizji

Propozycja przyjęta przez rząd przewiduje też odpłatność za wszystkie obowiązki nakładane na dostawców telewizji płatnej, które będą tworzyły koszty po ich stronie. Wysokość rekompensaty określi w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

CIR w środowym komunikacie zwrócił uwagę, że obecnie, mimo istniejącego obowiązku płacenia abonamentu od posiadanych odbiorników radiowych i telewizyjnych, jedynie niewielka część gospodarstw domowych i przedsiębiorców (odpowiednio: ok. 13 proc. i ok. 12 proc.) płaci abonament. "W efekcie, działalność misyjna radiofonii publicznej finansowana jest w ok. 60-80 proc. z abonamentu, zaś koszty misji TVP (w latach 2014-2015) – jedynie w ok. 30 proc." - podał CIR.

Polska w ogonie medialnych nakładów

W efekcie nakłady na media publiczne w Polsce są na najniższym poziomie w całej Unii Europejskiej. Ponadto Polska ma największy wśród krajów europejskich ubytek w poborze opłat abonamentowych.

"Od 1994 r. notowany jest stały spadek liczby zarejestrowanych abonentów RTV: w 1993 r. było ich 10,9 mln, w tym niespełna 1,2 mln zwolnionych z wnoszenia opłat, natomiast w 2015 r. zarejestrowanych abonentów było 6,9 mln, w tym 3,17 mln zwolnionych" - napisano w komunikacie. Tymczasem w Polsce - jak podkreślono - jest ok. 13,6 mln gospodarstw domowych.

CIR przytoczył też dane GUS, z których wynika, że w ok. 97 proc. gospodarstw domowych znajdują się odbiorniki telewizyjne. "Około 66 proc. gospodarstw domowych korzysta z usług dostawców telewizji płatnej, w tym operatorów sieci kablowych, satelitarnych platform cyfrowych, itd." - dodano w komunikacie. http://businessinsider.com.pl/media/tv- ... kt/1gm71c5
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1713
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Nowy abonament RTV - kablówki boją się że stracą klientów

Postautor: Filip » czw cze 01, 2017 7:43 pm

Obrazek

Nowa ustawa ma zmusić klientów płatnej telewizji do opłacania abonamentu RTV. Tego obawiają się najwięksi w Polsce dostawcy usług telewizji kablowej i satelitarnej. Nie bez powodu - klienci mogą rezygnować z usług, byle tylko ich dane nie trafiły do Poczty Polskiej. I przejść na cyfrową naziemną telewizję lub zainteresować się telewizją w internecie.

Władza chce zmusić do płacenia niepopularnego wśród Polaków abonamentu RTV. Pod obrady Sejmu trafił już z Rady Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji. W środę skierowany został do pierwszego czytania i wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nowe przepisy zostaną bardzo szybko przegłosowane w Sejmie.

Główną przyczyną szybkiego tempa prac są problemy finansowe Telewizji Polskiej. Przychody TVP wyniosły w ub. r. 1,4 mld zł, czyli o 8 proc. mniej niż w 2015 r. Mniejsze wpływy to m.in. efekt abonamentu - z tej daniny do Telewizji Polskiej trafiło 365,5 mln zł. To o prawie 10 proc. mniej niż rok wcześniej.

Co ma zmienić nowa ustawa? Głównym pomysłem jest znalezienie osób, które dotąd nie płaciły obowiązkowego abonamentu RTV, a powinny to robić. Takich władza szuka wśród klientów płatnej telewizji - czyli kablówek (takich jak UPC czy Multimedia), płatnych platform satelitarnych (jak np. Cyfrowy Polsat) lub operatorów telekomunikacyjnych. Założenie nowej ustawy jest takie, że skoro ktoś płaci za telewizję np. kablówce, to znaczy, że telewizor ma.

Po wejściu nowego prawa w życie, firmy te dostaną 30 dni na poinformowanie klientów, że przekazują Poczcie Polskiej dane. Imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL lub inny numer identyfikacyjny jak NIP czy KRS pozwolą Poczcie zidentyfikować kto nie płaci, a powinien.

A co, jeśli dostawcy płatnej telewizji tego nie zrobią? Grożą im kary finansowe. Wysokie, nawet do 5 proc. przychodu, jakie spółka uzyskała z tytułu dostarczania usług telewizji płatnej w poprzednim roku podatkowym.

Czy klienci uciekną przed abonamentem?

Formalnie obowiązek płacenia abonamentu mają gospodarstwa domowe, posiadające odbiornik radiowy lub telewizyjny. W tym roku to 245,15 zł rocznie (po zniżkach). Polacy jednak niechętnie płacą na media publiczne. Na 13,6 mln gospodarstw domowych abonament zapłaciło w ub. r. ledwie 1,12 mln. Poza tym 3,5 mln gospodarstw domowych co prawda ma zarejestrowane odbiorniki, ale jest zwolniona z płacenia (głównie to osoby starsze).

Telewizję płatną (kablówki i satelitarną) ma w Polsce 9 mln gospodarstw domowych. Ustawa ma zwiększyć liczbę płatników o około 3,5 mln. I to dla spółek jest problem. W ustawie zapisano, że dostawcy mają Poczcie Polskiej podawać datę rozpoczęcia usługi, ale już nie jej zakończenia. Co sugeruje, że prawo dotyczy tylko aktywnych usług. Innymi słowy - tych klientów, którzy po wejściu w życie ustawy nadal będą płacili za telewizję.

- Widzimy już pierwszy odpływ klientów, którzy nie chcą płacić abonamentu - narzekał Andrzej Rogowski, szef Multimedia Polska na wtorkowej konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w Sopocie.

UPC, największy operator sieci kablowych w Polsce nie odpowiedział na nasze pytania. Z kolei Cyfrowy Polsat zamiast o odpływie klientów woli przekonywać, że operatorzy nie powinni udostępniać ich danych. https://finanse.wp.pl/nowy-abonament-rt ... 579022977a
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1713
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Jak nie płacić abonamentu RTV?

Postautor: Filip » wt cze 06, 2017 7:06 pm

Jak nie płacić abonamentu? Lizut zdradza patent: Wtedy Kurski nie sprawdzi, czy mamy telewizor. - To jest ustawa - powiem brutalnie - przygotowana dla frajerów. To mityczne uszczelnienie abonamentu ma polegać na tym, że operatorzy platform cyfrowych mają na nas donieść - stwierdził w audycji "A teraz na poważnie" w Radiu TOK FM Mikołaj Lizut. I za chwilę zdradził prosty sposób, jak uniknąć obowiązkowej opłaty, którą rząd PiS chce ściągać w ramach abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Zgodnie z założeniami nowej ustawy nadawcy telewizji kablowych i satelitarnych będą zobowiązani do przekazania Poczcie Polskiej danych swoich klientów, którzy wykupili u nich swoje pakiety telewizyjne. Jak przekonywał dzisiaj w "Poranku Radia TOK FM" wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, zmiana przepisów jest konieczna, bo "miliony gospodarstw domowych uchylają się od płacenia abonamentu".

W czasie rozmowy z Krzysztofem Luftem, byłym członkiem KRRiT, prowadzący audycję zauważył, że jest jeden sposób, który pozwoli nie płacić abonamentu.

- Teraz zdradzam patent, jak abonamentu nie płacić. Wystarczy przesiąść się na naziemną telewizję cyfrową i wtedy Jacek Kurski nie ma sposobu sprawdzić, czy mamy telewizor - powiedział Mikołaj Lizut.

Przy tej okazji Krzysztof Luft zwrócił uwagę, że nowelizacja ustawy, którą forsuje rząd PiS budzi poważne wątpliwości prawne.

Jeden to ten, że operatorzy mają przekazywać dane osobowe, co budzi wątpliwości prawników, bo ci którzy podpisywali umowy 10, 5 lat temu, nie byli uprzedzeni, że ich dane mogą być przekazane do jakiegoś urzędu państwowego. Ale ktoś by musiał o tym stwierdzić, a nie ma komu, bo Trybunału Konstytucyjnego nie ma. I drugi, to nierówność wobec prawa, bo regulacja obejmuje tylko tych, którzy mają umowy z operatorami kablowymi. Natomiast, ci którzy korzystają z naziemnego sygnału, czyli mają antenę wystawioną na dachu, to już nie są objęci tą regulacją, bo nie mają żadnej umowy z żadnym operatorem
- zwrócił uwagę Krzysztof Luft.

- A oferta telewizji naziemnej jest coraz lepsza - dodał Lizut. http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,2192 ... urski.html

POLECAM DO PRZECZYTANIA RÓWNIEŻ:

"Nowy" abonament nie zmieni twojej umowy z kablówką. Jest jednak furtka, by ją rozwiązać http://businessinsider.com.pl/media/tv- ... ym/e9mwh3t
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1713
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Odbiorcy kablówki nie chcą TVP. Jest możliwość wyłączenia

Postautor: Filip » śr cze 07, 2017 6:39 pm

Obrazek

Jedna z organizacji zrzeszających dostawców telewizji satelitarnych i kablowych - Mediakom -poinformowała, że istnieje możliwość wyłączenia kanałów Telewizji Polskiej z oferty poszczególnych dostawców kablówki.

Zarząd Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom poinformował, że klienci firm zrzeszanych przez organizacje coraz częściej występowali do operatorów z pytaniem o możliwość wyłączenia programów TVP z oferty programowej. W związku z pytaniami, w sprawie sporządzona została opinia prawna.

„Na pytanie zdefiniowane następująco: >>Czy możliwe jest wypowiedzenie umów na reemisję programów TVP, a w dalszej konsekwencji wyłączenie programów tego nadawcy z ofert operatorów telewizji płatnej?<< – otrzymaliśmy odpowiedź twierdzącą z zastrzeżeniem, że w stosunku do programów: TVP HD, TVP Info, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Sport, TVP ABC, TVP Rozrywka, TVP Seriale należy zachować tryb wypowiedzenia umów określony w umowach zawieranych pomiędzy TVP SA, a operatorami” – poinformował w komunikacie Mediakom. Oznacza to, że telewizyjną jedynkę, dwójkę oraz kanały regionalne dostawcy muszą nadawać klientom.

Mediakom zrzesza około 30 operatorów, którzy usługi telewizyjne dostarczają kilkudziesięciu tysiącom klientów.

/ Źródło: Wprost.pl / Mediakom https://www.wprost.pl/kraj/10058905/Odb ... nalow.html

+

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/no ... peratorami
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1713
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

To może być niezawodny sposób na uniknięcie abonamentu RTV

Postautor: Kacperek » czw cze 08, 2017 7:38 pm

Obrazek

To może być niezawodny sposób na uniknięcie abonamentu RTV. Pomysł podrzucił... resort infrastruktury. Jak uniknąć płacenia abonamentu RTV? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, którym nie podoba się rządowy sposób na "uszczelnienie" systemu finansowania mediów publicznych. Najczęściej pada pomysł wypowiedzenia umowy z kablówką, ale możliwe, że wcale nie trzeba będzie posuwać się tak daleko. Na potencjalnie zabójczo skuteczną "metodę na abonament" wskazał resort infrastruktury w toku prac nad ustawą.

Choć każda rodzina, która posiada telewizor, powinna płacić abonament RTV, to wielu Polaków tego nie robi. I to od lat. Część w ogóle nie rejestruje odbiorników, ale nawet większość osób, które to zrobiły, i tak nie płaci.

Rząd postanowił to zmienić i za pomocą nowych przepisów chce przymusić wszystkich opornych do zrzucania się na media publiczne. "Uszczelnienie" systemu ma polegać na wprowadzeniu domniemania, że osoba, która ma umowę z kablówką lub platformą cyfrową, posiada telewizor.

Zbliżające się przymusowe przekazywanie Poczcie Polskiej danych klientów przez opreratorów telewizyjnych wywołuje spore emocje, a wiele osób już zaczęło wypowiadać umowy, byle nie dać się wkręcić do machiny abonamentowej.

Faktycznie, nowe przepisy zakładają, że operatorzy platform telewizyjnych będą musieli przekazywać dane aktywnych klientów. Jeśli ci ostatni z takich usług zrezygnują, ich dane Poczcie Polskiej nie będą przekazane.

Okazuje się, że abonamentu prawdopodobnie będzie można uniknąć bez działania zgodnie z zasadą "na złość mamie odmrożę sobie uszy", czyli bez ograniczania sobie wyboru dostępnych kanałów telewizyjnych. Dość prostą receptę na uniknięcie abonamentu RTV podało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Resort Andrzeja Adamczyka w połowie marca zgłosił swoje uwagi do forsowanych przez MInisterstwo Kultury przepisów. Wskazał, że proponowane przez resort kultury przepisy o abonamencie RTV opierają się na instytucji domniemania prawnego, ale jednocześnie jest to "domniemanie wzruszalne", czyli takie, które można obalić dowodem przeciwnym.

"Próba wzruszenia domniemania będzie sprowadzać się do przeprowadzenia dowodu na okoliczność nieposiadania odbiornika telewizyjnego" - stwierdza resort.

"Brak możliwości przeprowadzenia takiego dowodu w oparciu o dokumenty wpłynie negatywnie na prowadzone postępowania administracyjne, które będą wymagały przesłuchiwania świadków, a w przypadku ich braku - opierania rozstrzygnięcia administracyjnego o oświadczenie odebrane od strony" - wyjaśniono.

W praktyce chodzi o to, że wystarczy, by osoby chcące uniknąć płacenia abonamentu złożyły oświadczenie, że nie posiadają odbiornika TV, a Poczta Polska będzie musiała to uznać. Szczególnie w sytuacji, gdy takie oświadczenia złoży duża liczba osób, przeprowadzenie postępowania w tej sprawie w każdym przypadku będzie bowiem zupełnie nierealne.

Resort infrastruktury przekonuje, że wprowadzanie do ustawy o abonamencie instytucji domniemania prawnego jest błędem. "Takie rozwiązanie negatywnie wpłynie na tempo prowadzonych postępowań i może nie przynieść
oczekiwanych efektów w postaci poprawienia ściągalności opłaty abonamentowej" - ostrzega resort Andrzeja Adamczyka. https://finanse.wp.pl/to-moze-byc-nieza ... 303132289a
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1443
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Sposoby na kablówkę i abonament RTV

Postautor: Kacperek » czw cze 15, 2017 5:40 pm

Sposoby na kablówkę i abonament RTV. Jak uniknąć kosztów i nie dać się spisać Poczcie Polskiej? Nadchodzące "uszczelnienie" systemu poboru abonamentu RTV wywołuje niepokój u wielu abonentów kablówek i platform cyfrowych. Nowe przepisy wymuszą na operatorach tych usług przekazanie danych swoich klientów Poczcie Polskiej, co umożliwi jej ściąganie z nich abonamentu RTV. Jak bez kosztów zerwać umowę z kablówką i uniknąć transferu swoich danych? Są na to sposoby.

"W ogóle nie oglądam TVP, więc nie będę płacił abonamentu". "To jest tuba propagandowa rządu, nie będę tego finansował". "Nie zgadzam się, by bez mojej zgody moje dane trafiły do Poczty Polskiej".

Powody, dla których wielu klientów sieci kablowych i platform cyfrowych sprzeciwia się nowym przepisom o poborze abonamentu, są różne. Łączy ich za to chęć wymknięcia się nowym regulacjom, które mają zacząć obowiązywać jeszcze w czasie wakacji.

Jak pokazuje badanie przeprowadzone agencję mediową MEC, aż trzy czwarte klientów kablówek i platform cyfrowych sprzeciwia się przekazywaniu ich danych Poczcie Polskiej. Nawet 1,5 mln klientów zapowiada rezygnację z ich usług.

Rozwiązanie umowy z operatorem płatnej telewizji przed wejściem w życie nowych przepisów może jednak okazać się kosztowne. Umowa tego typu jest tak skonstruowana, że jeśli klient postanowi ją przedwcześnie zerwać, musi zapłacić operatorowi równowartość przyznanej ulgi w ramach promocji. Oczywiście proporcjonalnie do czasu, o który "skraca sobie" tę umowę.

Na szczęście istnieje furtka, która pozwala zakończyć taką umowę bez żadnych konsekwencji finansowych, nawet jeśli niedawno została podpisana na dwa lata. Jaki to sposób?

W ciągu roku sieci kablowe średnio dwukrotnie wprowadzają nowe promocje lub lepszej jakości usługi w dotychczasowych cenach. Dla klienta jest to korzyść, ale jednocześnie okazja, by taką umowę bezceremonialnie zerwać.

Obowiązujące w Polsce dają nam bowiem prawo odstąpić od umowy, gdy operator dokonuje zmian w cenniku, regulaminie lub ofercie programowej. Gdy zostanie wycofany nawet jeden dotychczas dostępny program, możemy zrezygnować z kablówki - bez konieczności zwrotu przyznanej ulgi lub zapłaty kary umownej.

Warto zaznaczyć, że operator nie może zabezpieczyć się przed tym za pomocą zapisu w umowie. "Operator zastrzega sobie prawo do zmiany programów wchodzących w skład poszczególnych pakietów" - to klauzula niedozwolona. Jest nie tylko nieważna, ale nawet naraża operatora na konsekwencje prawne.

Pamiętajmy, że wchodzące niedługo w życie przepisy o przymusowym przekazywaniu danych Poczcie Polskiej nie są podstawą do zastosowania klauzuli o zmianie warunków umowy. Jeśli zmiana warunków umowy wynika bezpośrednio ze zmiany przepisów prawa, nie możemy skorzystać z tego przywileju.

Co w sytuacji, gdy operatorzy, świadomi możliwych konsekwencji, przestaną wprowadzać zmiany usług, nie dając klientom pretekstu do ucieczki? W tej sytuacji w grę wchodzi jeszcze jeden sposób - przepisanie umowy na babcię lub dziadka.

Zgodnie z obowiązującymi od lat przepisami, osoby powyżej 75 lat są zwolnione z płacenia abonamentu. Oznacza to, że jeśli mają umowę z kablówką lub platformą cyfrową, nawet jeśli ich dane zostaną przekazane Poczcie Polskiej, nic z tego nie wyniknie.

Jak w praktyce miałby wyglądać scenariusz akcji "oddaj babci kablówkę"? Dokonujemy cesji naszej umowy z kablówką na babcię, która ma ukończone 75 lat i nadal korzystamy z telewizji, jak dotychczas. Po wejściu nowych przepisów w życie, operator kablówki przekazuje aktualne dane swoich klientów, czyli już naszej babci. Nasze dane pozostają bezpieczne.

Zaznaczmy, że jeśli babcia nie mieszka z nami, taki sposób oznacza omijanie przepisów abonamentowych. Jeśli bowiem mamy w domu telewizor, musimy za niego płacić. Egzekwowanie tego idzie jednak państwu bardzo słabo, stąd nowe przepisy wymuszające na operatorach płatnej telewizji przekazywanie danych klientów Poczcie Polskiej.

Metoda "na babcię" ma jednak jeden potencjalny słaby punkt - w umowach z kablówkami zazwyczaj jest zapis uniemożliwiający dokonania ich cesji na inną osobę.

W sytuacji, gdy operatorzy płatnej telewizji będą mieli do czynienia z masowym odpływem klientów, może okazać się, że chętnie przymkną na to oko, byle zatrzymać u siebie klienta. Nawet jeśli średnia wieku ich abonentów miałaby gwałtownie wzrosnąć. https://finanse.wp.pl/sposoby-na-kablow ... 339642497a
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1443
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Kablówki nie przekażą twoich danych Poczcie Polskiej

Postautor: Filip » pt cze 30, 2017 9:47 pm

Obrazek

Kablówki nie przekażą twoich danych Poczcie Polskiej. PiS chce się wycofać z kontrowersyjnej ustawy. Ustawa dotycząca sposobu ściągania z Polaków abonamentu RTV miała zostać uchwalona jeszcze w te wakacje. Jednak jak wynika z informacji, do których dotarła "Wyborcza", projekt schowano do szuflady.

Gdyby założenia nowej ustawy weszły w życie zgodnie z planem, to być może jeszcze w tym roku Polacy zapłaciliby pierwszy abonament RTV. Kwota - 22 zł 70 gr miesięcznie - byłaby ściągana nie tylko z osób, które zarejestrowały odbiornik telewizyjny, ale również wszystkich posiadających dostęp do kablówki czy platformy cyfrowej.

Obecnie, mimo istniejącego obowiązku płacenia abonamentu, uiszcza go nie więcej niż 12 proc. gospodarstw domowych. To mniej więcej pokazuje, jaki Polacy mają stosunek do kolejnej obowiązkowej opłaty.

"Gazeta Wyborcza" donosi, że właśnie z tego powodu, czyli strachu przed utratą elektoratu, PiS zamierza odłożyć w czasie wprowadzenie abonamentu. Partia rządząca boi się, że wyborcy mogą nie znieść kumulacji w postaci wchodzącej w życie od września reformy edukacji i nowego rachunku.

Problem w tym, że przekazywanie danych naszych klientów Poczcie Polskiej i Telewizji Polskiej jest sprzeczne z konstytucją. Zakazują też tego przepisy o ochronie danych osobowych i prawo telekomunikacyjne. To nie jest tak, że ktoś może przyjść i zażądać od nas danych osobowych naszych klientów - tłumaczył w rozmowie z Next.gazeta.pl Krzysztof Kacprowicz, prezes firmy Mediakom. http://next.gazeta.pl/next/7,151003,220 ... padku.html
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1713
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Co zamiast abonamentu? TVP na nowy plan

Postautor: Kacperek » sob lip 01, 2017 6:27 pm

Obrazek

PiS przestraszyło się wyborców i pomysł uszczelnienia abonamentu RTV trafił do sejmowej „zamrażarki”. A co z finansami TVP? Uratuje je rząd! Jak ustalił Fakt, prezes Jacek Kurski (51 l.) zaciągnie w Banku Gospodarstwa Krajowego gigantyczny kredyt na koszt podatników! 800 mln zł – na tyle według naszych informacji – opiewa umowa pożyczki dla Telewizji Polskiej.

TVP kierowana przez Kurskiego jest w fatalnej kondycji finansowej. Wpływy z reklam drastycznie spadły. Na większe wpływy z abonamentu nie ma co liczyć w najbliższym czasie. Wszystko dlatego, że – jak poinformowała „Gazeta Wyborcza” – prace nad projektem uszczelniającym pobór abonamentu (miał zostać uchwalony w wakacje) zostały przerwane. PiS przestraszyło się reakcji mniej zamożnych wyborców, dla których prawie 23 zł miesięcznie to zauważalny ubytek w portfelu i kolejny podatek do zapłacenia.

A przecież jesienią czeka rząd stanięcie oko w oko z zamieszaniem związanym z likwidacją gimnazjów, a potem wprowadzeniem sieci szpitali. Pomysł zwiększenia ściągalności abonamentu m.in. przez zmuszenie sieci kablowych do przekazania państwu danych swoich klientów, już zebrał w internecie ogromne grono przeciwników.

Decyzja władz PiS ucieszyła w partii osoby niechętne Kurskiemu. Ich frakcja rośnie w siłę. Mają nadzieję, że kłopoty finansowe i organizacyjne TVP ostatecznie go pogrążą. – Kurski liczy na to, że ciało, które może go odwołać, zbierze się dopiero w połowie września i to termin dający mu nadzieję, że uda się odbić od dna – mówi nam polityk PiS.

Gigantyczna pożyczka zaciągnięta w BGK może poprawić sytuację Kurskiego, ale nie TVP. W ubiegłym roku telewizja pożyczyła już 300 mln zł! – To razem ponad miliard do oddania, totalne szaleństwo! – mówi nasz rozmówca z TVP. Jego zdaniem obecna sytuacja nie rokuje poprawy kondycji finansów TVP. A kto ostatecznie zapłaci za kredyt na ratunek Kurskiemu? Pan, pani, społeczeństwo... http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/ ... tu/h9372mt
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1443
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Wszyscy zapłacą na TVP w podatku

Postautor: Kacperek » czw lip 13, 2017 7:03 pm

Resort kultury ma już gotowy projekt nowej ustawy, która ma zastąpić obecny dziurawy system abonamentowy. Nowa opłata na media publiczne ma być doliczana do podatku. Wyniesie od 6 do 8 zł miesięcznie.

Od dawna wiadomo, że obecny przestarzały system abonamentowy jest nie do utrzymania. Obecnie abonament, z którego finansowana jest działalność Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, płaci jedynie milion gospodarstw domowych (a według GUS telewizor ma w domu ponad 13 mln gospodarstw).

PiS próbował reanimować ten system, włączając operatorów kablowych w proces pobierania abonamentu - mieliby przekazywać dane swoich klientów Poczcie Polskiej, odpowiedzialnej za rejestrację odbiorników i ściąganie abonamentu. Prace na ustawą forsowaną od kilku miesięcy zostały jednak w ostatnich tygodniach wstrzymane. Bardzo możliwe, że nowelizacja całkowicie trafi do kosza.

Tymczasem resort kultury przygotował nowy projekt, mający całkowicie zmienić system poboru abonamentu. Odchodzi on od obowiązku rejestracji odbiorników i powiązania z nimi opłaty na media publiczne.

Oto jego najważniejsze założenia:

Nowa opłata abonamentowa wyniesie między 6 a 8 zł miesięcznie. Doliczana będzie co miesiąc do składki PIT lub KRUS (w zależności od tego, w jakiej formie rozlicza się dana osoba) i odprowadzana tak jak składka zdrowotna. Opłata ma zacząć obowiązywać od 2019 roku. Na nową opłatę musi zgodzić się Komisja Europejska
- Projekt dotyczący systemowych zmian poboru opłaty abonamentowej jest już gotowy. W ciągu kilku najbliższych tygodni okaże się, czy będzie on wymagał notyfikacji w Komisji Europejskiej - powiedział wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

W najbliższym czasie resort opublikuje komunikat o pomocy publicznej dla mediów.

- To taka specjalna procedura, która dotyczy finansowania mediów ze środków publicznych w UE, w której zobowiązujemy się do tego, co to jest misja publiczna i na co mają dokładnie iść pieniądze z abonamentu. Ten komunikat powinien być wdrożony w ciągu kilku tygodniu i powinien ułatwić nam rozmowy z Unią w odniesieniu do notyfikacji - mówił wiceszef MKiDN.

Lewandowski poinformował, że ostateczna wysokość miesięcznej opłaty będzie znana, dopiero gdy podliczona zostanie liczba osób zwolnionych z uiszczania tej opłaty (obecnie np. połowa z 6,5 mln gospodarstw domowych, która zarejestrowała odbiorniki, zwolniona jest ustawowo z płacenia na rzecz mediów publicznych).

- W ramach pomocy publicznej, a za taką Unia uważa abonament radiowo-telewizyjny, możemy udzielić wszystkim państwowym mediom wsparcia nieprzekraczającego 3 mld zł rocznie. W związku z tym musimy ustalić stawkę na takim poziomie, żeby suma wpłat nie przekroczyła tej wartości- tłumaczył Lewandowski.

Środki pozyskane z nowej opłaty będą odprowadzane do funduszu, którym tak jak obecnie będzie zarządzała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. To ona ma w dalszym ciągu rozdzielać pieniądze z abonamentu pomiędzy publiczne radio i telewizję.

Prace nad podobną opłatą, finansująca działalność TVP i PR, prowadziła w zeszłej kadencji Sejmu też Platforma Obywatelska. Mimo zapowiedzi projekt nigdy nie wyszedł z resortu kultury i nie trafił do Sejmu.

W kilku punktach:
- Resort kultury kończy pracę nad nową opłatą, która zastąpi obecny abonament
- Opłata wynosić ma od 6 do 8 zł miesięcznie i będzie doliczana do składki PIT lub KRUS
- By ją wprowadzić najprawdopodobniej potrzebna będzie tzw. notyfikacja w Unii Europejskiej http://businessinsider.com.pl/media/tv- ... ku/1zww8xc
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1443
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron