Bezpieczna droga krajowa nr. 7 w granicach gminy Lesznowola

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Lesznowola, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Czy na drodze krajowej nr. 7 w gminie Lesznowola jest niebezpiecznie?

Czas głosowania minął pt lis 01, 2013 7:16 pm

Tak
9
75%
Nie
3
25%
 
Liczba głosów : 12

Bezpieczna droga krajowa nr. 7 w granicach gminy Lesznowola

Postautor: Kamil M » pn wrz 02, 2013 7:16 pm

Blisko miesiąc zbierania podpisów pod wnioskiem o instalację kamer dla wjeżdżających na czerwonym świetle na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej i ul. £ączności w £azach został zakończony. W sumie udało się zebrać 67 podpisów mieszkańców pod tą inicjatywą obywatelską. Pisma wraz z podpisami zostały wysłane Do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym i Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie. Wniosek zyskał już akceptację Urzędu Gminy Lesznowola, co z pewnością pomoże nam w jego realizacji. Teraz pozostało nam czekać na odpowiedź wszystkich urzędów w tej sprawie.

Pismo jakie zostało wysłane do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym i Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie:

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o zainstalowanie kamery wyłapujących wjeżdżających na czerwonym świetle na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej z ul. £ączności w £azach na drodze krajowej nr 7 w Gminie Lesznowola w Powiecie Piaseczyńskim.

Niestety wielu kierujących z premedytacją wjeżdża na czerwonym świetle na w/w skrzyżowanie przez to wcześniej czy później dojdzie do wypadku samochodowego. Podobne systemy są skutecznie instalowane w całym kraju i odnoszą sukcesy na polu walki z piratami drogowymi. W Koszalinie po zainstalowaniu podobnej kamery w ciągu czterech miesięcy wyłapano, aż 260 kierowców wjeżdżających na czerwonym świetle!. Podejrzewam, że na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej i ul. £ączności w £azach ten wynik zostałby pobity!. Nie ważne o której godzinie jestem w okolicach skrzyżowania to widzę pojazdy wjeżdżające na czerwonym świetle. Pytanie pozostaje ile jeszcze bezkarni będą kierowcy jadący z Warszawy i do Warszawy?. Tylko dzięki czujności mieszkańców sołectwa £azy udaje się wielokrotnie uniknąć wypadku!.

Mam nadzieję, że tym razem Państwo podejmiecie temat dotyczący poprawy bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 7 w sołectwie £azy. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy doszło do dwóch kolejnych wypadków. Jeden zdarzył się w dniu 20 lipca 2013 r. na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej i ul. Przyszłości w £azach, a drugi w dniu 28 lipca 2013 r. na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej i ul. Słonecznej w Sękocinie Lesie. Statystyki wypadków na drodze krajowej nr 7 nigdy nie ulegają zmniejszeniu. Duża winna za ten stan rzeczy leży po stronie piaseczyńskiej policji, która zbyt mało kieruje posiłków do patrolowania tej drogi. Stąd potrzebne są takie inicjatywy jak zainstalowanie nowej kamery do wyłapywania kierowców wjeżdżających na czerwonym świetle w sołectwie £azy.

Pod tym wnioskiem podpisało się 67 mieszkańców sołectwa £azy, którzy bardzo liczą na poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej i ul. £ączności w £azach!. Wniosek już poparła także gmina Lesznowola, która swoją pozytywną rekomendację wysłała do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Liczę na Państwa pomoc!. W zeszłym tygodniu na przejściu doszłoby do potrącenia pieszego. Dwa tygodnie temu przez skrzyżowanie przetoczył się TIR na czerwonym świetle. Mimo że na przejściu dla pieszych byli ludzie, a samochody jadące od ul. £ączności chciały się włączyć do ruchu!. Kierowcy jadący Al. Krakowską z premedytacją łamią przepisy. Dlatego tak bardzo potrzebna jest instalacja tych kamer dla bezpieczeństwa miejscowej ludności i kierowców. Warto dodać, że przez to skrzyżowanie codziennie do Zespołu Szkół w £azach wędrują dzieci!. Także jak widać sytuacja jest bardzo zła!.

Pismo jakie dostałem od gminy Lesznowola w sprawie instalacji kamer dla wjeżdżających na czerwonym świetle na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej i ul. £ączności w £azach:


W odpowiedzi na Pana e-mail z dnia 28.7.2013 roku uprzejmie informuję, iż Gmina Lesznowola wystąpiła w dniu 20.08.2013 r. do Dyrektora Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym z prośbą o uwzględnienie w planach montażu instalacji stacjonarnych urządzeń rejestrujących służących do kontroli wjazdu na czerwonym świetle na drodze krajowej nr 7, skrzyżowania Al. Krakowskiej z ul. £ączności w £azach.

Trzymam kciuki za realizację tego potrzebnego wniosku dla mieszkańców sołectwa £azy. Sytuacja na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej i ul. £ączności w £azach jest bardzo zła!. Wielu kierowców z premedytacją wjeżdża na czerwonym świetle. Przez to stwarza bardzo duże zagrożenie dla kierowców włączających się do ruchu od ul. £ączności i pieszych, którzy chcą przejść z jednej strony wsi £azy na drugą. Tą droga codziennie także podążają dzieci do Zespołu Szkół w £azach. Widać, że sytuacja jest bardzo trudna!. Czekając dzisiaj na autobus na przystanku £azy ok.6 minut, znowu widziałem kierowcę wjeżdżającego na czerwonym na skrzyżowanie!. Kierowca przyśpieszył tuż przed światłami, tylko po to aby nie czekać na kolejną zmianę sygnalizatora. Mógł oczywiście wyhamować i poczekać, ale po co?. Przecież jest bezkarny i nie musi przestrzegać przepisów kodeksu ruchu drogowego. Kamery na skrzyżowaniu zmieniłyby tą sytuację!. Dlatego tak bardzo liczę na pozytywną zmianę i instalację kamer w sołectwie £azy dla bezpieczeństwa jej mieszkańców.

Obrazek
Skrzyżowanie Al. Krakowskiej i ul. £ączności w £azach

Obrazek
Al. Krakowska w £azach w stronę Warszawy. Widoczne po lewej kamery nie ułatwiały realizacji tego wniosku. Jednak ich zadaniem jest badanie przepływu ruchu drogowego na drodze krajowej nr 7 i ewentualne zmiany świateł.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: Kamil M » śr wrz 18, 2013 12:11 am

Dzisiaj ze strony Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego otrzymałem bardzo dobrej wieści. Zostaną podjęte działania mające na celu sprawdzenie czy instalacja kamer dla wjeżdżających na czerwonym świetle w sołectwie £azy na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej z ul. £ączności jest zasadna.

Rzeczone pismo od Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego:

„W nawiązaniu do Pana pisma z dnia 2 września 2013 r. w sprawie instalacji stacjonarnych urządzeń rejestrujących wjazd pojazdów na skrzyżowanie, podczas wyświetlania na sygnalizatorze świetlnym sygnału czerwonego w rejonie skrzyżowani Al. Krakowskiej (DK 7) z ul. £ączności w £azach uprzejmie informuję, że pracownicy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego podjęli działania zmierzające do przeprowadzenia merytorycznej oceny propozycji oraz określenia jej zasadności.

Sprawa wymaga jednak przeprowadzenia określonego zakresu czynności, w tym zebrania informacji, a także oceny sytuacji bezpośrednio w terenie przed przedstawicieli GITD. Powyższe działania są niezbędne do prawidłowej oceny proponowanej lokalizacji.

Nadmieniam, że z uwagi na znaczą liczbę tego typu spraw i wniosków wpływających do GITD, sprawa będzie procedowana zgodnie z kolejnością wpływających wystąpień. Informacja o rozstrzygnięciu przedmiotowej sprawy zostanie przekazana odrębnym pismem”.

Zobaczymy jak dalej potoczy się sytuacja z kamerami dla wjeżdżających na czerwonym świetle na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej z ul. £ączności w £azach. Ja żywię nadzieję, że kamery zostaną zainstalowane., bo wielu kierowców wjeżdża z premedytacją na czerwonym świetle na w/w skrzyżowanie. Cieszę się, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego pochyli się nad wnioskiem, tylko, żeby to przyniosło wymierne korzyści dla mieszkańców sołectwa £azy. Pod wnioskiem do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego podpisało się w sumie 67 mieszkańców, co na okres wakacyjny trzeba uznać za dobry wynik.

Obrazek
Skrzyżowanie Al. Krakowskiej i ul. £ączności w £azach w kierunku Warszawy

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: Kamil M » śr wrz 25, 2013 9:38 pm

W związku z nie działającym oświetleniem nad kilkoma przejściami dla pieszych na drodze krajowej nr. 7 w gminie Lesznowola skierowałem pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział Warszawa. Wszystko po to aby w/w usterki zostały wyeliminowane.

Pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział Warszawa:

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr.7 w granicach gminy Lesznowola (powiat piaseczyński). Wszystko w związku ze zbliżającą się tegoroczną jesienią i zimą. W najbliższych miesiącach widoczność dla kierowców będzie bardzo ograniczona. Dlatego tak bardzo potrzebne są działające oświetlenia nad przejściami dla pieszych. Dzięki nim kierowca z wyprzedzeniem widzi pieszego na przejściu i może zaragować obniżeniem prędkości i przepuszczeniem przechodnia. Źle działające lub nie działające światła stanowią bardzo duże zagrożenie dla pieszych. Zwłaszcza na trasach szybkiego ruchu, gdzie pojazdy poruszają się z bardzo dużą prędkością. Dość często jest to prędkość nie dozwolona na danym odcinku drogi.

W związku z powyższym prosiłbym o naprawę nie działającego oświetlenia na następujących przejściach dla pieszych:


1. Przejście dla pieszych przy ul. Podleśnej w £azach. Tutaj nie działa oświetlenie pasa w kierunku Warszawy.

2. Przejście dla pieszych przy ul. Przyszłości w £azach. Tutaj nie działa oświetlenie dwóch pasów jezdni. Działa tylko sygnalizator pulsacyjny.

3. Przejście dla pieszych w Marysinie. Tutaj nie działa oświetlenie pasa i sygnalizator pulsacyjny.

4. Przejście dla pieszych w Mrokowie. Tutaj nie działa oświetlenie pasa i sygnalizator pulsacyjny.

Bardzo prosiłbym Państwa o naprawę w/w usterek na przejściach dla pieszych wzdłuż drogi krajowej nr. 7 w gminie Lesznowola. Naprawy pozwolą na poprawę bezpieczeństwa dla mieszkańców.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: Kamil M » pt paź 18, 2013 4:02 pm

W dniu 17 października 2013 r. dostałem pismo zwrotne od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie uruchomienia sygnalizatorów D-6 na całej drodze krajowej nr. 7 w granicach gminy Lesznowola.

Rzeczone pismo:

Dot. maila nr 2022

Szanowny Panie,

Pragnę poinformować, że zgodnie z zapewnieniami konserwatora sygnalizacji świetlnych w dniu dzisiejszym (17.10.2013) zakończono przegląd i usuwanie usterek wskazanych przez Pana znaków D6. Jednocześnie informuję, że przeprowadzono kontrolę i dokonano konserwacji znaków tego typu na odcinku aż do m. Tarczyn.

Dziękuję za przekazane przez Pana zgłoszenia.

Mam nadzieję, że sygnalizatory D-6 już działają w pełni sprawie na całej długości drogi krajowej nr. 7 w graniach gminy Lesznowola. Niestety wydaje mi się, że nadal nie działa sygnalizator na przejściu dla pieszych przy ul. Podleśnej w £azach. Trzeba będzie wnikliwie przyjrzeć się sytuacji.

Obrazek

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: Kamil M » czw paź 24, 2013 8:28 pm

Niestety wczoraj dotarło do mnie pismo skierowane od Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie z negatywną opinią odnośnie instalacji stacjonarnego urządzenia rejestrującego na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej i ul. £ączności w £azach !.

Rzeczone pismo:

„W odpowiedzi na Pana wystąpienie z dnia 02 września 2013 r. przesłane do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w sprawie zainstalowania stacjonarnych urządzeń rejestrujących naruszenia przepisów ruchu drogowego, przez kierujących pojazdami w zakresie nieuprawnionego wjazdu za linię warunkowego zatrzymania w trakcie wyświetlania przez sygnalizator sygnału czerwonego, na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej (DK 7) z ul. £ączności w m. £azy uprzejmie informuję, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego zakończył prace nad budową Systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Przeprowadzone zostały również czynności sprawdzające w stosunku do wskazanej przez Pana lokalizacji.

Między innymi zgodnie z & 2 ust. 1 pkt. 3 Rozporządzenia Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące z dnia 14 marca 2013 r. (Dz. U. z 2013 r. nr 0 poz. 366), swoją opinię wydał Komendant Stołeczny Policji. Opinia ta uwzględniające zagrożenia jakie występują na przedmiotowym skrzyżowaniu jest negatywna.

Biorąc powyższe pod uwagę uprzejmie informuję, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie planuje instalacji stacjonarnych urządzeń rejestrujących we wskazane przez Pana lokalizacji”.

Niestety mimo uzyskania zgody gminy Lesznowola, Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie i zebranych 68 podpisów mieszkańców sołectwa £azy otrzymaliśmy negatywną decyzję odnośnie lokalizacji kamer wyłapujących wjeżdżających na czerwonym. Nie wiem na jakiej podstawie Komenda Stołeczna Policji w Warszawie wydała negatywną decyzję. Widocznie wzięli pod uwagę dostępne w komendzie statystyki, ale nie realne zagrożenie dla pieszych, rowerzystów czy innych uczestników ruchu drogowego. Tym samym musimy dalej bardzo uważać przy skrzyżowaniu Al. Krakowskiej i ul. £ączności w £azach. Tylko dzięki naszej czujności nie dochodzi do kolizji, bo bardzo dużo pojazdów z premedytacją wjeżdża na czerwonym świetle nie licząc się z innymi uczestnikami ruchu drogowego. Być może musi dojść do kolejnej tragedii podobnej do tej zeszłorocznej z Pamiątki w gminie Tarczyn. Wówczas zginęło dwóch pieszych i nagle po tym zdarzeniu wyrosły dwa fotoradary, które utemperowały kierowców.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: Kamil M » śr sty 15, 2014 9:46 pm

Sprawa budowy chodnika wzdłuż Al. Krakowskiej w sołectwie Łazy znowu wraca. Tym razem za sprawą jednej z mieszkanek ul. Wąskiej w Łazach, która do mnie w tej sprawie zadzwoniła. Prosiła aby podjąć tą inicjatywę dla dzieci i młodzieży, którzy dzisiaj wysiadając na przystanku „Podleśna” w Łazach idą do domu poboczem drogi krajowej nr. 7. W związku z tym w połowie grudnia podjęliśmy inicjatywę obywatelską na rzecz budowy chodnika wzdłuż Al. Krakowskiej w Łazach. W tym czasie udało się nam zebrać 60 podpisów mieszkańców ul. Łączności, Spokojnej, Szmaragdowej, Marzeń i Wąskiej.

Rzeczone pismo, które zostało wysłane do Wójt Gminy Lesznowola i do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział Warszawa:

Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o budowę chodnika wzdłuż Al. Krakowskiej (droga krajowa nr. 7) od ul. Podleśnej do ul. Wąskiej w Łazach. Przedmiotowa inwestycja pozwoli mieszkańcom sołectwa Łazy na bezpieczne i bezkolizyjne poruszanie się wzdłuż Al. Krakowskiej od przystanku autobusowego „Podleśna”.

Aktualnie pasażerowie wysiadający z autobusów linii 721, 728 i PKS Grójec muszą iść poboczem drogi krajowej nr. 7, aby dostać się do swoich domów zlokalizowanych przy ul. Podleśnej, Usługowej, Wąskiej, Dolnej, Spokojnej, Marzeń czy Szmaragdowej. Niestety jest to bardzo niebezpieczne i wiele osób boi się chodzenia po zmroku poboczem Al. Krakowskiej. Dobrze wiemy, że teraz zmrok zapada bardzo wcześnie i około godziny 15:30 jest już ciemno. Dodatkowym problemem dla pasażerów jest brak latarni świetlnych wzdłuż Al. Krakowskiej w Łazach. Piesi wędrujący poboczem drogi krajowej nr. 7 nie wiele widzą!. Także są słabo widoczni dla kierowców jadących Al. Krakowską w kierunku Tarczyna i Radomia. Dlatego jedynym rozwiązaniem dla tej trudnej sytuacji jest budowa nowego chodnika wzdłuż Al. Krakowskiej w Łazach od ul. Podleśnej do ul. Wąskiej. Warto zauważyć, że na kawałku drogi przy oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łazach jest chodnik.

Prosilibyśmy Państwa o budowę dalszej części do ul. Podleśnej w Łazach. Rzeczowa inwestycja w znaczący sposób poprawiłaby bezpieczeństwo mieszkańców sołectwa Łazy korzystających z przystanku „Podleśna”. Budowa nowego odcinka chodnika jest dla nas po prostu kluczowa!. Wielu rodziców prosiło o podjęcie tej inwestycji, bo z komunikacji miejskiej w naszej gminie Lesznowola korzystają głównie dzieci i młodzież szkolna. Ich bezpieczeństwo powinno być dla nas najważniejszym priorytetem!.

Apel jaki wystosowaliśmy do Wójt Gminy Lesznowola :

Prosimy Państwa o wsparcie naszej obywatelskiej inicjatywy do warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do którego skierowaliśmy nasze pismo i oryginalne podpisy zebrane wśród mieszkańców miejscowości Łazy.

Mam nadzieję, że nasza inicjatywa zyska przychylność Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie !. Aktualnie wiele mówimy o bezpieczeństwie pieszych w ruchu lądowym, zwłaszcza po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim. Warto zauważyć, że mieszkańcy sołectwa Łazy muszą poruszać się poboczem drogi krajowej nr. 7, co stanowi dla nich ogromne zagrożenie !. Z jednej strony są nie widoczni dla nadjeżdżających samochodów, bo na odcinku od ul. Podleśnej do ul. Wąskiej panują po zmroku egipskie ciemności. Dlatego wyjściem z tej sytuacji byłaby budowa chodnika, która na tym odcinku zapewniłaby pełne bezpieczeństwo dla młodzieży szkolnej wysiadającej na przystanku „Podleśna” w Łazach.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: Kamil M » wt lut 18, 2014 12:13 am

W dniu 17 lutego 2014 r. dostałem pismo od Urzędu Gminy Lesznowola w sprawie budowy chodnika wzdłuż Al. Krakowskiej w Łazach:

"W odpowiedzi na Pana pismo w sprawie budowy chodnika wzdłuż Al. Krakowskiej na odc. od ul. Podleśnej do ul. Wąskiej w Łazach uprzejmie informuję, iż aktualnie prowadzę negocjację z Zarządcą Drogi tj. GDDKiA o/Warszawa w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tym obszarze".

To pismo od wójt gminy Lesznowola Pani Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik daje nadzieję, że wreszcie młodzież wysiadająca z autobusów 721 i 728 na przystanku "Podleśna" w Łazach będzie mogła bezpiecznie wrócić do domu. Dzisiaj sytuacja jest wyjątkowo trudna, bo pasażerowie wysiadający na przystanku "Podleśna" muszą wędrować wzdłuż Al. Krakowskiej. Co niestety po zmroku przy bardzo dużym natężeniu ruchu grozi sporym niebezpieczeństwem dla pieszych. Stąd wyszliśmy z oddolną inicjatywą obywatelską dotyczącą budowy chodnika na fragmencie Al. Krakowskiej od ul. Podleśnej do ul. Wąskiej. Pod pismem w tej sprawie skierowanym do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisało się 60 pełnoletnich mieszkańców sołectwa Łazy.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Stowarzyszenie Niezależne Porozumienie Mieszkańców
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: Kamil M » czw mar 27, 2014 4:09 pm

Wreszcie jest pierwszy krok w sprawie zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na drodze krajowej nr. 7 w granicach gminy Lesznowola. Decyzją Inspektoratu Transportu Drogowego kamera dla wjeżdżających na czerwonym świetle stanie na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej i ul. Rejonowej w Mrokowie.

W drugiej połowie 2014 r. Inspektorat Transportu Drogowego planuje montaż kamer dla wjeżdżających na czerwonym świetle w czterech podwarszawskich miejscowościach: Jabłonna, Marki, Mroków i Ruściec. Dla nas najważniejszą informacją jest montaż kamer dla wjeżdżających na czerwonym świetle na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej z ul. Rejonową w Mrokowie. Wielokrotnie podnosiłem na spotkaniach dotyczących bezpieczeństwa w naszym powiecie piaseczyńskim, że sytuacja na drodze krajowej nr. 7 jest bardzo zła. Co roku dochodzi na tej trasie do wielu wypadków drogowych. Niestety ma to przełożenie na ilość ludzi ginących w wypadkach drogowych. Warto w tym miejscu przytoczyć dane Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie dotyczące ilości kolizji i wypadków w latach 2012 – 2013. W 2012 roku na terenie powiatu piaseczyńskiego doszło do 1121 kolizji drogowych, w tym odnotowano 109 wypadków, w których zginęło 15 uczestników ruchu drogowego. Z kolei w roku 2013 na terenie powiatu piaseczyńskiego doszło do 1342 kolizji drogowych, w tym odnotowano 112 wypadków, w których zginęło 14 uczestników ruchu drogowego. Tylko po tych statystykach widzimy, że ilość wypadków i kolizji drogowych w powiecie piaseczyńskim jest bardzo duża. Niestety wpływ na to mają przebiegające przez teren powiatu drogi krajowe i wojewódzkie. Najgorsza sytuacja jest właśnie na wspomnianej wcześniej drodze krajowej nr. 7 tzw. Al. Krakowskiej, na drodze krajowej nr. 79 biegnącej do Góry Kalwarii i na drogach wojewódzkich 721 i 724.

Wielokrotnie mieszkańcy stawali problem z bezpieczeństwem na drogach podczas debat w ramach cyklu „Razem Bezpieczniej” z Komendą Stołeczną Policji w Warszawie i Wojewodą Mazowieckim. Dlatego cieszy mnie wreszcie pozytywna decyzja o postawieniu kamer dla wjeżdżających na czerwonym świetle w Mrokowie. Mam ogromną nadzieję, że przyczyni się ona do zapewnienia większego bezpieczeństwa dla mieszkańców tej lesznowolskiej miejscowości. Osobiście żałuję, że kamery nie zostaną zainstalowane na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej z ul. Łączności w Łazach. Jako mieszkaniec tej miejscowości czułbym się zdecydowanie bezpieczniej przekraczając Al. Krakowską w drodze na przystanek autobusowy w kierunku Warszawy. Nie wykluczone, że pierwsza instalacja w naszej gminie spowoduje dalszą budowę kamer dla wjeżdżających na czerwonym świetle na skrzyżowaniu w Łazach czy w Wólce Kosowskiej.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Stowarzyszenie Niezależne Porozumienie Mieszkańców
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: Kamil M » pt kwie 25, 2014 7:22 pm

W dniu 24 kwietnia 2014 r. przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie zostały naprawione wszystkie dziury znajdujące się przy skrzyżowaniu ul. Łączności z Al. Krakowską w Łazach. Wszystko było możliwe dzięki wspólnym staraniom jakie podjąłem z Sołtysem Łaz – Konradem Borowskim. Efektem tej współpracy jest kolejna ważna sprawa załatwiona dla mieszkańców sołectwa Łazy I.

W dniu 23 kwietnia 2014 r. otrzymałem pismo w sprawie prac jakie miały być podjęty na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej z ul. Łączności. Co ciekawe roboty drogowe miały być wykonane w terminie do 10 maja 2014 r. Jednak już w dniu 24 kwietnia br. wszystkie dziury wyrównano.

Rzeczone pismo od GDDKiA oddział Warszawa:

” W odpowiedzi na Pana pismo GDDKiA O/WA Rejon Ożarów Maz. informuje, że naprawa cząstkowa nawierzchni skrzyżowania drogi krajowej nr 7 Warszawa – Kraków Al. Krakowska z ul. Łączności w m. Łazy wykonana zostanie do 10.05.2014 r”.

Cieszę się, że tak szybko wykonano potrzebne prace na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej z ul. Łączności w Łazach. Dzięki temu wszyscy uczestnicy ruchu drogowego będą czuli się bezpieczniej, bo wyrwa w jezdni robiła się coraz większa. Dodatkowo, bo obfitych opadach deszczu nawierzchni popękanej jezdni ulegała dalszym zniszczeniom.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Stowarzyszenie Niezależne Porozumienie Mieszkańców
Ostatnio zmieniony pt cze 06, 2014 9:20 pm przez Kamil M, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: Kamil M » pt cze 06, 2014 9:19 pm

Wreszcie przyszła dobra informacja w sprawie budowy chodnika wzdłuż Al. Krakowskiej w Łazach. W grudniu 2013 r. na wniosek jednej z mieszkanek ul. Wąskiej podjęliśmy inicjatywę budowy chodnika wzdłuż Al. Krakowskiej w Łazach na odcinku od ul. Podleśnej do ul. Wąskiej. W sumie udało się nam zebrać 60 podpisów mieszkańców najbardziej zainteresowanych tą inwestycją. Wreszcie w dniu 03 czerwca 2014 r. odpowiedzi w tym temacie udzielił warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Rzeczone pismo od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Warszawa :

” Odpowiadając na Pana pismo z dnia 03.05.2014 uprzejmie informuję, że zadanie polegające na budowie chodnika w miejscowości Łazy w ciągu drogi krajowej nr. 7 na odcinku od ul. Podleśnej do ul. Wąskiej, na wniosek Urzędu Gminy Lesznowola, zostało umieszczone w Programie Budowy Ciągów Pieszo-Rowerowych z propozycją realizacji w 2015 roku. Gmina zadeklarowała chęć realizacji zadania w porozumieniu, gdzie po stronie samorządu leży wykonanie dokumentacji wraz z ewentualnym wykupem gruntów oraz udział w kosztach budowy.

W zakresie niedziałającego znaku aktywnego D-6 nad przejściem dla pieszych informuję, że jego naprawa została zlecona”.

Jestem strasznie szczęśliwy, że tak ważna inicjatywa jak budowa chodnika wzdłuż Al. Krakowskiej na odcinku od ul. Podleśnej do ul. Wąskiej w Łazach została wpisana do realizacji w 2015 roku. Już wcześniej o tą inwestycję starał się sołtys Jan Borowski. Podobne kroki także podjął obecny sołtys miejscowości Łazy – Konrad Borowski. Nareszcie udało się wpisać inwestycję do realizacji i mam ogromną nadzieję, że w 2015 roku chodnik będzie już do dyspozycji dla mieszkańców i pasażerów linii strefowych 721 i 728.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Stowarzyszenie Niezależne Porozumienie Mieszkańców
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Re: Bezpieczna droga krajowa nr. 7 w granicach gminy Lesznow

Postautor: Kamil M » pn sie 04, 2014 11:02 pm

Niestety znowu jest bardzo niebezpiecznie na Al. Krakowskiej w Łazach. W ciągu ostatnich dwóch tygodniu doszło do dwóch wypadków przy skrzyżowaniu Al. Krakowskiej i ul. Łączności. W każdym z tych trzech wypadków uczestniczyły po trzy pojazdy. Kierowcy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego w graniach miejscowości Łazy. Trudno tak naprawdę na nich znaleźć odpowiedniego bata. Dla mnie jedynym rozwiązaniem jest montaż kamery dla wjeżdżających na czerwonym świetle na w/w skrzyżowaniu. Myślę, że to zastopowałoby zapędy kierowców do łamania przepisów. Dzisiaj sytuacja wygląda dramatycznie. Gdyby nie ostrożność mieszkańców, którzy przechodząc przez skrzyżowanie Al. Krakowskiej i ul. Łączności dochodziłoby do większej ilości kolizji i nie wykluczone, że potrąceń pieszych. Z resztą w zeszłym wtorek doszło właśnie do śmiertelnego potrącenia pieszego na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej i ul. Łączności w Łazach. Potwierdziła to na swojej stronie piaseczyńska policja, która przedstawiła ponure statystyki dotyczącego naszego powiatu: „W ciągu ostatnich pięciu dni doszło do 4 wypadków, w których 3 osoby zostały ranne, jedna zginęła na miejscu, policjanci odnotowali 19 kolizji i zatrzymali 7 nietrzeźwych kierowców”. Ta publikacja została zmieszczona w dniu 30 lipca br. Widać po niej, że okres wakacyjny w przypadku naszych dróg przynosi o wiele więcej niebezpiecznych sytuacji, niż w trakcie roku szkolnego. To zbytnio nie powinno nas dziwić, bo naszymi drogami krajowymi czy wojewódzkimi podróżuje wielu kierowców na wymarzone wakacje. My jako społeczność lokalna kierujemy do nich apel o bezpieczną jazdę i prośbę o zmniejszenie prędkości w naszych miejscowościach. Naprawdę wzdłuż drogi krajowej nr. 7 mieszkają ludzie i warto o tym pamiętać.

Obrazek
Tak wyglądają barierki po ostatnim piątkowym wypadku na krzyżowaniu Al. Krakowskiej i ul. Łączności w Łazach

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Stowarzyszenie Niezależne Porozumienie Mieszkańców
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Bezpieczna droga krajowa nr. 7 w granicach gminy Lesznow

Postautor: Kamil M » śr sie 13, 2014 8:53 pm

W związku z wymalowaniem nowymi pasami ul. Łączności w Łazach przez Zarząd Dróg Powiatowych w Piasecznie napisałem pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dokładnie w tej samej sprawie. Niestety ul. Łączności ma trzech zarządców.

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośba o wymalowanie na nowo pasów na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu Al. Krakowskiej i ul. Łączności w Łazach. W ciągu ostatnich dwóch tygodni to skrzyżowanie stało się bardzo niebezpieczne dla lokalnej społeczności. Niestety doszło na nim do dwóch bardzo poważnych wypadków samochodowych, a dodatkowo zginął pieszy. W związku z tym kieruję do Państwa prośbę o wymalowanie pasów, które właściwie nie są już widoczne dla kierowców jeżdżących Al. Krakowską czyli drogą krajową nr. 7. Warto dodać, że w dniu 13 sierpnia 2014 r. Zarząd Dróg Powiatowych w Piasecznie wymalował na nowo pasy na ul. Łączności. Niestety obejmują one część ulicy podlegające ZDP Piaseczno. Także przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej z ul. Łączności nadal pozostają nie widoczne. Mam nadzieję, że podejmą Państwo prace zmierzające do zapewnienia nam większego bezpieczeństwa.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Stowarzyszenie Niezależne Porozumienie Mieszkańców
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola


Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Lesznowola

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość