Problemy Energetyczne

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Lesznowola, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Problemy Energetyczne

Postautor: Kamil M » pn cze 03, 2013 11:51 pm

Niestety w dniu 3 czerwca 2013 roku znowu doszło do kolejnej awarii prądu w rejonie energetycznym Jeziorna obsługiwanym przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. Warto przypomnieć, że była to największa awaria prądu od 27 października 2012 roku. Wtedy abonenci PGE rejon Jeziorna pozostali bez prądu przez 48 h. Tym razem wyłączenia były krótsze, jednak skutecznie utrudniły życie mieszkańcom gmin: Góra Kalwaria, Piaseczno, Lesznowola, Tarczyn i Nadarzyn !.

W ciągu zaledwie pół roku znowu doszło do bardzo dużej awarii prądu w powiecie piaseczyńskim i pruszkowskim. Niestety po raz kolejny winne były warunki atmosferyczne. Tym razem był to burza, która przeszła koło południa przez teren powiatu piaseczyńskiego. Duże wyładowania atmosferyczne poczyniły duże szkody. Bez prądu pozostali mieszkańcy Magdalenki, dużej części wsi £azy, Marysina, Wólki Kosowskiej, Walendowa, a także miejscowości położonych na terenie gmin Nadarzyn i Tarczyn. Wyłączenia na tym terenie mogą wskazywać na awarię dwóch linii wysokiego napięcia: Sękocin-Tarczyn i Sękocin-Wólka Kosowska. Duże szczęście mieli użytkownicy linii Sękocin-Lesznowola, bo u nich tradycyjnie nie było przerw w dostawach prądu. Podobnie sytuacja wyglądała w październiku 2012 roku. Wtedy przez duże opady mokrego śniegu awarii uległy dokładnie te same linie wysokiego napięcia. Mieszkańcy Magdalenki i dużej części wsi £azy pozostawali bez prądu przez blisko dwie doby. Wówczas sytuacja była bardzo zła dla mieszkańców, bo nocą były duże przymrozki (-8 stopni Celsjusza). Dopiero po dwóch dobach energetykom udało się naprawić wszystkie wyrządzone szkody przez połamane gałęzie i drzewa. Na szczęście tym razem sytuacja była lepsza i awarie udało się usunąć w kilka godzin. Prąd ostatecznie włączono w Baniosze i okolicznych sołectwach o 22:00. Z kolei na terenie gminy Lesznowola, Nadarzyn i Tarczyn o godzinie 23:00.

W piśmie jakie dostałem od grupy PGE w grudniu 2012 roku zwracano uwagę właśnie na wyłączenia prądu związane z trudnymi warunkami atmosferycznymi:

„(…)Wyłączenia awaryjne są powodowane nie tylko ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi np. burzami, silnymi wiatrami, lecz także są często skutkiem zwarć, uszkodzeń powodowanych przez zwierzęta (w szczególności ptaki) bądź powstają w wyniku działań osób prywatnych(…)”.

Niestety nie wiele w tej sytuacji zmienia się!. Główne wyłączenia prądu na terenie gminy Lesznowola, Nadarzyn i Tarczyn spowodowane są złymi warunkami atmosferycznymi i dość dużym zalesieniem tego terenu. Linie, które przebiegają przez Sękocin i Magdalenkę narażone są na łamiące się gałęzie i drzewa. To powoduje właśnie awaryjne wyłączenia prądu. Dodatkowo grupa PGE zwracała uwagę na nie możność dostania się do wszystkich prywatnych posesji na, których są linie wysokiego napięcia. To kolejny powód dużych opóźnień przy przywracaniu sieci do pełnej sprawności. Taka sytuacja występowała właśnie w dniach 27-29 października 2012 roku, kiedy to mieliśmy do czynienia z jedną z największych awarii prądu w rejonie energetycznym Jeziorna. Dzisiejsza w swojej skali była porównywalna z tą październikową, na szczęście z wieloma awariami uporano się w kilka godzin, a nie kilka dni!. Jednak jak widać sytuacja zaczyna się powtarzać cyklicznie, co jest zjawiskiem niepokojącym dla mieszkańców powiatu piaseczyńskiego i pruszkowskiego. Dlatego trzeba podjąć wszelkie działania mające na celu wyeliminowanie dalszych wyłączeń awaryjnych prądu!.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Lesznowola

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość