Podwyżka opłat za wodę i ścieki w Gminie Lesznowola

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Lesznowola, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Podwyżka opłat za wodę i ścieki w Gminie Lesznowola

Postautor: Kamil M » pt maja 10, 2013 8:31 pm

Niestety wiele wskazuje na to, że kryzys finansów publicznych gmina Lesznowola chce przerzucić na mieszkańców. Na najbliższej majowej sesji Rady Gminy Lesznowola, która odbędzie się 15 maja 2013 roku planowana jest podwyżka ceny opłaty za ścieki. Proponowane zmiany i podwyżka 1,35 zł netto (1,50 zł brutto) za 1m3. Spowoduje drastyczny wzrost opłat dla mieszkańców. Mało, że będziemy mieli najdroższe śmieci w całym powiecie piaseczyńskim to także nie lepiej będzie z wodą i ściekami!.

Mimo krótkiego terminu do sesji Rady Gminy Lesznowola podjąłem akcję protestacyjną przeciwko podwyżce opłat za ścieki. Podpisy są aktualnie zbierane w £azach, £azach II, Wygodzie i Stefanowie. Nie wiem ile podpisów będziemy w stanie zebrać, ale trzeba pokazać radnym czerwoną kartkę. W aktualnie trwającej kadencji woda i ścieki zdrożały o 40%!. W 2011 roku mieszkańcy gminy Lesznowola płacili za 1m3 wody i ścieków 6,58 zł netto. Po wprowadzeniu podwyżki 1,35 zł netto za 1m3 ścieków, cena wyniesie 11,06 zł netto!. W rozmowach, które przeprowadziłem podczas zbierania podpisów pojawiał się argument, że tak wysoka cena wody i ścieków spowoduje mniejsze zużycie ze strony mieszkańców. Większość zamierza jak najczęściej korzystać z własnym ujęć. Być może jest to jakiś pomysł na tak drastyczne opłaty i pazerność Lesznowolskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego i Gminy Lesznowola !.

Pismo jakie zostanie skierowanie do Urzędu Gminy Lesznowola:


STOP kolejnej podwyżce opłat za wodę i ścieki w gminie Lesznowola!!!

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośba o nie podnoszenie opłaty za wodę i ścieki w naszej gminie!. Już w trakcie VII kadencji Rady Gminy Lesznowola podnieśli nam Państwo opłaty za wodę i ścieki!. Poprzednia podwyżka była bardzo dotkliwa dla mieszkańców Gminy Lesznowola!. Do 30 czerwca 2011 mieszkańcy gminy za 1m3 wody i ścieków płacili 6,58 zł netto. Po podwyżce z dniem 1 lipca 2011 roku opłaty dla mieszkańców wzrosły o 3,13 zł za 1m3 wody i ostatecznie wyniosły – 9,71 zł netto. Aktualnie Państwo znowu chcą podnieść opłatę za wodę i ścieki. Tylko tym razem podwyżka będzie dotyczyła ceny za ścieki, które odpowiednio mają wzrosnąć o 1,35 zł netto na 1m3 (1,5 zł brutto). Po podwyżce, która jest planowana jeszcze na majowej sesji Rady Gminy Lesznowola, cena za wodę i ścieki w gminie Lesznowola wyniesie 11,06 zł netto (11,99 zł brutto). Zaproponowana cena będzie dużo wyższa, niż podobne opłaty ponoszone przez gminy sąsiednie i miasta. Dla porównania warto przyjrzeć się stawką za wodę i ścieki w regionie:

Gmina / Miasto
Cena za wodę i ścieki netto Cena za wodę i ścieki brutto

Lesznowola 11,06 zł 11,99 zł
Piaseczno 10,70 zł 11,56 zł
Warszawa 10,62 zł 11,47 zł
Konstancin – Jeziorna 9,43 zł 10,18 zł
Góra Kalwaria 9,34 zł 10,08 zł
Nadarzyn 7,05 zł 7,62 zł
Raszyn 5,85 zł 6,32 zł

Niestety tabela pokazuje w jasny sposób, że opłaty, które będą ponoszone przez mieszkańców od trzeciego kwartału 2013 roku są zdecydowanie za wysokie. Naprawdę trudno po raz kolejny bronić tak drastycznych podwyżek dla mało zamożnej społeczności Gminy Lesznowola. Nie wszystkie sołectwa w naszej gminie są bogate i kolejna podwyżka znowu uszczupli domowe budżetu. Przy zaproponowanych stawkach licząc średnie miesięczne zużycie wody w jednym gospodarstwie domowym, które wynosi 15 m3. Dla takiego gospodarstwa domowego podwyżka spowoduje wzrost miesięcznej opłaty o 22,50 zł!. Taka kwota to są małe zakupy zrobione w lokalnym sklepie. Także nie jest to mało!.

Aktualna podwyżka jest niezrozumiała z kolejnego względu. W 2012 roku Gmina Lesznowola obniżyła podatki lokalnym przedsiębiorcom. Zwłaszcza od środków transportowych i nie podniosła podatku od nieruchomości. Z wyliczeń Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie jasno wynika, że taka bonifikata odbiła się źle na budżetowych wpływach!. Jak wynika z uchwały nr Wa.129.2013 wskutek obniżenia górnych stawek podatkowych oraz wprowadzenia zwolnień, wpływy do budżetu gminy Lesznowola były niższe o 6 813 323,00 zł. Aktualnie zaproponowana podwyżka opłat za ścieki jest przenoszeniem ciężaru kryzysu finansowego gminy na mieszkańców. Warto przypomnieć, że Gmina Lesznowola jest zadłużona na kwotę 85 811 022,38 zł i stanowi to 78,74% wykonanych dochodów w poprzednim roku budżetowym – 109 952 239,61 zł.

Podsumowując nie ma żadnych merytorycznych przesłanek do podwyższenia opłat za ścieki w gminie Lesznowola. Poza oczywiście brakiem środków finansowych w kasie gminy. Warto przypomnieć, że w VII kadencji Rady Gminy Lesznowola cena za wodę i ścieki wzrosła o 4,48 zł za 1m3!. Co daje wzrost o blisko 40% względem analogicznego roku 2011!.

Gmina Lesznowola wzrost ceny netto za wodę i ścieki w latach 2011 – 2013
2011 2011-2013 2013
6,58 zł 9,71 zł 11,06 zł


Dlatego apelujemy do Państwa o nie podnoszenie opłat za wodę i ścieki w bieżącym roku budżetowym. średnie zarobki mieszkańców gminy Lesznowola znacząco spadły przez kryzys gospodarczy. Podwyżka będzie dla nas kolejnym dotkliwym ciosem finansowym!.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Ostatnio zmieniony sob maja 11, 2013 9:04 am przez Kamil M, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Podwyżka opłat za wodę i ścieki w Gminie Lesznowola

Postautor: Kamil M » pt maja 10, 2013 9:16 pm

Dla tych wszystkich, którzy nie będą wstanie podpisać wniosku papierowego. Proponuje petycję on-line. Wszystkie tam zgromadzone podpisy przekażę we wtorek do Kancelarii Urzędu Gminy Lesznowola!.

Link do petycji on-line:

http://www.petycje.pl/petycja/9665/kole ... a_!!!.html

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Podwyżka opłat za wodę i ścieki w Gminie Lesznowola

Postautor: Redakcja » pt maja 10, 2013 10:33 pm

BIP Gmina Lesznowola http://www.lesznowola.eobip.pl/bip_lesznowola/index.jsp?place=Menu02&news_cat_id=270&layout=1&page=0

Projekt Uchwały w sprawie zatwierdzenia Taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzenia ścieków http://www.lesznowola.eobip.pl/bip_lesznowola/redir.jsp?place=galleryStats&id=19613

Jak było wcześniej? PW-107-2011.pdf

Aktualne stawki http://www.lpk-lesznowola.pl

Cena wody zostaje bez zmian 3,61 za m3, ścieki również bez zmian 6,10 za m3 jak wynika z uchwały wzrost stawek zostanie zastąpiony dopłatą z budżetu Gminy Lesznowola w wysokości 1,35 zł netto za 1 m3 ścieków.
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Podwyżka opłat za wodę i ścieki w Gminie Lesznowola

Postautor: Kamil M » pn maja 13, 2013 12:41 pm

Kolejna dziwna sytuacja. Projekt uchwały zmieniający cenę wody i ścieków uległ zmianie. Znika cena rzekomej dopłaty !!! Jednak racja była po naszej stronie gmina nie ma środków na dopłatę do ścieków w kwocie 1,35 zł netto !!!. Dzisiejsza zmiana w biuletynie informacji publicznej jest tego najlepszym dowodem.

Uzasadnienie

do uchwały Rady Gminy Lesznowola

w sprawie zatwierdzenia Taryfy dla zbiorowego zaopatrzenie w wodę

oraz zbiorowego odprowadzenie ścieków.

Wysokość opłat określono na podstawie kosztów poniesionych w poprzednim roku z uwzględnieniem planowanych zmian warunków ekonomicznych wpływających na poziom kosztów w roku obowiązywania nowych taryf.
Proponowane stawki odpłatności w zakresie dostawy wody do celów socjalno bytowych dla gospodarstw domowych, oraz dla pozostałych odbiorców wody, w tym dla przedsiębiorstw, produkcji i usług, a także wody bezpowrotnie zużytej w dotychczasowych wysokościach (mimo większych kosztów związanych z uzdatnianiem wody), podyktowane są oszczędnościami wynikającymi z faktu ponoszenia mniejszych kosztów zakupu wody z gmin sąsiednich, w związku z wykonanym w roku bieżącym remontem jednej stacji SUW i budową nowej stacji SUW £azy ul. Kwiatowa.
W zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków proponowany wzrost stawek dla gospodarstw domowych podyktowany jest znacznie większymi kosztami odprowadzania i oczyszczania ścieków we własnych oczyszczalniach w tym ponoszenia kosztów związanych z realizacją inwestycji w zakresie budowy zbiornika uśredniającego na oczyszczalni ścieków w £azach, a także wzrostem kosztów związanych z odprowadzaniem ścieków do Piaseczna.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Podwyżka opłat za wodę i ścieki w Gminie Lesznowola

Postautor: Kamil M » wt maja 14, 2013 8:23 pm

Witam dzisiaj zakończyłem nasz wspólny obywatelski protest przeciwko podwyżce ceny za ścieki. Jutro okaże się czy nas trud włożony w 4 dni intensywnej pracy opłacał się !. Trzeba dodać, że pomimo krótkiego czasu udało się nam zebrać 201 podpisów z następujących wsi: £azy, £azy II, Stefanowo, Nowa Wola, Marysin, Wólka Kosowska, Warszawianka, Mysiadło i Walendów. Wszystkim chciałem dzisiaj serdecznie podziękować za zaangażowanie i dane mi zaufanie w tej ważnej dla nas sprawie.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Podwyżka opłat za wodę i ścieki w Gminie Lesznowola

Postautor: Kamil M » śr maja 15, 2013 10:42 am

Dzisiejsza sesja Rady Gminy Lesznowola była wyjątkowo krótka i trwała zaledwie 25 minut. Jednak dla mieszkańców te posiedzenie było wyjątkowo ważne, bo miała być podjęta decyzja odnośnie zmiany taryfy za wodę i ścieki od 1 lipca 2013 roku do 30 czerwca 2014 roku. Na szczęście taryfa za wodę i ścieki nie uległa zmianie i nadal mieszkańcy będą płacić 9,71 zł netto za 1m3 (10,49 zł brutto za 1 m3).


Przed sesją podjęliśmy działania społeczne mające na celu nie podniesienie stawek za ścieki. Zdziwił mnie fakt, że projekt uchwały dostępny w biuletynie informacji publicznej gminy Lesznowola w uzasadnieniu do uchwały zawierał ceny dopłaty w wysokości 1,35 zł netto (1,50 zł brutto) z budżetu gminy do taryfy ścieków dla gospodarstw domowych. Jednak jak dobrze wiemy gmina Lesznowola nie posiada żadnych wolnych środków, a zadłużenie sięga już 85 811 022,38 zł. W związku z tym nie wiele myśląc podjęliśmy decyzję o społecznym sprzeciwie przeciwko podwyżce. Jak wiadomo cena dopłaty przy następnej nowelizacji uchwały mogłaby zniknąć. Tym samym mielibyśmy wzrost opłat nie w roku 2013, ale w 2014!. Nasze przeczucie było słusznie po opublikowaniu wniosku przeciwko podwyżce opłaty za ścieki nikt nie protestował z radnych, a pismo zostało opublikowane na forach społecznościowym i moim blogu. Kolejnym dziwnym faktem w tej sprawie była nowa uchwała zmieniająca taryfę za wodę i ścieki. Z uzasadnienia do uchwały zniknęło zdanie o dopłacie z budżetu gminy Lesznowola: „(…)zostanie zastąpiony dopłatą z budżetu Gminy Lesznowola w wysokości 1,35 zł netto za 1 m3 ścieków odprowadzanych z gospodarstwa domowego(…)”. W pierwszym projekcie opublikowanym w dniu 10 maja 2013 roku te zdanie było w uzasadnieniu do uchwały. W dniu 13 maja 2013 roku zdania już nie było!. To był kolejny dowód na naszą słuszność, a nasze przeczucia były uzasadnione. Kolejny dziwnym trafem w uchwale opublikowanej w biuletynie informacji publicznej nie było określonych żadne stawki za wodę i ścieki!. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z taką praktyką!. Wszystko to złożyło się na to, że podjęcie akcji społecznej było bardzo dobrym posunięciem. Choć było oparte na przeczuciu!. Dzięki mieszkańcom wsi £azy, £azy II, Stefanowa, Nowej Woli, Marysina, Wólki Kosowskiej, Warszawianki, Mysiadła i Walendowa zebraliśmy 201 podpisów przeciwko podwyżce ceny za wodę i ścieki. Akcja okazała się sukcesem, bo Rada Gminy Lesznowola jednogłośnie podjęła decyzję o nie podnoszeniu stawek za wodę i ścieki. W związku z tym nadal mieszkańcy gminy zapłacą 9,71 zł netto (10,49 zł brutto) za wodę i ścieki.

Gmina / Miasto
Cena za wodę i ścieki netto Cena za wodę i ścieki brutto

Piaseczno 10,70 zł 11,56 zł
Warszawa 10,62 zł 11,47 zł
Lesznowola 9,71 zł 10,46 zł
Konstancin – Jeziorna 9,43 zł 10,18 zł
Góra Kalwaria 9,34 zł 10,08 zł
Nadarzyn 7,05 zł 7,62 zł
Raszyn 5,85 zł 6,32 zł

Gmina Lesznowola wzrost ceny netto za wodę i ścieki w latach 2011 – 2013
2011 2011-2014
6,58 zł 9,71 zł

Po podjęciu nowej uchwały, która pozostawiła stawki na tym samym poziomie głos zabrała wójt gminy Lesznowola Pani Maria Jolanta Batycka – Wąsik, która zauważyła, że powinienem przeprosić mieszkańców za to, że podjąłem akcję przeciwko podniesieniu taryfy za wodę i ścieki, a one pozostały na takim samym poziomie. W związku z tym chciałem przeprosić wszystkich mieszkańców, że zebrałem za mało podpisów pod tym wnioskiem. Nie rozumiem czemu miałbym przepraszać mieszkańców za akcję społeczną!. Skoro gmina Lesznowola na moja interpelację odnośnie posiedzenia Komisji Polityki Gospodarczej nie udzieliła mi informacji, która zawarłem we wniosku e-mailowym. Dlatego dzisiaj przedłożonym skargę na ten działanie, bo na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej gmina musi udzielić mi odpowiedzi, bo posiedzenia Komisji Polityki Gospodarczej nie są tajne, ani tym bardziej poufne!. Poza tym warto zauważyć jak wspominałem wcześniej projekt uchwały o zmianie taryfy za wodę i ścieki był niekompletny!. Na koniec dodam, że oczywiście do słów Pani wójt nie mogłem się odnieść …

Interpelacja w sprawie nie udzielenia informacji publicznej odnośnie majowego posiedzenia Komisji Polityki Gospodarczej:

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie przyczyny braku udostępnienia mi informacji publicznej o posiedzeniu Komisji Polityki Gospodarczej.
W dniu 6 maja 2013 roku zwróciłem się do Państwa za pomocą pisma skierowanego drogą e-mailową na adres gmina@lesznowola.pl o podanie mi terminu majowego posiedzenia Komisji Polityki Gospodarczej. Przedstawiam dokładny zapis:

Witam Państwa,

Na podstawie art. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 roku proszę o udostępnienie mi informacji dotyczącej najbliższego majowego posiedzenia Komisji Polityki Gospodarczej. Proszę o dokładną datę, godzinę rozpoczęcia i salę w której odbędzie się posiedzenie Komisji Polityki Gospodarczej gminy Lesznowola.
Przepraszam, że w tej formie, ale niestety mam sporo spraw na głowie i brakuje mi czasu. Także proszę o wyrozumiałość :)
Warto przypomnieć dokładny zapis art. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 roku:

Art. 1.
1. Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu
ustawy i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach
i w trybie określonych w niniejszej ustawie.
2. Przepisy ustawy nie naruszają przepisów innych ustaw określających odmienne
zasady i tryb dostępu do informacji będących informacjami publicznymi.

Mimo tego, że ustawa w jasny sposób określa, że jako wnioskodawca i mieszkaniec gminy Lesznowola mam prawo do utrzymania informacji publicznej, nie dostałem jej!. Zupełnie inne zdanie na ten temat miał Urząd Gminy Lesznowola, który w odpowiedzi zwrotnej opiera się na statucie gminy Lesznowola, a nie zapisach ustawy!. Warto zauważyć, ze ustawa jest aktem wyższego rzędu!.

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pana pytanie w formie elektronicznej dot. terminu posiedzeń komisji w miesiącu maju uprzejmie informuję, iż posiedzenia komisji nie odbywają się w określonych terminach tylko w miarę potrzeb. Terminy posiedzeń komisji wraz z porządkiem obrad są umieszczane na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy na 3 dni przed posiedzeniem.

z poważaniem
Przewodnicząca Komisji Polityki Gospodarczej
Wiesława Komorowska

Ten e-mail bardzo mnie zdziwił, bo ustawa o dostępie do informacji publicznej jasno precyzuje, że powinienem otrzymać informację o jaką wnioskuje. Tymczasem było zupełnie inaczej, e-maila zwrotnego ze strony Urzędu Gminy Lesznowola otrzymałem w dniu 14 maja 2013 roku. Dokładnie jeden dzień po posiedzeniu połączonych komisji gminy Lesznowola. W tym warto zauważyć Komisji Polityki Gospodarczej!. Wygląda na to, że Państwo nie życzyliście sobie mojej obecności na wskazanym przez zemnie posiedzeniu. Dowodem na to będzie e-mail dokładnie skierowany tą samą drogą jak ten z 6 maja 2013 roku. Podobne zapytanie wysłałem do gminy w lutym 2013 roku. Odpowiedź jaką otrzymałem 12 lutego 2013 roku będzie zaskakująca, dlatego ją zaprezentuje:

Szanowny Panie

W odpowiedzi na Pana prośbę informuję, iż posiedzenie Komisji Polityki Gospodarczej odbędzie się w dniu 21 lutego 2013r. o godzinie 9.00
Zgodnie z &37 pkt. 2 Statutu Gminy zawiadomienie o posiedzeniu komisji zostanie wywieszone na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy na 3 dni przed planowanym posiedzeniem.

z poważaniem
Iwonna Góra
Biuro Rady Gminy

Te przytoczone przykłady pokazują, że gmina Lesznowola nie ma doświadczenia z podobnymi wnioskami. Pani Góra zachowała się prawidłowo, bo udzieliła mi odpowiedzi na moje zapytanie. Z kolei Pani przewodnicząca oparła się tylko na statucie gminy Lesznowola, który jest aktem prawnym niższego rzędu w porównaniu do ustawy o dostępie do informacji publicznej. Dlatego nie rozumiem w tych kwestiach Państwa działania i proszę o dokładne wyjaśnienia!.

W związku z powyższym chciałbym Państwu zadać kilka pytania:

Na jakiej podstawie prawnej działała gmina Lesznowola w odpowiedzi z dnia 14 maja 2013 roku?.
Czemu nie dostałem informacji o terminie posiedzenia Komisji Polityki Gospodarczej?.
Czy terminy posiedzenia Komisji Polityki Gospodarczej są objęte klauzulą tajne?

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

ścieki nie będą droższe

Postautor: Redakcja » czw maja 16, 2013 4:57 pm

Obrazek

Samorząd zdecydował wczoraj, że jednak nie podniesie ceny za ścieki odprowadzane do kanalizacji. Gminna spółka Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne (LPK) proponowała podwyżkę o 1,35 zł plus VAT (czyli o 22 proc.) za metr sześcienny. Jak tłumaczyła, dzięki temu zarobiłaby dodatkowo 1,5 mln zł i przeznaczyłaby te pieniądze na inwestycje, m.in. pozwalające na większe uniezależnienie się gminy od oczyszczalni w Piasecznie.

Obecnie Lesznowola zrzuca do niej około połowę swoich ścieków, co z roku na rok kosztuje więcej. Wójt i radni zdecydowali jednak, że wzrostu ceny nie będzie, a spółka sama musi się postarać (czytaj: pożyczyć) o brakujące 1,5 mln zł na inwestycje. – Odłożyliśmy tę podwyżkę ze względów społecznych, bo wejście w życie nowej taryfy zbiegłoby się w czasie z wprowadzeniem opłaty śmieciowej – zauważa radny Jerzy Wiśniewski, przewodniczący Komisji Polityki Społecznej.

PIOTR CHMIELEWSKI
źródło gazeta Nad Wisłą http://nadwisla.pl/pliki/pdf/gazeta_425.pdf
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Postautor: Kamil M » czw maja 16, 2013 9:00 pm

świetnie, że "Nad Wisłą" podjęło temat i opublikowało tekst. Jasno z niego wynika, że Gmina Lesznowola planowała podwyżkę. Także nasza akcja społeczna okazała się potrzebna i skuteczna. Jednak w tekście Piotra Chmielewskiego jest błąd cena wody jest objęta 8% VATem. Warto przypomnieć, że w Polsce mamy dwie stawki VATu: 8% i 23%. Stawka 22% była przed podwyżką wprowadzoną przez rząd Donalda Tuska. Przed podwyżką stawki wynosiły odpowiednio 7 i 22%. Niestety na razie nie wiele wskazuje na to, że te mniejsze VATowskie stawki wrócą.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: Kamil M » czw maja 23, 2013 7:47 am

Pamiętacie jak wam mówiłem o zmieniających się projektach uchwał odnośnie zmiany taryfy za wodę i ścieki. Teraz postanowiłem podjąć dalej temat i oczekuję od gminy wyjaśnień. Nie odpuściłem także tematu braku informacji o posiedzeniu Komisji Polityki Gospodarczej. Nadal tłumaczenia Pani przewodniczącej są mętne. Znam bardzo dobrze swoje prawa i Urząd Gminy w tej sprawie zadziałał na sobie tylko znanym prawie.

Prośba o wyjaśnienie sytuacji z projektami uchwał dotyczącymi
zmiany taryfy opłaty za wodę i ścieki

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie sytuacji dotyczącej projektów uchwał zmieniający taryfę opłaty za wodę i ścieki. Okazuje się, że biuletynie informacji publicznej gminy Lesznowola opublikowano inną uchwałę, niż ta, która była merytorycznie procedowana przez radnych!!!. Sytuacja jest wyjątkowo dziwna i zbieżna z brakiem informacji o terminie posiedzenia Komisji Polityki Gospodarczej.

W dniu 10 maja 2013 roku w biuletynie informacji publicznej gminy Lesznowola został opublikowany pierwszy projekt uchwały dotyczącej zmiany taryfy za wodę i ścieki. Ku mojemu zdziwieniu projekt uchwały zawierał tylko 4 paragrafy, a uzasadnienie do uchwały było napisane na kolanie!. W jednym akapicie czytaliśmy o oszczędnościach spółki Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne, by w drugim czytać o konieczności dopłaty przez mieszkańców i podwyżki dla gospodarstw domowych!. W paragrafach zabrakło nowej/starej stawki za wodę i ścieki dla odbiorców indywidualnych i dla przedsiębiorców. Jedyną informacją, która mogła wskazywać planowaną podwyżkę ceny za ścieki było zdanie w uzasadnieniu do projektu uchwały z dnia 10 maja 2013 roku:

„(...)zostanie zastąpiony dopłatą z budżetu Gminy Lesznowola w wysokości 1,35 zł netto za 1 m3 ścieków odprowadzanych z gospodarstwa domowego(...)”.

Wszyscy bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę z dużych kłopotów finansowych gminy. W związku z tym ja tą dopłatę uznałem jako planowaną podwyżkę dla odbiorców indywidualnych. Moje spostrzeżenia potwierdziły się po trzech dniach!. W dniu 13 maja 2013 roku w biuletynie informacji publicznej gminy Lesznowola została opublikowany nowy projekt uchwały dotyczącej zmiany taryfy opłaty za wodę i ścieki. W tym przypadku względem projektu z dnia 10 maja 2013 roku znika z uzasadnienia kwota dopłaty 1,35 zł netto do 1m3 ścieków, ale także pkt 2 z
paragrafu 1:


„2. Ustala się jednocześnie oddzielną uchwałą dopłatę do taryfowej grupy odbiorców”.

To wszystko wydało mi się wyjątkowo dziwne!!!. Jednak największe zdziwienie miało dopiero nadejść!!!.

W dniu 17 maja 2013 roku opublikowano uchwałę, która była procedowana na komisjach i sesji przez radnych gminy Lesznowola. Ta uchwała w znaczący sposób różniła się względem dwóch projektów uchwał zamieszczonych w biuletynie informacji publicznej w dniu 10 maja 2013 roku i 13 maja 2013 roku!. Uchwała, która została podjęta na sesji zawierała dokładne kwoty taryfy za wodę i ścieki dla odbiorców indywidualnych jak i przedsiębiorstw. Nie była pustym aktem prawnym, tylko rzetelną uchwałą!. W związku z tym wszystkim widać, że radni pracowali nad inną uchwałą, niż ta, która została opublikowana dla mieszkańców w biuletynie informacji publicznej gminy Lesznowola. Tym samym mieszkańcy zostali wprowadzeni w błąd!. Co jest niezgodne z Art. 11b ust 1-2 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku:

Art.11b. 1.Działalność organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw.

2. Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.

Naprawdę nie rozumiem co takiego stało się, że gmina Lesznowola opublikowała puste akty prawne w projektach uchwał w biuletynie informacji publicznej dotyczącej zmiany taryfy za wodę i ścieki. Kiedy zupełnie inna uchwała była procedowana przez radnych!. Dlatego proszę Państwa o wyjaśnienie tej sytuacji!.

W związku z tym wszystkim chciałem zadać kilka pytań:
1. Czemu dwa projekty uchwał opublikowane w biuletynie informacji publicznej gminy Lesznowola w znaczący sposób odbiegały od uchwały, która została podjęta na sesji w dniu 15 maja 2013 roku i opublikowana w dniu 17 maja 2013 roku?.
2. Czemu dokonano zmiany pierwszego projektu uchwały dotyczącego zmiany taryfy opłaty za wodę i ścieki?. (Znika zdanie w uzasadnieniu o dopłacie do ścieków w kwocie 1,35 zł netto za 1m3 ścieków i pkt 2 w paragrafie 1.)
3. Kto jest odpowiedzialny za bałagan informacyjny w gminie Lesznowola?.
4. Czemu wprowadzono mieszkańców w błąd przy okazji nowej uchwały o zmianie taryfy za wodę i ścieki?.
5. Czy przedmiotowe działanie jest zgodne z obowiązującym prawem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej?.

Projekty ustaw w kolejności jakiej pojawiały się w biuletynie informacji publicznej gminy Lesznowola i ostateczna wersja nad którą procedowali radni:

Pierwszy projekt uchwały z dnia 10 maja 2013 roku:


Uchwała Nr ………….
Rady Gminy Lesznowola
z dnia …………. 2013 r.

w sprawie zatwierdzenia Taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę
oraz zbiorowego odprowadzania ścieków



Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 24 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 z późn. zm.) Rada Gminy uchwala, co następuje:

§ 1

1. Zatwierdza się Taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, realizowanego przez Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., obowiązującą na terenie Gminy Lesznowola w okresie od dnia 1 lipca 2013 roku do dnia 30 czerwca 2014 roku, w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
2. Ustala się jednocześnie oddzielną uchwałą dopłatę do taryfowej grupy odbiorców.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Lesznowolskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu Sp. z o.o.

§ 3

Uchwała podlega ogłoszeniu w prasie lokalnej i na tablicach ogłoszeń Urzędu Gminy Lesznowola.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, z mocą obowiązującą od dnia 1 lipca 2013 r.

Uzasadnienie
do uchwały Rady Gminy Lesznowola
w sprawie zatwierdzenia Taryfy dla zbiorowego zaopatrzenie w wodę
oraz zbiorowego odprowadzenie ścieków.

Wysokość opłat określono na podstawie kosztów poniesionych w poprzednim roku z uwzględnieniem planowanych zmian warunków ekonomicznych wpływających na poziom kosztów w roku obowiązywania nowych taryf.
Proponowane stawki odpłatności w zakresie dostawy wody do celów socjalno bytowych dla gospodarstw domowych, oraz dla pozostałych odbiorców wody, w tym dla przedsiębiorstw, produkcji i usług, a także wody bezpowrotnie zużytej w dotychczasowych wysokościach (mimo większych kosztów związanych z uzdatnianiem wody), podyktowane są oszczędnościami wynikającymi z faktu ponoszenia mniejszych kosztów zakupu wody z gmin sąsiednich, w związku z wykonanym w roku bieżącym remontem jednej stacji SUW i budową nowej stacji SUW £azy ul. Kwiatowa.
W zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków proponowany wzrost stawek dla gospodarstw domowych podyktowany znacznie większymi kosztami odprowadzania i oczyszczania ścieków we własnych oczyszczalniach w tym ponoszenia kosztów związanych z realizacją inwestycji w zakresie budowy zbiornika uśredniającego na oczyszczalni ścieków w £azach, a także wzrostem kosztów związanych z odprowadzaniem ścieków do Piaseczna, zostanie zastąpiony dopłatą z budżetu Gminy Lesznowola w wysokości 1,35 zł netto za 1 m3 ścieków odprowadzanych z gospodarstwa domowego.


Drugi projekt uchwały z dnia 13 maja 2013 roku:


Uchwała Nr ………….
Rady Gminy Lesznowola
z dnia …………. 2013 r.

w sprawie zatwierdzenia Taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę
oraz zbiorowego odprowadzania ścieków



Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 24 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia
7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 z późn. zm.) Rada Gminy uchwala, co następuje:

§ 1

Zatwierdza się Taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, realizowanego przez Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., obowiązującą na terenie Gminy Lesznowola w okresie od dnia 1 lipca 2013 roku do dnia
30 czerwca 2014 roku, w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Lesznowolskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu
Sp. z o.o.

§ 3

Uchwała podlega ogłoszeniu w prasie lokalnej i na tablicach ogłoszeń Urzędu Gminy Lesznowola.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, z mocą obowiązującą od dnia 1 lipca 2013 r.

Uzasadnienie
do uchwały Rady Gminy Lesznowola
w sprawie zatwierdzenia Taryfy dla zbiorowego zaopatrzenie w wodę
oraz zbiorowego odprowadzenie ścieków.

Wysokość opłat określono na podstawie kosztów poniesionych w poprzednim roku z uwzględnieniem planowanych zmian warunków ekonomicznych wpływających na poziom kosztów w roku obowiązywania nowych taryf.
Proponowane stawki odpłatności w zakresie dostawy wody do celów socjalno bytowych dla gospodarstw domowych, oraz dla pozostałych odbiorców wody, w tym dla przedsiębiorstw, produkcji i usług, a także wody bezpowrotnie zużytej w dotychczasowych wysokościach (mimo większych kosztów związanych z uzdatnianiem wody), podyktowane są oszczędnościami wynikającymi z faktu ponoszenia mniejszych kosztów zakupu wody z gmin sąsiednich, w związku z wykonanym w roku bieżącym remontem jednej stacji SUW i budową nowej stacji SUW £azy ul. Kwiatowa.
W zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków proponowany wzrost stawek dla gospodarstw domowych podyktowany jest znacznie większymi kosztami odprowadzania i oczyszczania ścieków we własnych oczyszczalniach w tym ponoszenia kosztów związanych z realizacją inwestycji w zakresie budowy zbiornika uśredniającego na oczyszczalni ścieków w £azach, a także wzrostem kosztów związanych z odprowadzaniem ścieków do Piaseczna.


Ostateczna uchwała podjęta na sesji Rady Gminy Lesznowola w dniu 15 maja 2013 roku i opublikowana w dniu 17 maja 2013 roku:


Uchwała Nr 360/XXVIII/2013
Rady Gminy Lesznowola
z dnia 15 maja 2013 r.

w sprawie zatwierdzenia Taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę
oraz zbiorowego odprowadzania ścieków


Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r Nr 142, poz. 1591 ze zm.), oraz art. 24 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 z póź. zm. ) Rada Gminy uchwala, co następuje:
§ 1
Zatwierdza się taryfę opłat dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę w gminie Lesznowola w kwocie:

A gospodarstwa domowe, podmioty użyteczności publicznej, cele przeciwpożarowe oraz zdroje uliczne - 3,61 zł/m3 netto,
B pozostali, w tym przedsiębiorstwa, produkcja, handel, usługi - 4,61 zł/m3 netto,
C woda bezpowrotnie zużyta (podlewanie ogrodów itp.) - 5,53 zł/m3 netto.
§ 2
Zatwierdza się taryfę opłat dla zbiorowego odprowadzania ścieków w gminie Lesznowola w n/w kwocie:
A gospodarstwa domowe, podmioty użyteczności publicznej - 6,10 zł/m3 netto,
B pozostali, w tym przedsiębiorstwa, produkcja, handel, usługi - 8,00 zł/m3 netto.
§ 3
Zatwierdza się opłatę abonamentową stałą za 1 miesiąc użytkowania wodomierza głównego, a w przypadku jego braku, za urządzenie pomiarowe rozliczające ścieki lub za gospodarstwo domowe w przypadku rozliczeń ryczałtowych w wysokości:
A gospodarstwa domowe, podmioty użyteczności publicznej, -3,50 zł/1 m-c netto,
B pozostali, w tym przedsiębiorstwa, produkcja, handel, usługi -4,20 zł/1 m-c netto.
§ 4
Zatwierdza się opłatę za odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z powierzchni utwardzonych do kanalizacji deszczowej w wysokości netto 0,12 zł /m2/ m-c.
§ 5
Zatwierdza się opłaty za przyłączenie do urządzeń wodociągowo – kanalizacyjnych będących w posiadaniu Lesznowolskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w wysokości:
A opłata za przyłączenie do sieci wodociągowej - 366 zł /przyłącze netto,
B opłata za przyłączenie do sieci kanalizacyjnej - 423 zł /przyłącze netto.


§ 6
Zatwierdza się stawki netto za przekroczenie któregokolwiek określonego w umowie wskaźnika (BZT5 lub ChZT) w odprowadzanych ściekach:
L.p
Stopień przekroczenia
Opłata za przekroczenie
1
od 1% do 10 %
120 % ceny określonej w § 2
2
od 11 % do 50 %
150 % ceny określonej w § 2
3
od 51 % do 100 %
200 % ceny określonej w § 2
4
od 101% do 200 %
250 % ceny określonej w § 2
5
od 201 % do 300 %
300 % ceny określonej w § 2
6
od 301 % do 500 %
400 % ceny określonej w § 2
7
powyżej 501 %
500 % ceny określonej w § 2

§ 7

Do stawek netto, o których mowa w § 1-5 dolicza się podatek od towarów i usług, w wysokości zgodnej z obowiązującymi przepisami.
§ 8
Wykonanie uchwały powierza się Lesznowolskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu Sp. z o.o.
§ 9
Uchwała podlega ogłoszeniu w prasie lokalnej i na tablicach ogłoszeń Urzędu Gminy Lesznowola.
§ 10
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od dnia 1 lipca 2013 r.

Uzasadnienie
do uchwały Rady Gminy Lesznowola
w sprawie zatwierdzenia Taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę
oraz zbiorowego odprowadzenia ścieków.


Wysokość opłat określono na podstawie kosztów poniesionych w poprzednim roku z uwzględnieniem planowanych zmian warunków ekonomicznych wpływających na poziom kosztów w roku obowiązywania nowych taryf.
Proponowane stawki odpłatności w zakresie dostawy wody do celów socjalno bytowych dla gospodarstw domowych, oraz dla pozostałych odbiorców wody w tym dla przedsiębiorstw, produkcji i usług, a także wody bezpowrotnie zużytej w dotychczasowych wysokościach (mimo większych kosztów związanych z uzdatnianiem wody), podyktowane są oszczędnościami wynikającymi z faktu ponoszenia mniejszych kosztów zakupu wody z gmin sąsiednich, w związku z wykonanym remontem stacji SUW w Mrokowie, Starej Iwicznej, Lesznowola PGR, Lesznowola Pole, a także budową nowej stacji SUW w £azach przy ul. Kwiatowej.
W zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków proponuje się stawki dla gospodarstw domowych oraz dla pozostałych odbiorców na dotychczasowym poziomie. Utrzymanie stawek odpłatności za odbiór ścieków na dotychczasowym poziomie jest możliwe dzięki planowanemu aplikowaniu przez Spółkę o zewnętrzne źródła finansowania strategicznych inwestycji, niezbędnych do realizacji w roku bieżącym.

Źródło: biuletyn informacji publicznej gminy Lesznowola
Uwaga: Wszystkie uchwały posiadam i zapisałem

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola


Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Lesznowola

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron